Προς το περιεχόμενο

Ups προβλημα


Georgechloros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

Εχω παρει ενα ups apc 1400.

Εχω βαλει πανω την οθονη και σταθερο υπολογηστη....

Βγαζω απο την μπριζα το ups,τα κραταει...

Το βαζω στην μπριζα μετα απο 2 δευτερολεπτα κληνει το pc και ξανά ξεκινάει απο την αρχη...

Η οθονη δεν κληνει ποτε....οπως θα επρεπε να κανει και το pc....

Το εχετε ξανα ακουσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα... Μάλλον αυτό μας κάνει τη ζημιά. Άλλο PC μήπως υπάρχει για ανάλογη δοκιμή; (Αν όχι, να κάνετε μια δοκιμή του UPS σε PC φίλου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αφαιρείς το καλώδιο απ το ρεύμα το PC μένει χωρίς γείωση και γενικότερα δεν συστήνετε τέτοια μέθοδος δοκιμής ενός UPS( πολύ πιθανό να αναφαίρετε και μέσα στο manual) Γιατί δεν δοκιμάζεις απλά να κλείσεις τον γενικό ή την ασφάλεια της συγκεκριμένης πρίζας και να δεις αν θα έχει την ίδια συμπεριφορά ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 5/5/2021 στις 4:23 ΜΜ, manolis940 είπε

Όταν αφαιρείς το καλώδιο απ το ρεύμα το PC μένει χωρίς γείωση και γενικότερα δεν συστήνετε τέτοια μέθοδος δοκιμής ενός UPS( πολύ πιθανό να αναφαίρετε και μέσα στο manual) Γιατί δεν δοκιμάζεις απλά να κλείσεις τον γενικό ή την ασφάλεια της συγκεκριμένης πρίζας και να δεις αν θα έχει την ίδια συμπεριφορά ;

Δεν γνωρίζω αν ισχύει και δεν το γνώριζα. Ακούγεται λογικό όμως και έχει αρκετό ενδιαφέρον αυτό που αναφέρεις.
 

Στις 1/5/2021 στις 8:46 ΜΜ, Georgechloros είπε

Γεια σας.

Εχω παρει ενα ups apc 1400.

Εχω βαλει πανω την οθονη και σταθερο υπολογηστη....

Βγαζω απο την μπριζα το ups,τα κραταει...

Το βαζω στην μπριζα μετα απο 2 δευτερολεπτα κληνει το pc και ξανά ξεκινάει απο την αρχη...

Η οθονη δεν κληνει ποτε....οπως θα επρεπε να κανει και το pc....

Το εχετε ξανα ακουσει?

Σαν να αργεί το UPS να γυρίσει από την μπαταρία στο δίκτυο...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψε πολυ σωστά ο φιλος manolis940

Ποτε δεν βγάζουμε το UPS απο την πριζα οταν θέλουμε να το δοκιμάσουμε γιατί έτσι αφαιρούμε και την γείωση. Το UPS για να λειτουργήσει σωστά πρέπει να είναι πάντα γειωμένο. Το γιατί δεν θα το αναφέρω, είναι άλλο κεφάλαιο.

Αυτο που εχω να πω ειναι οτι αυτά τα UPS είναι τροποποιημένου ημιτονοειδούς εξόδου και όχι καθαρού ημίτονου. Έχουμε πει πολλές φόρες οτι ορισμένα τροφοδοτικά που έχουν PFC ενδέχεται να μην λειτουργήσουν σωστα. Μπορει να αλλάξεις τροφοδοτικό με το ιδιο η ενα αντίστοιχο άλλα παλι αν εχει active PFC να σου κανει το ιδιο.

Κατέβασε το power-chute που είναι το πρόγραμμα του UPS που εχεις και συνέδεσε το (αν δεν το εχεις κάνει ήδη) τρεξε το shelftest να δεις τι θα σου βγάλει και γενικά να δεις σε τι κατάσταση είναι το UPS.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2021 στις 8:38 ΜΜ, Heatspreader είπε

Δεν γνωρίζω αν ισχύει και δεν το γνώριζα. Ακούγεται λογικό όμως και έχει αρκετό ενδιαφέρον αυτό που αναφέρεις.

Μα είναι απλό ;) . Είτε σε κατάσταση με ρεύμα είτε με ρεύμα το PC γειώνει απ την γείωση του κτηρίου( δεν ξέρω πως να το εξηγήσω καλύτερα ) . Αν βγάλεις την πρίζα του ups κόβεις αυτή την επαφή οπότε το PC σου δεν έχει γείωση. Σε τέτοιες περιπτώσεις αν αγγίξεις μία βίδα απ το τροφοδοτικό του ίσως να σε χτυπάει και λίγο το ρεύμα. Ίσως το παρακάτω σχήμα βοηθήσει στην κατανόηση

435065940_UntitledDiagram.png.f2a3e2793e137a7da2934cd6fc3f2767.png

 

Γενικά προτιμάτε πάντως UPS καθαρού ημίτονου. Δεν θέλω να είμαι απόλυτος αλλά όλα τα καλά τροφοδοτικά στο attribute Active PFC γράφουν πάντα Yes και @Georgechloros έλεγξε την γείωση του σπιτιού σου ή της συγκεκριμένης πρίζας αν δουλεύει, υπάρχει βέβαια μικρή πιθανότητα να φταίει κάτι τέτοιο. Με μια συσκευή όπως αυτή εδώ μπορείς να δεις αν η γείωση είναι ανοικτή 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανώλη παίζει ρόλο αν μεταξύ του UPS και της πρίζας παρεμβάλλεται (passthrough) powerline adapter; Κυρίως όσον αφορά στο θέμα της γείωσης που θίγεις παραπάνω αλλά και οτιδήποτε άλλο. Μπορεί π.χ. μέσω τέτοιου τύπου σύνδεσης να αυξάνονται οι χρόνοι απόκρισης από το σταθερό δίκτυο στη μπαταρία στα blackouts/brownouts, να υπάρχουν περισσότερες διακυμάνσεις τάσης κ.λπ. Ή να μην συμβαίνει τίποτα από αυτά, να μην επηρεάζεται ούτε στο ελάχιστο η λειτουργία του UPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, 9-11 είπε

