Προς το περιεχόμενο

Η Epic Games «έδωσε» τουλάχιστον $1 δις για αποκλειστικά παιχνίδια στο Epic Games Store


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τη δικαστική διαμάχη των Epic Games και Apple να βρίσκεται σε εξέλιξη μαθαίνουμε διαρκώς νέα πράγματα για τον τρόπο λειτουργίας των εταιρειών, τις προκλήσεις που έχουν να αντιμετωπίσουν ή τα… κέρδη τους.
 

Πριν μιλήσουμε για την τεράστια επένδυση της Epic Games στο δικό της online store, αξίζει να αναφερθούμε για μία ακόμη φορά στους λόγους που οδήγησαν τις δύο εταιρείες στο δικαστήριο.

Η Epic λοιπόν, ξεκίνησε να χρησιμοποιεί το δικό της σύστημα άμεσων πληρωμών εντός του δημοφιλούς παιχνιδιού της, Fortnite, το οποίο φιλοξενούσε η Apple στο App Store της. Όμως με αυτόν τον τρόπο, απέφευγε να πληρώσει στην Apple την απαιτούμενη προμήθεια 30% (γνωστός και ως ο «φόρος του App Store) παραβιάζοντας την πολιτική χρήσης του App Store. Όπως έγινε γνωστό, οι όποιες συνομιλίες για την εξομάλυνση της κατάστασης οδηγήθηκαν στο κενό με το Fortnite να καταλήγει «εκτός του App Store» και οι δύο εταιρείες να καταλήγουν στο δικαστήριο για να λύσουν τις διαφορές τους.

Όσον αφορά την τεράστια επένδυση της Epic Games, η εταιρεία ξόδεψε τουλάχιστον $1 δισεκατομμύριο από τον Σεπτέμβριο του 2019 ($444 εκ. σε αποκλειστικά λανσαρίσματα και $542 εκατομμύρια για αποκλειστικούς τίτλους) για να πείσει εταιρείες και developers να λανσάρουν αποκλειστικά τους τίτλους τους στο Epic Games Store με την εταιρεία να έχει βάλει στόχο για το 2021 να έχει 52 αποκλειστικούς τίτλους (ήδη έχει δαπανήσει περίπου $52 εκατομμύρια για να εξασφαλίσει τέσσερα αποκλειστικά παιχνίδια φέτος), 36 αποκλειστικούς τίτλους το 2022, 34 τίτλους το 2023 και 34 τίτλους το 2024.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και ολα αυτα εγιναν με το να πουλανε εικονικα skins σε παιδακια στο fortnite ετσι? Δεν το χωραει ο νους. 

Ειχες δικιο τελικα

14534f1a8745f5c4a9cf69624c167a8a.jpg

b5f.jpg

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα να ξεκινήσουμε τα copy - paste και να ξαναλέμε τα ίδια πράγματα… 🤣

Για την είδηση… μπράβο που επενδύει στο store της, κακός που νόμιζε ότι θα το “χρηματοδοτήσει” η Apple και η Google…

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω λέω να αγοράζουνε όσοι θέλουν skins ή ό,τι άλλο ώστε να είναι τα τζάμπα παιχνίδια οικονομικά βιώσιμα και να παίζουνμε οι υπόλοιποι τζάμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Alexaras1991 είπε

Τζάμπα επενδύσεις. Με τόσα λεφτά θα μπορούσαν να φτιάξουν τις δικές τους παιχνιδάρες όπως το Half Life.

To Half Life ανήκει στην Valve και όχι στην Epic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως αλλιώς θα είχαμε τώρα στην συλλογή μας περίπου 150 παιχνίδια ?

:D

image.png.12dc2ba21c977cf0bc5f41324969b4ef.png

Επεξ/σία από bill987
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Alexaras1991 είπε

Τζάμπα επενδύσεις. Με τόσα λεφτά θα μπορούσαν να φτιάξουν τις δικές τους παιχνιδάρες όπως το Half Life.

το οποιο κανουν ηδη. το Control με προσθετα λεφτα της Epic βγηκε, ενω ετοιμαζονται και αλλοι τιτλοι με δικα της κεφαλαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, stefanos_13 είπε

To Half Life ανήκει στην Valve και όχι στην Epic

Μάλλον δεν κατάλαβες καλά. Αντί να δίνουν τόσα λεφτά σε τρίτους devs για να κάνουν τίτλους τους αποκλειστικούς στο Epic store, θα μπορούσαν να φτιάχνουν τα δικά τους games τόσο καλά όσο το Half Life για παράδειγμα. Αυτό εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Θέλω να πάρω το Crash 4, το Tony Hawk το remastered, το Oddworld Soulstorm, αλλά δεν το κάνω γιατί δεν μου αρέσει το EGS.

Το steam αποτελεί την κορυφή - μέχρι στιγμής - ανάμεσα στους pc game launchers και θέλω να δαπανώ τα χρήματά μου εκεί πέρα.

EGS, origin, uplay, battle.net, rockstar launcher, κλπ, πολύ κατώτερα overall.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, NickKavourdiris είπε

Θέλω να πάρω το Crash 4, το Tony Hawk το remastered, το Oddworld Soulstorm, αλλά δεν το κάνω γιατί δεν μου αρέσει το EGS.

Το steam αποτελεί την κορυφή - μέχρι στιγμής - ανάμεσα στους pc game launchers και θέλω να δαπανώ τα χρήματά μου εκεί πέρα.

EGS, origin, uplay, battle.net, rockstar launcher, κλπ, πολύ κατώτερα overall.

Αυτο ποτε δε το καταλαβα. Βλεπεις το παιχνιδι, πατας play, τελος. Δηλαδη μας λες οτι δεν παιζεις αυτα τα παιχνιδια επειδη δεν σου αρεσει το ui μιας ασχετης με το παιχνιδι εφαρμογης; 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...