Προς το περιεχόμενο

z590 +11700kf overclock problem


93lakispwr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια . θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας αν γνωριζεται 5 πραγματα γτ εγω δεν βγαζω ακρη . :D εχω στην κατοχη μου την z590 steel legend και τον 11700kf . θελω λοιπον να τον κανω overclock , το μονο που δεν εχω συμβατο και το γνωριζω στο συστημα μου ειναι οι ram , το προβλημα ειναι οτι οταν παω να ανεβασω κατα x1 το ratio σε εναν πυρινα οταν θα ζοριστει θα κλεισει το pc .στα default - auto ειναι οκ. να υποθεσω οτι ειναι κατι με τα ρευματα ? να εχει προβλημα που δεν ειναι συμβατες οι ραμ ?

https://www.skroutz.gr/s/20656777/G-Skill-Ripjaws-V-16GB-DDR4-4000MHz-F4-4000C18D-16GVK.html
η δεν εχει καμια σχεση ?
τις εχω στα 3733 γτ στα 4000 μου βγαζει μπλε οθονη .

 

σας παραθετω screenshot με την τωρα κατασταση του cpu για να βοηθησω λιγο .

 

## αν θα το φτασω στην τεταρτη εικονα που ανεβασα και πατησω apply θα το παρει χωρις να κλεισει αμεσως αλλα οταν θα ζοριστει σε stress test θα κλεισει .
δειχνει δηλαδη οτι εχει προδιαθεση να φτασει στα ορια του αλλα το κοβει σαν να μην του φτανει το ρευμα .

ελπιζω να γινομαι κατανοητος και οχι κουραστικος .. θα ακτιμουσα πολυ να με βοηθουσε καποιος αν γνωριζε κατι !!





 

Καταγραφή.PNG

Καταγραφή.PNG

Καταγραφή1.PNG

Καταγραφή 4.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να εχω ασχοληθει με overclocking στο 1200 socket,o 11700 δουλευει τις μνημες στα 3200,εσυ τις εχεις ηδη στα 3700+.

Φανταζομαι χωρις ανεβασμενα ρευματα.

Οποτε λογικο δεν ειναι να σε κοβει;

Οταν κανεις manual overclock αφηνεις default ρευματα,χρονισμους και ανεβαζεις συχνοτητα στον επεξεργαστη σιγα-σιγα μεχρι να δεις που θα φτασει χωρις να χρειαστει επιπλεον volt.Οι μνημες ομως στανταρ στα 3200.

Οταν τελειωσεις με τον επεξεργαστη και σταθεροποιηθει το συστημα ασχολεισαι και με τις μνημες και βλεπεις που φτανουν.

Διαφορετικα ακολουθεις το overclocking της μητρικης στο auto που ρυθμιζει αυτοματα οταν ανεβαζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, JDROGAS είπε

Χωρις να εχω ασχοληθει με overclocking στο 1200 socket,o 11700 δουλευει τις μνημες στα 3200,εσυ τις εχεις ηδη στα 3700+.

Φανταζομαι χωρις ανεβασμενα ρευματα.

Οποτε λογικο δεν ειναι να σε κοβει;

Οταν κανεις manual overclock αφηνεις default ρευματα,χρονισμους και ανεβαζεις συχνοτητα στον επεξεργαστη σιγα-σιγα μεχρι να δεις που θα φτασει χωρις να χρειαστει επιπλεον volt.Οι μνημες ομως στανταρ στα 3200.

Οταν τελειωσεις με τον επεξεργαστη και σταθεροποιηθει το συστημα ασχολεισαι και με τις μνημες και βλεπεις που φτανουν.

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση . Έχω βάλει τις ραμ στα 2133 που υποτίθεται θα είναι οκ , αλλά πάλι με το που σηκώνω επεξεργαστή κόβει ... Θέμα τροφοδοτικού το αποκλείω γτ έχω 850w 4+4 pin και οι θερμοκρασίες είναι καλές για να πω ότι θα μπορούσε να φταίει κάτι από εκεί . 🙄 

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι θέμα ρύθμισης cpu γτ μου παίζουν όλα κομπλέ στα default cpu και 3733 ram . 

Εκτός κ αν δεν τα βρίσκουν οι δυο μαζι τους και μόλις ανεβάζω το ένα να κόβει ... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυπικά, ξεκινάς πρώτα χωρίς RAM OC να δεις που φτανει η CPU, και αν εχεις μη συμβατά κιτ και με ένα κιτ.
Πρακτικά πολλές φορές δεν υπάρχει διαφορά αν τεσταρεις πρώτα την RAM και την βρεις stable.

