Προς το περιεχόμενο

1899


Lilith19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ σάπισα χθες και την είδα όλη.

Καμία σχέση με το dark που ήταν όντως πρωτότυπο και χειρίστηκε το θέμα time travel εξαιρετικά.

Καλούτσικη σειρά αλλά κάπου χάθηκε η μπάλα και όλα έγιναν λίγος αχταρμάς.

Επιφυλάσσομαι για τον 2ο κύκλο που εικάζω θα βγει

Η αλήθεια είναι στο spoiler του @Ntinaras

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ειδα κι εγω. Η αληθεια ειναι οτι ο πηχης του Dark ηταν πολυ υψηλος, σχεδον αξεπεραστος. Γεκικως δεν ηταν κακο αλλά ουτε και πολυ καλο. Στο συνολο των σειρων που κυκλοφορουν ξεχωριζει σιγουρα παντως. Πραγματευεται ενδιαφεροντα και βαθια θεματα απλα εκει που το Severance πετυχε με την απλοτητα του το 1899 το εχασε με την υπερβολικη προσπαθεια εντυπωσιασμου. Μην απογοητευεστε απο το θαψιμο εδω μεσα παντως οσοι δε το εχετε δει, δωστε του μια ευκαιρια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι περισσοτεροι εχουν συνηθισει σε fast food σειρες και ιδιαιτερα απλοικες κατι που σιγουρα δεν ειναι το 1899 . Αν ειναι ισαξιο  με την πρωτη σεζον του dark ;  Οχι . Αλλα σιγουρα δεν πασχει απο ελειψη φαντασιας ,προσοχη στην λεπτομερεια  και ταλεντου , κατι που ελαχιστα το βρισκεις στην εποχη των remakes και των (υπερβολικα) casual ταινιων/σειρων . 

Τα ειδα και τα 8 σε μια μερα , περα απο καποιες στιγμες που θεωρησα οτι ''χαθηκε'' με κρατησε καθολη την διαρκεια και σιγουρα θα ανεβει ακομα παραπανω με την συνεχεια της 2 σεζον ( εκτος και αν κανει καμια μαλακια το Netflix και δεν το ανανεωσει με αποτελεσμα η πρωτη να μην εχει κανενα νοημα ) 

Το dark εδειξε το θεμα του ταξιδιου στο χρονου με τον καλυτερο τροπο που εχει εμφανιστει στο σινεμα η σε σειρα . Πιστευω οτι μπορουν να το πλησιασουν και στο 1899 στην αντιστοιχη θεματολογια ( αν τους δωθει η ευκαιρια με επομενες σεζον φυσικα ) 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Οι περισσοτεροι εχουν συνηθισει σε fast food σειρες και ιδιαιτερα απλοικες κατι που σιγουρα δεν ειναι το 1899

To dark δεν ηταν fast food, ήταν αρκετά δυσκολη σειρά και ηθελε παρατηρητικότητα ωστόσο άρεσε. Είχε μια πρωτοτυπία (άσχετα αν στην αρχη το ειχαν βαφτισει αντιγραφη του stranger things).

Eδώ, ενώ έχουν κάνει μια καλή παραγωγή, αργούν χαρακτηριστικά σε όλα. Ε δεν αρέσει σε όλους το αργο και μελαγχολικό σύμπαν αλά  Αγγελόπουλος :-) To ειδαμε στο dark, εδω το παρακαναν.

Η βαθμολογία στο imbd εκει που ηταν 8.4 έχει πάει στο 8 και συνέχεια πέφτει. Πιστευω οτι θα πέσει κάτω απο 7 κάποια στιγμη.

Σειρά που δεν ειναι σίγουρα για όλους αλλά για πολύ συγκεκριμένο κοινό.

Αν ο β κυκλος κινηθεί πιο ουσιαστικά, μπορει να ανέβει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πεσει κατω απο 7 το 1899 ενω αλλα σκουπιδια εχουν παραπανω , καλυτερα να σταματησω να βλεπω ταινιες/σειρες 

Eπισης υπαρχει και μια ταση  θαψιματος της σειρας , φαινεται και απο το ποσοστο που ψηφισε με 1. ( 4% στο 1899 , μολις 1% στο dark ) 

Αν εβαζα 9-9.5 στο dark , στο 1899 θα εβαζα 8αρακι. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτω απο 7 δε πέφτει ουτε με σφαίρες. Ήδη έχουν ψηφίσει αρκετοί, το πολύ να πέσει γύρω στο 7,7-7,8.

