Προς το περιεχόμενο

Κριτική για PC


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φτιάχνω το πρώτο μου pc και θέλω γνώμη για το αν πρέπει να αλλάξω κάτι από τα παρακάτω 

 

CPU:  Ryzen 5 3400g

Motherboard:  Msi B450 tomahawk MAX ATX AM4 

RAM:  Corsair vengeance LPX 3200MHz 16gb cl16 ή g.skill RipjawsV 3200MHz16gb cl16

STORAGE:

HDD Western digital blue 1T (7200rpm)

SSD: Samsung 970 Evo Plus 500gb M.2 NVMe

 

CASE:  Coolermaster masterbox MB530P

PSU:  Corsair RMx 650W 80+ gold full modular

Επεξ/σία από Tom1995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 οαλό θα ήταν να αναφέρεις τον σκοπό του build καθώς και σε τι τιμή βρίσκεις τον 3400g. Γενικά οι amd έχουν χάσει απο καιρό το vfm και ο συγκεκριμένος επεξεργαστής δεν λογίζεται και οτι καλύτερο για gaming, εξαρτάται σαφώς από τις απαιτήσεις που έχεις. Μόλις πεις τον σκοπό και την τιμή θα έχεις καλύτερη απάντηση.

Η μητρική μια χαρά

Οι μνήμες μια χαρά αν και κοντά σε αυτή την τιμή βρίσκεις 3600/cl16 που είναι προτιμότερες

Ssd προσωπικά θα έβαζα κάτι πιο vfm(a2000, wd blue) χωρίς να σημαίνει ότι ο samsung είναι κακός

Τροφοδοτικό overkill νομίζω χωρίς λόγο, γιατί πηγές σε αυτή την επιλογή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο 3400 είναι στα 200 ευρώ και το pc γενικά το θέλω για λολ και ελαφριά game πιο πολύ και αν σηκώνει κάνα pubg και csgo.Το τροφοδοτικό το ξέρω ότι είναι πολύ πάνω από αυτό που χρειάζομαι αλλά θέλω να κάνω upgrade όταν πέσουν οι τιμές σε gpu οπότε και cpu.Απλα για προσωρινή λύση πήγα στον 3400g.Επισης η mobo λέει ότι η υποστηριζόμενη γενιά της είναι zen2 και ο cpu είναι zen+,θα έχω κάποιο πρόβλημα με την συμβατότητα? 

Επεξ/σία από Tom1995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tom1995 είπε

αν σηκώνει κάνα pubg

Ακόμα και ο 4650G (αν βρεθεί στα 210ε) θα δυσκολεύεται. Άντε να πιάνει 55FPS στα 1080p Low.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το pubg όντως θέλει καλή σχετικά κάρτα γραφικών αλλά δεν με πειράζει και τόσο για αρχή γιατί με τις τιμές που έχουν οι κάρτες τώρα δεν αξίζει να πάρω.

Απλά με ανησυχεί πιο πολύ επειδή δεν ξέρω καλά από αυτά η συμβατότητα μετρικής που είναι ζεν2 με τον επεξεργαστή που είναι ζεν2+.Δεν ξέρω αν χρειάζεται να πάω σε asus rog strix b450-F gaming 2 

Επεξ/σία από Tom1995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιά είναι η κάρτα που θα βάλεις ώστε να χρειάζεται τόσο μεγάλο τροφοδοτικό και παράλληλα δεν θα μπουκαλιάζει ο 3400g; 

Στα 200 ευρώ, προσωρινή λύση δεν μου κολλάει. Πολλά λεφτά πεταμένα αφού σε περίπτωση που βάλεις καλή κάρτα γραφικών θα χρειαστεί να δώσεις επιπλέον χρήματα για cpu της προκοπής.

Για μένα 3 οι εναλλακτικές.

I5 10400f + gt1030

I5 11500 με σοβαρό συμβιβασμό στα γραφικών αλλά γερή βάση για μελλοντική gpu

4650g που είναι περίπου στη μέση, δυστυχώς μιλάμε μόνο για tray, χωρίς εγγύηση απο amd, να το γνωρίζεις.

 

Μετά απλά δεν παίρνεις τίποτα και περιμένεις να εξομαλυνθεί η κατάσταση ή αγοράζεις κάνα Xbox digital να σου φύγει η κάψα, βέβαια παιχνίδια τύπου λολ απλά δεν.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση σε 3060 ή 3070 με άλλον επεξεργαστή εννοείται.

Μου άρεσε αρκετά η ιδέα για τον 4650g μια και δεν είναι μεγάλη η διαφορά στην τιμή.

Επίσης επειδή είμαι καινούργιος σε αυτό τον τομέα θα ήθελα να ξέρω αν μητρική που υποστηρίζει zen2 γενιά μπορεί να πάρει zen+ επεξεργαστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

I5 10400f + gt1030

H λυση που σου προτεινε ο Νικολας,με ξεχωριστη καρτα γραφικων ειναι η καλυτερη.