Η 11η γενιά είναι στα όρια της out of the box σύμφωνα με τους reviewers, οπότε το OC headroom ειναι πολύ μικρό, ίσως να μην υπάρχει περιθώριο για καθόλου overclock μιας και ειδικά τα Κ chips έχουν ήδη υψηλά clocks.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, 93lakispwr είπε

καλησπερα παιδια . θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας αν γνωριζεται 5 πραγματα γτ εγω δεν βγαζω ακρη . :D εχω στην κατοχη μου την z590 steel legend και τον 11700kf . θελω λοιπον να τον κανω overclock , το μονο που δεν εχω συμβατο και το γνωριζω στο συστημα μου ειναι οι ram , το προβλημα ειναι οτι οταν παω να ανεβασω κατα x1 το ratio σε εναν πυρινα οταν θα ζοριστει θα κλεισει το pc .στα default - auto ειναι οκ. να υποθεσω οτι ειναι κατι με τα ρευματα ? να εχει προβλημα που δεν ειναι συμβατες οι ραμ ?

https://www.skroutz.gr/s/20656777/G-Skill-Ripjaws-V-16GB-DDR4-4000MHz-F4-4000C18D-16GVK.html
η δεν εχει καμια σχεση ?
τις εχω στα 3733 γτ στα 4000 μου βγαζει μπλε οθονη .

 

σας παραθετω screenshot με την τωρα κατασταση του cpu για να βοηθησω λιγο .

 

## αν θα το φτασω στην τεταρτη εικονα που ανεβασα και πατησω apply θα το παρει χωρις να κλεισει αμεσως αλλα οταν θα ζοριστει σε stress test θα κλεισει .
δειχνει δηλαδη οτι εχει προδιαθεση να φτασει στα ορια του αλλα το κοβει σαν να μην του φτανει το ρευμα .

ελπιζω να γινομαι κατανοητος και οχι κουραστικος .. θα ακτιμουσα πολυ να με βοηθουσε καποιος αν γνωριζε κατι !!





 

Καταγραφή.PNG

Καταγραφή.PNG

Καταγραφή1.PNG

Καταγραφή 4.PNG

overclock μόνο από bios να κάνεις και όχι από διάφορα προγράμματα inside windows ( like xtu)....και έπειτα όπως σου είπαν παραπάνω ...ένα ένα τα στοιχεία ...πρώτα βρες stability σε oc cpu και μετά πειράζεις και ram oc   για να βρείς και εκεί σταθερότητα

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διάβασε κάθε επιλογή τι κάνει και μετά ρίξε και μια ματιά πως δουλεύουν οι συνχρονοι cpu , αλλιώς βρες κάνα βίντεο με τα ίδιο hw και κανε ότι κάνει

προσευχομενος να έχεις τις ίδιες προδιαγραφές 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμάσω ξανά το απόγευμα με 2133 ram  ξανά να σηκώσω και πάλι έστω μια μονάδα από το bios αλλά αν θυμάμαι καλά το ίδιο θα κάνει , δηλαδή από 50 να το πάω 51 και να το στρεσαρω . 

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γτ ενώ έχει την διάθεση να πάρει τις συχνότητες σε ηρεμία 5.2  χωρίς πρόβλημα ακόμα και στα όρια του με καλές θερμοκρασίες μόλις ζοριστει  κλείνει.

Μόλις τώρα, 93lakispwr είπε

Θα δοκιμάσω ξανά το απόγευμα με 2133 ram  ξανά να σηκώσω και πάλι έστω μια μονάδα από το bios αλλά αν θυμάμαι καλά το ίδιο θα κάνει , δηλαδή από 50 να το πάω 51 και να το στρεσαρω . 

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γτ ενώ έχει την διάθεση να πάρει τις συχνότητες σε ηρεμία 5.2  χωρίς πρόβλημα ακόμα και στα όρια του με καλές θερμοκρασίες μόλις ζοριστει  κλείνει.

Δεν υπάρχει σχετικό βίντεο με την συγκεκριμένη μητρική και επεξεργαστή αντίστοιχα για να το δω . 

 

Θα επανέλθω πιο αργά το απόγευμα με αποτελέσματα αν και δεν νομίζω πως θα αλλάξει κάτι παιδιά. Ίσως όπως είπε ο φίλος και πιο πάνω να μην επιδέχεται overclock .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, 93lakispwr είπε

Θα δοκιμάσω ξανά το απόγευμα με 2133 ram  ξανά να σηκώσω και πάλι έστω μια μονάδα από το bios αλλά αν θυμάμαι καλά το ίδιο θα κάνει , δηλαδή από 50 να το πάω 51 και να το στρεσαρω . 

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γτ ενώ έχει την διάθεση να πάρει τις συχνότητες σε ηρεμία 5.2  χωρίς πρόβλημα ακόμα και στα όρια του με καλές θερμοκρασίες μόλις ζοριστει  κλείνει.

Δεν υπάρχει σχετικό βίντεο με την συγκεκριμένη μητρική και επεξεργαστή αντίστοιχα για να το δω . 