Εκεί που δυσκολεύεται η σειρά κατα τη γνώμη μου είναι σε δύο πράγματα. Πρώτον, οι χαρακτήρες ποτέ δε γίνονται πραγματικά ενδιαφέροντες (παρότι οι ερμηνείες έιναι καλές). Παρότι παίρνουν το χρόνο τους, δε ξέρω...κάτι τους λείπει. Πχ στο Lost στη πρώτη σεζόν δινόταν επίσης πολύς χρόνος στου χαρακτήρες μεσω των flashbacks αλλά εκεί δεν έλεγες ότι πάει αργα΄, είχες πάντα ενδιαφέρον να τους ανακαλύψεις. Άλλες επόχες βέβαια, η πρώτη σεζόν ήταν 24 επεισόδια και άρα πολυ περισσότερο χρόνο να μας τους παρουσιάσει. Εδώ ουσιαστικά δε ρπολαβαίνεις να ταυτιστείς με κανενα χαρακτήρα, ούτε καν με τη πρωταγωνίστρια.

Δεύτερον, παρότι το σενάριο πραγματεύεται θέματα και ιδέες όπου ακόμα και ολόκληρα βιβλία δε προλαβαίνουν να συμπεριλάβουν τη πλήρη εικόνα τους, ο θεατής χρειάζεται εντουτοις κάποιους ξεκάθαρους "κανόνες" που να μπορεί να βασιστεί. Όσο απρόβλεπτα κι αν εξελίσσονται τα πράγματα, όσες εκπλήξεις και wtf σημεία έχει ένα σενάριο, πρέπει να υπάρχουν κάποιοι κανόνες. Εδώ νομίζω έλλειψαν αυτοί, ο θεατής είναι έρμαιο των αποκαλύψεων και των ανατροπών όπως ένα φύλλο στον άνεμο. Χρείαζεται μία λαβή που λέμε, να μπορέι να κρατηθεί ο άλλος.

Παρόαλαυτα η σειρά είναι καλή, επίμενω. Θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη όμως. Αυτη΄είναι η ουσιαστικη διαφορά με το Dark το οποίο δε θα μπορούσε να γίνει καλύτερο, σχεδον αγγίζει τη τελειότητα (πάντα στο πλαίσιο του ύφους και αυτού που πραγματεύεται).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με @DeadOrganPlayer στο που πάσχει η σειρά.

Αλλωστε η κριτική μου ήταν στο τι ειδα, όχι στο τι θα μπορουσα να δω. Σιγουρα θα μπορουσε να γινει αριστούργημα. Έχει τη τάση, έχει καλους ηθοποιούς, ωραία ατμόσφαιρα. Oμως, οπως παραπάνω έγραψα, ειναι απελπιστικά αργη και έχει τόσο ανουσιους διάλογους που χάνει πολύ.

Επίσης δεν πραγματεύεται κάτι νέο, οπως άφηναν να εννοηθεί στην αρχη. Ο,τι γράφτηκε στην αρχη του τοπικ, ισχυει στο 100%.

Τέλος δε νομιζω οτι υπάρχει τάση θαψιματος. Τουναντιον η τάση ηταν στο να υπερεκτιμηθεί μια σειρά που ειναι του 7 και να γινει του 9, ελείψει άλλων σημαντικων παραγωγών αυτη την εποχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα χθες 2 επεισοδια.

Φαινεται το υφος του Dark παρα πολυ εντονα και ομολογω πως με χαλαει αυτο. Προς το παρον κατι εξαιρετικα ενδιαφερον δεν εχω δει παντως. 

Οκ πολυ καλο το στησιμο, η ατμοσφαιρα και η μουσικη αλλα ολο κατι γινεται και στο τελος τιποτα δε συμβαινει.

Θα το δω εκτος απροοπτου ολο, εκτος και αν κανει τοσο κοιλια καπου.

ΥΓ. Netflix και να μη σου εβαζε μεσα στα πρωτα επεισοδια gay love story;not gonna happen. Κριμα που αναγκασαν και τους Γερμανους να κανουν τετοιες αηδιες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Dantε είπε

 

ΥΓ. Netflix και να μη σου εβαζε μεσα στα πρωτα επεισοδια gay love story;not gonna happen. Κριμα που αναγκασαν και τους Γερμανους να κανουν τετοιες αηδιες.

Συμφωνω απολυτα γιαυτο , ειναι τελειως forced και εν τελη δεν εξυπηρετει κατι .Ειναι απλα στην τσεκ λιστ του netflix και φαινεται απο χιλιομετρα

Αν δεν σου αρεσε παντως το dark δεν νομιζω να σου αρεσει το συγκεκριμενο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Συμφωνω απολυτα γιαυτο , ειναι τελειως forced και εν τελη δεν εξυπηρετει κατι .Ειναι απλα στην τσεκ λιστ του netflix και φαινεται απο χιλιομετρα

Αν δεν σου αρεσε παντως το dark δεν νομιζω να σου αρεσει το συγκεκριμενο. 

Ηταν υπερβολικα forced. Σε φαση βαλτε το γρηγορα γρηγορα να φυγει η υποχρεωση.

Το dark μου αρεσε. Δεν ηταν για το μεσο viewer φυσικα και ομολογω οτι θα ηθελα να το ξαναδω για να το κατανοησω καλυτερα, αλλα μεσες ακρες μπορεσα να ακολουθησω.