Την πουλας και βαζεις οποια καρτα θελησεις στο μελλον.

Αφου εχεις σκοπο για καρτα το θεωρω "δωρον αδωρον" να πληρωσεις επεξεργαστη 4650 στα 240+ευρω.

Μην σου πω οτι πολυ καλο value εχει σημερα ο 10600k (εαν αντεχεις οικονομικα και αφου εχεις σκοπο για μεγαλη καρτα) που εχει και ενσωματωμενα για να μην μεινεις ποτε απο γραφικα.

https://www.skroutz.gr/s/23292408/Intel-Core-i5-10600K-Box.html 200 ευρω.

Εαν τον θελεις χωρις γραφικα πας στα 187 ευρω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ οπότε θα πάω καλύτερα σε 10600k που είπε και το παιδί από πάνω.

Μπορει κάποιος να μου πει για το θέμα με την μητρική και την συμβατότητα? Ευχαριστώ πολύ και πάλι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει με το chipset της μητρικής. Όλοι οι σύγχρονοι amd είναι am4 socket.

Οι επεξεργαστές που υποστηρίζει η μητρική που κοιτάς για παράδειγμα:

https://www.msi.com/Motherboard/support/B450-TOMAHAWK-MAX#support-cpu

 

Συμφωνώ με jdrogas για τον 4650g, δεν είμαι υπέρ ωστόσο είναι αρκετοί αυτοί που προτιμούν amd με όποιο κόστος.

Για τον 10600k διαφωνώ :D, με  τον 11500 μέσα στο παιχνίδι, στα ίδια περίπου  λεφτά, με καλύτερα ενσωματωμένα, εξίσου δυνατός, ο 10600k έχει θέση μόνο σε φανατικούς με το oc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Για τον 10600k διαφωνώ :D, με  τον 11500 μέσα στο παιχνίδι, στα ίδια περίπου  λεφτά, με καλύτερα ενσωματωμένα, εξίσου δυνατός, ο 10600k έχει θέση μόνο σε φανατικούς με το oc.

Δεν διαφωνουμε κι εγω υπερ του 11500 ειμαι το ξερεις 😉.......αλλα ειπα να τον κρατησω χαμηλα στα χρηματα εστω και για 15-30 ευρω που εχει διαφορα με τον 10600kf-10600k.

Kαι ολα αυτα λογω δηλωσης του ts οτι θα παρει καρτα στο μελλον μεγαλη,γιατι ο 10400 ειναι μια χαρα και ξεμπερδευει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Δεν διαφωνουμε κι εγω υπερ του 11500 ειμαι το ξερεις 😉.......αλλα ειπα να τον κρατησω χαμηλα στα χρηματα εστω και για 15-30 ευρω που εχει διαφορα με τον 10600kf-10600k.

Kαι ολα αυτα λογω δηλωσης του ts οτι θα παρει καρτα στο μελλον μεγαλη,γιατι ο 10400 ειναι μια χαρα και ξεμπερδευει.

Μιλαώ καθαρά σε σύγκριση για αυτούς με τα ενσωματωμένα. Άσε που 15 ευρώ θα κάνει μια ψήκτρα της πλάκας που θα χρειαστεί αν αγοράσει τον 10600k.  Πολλαπλά τα οφέλη του 11500, με καλύτερα ενσωματωμένα, ίσως κάποια στιγμή να οφελήσει το pcie 4, hdmi 2.0 και όλα τα σχετικά. Σε δύναμη αν κοιτάξεις ο 11500 ρίχνει στον 10600K χωρίς oc. Έκανε review και ο ttl Κώστας, παρόλο που είχε πολλά θέματα είδε fps που δεν τα πίστευε.

https://www.youtube.com/watch?v=adUT02ZeoB8

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i5-11500-vs-Intel-Core-i5-10600K/m1496869vs4072

 

https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-Core-i5-11500-vs-Intel-Core-i5-10600K/4238vs3735

 

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Σε δύναμη αν κοιτάξεις ο 11500 ρίχνει στον 10600K χωρίς oc. Έκανε review και ο ttl Κώστας, παρόλο που είχε πολλά θέματα είδε fps που δεν τα πίστευε.

Ναι οντως το εχω τσεκαρει οτι ειναι πολυ δυνατο cpu κι εγω υπερ του 11500 ειμαι!

Ειδες τιμη σημερα σκρουτζ;

https://www.skroutz.gr/s/27739080/Intel-Core-i5-11500-Box.html

Δεν το ξερω το καταστημα αλλα σε αυτα τα χρηματα για μενα δεν υπαρχει κατι αλλο.

Με βλεπω λειαν συντομως να δινω τον 10400-Β460 στην κορη.......😁 θα πηγαινει μπαλα με την rx570.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...