Προς το περιεχόμενο

Τονοι στα Ελληνικα


Balerama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω αν ειναι θεμα των Windows, αλλα εδω και λιγες μερες δεν μπορω να βαλω τονους στα Ελληνικα.

Γινεται αυτ΄΄ο.

Αν θυμαμαι καλα το προβλημα προεκυψε μετα απο ενα Windows Update (δεν κραταω backup).. Δοκιμασα το πληκτρολογιο σε αλλο PC και μπαινουν σωστα. Δεν εχω δοκιμασει ομως αλλο πληκτρολογιο σε αυτο το PC.

Εχω προσπαθησει να κανω uninstall το υποπτο update αλλα δεν εβγαινε. Εχω τρεξει πολλες φορες antivirus για rootkit κλπ και δεν βρισκει κατι.

Εχω κανει uninstall και ξανα install την ελληνικη γλωσσα, αλλα και παλι τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε στο device manager ή στον πίνακα ελέγχου και κατήργησε τελείως τα προγράμματα οδήγησης και το πληκτρολόγιο και ξανασύνδεσέ το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβαινει το εξης : το καταργω απο το device manager και τον πινακα ελεγχου, το αποσυνδεω και κανω restart.. Εμφανιζεται ξανα στο device manager αλλα οχι στον πινακα ελεγχου. Το συνδεω, και στο device manager φαινονται δυο πληκτρολογια. 

Παραμενει το προβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

      Το πρόβλημα  αυτ΄΄ο  δημιουργείται όταν ο τόνος πατηθεί δύο φορές πριν από το φωνήεν.

      Ο ένοχος λοιπόν είναι το πληκτρολόγιο στο οποίο πατιέται το κουμπί με τον τόνο δύο φορές είτε κατά λάθος από εσένα είτε λόγω προβλήματος της συσκευής. 

      Δοκίμασε λοιπόν ένα νέο πληκτρολόγιο καθώς η αλλαγή πληκτρολογίου μάλλον θα λύσει το θέμα.

      Το πρόβλημα βέβαια είναι ότι το πληκτρολόγιο λειτουργεί όπως λες σωστά σε άλλο pc.

      Αν λοιπόν το πρόβλημα δεν λυθεί με αλλαγή πληκτρολογίου τότε δοκίμασε να αλλάξεις τις ιδιότητες του πληκτρολογίου από τον Πίνακα Ελέγχου -------> Προβολή μεγάλων εικονιδίων -------> Πληκτρολόγιο ------> Ιδιότητες. Αύξησε την καθυστέρηση επανάληψης και χαμήλωσε τον ρυθμό επανάληψης των πλήκτρων. Μπορείς να βρεις τον Πίνακα Ελέγχου πληκτρολογώντας "Πίνακας Ελέγχου" στο πεδίο αναζήτησης κάτω αριστερά.

      Η παρακάτω εικόνα είναι από win7 αλλά είναι το ίδιο και στα win10.

 

Ιδιότητες Πληκτρολογίου.png

Επεξ/σία από afm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, afm είπε

      Το πρόβλημα  αυτ΄΄ο  δημιουργείται όταν ο τόνος πατηθεί δύο φορές πριν από το φωνήεν.

      Ο ένοχος λοιπόν είναι το πληκτρολόγιο στο οποίο πατιέται το κουμπί με τον τόνο δύο φορές είτε κατά λάθος από εσένα είτε λόγω προβλήματος της συσκευής. 

      Δοκίμασε λοιπόν ένα νέο πληκτρολόγιο καθώς η αλλαγή πληκτρολογίου μάλλον θα λύσει το θέμα.

      Το πρόβλημα βέβαια είναι ότι το πληκτρολόγιο λειτουργεί όπως λες σωστά σε άλλο pc.

