Προς το περιεχόμενο

1899


Lilith19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 23/11/2022 στις 4:58 ΜΜ, john2gr είπε

Εχεις δικιο, το ειχα ξεχασει το τελευταιο πλανο που δειχνει οτι ειναι πολλες.

Spoiler

Το ταξίδι του Kerberos στο 1899 ήταν μία προσομοίωση που λάμβανε χώρα στο διαστημόπλοιο Prometheus το έτος 2099. Τη βίωσαν από κοινού τα 15 άτομα που είχαν συνδεθεί στον ίδιο εξομοιωτή με τη Maura.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, erasmys είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Το ταξίδι του Kerberos στο 1899 ήταν μία προσομοίωση που λάμβανε χώρα στο διαστημόπλοιο Prometheus το έτος 2099. Τη βίωσαν από κοινού τα 15 άτομα που είχαν συνδεθεί στον ίδιο εξομοιωτή με τη Maura.

 

Spoiler

Αυτο λεμε βρε συ και ισως οχι μονο τα 15 ατομα που ηταν μαζι συνδεδεμενα. Ισως να ηταν και τα 1500 μαζι συνδεδεμενα ταυτοχρονα απλα οι λειτουργιες τους στον emulator ηταν μικροτερες απο οτι με αυτους τους 15. Αυτο ειναι πληρως κατανοητο. Το μεσα που ειδαμε ειναι ολο υποθεσεις και ποιος ειχε σκοπο τι και γενικα τι συμβαινει εκει μεσα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είδα το last episode.
ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ με το Dark.
Καταλάβαινες τα πάντα και χωρίς ιδιαίτερη σκέψη, σε αντίθεση με το Dark που ήταν mind fuck (για μένα τουλάχιστον)

Μόνο στο τέλος με έπιασε απροετοίμαστο :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, erasmys είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Το ταξίδι του Kerberos στο 1899 ήταν μία προσομοίωση που λάμβανε χώρα στο διαστημόπλοιο Prometheus το έτος 2099. Τη βίωσαν από κοινού τα 15 άτομα που είχαν συνδεθεί στον ίδιο εξομοιωτή με τη Maura.

 

Spoiler

Και ποιος μας λέει ότι το διαστημόπλοιο δεν είναι κι αυτό μια προσομοίωση που έχει δημιουργήσει ο αδερφός της ή κάποιος άλλος;

Μου άρεσε πολύ η σειρά. Το τελευταίο επεισόδιο ήταν λίγο roller coaster αλλά κλείνει την ιστορία με τέτοιο τρόπο που και να μην υπάρξει 2ος κύκλος προσωπικά είμαι καλυμμένος, Το Dark μου άρεσε πιο πολύ σίγουρα, αλλά κι εδώ ένα 8άρι θα το έδινα με άνεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Προσωπικα θεωρω τελειως must να υπαρξει 2η σεζον ,για να δωθει νοημα στην πρωτη .

Το θεμα ειναι οτι θα λεγεται 1899 για να διαδραματιζεται 

Spoiler

διαστημα το 2099 😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα προσωπικά με ξενέρωσε . Από το πρώτο επεισόδιο κιόλας. 

Το κύριο πρόβλημα της πιστεύω είναι το σενάριο. Εύκολοι διάλογοι, αδιάφοροι χαρακτήρες, κάποιοι δε έως και εκνευριστικοί, μυστήριο για το μυστήριο και το πιο εκνευριστικό για μένα, 

Spoiler

Όταν ανέβηκαν στο Προμηθέα, κανένας δεν αναρωτήθηκε πώς ένα πλοίο που είχε χαθεί για 4 μήνες , έμοιαζε να είναι εγκαταλελειμμένο και ρημαγμένο σαν να πέρασαν 100 χρόνια; 

Επίσης ο καπετάνιος και οι ενέργειές του  , αλλά και οι ανώτεροι αξιωματικοί εντελώς άκυροι σαν χαρακτήρες . Το ίδιοι και οι ταξιδιώτες της δεύτερης θέσης, σαν να βγήκαν από φτηνή ισπανική παραγωγή. 

Το τέλος δεν σας θύμισε αυτό μιας ταινίας γαλλικής , το Oxygen ;

Μετά από μια εξαιρετική σειρά δυστυχώς μια μετριότητα. Δεν καίγομαι καθόλου για 2η σεζόν. Καλύτερα να σκεφτούν κάτι άλλο. 

  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, katergaris79 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Και ποιος μας λέει ότι το διαστημόπλοιο δεν είναι κι αυτό μια προσομοίωση που έχει δημιουργήσει ο αδερφός της ή κάποιος άλλος;

Μου άρεσε πολύ η σειρά. Το τελευταίο επεισόδιο ήταν λίγο roller coaster αλλά κλείνει την ιστορία με τέτοιο τρόπο που και να μην υπάρξει 2ος κύκλος προσωπικά είμαι καλυμμένος, Το Dark μου άρεσε πιο πολύ σίγουρα, αλλά κι εδώ ένα 8άρι θα το έδινα με άνεση.

