Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό με νυχτερινή εργασία


SciManiac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

Αυτόν τον καιρό κάνω μεταπτυχιακό (σε περιβαλλοντική επιστήμη) και παράλληλα εργάζομαι part time σε μια εταιρία σε άσχετο κλάδο με το αντικείμενο σπουδών. Η εργασία είναι για να υπάρχει ένα «χαρτζιλίκι» παράλληλα με τις σπουδές, μέχρι να βρεθεί κάτι καλύτερο, ωστόσο πρόσφατα μου έγινε η πρόταση να μπω σε άλλο τμήμα της εταιρίας και να αναβαθμιστώ σε full time εργαζόμενος, σε μόνιμη νυχτερινή βάρδια (χειρωνακτική εργασία/αποθήκη). Ο κύριος προβληματισμός μου σε αυτήν την φάση είναι ο εξής: Πόσο εφικτό είναι να συνδυαστεί μεταπτυχιακό με νυχτερινή εργασία; Έχει κάποιος αντίστοιχη προσωπική εμπειρία, έστω και σε οποιαδήποτε βαθμίδα σπουδών;

Από τη μία δεν έχω ιδιαίτερα μεγάλο ενδιαφέρον να κάνω αυτήν την επαγγελματική κίνηση, αλλά από την άλλη, είναι δύσκολοι οι καιροί, και ίσως είναι μια ευκαιρία που δεν πρέπει να πάει χαμένη, καθώς μιλάμε για μεγάλη εταιρία (όχι με ιδιαίτερα καλές αποδοχές αλλά κατά τ' άλλα νόμιμη σε όλα).

Σχετικά με τη νυχτερινή εργασία, έχω ξαναδουλέψει νύχτα και ειλικρινά δεν θα ήθελα να γυρίσω σε αυτόν τον τρόπο ζωής. Αυτό ενώ είναι ένα αρκετά σημαντικό πρόβλημα που μπορεί όμως μελλοντικά να αλλάξει (δηλαδή κάποια στιγμή να ξεφύγω από τη νύχτα αλλά να κρατήσω το οκτάωρο), το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι μέχρι τέλη του μήνα έχω μαθήματα, εργασίες, και τον Ιούνιο την εξεταστική, οπότε εκτιμώ ότι θα είναι μεγάλο ζόρι μέχρι τότε. Για την εκπόνηση της διπλωματικής διατριβής δεν ξέρω πόσο δύσκολα θα είναι αλλά σίγουρα θα προβλέπονται κάποιες εργασίες πεδίου/εργαστηριακές μετρήσεις μαζί με την συγγραφή, την επαφή με τον καθηγητή και όλα τα σχετικά.

 

Δεν ξέρω τι να αποφασίσω, οπότε θα με βοηθούσαν μερικές γνώμες και απόψεις επί του θέματος.

Επεξ/σία από SciManiac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη χανεις τον χρονο σου με πτυχια και μεταπτυχιακα του @@ οπως κανουν οι περισσοτεροι ελληνες.

Βουρ στην δουλεια, στη εμπειρια και στο μεροκαματο. Οχι στα αμφιθεατρα.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DimosthenisG είπε

μη χανεις τον χρονο σου με πτυχια και μεταπτυχιακα του @@ οπως κανουν οι περισσοτεροι ελληνες.

Βουρ στην δουλεια, στη εμπειρια και στο μεροκαματο. Οχι στα αμφιθεατρα.

Έτσι ορίζεται η επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, SciManiac είπε

Πόσο εφικτό είναι να συνδυαστεί μεταπτυχιακό με νυχτερινή εργασία;

Το θεμα ειναι το ωραριο του μεταπτυχιακου,αν εχεις μαθηματα καθε πρωι θα ειναι πολυ κουραστικο να τα συνδιασεις. Δες τι ωραριο εχει το μεταπτυχιακο γενικα και αν μπορεις να το συνδιασεις με τη δουλεια ταυτοχρονα. Παντως μην απογοητευεσαι, ξερω πολυ κοσμο που εκανε μεταπτυχιακο και δουλευε ταυτοχρονα. Οχι το πιο ευκολο πραγμα στον κοσμο αλλα με θεληση βγαινει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πραγματικα δυσκολο να δουλευεις full-time σε full-time μεταπτυχιακο, ειδικα τωρα που εχεις και πτυχιακη και εξεταστικη. Εργαζομουν λιγες φορες την εβδομαδα οσο εκανα μαστερ αλλα στην αρχη του 6μηνου, μετα δεν ειχες χρονο ουτε τα πιατα να πλυνεις. Ειλικρινα, δεν το προτεινω.. Αν ηταν part-time τοτε θα ηταν αλλιως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...