Προς το περιεχόμενο

Εκτελωνισμός


Ghintipas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει εκτελωνίσει κανένας δέμα μόνος του το 2021 και αν μπορείτε να μου δώσετε συμβουλές , βρήκα κάποια άρθρα-ποστ αλλά δεν ξέρω αν ισχύουν ακόμα διότι είναι ανεβασμένα το 2018. Ευχάριστω για τον χρόνο σας (επιπλεον αν η διαφορα ειναι μικρη αν εχετε να μου προτεινεται καποιο καλο γραφειο για εκτελωνισμο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κάνεις πρώτη φορά σου φαίνεται βουνό, αν το έχεις κάνει πολλές φορές έχεις συνηθίσει. Σωστά είναι τα άρθρα που βρήκες τα οποία βασίζονται σε άλλα παλαιότερα. 

Είναι μια γραφειοκρατικη διαδικασία. Γραφεία εκτελωνισμου υπάρχουν πολλά, το κόστος είναι το θέμα και τι συμφέρει. Αν έρθει εδώ το δέμα με κουριερ τοτε θα σε ρωτήσουν από την κουριερ αν επιθυμείς να το εκτελωνισουν αυτοί με ταρίφα ένα 70αρι ως 100αρι συν ΦΠΑ και δασμούς αν υπάρχουν, αν πάει μέσω ΕΛΤΑ το κόστος πέφτει στα 15 συν ΦΠΑ και δασμούς αν υπάρχουν, ενώ αν το κάνεις μόνος είναι δωρεάν συν ΦΠΑ και δασμούς αν υπάρχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Αν το κάνεις πρώτη φορά σου φαίνεται βουνό, αν το έχεις κάνει πολλές φορές έχεις συνηθίσει. Σωστά είναι τα άρθρα που βρήκες τα οποία βασίζονται σε άλλα παλαιότερα. 

Είναι μια γραφειοκρατικη διαδικασία. Γραφεία εκτελωνισμου υπάρχουν πολλά, το κόστος είναι το θέμα και τι συμφέρει. Αν έρθει εδώ το δέμα με κουριερ τοτε θα σε ρωτήσουν από την κουριερ αν επιθυμείς να το εκτελωνισουν αυτοί με ταρίφα ένα 70αρι ως 100αρι συν ΦΠΑ και δασμούς αν υπάρχουν, αν πάει μέσω ΕΛΤΑ το κόστος πέφτει στα 15 συν ΦΠΑ και δασμούς αν υπάρχουν, ενώ αν το κάνεις μόνος είναι δωρεάν συν ΦΠΑ και δασμούς αν υπάρχουν. 

Με μια μικρή διόρθωση. Πολλές κούριερ σε χρεώνουν ένα πόσο ακόμα και για να σου δώσουν τα χαρτιά ώστε να κάνεις τον εκτελωνισμό μόνος σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, TuXaKoS said:

Με μια μικρή διόρθωση. Πολλές κούριερ σε χρεώνουν ένα πόσο ακόμα και για να σου δώσουν τα χαρτιά ώστε να κάνεις τον εκτελωνισμό μόνος σου. 

η ονομαζομενη διατακτικη.κανα 50ευρω αν θυμαμαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ευχαριστώ πολύ παιδιά αποφάσισα να το δοκιμάσω μόνος μου ( καλή μου τύχη ) διότι δεν είμαι και πολύ μακριά ( μια ώρα με το λεωφορείο ) και δεν αξίζει να δώσω 100€ παραπάνω για κάτι που μπορώ να το κάνω εγώ σε μερικές ώρες . Υστερόγραφο το δέμα μου είναι με FedEx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/5/2021 στις 5:07 ΜΜ, smpt είπε

Κάπου διάβασα οτι δεν μπορείς πλέον να το κανείς μόνος σου.

Ελπίζω να μην ισχύει γιατί πήρα προσφορά με έναν τελωνειακό της orbit (συνεργάτες fedex) και για μια παραγγελία 210€ μου ζήτησαν 218€ για εκτελωνισμό με (100€ αμοιβή τελωνειακού ). Θα πάω από Δευτέρα εκεί ελπίζω να μην πάω τσάμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ghintipas είπε

Ελπίζω να μην ισχύει γιατί πήρα προσφορά με έναν τελωνειακό της orbit (συνεργάτες fedex) και για μια παραγγελία 210€ μου ζήτησαν 218€ για εκτελωνισμό με (100€ αμοιβή τελωνειακού ). Θα πάω από Δευτέρα εκεί ελπίζω να μην πάω τσάμπα

Διορθώνω γιατί μάλλον έκανα λάθος. Ρίξε μια ματιά σε αυτό θα σε βοηθήσει: 

https://www.akouseto.gr/ektelonismos-o-apolytos-odigos/2/

Δε ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι εξαιτίας του κοβιντ, καλή τύχη και ενημερωσέ μας ;)

Επεξ/σία από TuXaKoS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...