Spoiler

. Η Maura τώρα δεν ήταν γιατρός του 19ου αιώνα και κόρη κάποιου τυραννικού ιδιοκτήτη ψυχιατρικού ασύλου/μεγιστάνα της ναυτιλίας, αλλά επιστήμονας της πληροφορικής που δημιούργησε την προσομοίωση με τον σύζυγό της, Daniel (Aneurin Barnard).

Έξω από την προσομοίωση η Maura ζούσε στον πραγματικό κόσμο με τον Daniel και τον γιο τους, Elliot. Όταν η υγεία του γιου τους άρχισε να επιδεινώνεται λόγω κάποιας μυστηριώδους ασθένειας, δεν μπορούσαν να αντιμετωπίσουν τον πόνο και τη θλίψη που αυτό έφερε στην οικογένειά τους και, σε μία προσπάθεια να συντηρήσει τον γιο της, η Maura μετέφερε τη συνείδηση του Elliot σε μία προσομοίωση όπου θα μπορούσαν να περάσουν χρόνο μαζί σε ένα μικρό playroom, παρότι στην πραγματική ζωή ήταν νεκρός (μάλλον).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα μην συγκρινετε το Dark, μια ολοκληρωμενη σειρά που όλα έδεσαν και ξέρουμε την εξήγηση, με αυτό που τώρα μας δημιουργούν το μυστήριο που θα μας λύσουν μετέπειτα. Δηλαδή μετά τη 1η σεζόν του Dark όλα έβγαζαν νόημα και είχαμε όλες τις απαντήσεις; 

Δεν την έχω ξεκινήσει, θα μπω αύριο. Μια ερώτηση γιατί μάλλον έφαγα σποιλερ απ το πόστερ

Spoiler

Έχει να κάνει με το Τρίγωνο των Βερμούδων;

Yes or No answers only :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλουτσικη σειρα την τελειωσα χτες αλλα υπηρχε και λιγο κουραση στο συνολο, γιατι τα ειδα μαζεμενα. Εκαναν ολα αυτα τα επεισοδια στο πλοιο για να καταληξουν στο φουλ «κωλοτουμπα» ανατρεπτικο σεναριο του τελευταιου επεισοδιου. Ασκοπο μου φανηκε, οπως και δεν καταλαβαινω τι σοι σεναριο θα μας δειξουν στη 2η σεζον αν υπαρξει. Εχει ανατραπει τελειως το στορυ και θα πρεπει να γυριστει τελειως διαφορετικη 2η σεζον, κατα τη γνωμη μου.
Υ.Γ: Ολόκληρη σεζον ενα γυμνοστηθο δεν ειδαμε, και υποτιθεται ευρωπαικη παραγωγή! Ήμαρτον!!!
*Ωραίο κορίτσι η Τόβε και η γιαπωνεζα, θελουμε κανα γυμνό με αυτες στη 2η.  😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις την τελειωσα και γω.

Ενδιαφερον κονσεπτ παιδια,αλλα 8 επεισοδια ενας ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ προλογος για την 2η σεζον.

Χαλαρα θα μπορουσε να ναι 3-4 επεισοδια μικροτερη και το ολο σκεπτικο με μυστηριο στο μυστηριο στο μυστηριο και πραγματα που συμβαιναν just because θα μπορουσε ισως να χαν παραληφθει η να εξηγουνταν με περισσοτερη λογικη βαση τους κανονες του συμπαντος.

Και το Dark ηταν αργο,αλλα το συγκεκριμενο ηταν αργο και  ανουσιο σε σημεια. Υπηρχαν σημεια που ηθελα να κανω σκιπ ομολογω...

Αν την βαθμολογουσα θα εβαζα ενα 6/10, στα καλα οι ερμηνιες και το ενδιαφερον κονσεπτ,στα κακα ο ξεχειλομενος προλογος,το κακο pacing και καποιες ανουσιες η μεγαλες σε διαρκεια σκηνες

Και κατι τελευταιο,ξεκαθαρα δαχτυλος νετφλιξ στους δημιουργους,μετα την επιτυχια του Dark,οτι θελουν Χ σεζον η Χ επεισοδια για την νεα σειρα και νομιζω φαινεται στο αποτελεσμα

 

 

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αστεία σειρά. Πως σκηνοθετούμε horror movie με αποτυχημένα πλάνα, ιστορία, χαρακτήρες, background και σενάριο 101.

Πήραν τον εαυτό τους πολύ σοβαρά οι δημιουργοί της σειράς. Κλασσική μετριότητα Netflix. Και ίσως να την υπερεκτιμώ με τον όρο μετριότητα.

Δεν τα βάζω με όσους τους άρεσε, με αυτούς που το έφτιαξαν τα βάζω και με το Netflix που έχει αηδίες σαν αυτή και το Troll στο top ten και φυσικά με όλους όσους το περιγράφουν ως "πρέπει να το δείτε".

Έλεος.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...