      Αν λοιπόν το πρόβλημα δεν λυθεί με αλλαγή πληκτρολογίου τότε δοκίμασε να αλλάξεις τις ιδιότητες του πληκτρολογίου από τον Πίνακα Ελέγχου -------> Προβολή μεγάλων εικονιδίων -------> Πληκτρολόγιο ------> Ιδιότητες. Αύξησε την καθυστέρηση επανάληψης και χαμήλωσε τον ρυθμό επανάληψης των πλήκτρων. Μπορείς να βρεις τον Πίνακα Ελέγχου πληκτρολογώντας "Πίνακας Ελέγχου" στο πεδίο αναζήτησης κάτω αριστερά.

      Η παρακάτω εικόνα είναι από win7 αλλά είναι το ίδιο και στα win10.

 

Ιδιότητες Πληκτρολογίου.png

Τίποτα, τα ίδια... Δεν μπορώ να βγάλω άκρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/5/2021 στις 2:22 ΜΜ, Balerama είπε

Το συνδεω, και στο device manager φαινονται δυο πληκτρολογια. 

Δεν μπορείς να απεγκαταστήσεις το ένα από τα δύο;

Με το πληκτρολόγιο οθόνης γίνεται το ίδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, micos000 είπε

Δεν μπορείς να απεγκαταστήσεις το ένα από τα δύο;

Με το πληκτρολόγιο οθόνης γίνεται το ίδιο;

Τα κανω uninstall και τα δυο η ενα-ενα, και οταν το ξανα συνδεω εμφανιζονται παλι δυο keyboard. Εντωμεταξυ στο πληκτρολογιο οθονης συμβαινει το ιδιο αλλα καμια φορα εντελως random μπαινει τονος κανονικα... :blink:

΄΄α΄΄ε΄΄υ΄΄ι΄΄ο΄΄η (keyboard)

΄΄α ΄΄ε ΄΄υ ΄΄ι ό ΄΄η (οθονης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διέγραψε και τα δύο πληκτρολόγια μέσα στο device manager και κάνε επανεκκίνηση , συνήθως αυτό τα διορθώνει όλα . Οι εγγραφές των δύο πληκτρολογίων δεν είναι απαραίτητα πρόβλημα γιατί στον δικό μου έχει 6 και όλα λειτουργούν κανονικά , απλά κάποια πληκτρολόγια το κάνουν αυτό λόγω hardware (κάτι λαμογιά έχει κάνει ο κινέζος ;).

Επεξ/σία από Karakouklos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως είπε και ο  Μάνος ποιο πάνω και εγώ αφού δοκίμασα ότι είπαν όλοι εδώ, η τελευταία μου λύση ήταν να το  σκαναρω με malwarebytes (σε φορτίο υπολογιστή με win 11) και ότι βρήκε το έσβησα. Πάντως όπως διάβασα και σε αλλά φόρουμ αυτό μπορεί να είναι κάποιος ιος ή malware το οποίο δημιουργεί αυτό το θέμα!!

Επεξ/σία από IIII
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2023 στις 11:48 ΠΜ, IIII είπε

Όπως είπε και ο  Μάνος ποιο πάνω και εγώ αφού δοκίμασα ότι είπαν όλοι εδώ, η τελευταία μου λύση ήταν να το  σκαναρω με malwarebytes (σε φορτίο υπολογιστή με win 11) και ότι βρήκε το έσβησα. Πάντως όπως διάβασα και σε αλλά φόρουμ αυτό μπορεί να είναι κάποιος ιος ή malware το οποίο δημιουργεί αυτό το θέμα!!

Και κατά κύριο λόγο keylogger! Καλό είναι να ξεκινήσεις σιγά σιγά να αλλάζεις κωδικούς και να αποφύγεις σπασμένα λειτουργικά και άλλα προγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2023 στις 11:48 ΠΜ, IIII είπε

Όπως είπε και ο  Μάνος ποιο πάνω και εγώ αφού δοκίμασα ότι είπαν όλοι εδώ, η τελευταία μου λύση ήταν να το  σκαναρω με malwarebytes (σε φορτίο υπολογιστή με win 11) και ότι βρήκε το έσβησα. Πάντως όπως διάβασα και σε αλλά φόρουμ αυτό μπορεί να είναι κάποιος ιος ή malware το οποίο δημιουργεί αυτό το θέμα!!

ειχα το ιδιο θεμα περυσι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 7 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...