Προς το περιεχόμενο

Καθόλου πρόσβαση στον server για 5-10 λεπτά, δίκτυο ΟΚ, ιντερνετ ΟΚ . Μετά από λίγο επανέρχεται


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Κοιταξε να δεις τι γίνεται. Αυτό ειναι ενα θεμα που παρουσιάστηκε ξαφνικά τον Μαιο χωρίς να έχουν γίνει αλλαγές στα pc στο δίκτυο η σε κάτι άλλο

Από το 2018 έχουμε βάλει ένα cisco meraki firewall με 2 load balance γραμμές, αυτό ειναι ο dchp server. Ο Server Που τρέχει το πρόγραμμα δεν κάνει κάτι άλλο. Ουτε domain controller (workgroup εχουμε εδώ και χρόνια) ούτε τίποτα. Ούτε καν file server.

Τον ιούνιο κάποια στιγμή βρηκα την λύση με τα ntlm , δεν ξαναπαρουσιάστηκε μέχρι την αλλαγή πριν 2 εβδομάδες. Τα νεύρα μου ομως γιατί...

Ολοι οι clients έχουν τις ίδιες ρυθμίσεις, τελευταία updates, στατικές Ip , endpoint protection Με τις ίδιες ρυθμίσεις. Πόρτες δεν έχω κλεισει αλλά εχω κόψει 

κατι facebook κλπ σε μερικούς

Δεν το κάνει σε όλα τα τερματικά. Το κάνει σε αυτά που το έκανε και τον Μαιο που παρουσιάστηκε πρώτη φορά

Στην αποθήκη, στην τιμολόγηση, και σε ενα pc συναδέλφου πάνω. Θα μου πεις αν ηταν θέμα καλωδιωσης θα το έκανε καθε πρωι και δεν θα ειχε σταματήσει 4 μήνες τώρα

Αλλάζεις Ip στον client την ώρα που το κάνει , διορθώνεται

Ανοίγει το αφεντικό το pc της τιμολόγησης το πρωί κατά τις 07:30 , μέχρι 07:50 δεν μπορει να μπει. Λίγα λεπτά μετά τον βάζει... ομως χωρίς αλλαγές ip Κλπ

Στον server γενικά υπάρχει ένα error 4625/null sssd αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω λυση.

O client όταν έχει θέμα pingαρει κανονικά τον server, έχει προσβαση στα pc του δικτύου/printers, ιντερνετ κανονικότατα. Ολη αυτή η βλακεία γίνεται για 15-20 λεπτά από την στιγμή που ανοίγει το pc. μετά φτιάχνει μόνο του

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 δοκίμασε τις στατικές ip όλων να τις βάλεις σε μεγάλες ip. Πχ αν έχεις 30 υπολογιστές ξεκινά από .200 άφησε μόνο την ip του σέρβερ όπως είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθησα και σκέφτηκα αν υπάρχει κάποιο κολλημα με την ώρα που ανοίγουν τα "προβληματικά" pc , δηλαδή 7:00-7:30 αλλά μετα θυμήθηκα οτι το pc του αφεντικού στον πάνω όροφο που ανοίγει εκείνες τις ώρες δεν είχε ποτέ θέμα. 

Το δικό μου ειναι 24/7 ανοιχτό γιατί κάνω και δουλειά από το σπίτι αρκετές φορές.

Γενικά ολα ειναι πάνω από .200 σε static εκτός από 3 τα οποία δεν είχαν ποτέ θέμα και ούτε τώρα έχουν.

To πρόβλημα ειναι το παρακάτω με τα παρακάτω σφάλματα 0Χ***** που παραθέτω

https://docs.microsoft.com/en-us/windows/security/threat-protection/auditing/event-4625

image.png.beb156f0f7bc76e9406a2678d56ec60a.png

image.png.956daa61999d03a496a258aa628467bd.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...