Προς το περιεχόμενο

Ολόκληρη η συλλογή του Λούβρου στο διαδίκτυο


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, teovag είπε

...

Δυστυχως έχει πάρει άλλη τροπή το θεμα. πήγα με το γιο μου στην Ακρόπολη στην Παγκόσμια Μέρα Μνημείων που ήταν δωρεάν... είχε πολύ νεολαία... αλλά πιο πολύ τους ένοιαζε να βγάλουν σελφι και να το ανεβάσουν στο insta... ο γιος μου (11) βαρέθηκε ... γιατί τα μισά δεν τα καταλάβαινε και δεν υπήρχε κάποιος να μας καθοδηγήσει... εγώ ότι ήξερα και από το Ίντερνετ... (οι ξεναγοί ήταν λιγοστοί). Παρόλο που έχει δασκάλα που προσπαθεί πολύ η γυναίκα, δεν υπάρχουν ερεθίσματα προς τα εκεί... πιο πολύ ασχολούμαστε με την «σύγχρονη ιστορία» παρά με τον πολιτισμό στο σύνολο του.... έτσι ο γιος μου έμαθε για τον Banksy πριν τον DaVinci και τον Picasso πριν τον Michelangelo...

Μην βλέπεις το ποτήρι μισοάδειο, εννοείται ότι ιδανικό θα ήταν να έβρισκαν τα παιδιά μας ανθρώπους που θα τα παθιάσουν και θα τα εμπνεύσουν πολιτιστικά! Όμως, ακόμα και αυτές οι επισκέψεις που φαίνονται επιφανειακές, είναι σημαντικό κομμάτι μιας πορείας στη ζωή που μαθαίνεται βήμα βήμα. Μεγαλώνοντας ο άνθρωπος θα 'ψαχτεί' (φιλοσοφία), θα ανακαλέσει μνήμες (ιστορία), θα βιοποριστεί (οικονομία-πολιτική) και φυσικά θα αναζητήσει την ομορφιά και θα αγαπήσει, και οι καλές τέχνες θα είναι πάντα μέσα σε όλα αυτά, είτε σε μια ανάμνηση του μυαλού του από την επίσκεψη στο Λούβρο, είτε φωτίζοντας τη ζωή του ένα ξάστερο βραδάκι από τον λόφο της Ακρόπολης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, me00016 είπε

Μην βλέπεις το ποτήρι μισοάδειο, εννοείται ότι ιδανικό θα ήταν να έβρισκαν τα παιδιά μας ανθρώπους που θα τα παθιάσουν και θα τα εμπνεύσουν πολιτιστικά! Όμως, ακόμα και αυτές οι επισκέψεις που φαίνονται επιφανειακές, είναι σημαντικό κομμάτι μιας πορείας στη ζωή που μαθαίνεται βήμα βήμα. Μεγαλώνοντας ο άνθρωπος θα 'ψαχτεί' (φιλοσοφία), θα ανακαλέσει μνήμες (ιστορία), θα βιοποριστεί (οικονομία-πολιτική) και φυσικά θα αναζητήσει την ομορφιά και θα αγαπήσει, και οι καλές τέχνες θα είναι πάντα μέσα σε όλα αυτά, είτε σε μια ανάμνηση του μυαλού του από την επίσκεψη στο Λούβρο, είτε φωτίζοντας τη ζωή του ένα ξάστερο βραδάκι από τον λόφο της Ακρόπολης.

Δεν διαφωνώ καθόλου... απλά είμαι λίγο απαισιόδοξος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...