 

Θα επανέλθω πιο αργά το απόγευμα με αποτελέσματα αν και δεν νομίζω πως θα αλλάξει κάτι παιδιά. Ίσως όπως είπε ο φίλος και πιο πάνω να μην επιδέχεται overclock .

limit's τα έχεις πειράξει γιατί αν είναι στα stock power limit's λογικό να κλείνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά τί-πο-τα ice-t ναι εννοείται.. έχω δοκιμάσει τα πάντα .. αρχικά ξανά έριξα τις ραμ στα 2133 για να κάνω δοκιμές στη cpu  έβαλα προφίλ στα windows εξισορρόπηση και όχι υψηλές επιδόσεις μήπως και είχε θέμα από εκεί ... 

Μόλις σηκώνω έστω κ ένα βαθμό την cpu και ζοριστει κλείνει . Δοκίμασα 2 προγράμματα της intell για αυτόματο overclock πάλι τίποτα , κλείνει . Μόνο στα default - auto είναι εντάξει , δηλαδή στις συχνότητες τις stock . 

Εννοείται ότι ότι ρύθμιση έχω κάνει είναι μέσα από τα bios και όχι από το πρόγραμμα της intell .ενδεικτικά σας έστειλα τις φωτό για να περιγράψω την τρέχουσα κατάσταση.

Αρχίζω να πιστεύω ότι δεν θα βγάλω άκρη και ταλαιπωρω και το σύστημα .. το μόνο που ανεβαίνει είναι η ραμ παρόλο που δεν είναι συμβατή με τον rocket lake  στα 3733 κ όχι στα 4000 με νορμάλ λειτουργία. 

Το μόνο που θα κάνω κάποια στιγμή ίσως είναι να αγοράσω ένα Κιτ συμβατό ραμ και να ξανά δοκιμάσω μήπως και .... Αλλά δεν νομίζω. 😌

 

Επεξ/σία από 93lakispwr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εχει ιδιο hw με σένα αλλά δες απλα για να παρεις ιδέες :

Spoiler

 

Spoiler

 

 

Και διάβασμα κ εδώ :

https://www.overclock.net/threads/overclocking-11700k-11900k-results-bins-and-discussion.1777365/

Επεξ/σία από ShooterX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν παιδιά έχω παραγγείλει ήδη καινούργιες ραμ. Τις περιμένω από εβδομάδα. Μόλις χθες βγήκε καινούργιο bios update . Κουμπωνω ραμ κάνω update bios , κάνω φορμάτ ξανά , και επιστρέφω για αποτελέσματα κάνοντας τον σταυρό μου παράλληλα . 😀 Μέχρι στιγμής πάντως τα ίδια ... Δοκίμασα να τρέξω και memtest και εκεί είναι που δεν το βγάζει με τίποτα και κλείνει στο πρώτο λεπτό. 

Επεξ/σία από 93lakispwr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, 93lakispwr είπε

Δοκίμασα να τρέξω και memtest και εκεί είναι που δεν το βγάζει με τίποτα και κλείνει στο πρώτο λεπτό. 

Με όλα defaults ; αν ναι λογικά υπάρχει θέμα με μνήμη για να είσαι σίγουρος μην τυχόν και έπεσες σε ασυμβατότητα (δεν ξέρω αν είναι στο QVL) δοκίμασέ τες σε άλλο μηχάνημα (εάν είναι εφικτό).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

παιδια μιας και θελω να κλεισω αυτο το θεμα και να ενημερωσω . ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΤΕΛΙΚΑ . εγινε μια καθαρη εγκατασταση ξανα απο την αρχη , πηρα 2 σετ καινουργιες
μνημες 2 χ16 32gb Crucial Ballistix 16GB DDR4-3600MHz και καταφερα να ανεβασω και τον επεξεργαστη αρκετα παραπανω .
οι μνημες ειναι φοβερες .. αν και δυσκολευτηκα πολυ να τις βρω στο εμποριο . εχουν κλειδωσει σε xmp profile cl16 3600 και πανε σφαιρα . εχω δει αισθητη διαφορα με τις προηγουμενες που ειχα πανω cl19 g.skill
τις ανεβασα στα 4000 αλλα ειχα μεγαλυτερο latency  οποτε και τις ξανα γυρισα  3600 .

σας παραθετω και ενα screenshot απο xtu οπου και να δειτε που εφτασε χωρις προβληματα .

τελικα αυτο που καταλαβα ειναι οτι εφταιγαν οι ραμ και δεν συγχρονιζαν σωστα και για αυτο ολα αυτα .

τα specs ¨του pc πλεον .

Intel Core i7-11700KF Box

Crucial Ballistix 16GB DDR4-3600MHz  x2

 

Asrock Z590 Steel Legend Motherboard ATX με Intel 1200 Socket

Corsair RMx 2018 Series RM850x 850W Full Modular 80 Plus Gold

Arctic Liquid Freezer II 360

Asus Radeon RX 5600 XT 6GB TUF Gaming X3 Evo

Samsung 970 Evo Plus SSD 250GB M.2 NVMe x2 (RAID 0)

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ .

 

 

 

 

 

 

 

Καταγραφή.PNG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...