Η ενσταση μου μου ειναι οτι βλεπω πολλες ομοιοτητες που δε θα ηθελα να δω. Δηλαδη το βλεπω και περιμενω να δω ποτε θα βγει κανας χρονοταξιδιωτης απο καταπακτη. Τοση ομοιοτητα μου φερνει στο μυαλο.

Θα το συνεχισω και βλεπουμε. Προς το παρον παντως το 9,1 που εχει στο imdb μου φαινεται εξωπραγματικο. Ενα 8,5 με τα δεδομενα του imdb ισως πιο τιμιο. Βεβαια δεν εχω τελειωσει τη σεζον αλλα απο οτι διαβαζω και εδω δεν αλλαζει κατι τραγικο, για αυτο και εκφερω αποψη μετα απο 2 επεισοδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DeadOrganPlayer είπε

 

Δεύτερον, παρότι το σενάριο πραγματεύεται θέματα και ιδέες όπου ακόμα και ολόκληρα βιβλία δε προλαβαίνουν να συμπεριλάβουν τη πλήρη εικόνα τους, ο θεατής χρειάζεται εντουτοις κάποιους ξεκάθαρους "κανόνες" που να μπορεί να βασιστεί. Όσο απρόβλεπτα κι αν εξελίσσονται τα πράγματα, όσες εκπλήξεις και wtf σημεία έχει ένα σενάριο, πρέπει να υπάρχουν κάποιοι κανόνες. Εδώ νομίζω έλλειψαν αυτοί, ο θεατής είναι έρμαιο των αποκαλύψεων και των ανατροπών όπως ένα φύλλο στον άνεμο. Χρείαζεται μία λαβή που λέμε, να μπορέι να κρατηθεί ο άλλος.

 

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι αυτοι οι κανονες θα τεθουν στην δευτερη σεζον , ουσιαστικα οταν τελειωνει το τελευταιο επεισοδιο με τις τελευταιες σκηνες νιωθεις οτι εχεις δει τα πρωτα 10 λεπτα απο μια ταινια . 

Σιγουρα ειναι πολυ δυσκολο το θεμα που πιανουν , ελπιζω να το καταφερουν , οχι τιποτα , ελαχιστοι ειναι που ασχολουνται πλεον με τετοιες θεματολογιες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την περίμενα πολύ καλύτερη. Δυστυχώς πολλές σειρές ξεκινάνε με πολλές υποσχέσεις και στο τέλος τα κάνουν μαντάρα. Για εμένα η σειρά ξεκίνησε ως 9 και κατέληξε ως 6.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είδα κι εγώ τη σειρά και με ικανοποίησε αρκετά. Θεωρώ ότι και εδώ να κλείσει δεν τίθεται θέμα. Στην τελική το ίδιο ακριβώς είχε γίνει και με το πρώτο Matrix.

Κάποια επεισόδια μπορεί να κάνουν κοιλιά αλλά σαν σύνολο είναι σίγουρα 8αρακι. Τέτοιες σειρές θέλουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1899[Season 1]

Screenshot-2.png

https://www.imdb.com/title/tt9319668/episodes

Η δευτερη σειρα δημιουργια αυτων που εφτιαξαν το Dark. Σκηνοθετικα αρτια μουσικη επενδυση υπεροχη δυνατοι ολοι οι ηθοποιοι και γενικα μυστηρια ατμοσφαιρα. ΑΛΛΑ WTF. Πραγματικα WTF με το τελος το οποιο λες θελω πισω τις 8 ωρες μου η φερτε τωρα την δευτερη σεζον. Γιατι ειτε προσπαθησω να δω το δεντρο ειτε το δασος ειναι ματαιο οπως τελειωσε. Το Dark ηταν δυσκολο στο σεναριο αλλα προσπαθησαν να δωσουν εξηγησεις και καπως το καταφεραν εδω ενιωσα στο τελος σαν να ειδα ενα τεραστιο filler 8 επεισοδιων με 10 λεπτα πραγματικου σεναριου και οτι στη δευτερη σεζον θα ερθει το κυριως πιατο. Γιατι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν βγηκε καποιο νοημα στα τι που πως ποτε και γιατι. Καλες οι φιλοσοφιες αλλα να βγαζουν και νοημα. Επειδη ειμαι ντεμι ντεμι στο αν μου αρεσε η σειρα η οχι ακομα το επεξεργαζομαι μαζι με το τελος και τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ειδαμε σε αυτες τις 8 ωρες θα βαλω ενα 7.5/10 γιατι μπορει να ειχε καποια πολυ δυνατα ατου με εχασε σεναριακα και στην προσπαθεια της να βγαλει καποιο νοημα. Περιμενω πως και πως δευτερη σεζον ομως μπας και δουμε την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ σειρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...