Μανώλη παίζει ρόλο αν μεταξύ του UPS και της πρίζας παρεμβάλλεται (passthrough) powerline adapter; Κυρίως όσον αφορά στο θέμα της γείωσης που θίγεις παραπάνω αλλά και οτιδήποτε άλλο. Μπορεί π.χ. μέσω τέτοιου τύπου σύνδεσης να αυξάνονται οι χρόνοι απόκρισης από το σταθερό δίκτυο στη μπαταρία στα blackouts/brownouts, να υπάρχουν περισσότερες διακυμάνσεις τάσης κ.λπ. Ή να μην συμβαίνει τίποτα από αυτά, να μην επηρεάζεται ούτε στο ελάχιστο η λειτουργία του UPS.

Έχω λίγες γνώσεις γενικότερα από ηλεκτρολογία και από powerlines. Με το φτωχό μου το μυαλό μπορώ να σου πω όχι αλλά μην το λάβεις και ως κανόνα, πριν 5 χρόνια που είδα μια οθόνη να κάνει κυματάκια κάθε φορά που έβαζα το laptop στην πρίζα(ground loop νομίζω λέγεται το φαινόμενο ) κατάλαβα ότι το ρεύμα είναι λίγο πιο πολύπλοκο απ ότι φανταζόμαστε.

Σε powerline ωστόσο δεν συστήνετε να βάζεις πολύ φορτίο στην πρίζα του γιατί πέφτει η ταχύτητα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, δεν γίνεται να αγοράζουμε UPS με καθαρό ημίτονο. Το κόστος είναι πολύ υψηλό.
Ναι, καλό είναι να μην λειτουργούν οι συσκευές μας με το ρεύμα που δίνει το UPS όταν είναι εκτός δικτύου ρεύματος, ωστόσο όπως αναφέρει και στο Video για λίγο και όταν ο υπολογιστής είναι σε χαμηλό φορτίο, είναι ok.

Τα ΠΑΝΤΑ Γύρω ΑΠΟ ΤΑ UPS & APC BACK-UPS 1400VA Δοκιμή - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Heatspreader είπε

Εντάξει, δεν γίνεται να αγοράζουμε UPS με καθαρό ημίτονο. Το κόστος είναι πολύ υψηλό.
Ναι, καλό είναι να μην λειτουργούν οι συσκευές μας με το ρεύμα που δίνει το UPS όταν είναι εκτός δικτύου ρεύματος, ωστόσο όπως αναφέρει και στο Video για λίγο και όταν ο υπολογιστής είναι σε χαμηλό φορτίο, είναι ok.

Τα ΠΑΝΤΑ Γύρω ΑΠΟ ΤΑ UPS & APC BACK-UPS 1400VA Δοκιμή - YouTube

  • Αυτή την στιγμή κάθομαι σε ένα PC που κοστίζει 900€ και έχει μια οθόνη που κάνει 400€ . Γύρω μου υπάρχουν και άλλες συσκευές όπως ηχεία. Τα θεωρείς πάρα πολλά το να δώσει150€-170€ σε ένα Cyberpower CP900 . Είναι ανάλογα τι θες να προστατέψεις .
  • Στο γραφείο μου έχω κάνει εγκατάσταση UPS και έχω βάλει ένα ακριβό online. Το αποτέλεσμα είναι ότι μία μέρα που βρεχε , όλοι στην περιοχή είχαν και κάτι καμένο. Router, PC, θύρες RJ45, τηλέφωνα. Εγώ εκείνη την ώρα δούλευα.
  • Σε άλλο χώρο εργασίας έχω ένα refurbish που κοστίζει 100€. Εκεί έχω βάλει ένα Cyberpower των 50€ ίσα ίσα να τον κρατήσει λίγο και να μην διακοπεί κάποια εργασία στην μέση.

Ανάλογα τι θες να προστατέψεις πληρώνεις και τα ανάλογα για να μην χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο.

Αυτό που αναφέρει το video, έχει απόλυτο δίκιο με τους πυκνωτές PFC κανών τροφοδικών όπου δεν κρατάνε το σύστημα σε half load ούτε 5ms. Ωστόσο δεν μας έχει δοθεί η πληροφορία του τι τροφοδοτικό έχει το PC απ τον  @Georgechloros και επίσης πρέπει να αποκλείσουμε τα υπόλοιπα ενδεχόμενα πριν καταλήξουμε ότι ο φταίχτης είναι το τροφοδοτικό ή το UPS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έτσι ακριβώς, ο καθένας όπως αισθάνεται άνετα.
Mια χαρά είμαι με το το UPS που δεν βγάζει ημίτονο. Όταν γίνει διακοπή, κλείνω όσο πιο γρήγορα το PC και τελειώνει η υπόθεση. Δεν τα δίνω τα παραπάνω χρήματα.
Σχετικά με τον Topic Starter, υποθέτουμε ότι έχει τροφοδοτικό με Active PFC και έτσι κατάληξε η κουβέντα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...