Προς το περιεχόμενο

Κοφτός ήχος από το τροφοδοτικό


Crazy Tony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα παρέλαβα το Corsair TX650M και μετά την εγκατάσταση του στον υπολογιστή παρατήρησα πως είναι σχετικά θορυβώδες, όταν είμαι στο Desktop επικαλύπτει τον ήχο από επεξεργαστή, κάρτα γραφικών και σκληρούς δίσκους (με εφαρμογή στο κινητό από απόσταση 30 εκατοστών μετρώ 39dB) ενώ σε Video Games ακούγεται πιο δυνατά από την κάρτα γραφικών ( με την εφαρμογή μέτρησα 46dB). Αν και με ενόχλησε, δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία.

Το βασικό πρόβλημα όμως είναι πως κατά την εκκίνηση και κλείσιμο του υπολογιστή ακούγεται ένας κοφτός ήχος από το τροφοδοτικό τον όποιο μπορείτε να ακούσετε στο επισυνημμένο αρχείο.

Είναι φυσιολογικό να ακούγεται τέτοιος ήχος;  Σε όσα τροφοδοτικά έχω πιάσει στα χεριά μου, δεν μου έχει ξανά συμβεί κάτι τέτοιο.

20210428_204051.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Crazy Tony είπε

Σήμερα παρέλαβα το Corsair TX650M και μετά την εγκατάσταση του στον υπολογιστή παρατήρησα πως είναι σχετικά θορυβώδες, όταν είμαι στο Desktop επικαλύπτει τον ήχο από επεξεργαστή, κάρτα γραφικών και σκληρούς δίσκους (με εφαρμογή στο κινητό από απόσταση 30 εκατοστών μετρώ 39dB) ενώ σε Video Games ακούγεται πιο δυνατά από την κάρτα γραφικών ( με την εφαρμογή μέτρησα 46dB). Αν και με ενόχλησε, δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία.

Το βασικό πρόβλημα όμως είναι πως κατά την εκκίνηση και κλείσιμο του υπολογιστή ακούγεται ένας κοφτός ήχος από το τροφοδοτικό τον όποιο μπορείτε να ακούσετε στο επισυνημμένο αρχείο.

Είναι φυσιολογικό να ακούγεται τέτοιος ήχος;  Σε όσα τροφοδοτικά έχω πιάσει στα χεριά μου, δεν μου έχει ξανά συμβεί κάτι τέτοιο.

20210428_204051.mp3 106 kB · 3 downloads

Για βάλε tyre up στον ανεμιστήρα να μην ξεκινήσει κατά την εκκίνηση , θα σου κάνει τον ίδιο θόρυβο ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα να μην ξεκάνει ο ανεμιστήρας φιλέ Dark_Nightfall, αλλά και πάλι κάνει τον θόρυβο. Αν είναι το relay που λες φιλέ grmaster2 είναι φυσιολογικό ή υπάρχει κάποιος κίνδυνος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...