Προς το περιεχόμενο

Καταδυση - Διπλωμα καταδυσης


Filippos12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στο φορουμ , οπως αναφερει ο τιτλος του νηματος το θεμα για το οποιο θα ηθελα καποιες αποψεις / διευκρινισεις ειναι η ελευθερη καταδυση . Κατοικω στον νοτιο τομεα αττικης , και θα ηθελα να ασχοληθω με την ελευθερη καταδυση . Αυτο που επιθυμω να μαθω ειναι αν και ποσες σχολες καταδυσης υπαρχουν εδω στην αθηνα , ποια ή ποιες ειναι πιο προσιτες απο αποψη τιμων καθως και ποιο ειναι ας το θεσω ετσι πιο ''καλο'' διπλωμα ( αυτο που γνωριζω ειναι οτι ακουγεται πολυ - χωρις να ξερω κατι εξειδικευμενο - το διπλωμα PADI ) . Ευχαριστω εκ των προτερων . 

ΥΓ. Να σημειωθει οτι δεν εχω καμια απολυτως επαφη/εμπειρια επανω στο αθλημα .

Επεξ/σία από Filippos12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/05/2021 at 20:53, Filippos12 said:

Καλησπερα στο φορουμ , οπως αναφερει ο τιτλος του νηματος το θεμα για το οποιο θα ηθελα καποιες αποψεις / διευκρινισεις ειναι η ελευθερη καταδυση . Κατοικω στον νοτιο τομεα αττικης , και θα ηθελα να ασχοληθω με την ελευθερη καταδυση . Αυτο που επιθυμω να μαθω ειναι αν και ποσες σχολες καταδυσης υπαρχουν εδω στην αθηνα , ποια ή ποιες ειναι πιο προσιτες απο αποψη τιμων καθως και ποιο ειναι ας το θεσω ετσι πιο ''καλο'' διπλωμα ( αυτο που γνωριζω ειναι οτι ακουγεται πολυ - χωρις να ξερω κατι εξειδικευμενο - το διπλωμα PADI ) . Ευχαριστω εκ των προτερων . 

ΥΓ. Να σημειωθει οτι δεν εχω καμια απολυτως επαφη/εμπειρια επανω στο αθλημα .

αυτονομη καταδυση ή ελευθερη καταδυση;αναφερεις ελευθερη αλλα απο κατω την padi που κατα κυριο  λογο κανει αυτονομη(εχει και ελευθερη)

12 hours ago, Spect~ said:

Ο @poulinos λογικα θα ξερει να σου απαντησει.

εσυ τι εκανες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 ώρες πριν, poulinos είπε

 

εσυ τι εκανες ;

εγω εχω ξεμείνει εκει που με αφησες περυσι στο 1ο επιπεδο. Την Κυριακη θα παμε για μια βουτια και συντομα λεμε να ξεκινησουμε το deep dive :D

Απο Σεπτεμβρη ισως κανω και μερικα μαθηματα απνοιας μπας και φτιαξω τους χρονους μου και στην ελευθερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/06/2021 at 06:19, Spect~ said:

εγω εχω ξεμείνει εκει που με αφησες περυσι στο 1ο επιπεδο. Την Κυριακη θα παμε για μια βουτια και συντομα λεμε να ξεκινησουμε το deep dive :D

Απο Σεπτεμβρη ισως κανω και μερικα μαθηματα απνοιας μπας και φτιαξω τους χρονους μου και στην ελευθερη

Μια χαρα.θυμησε μου.ssi πηγες τελικα ή padi? νομιζω κατι ειχαμε πει για ssi διοτι στην Padi απο Open δεν μπορεις να πας deep.

πρεπει να εχεις το advanced.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Spect~ said:

Ναι ssi γιατί με αυτή συνεργάζεται ο γνωστός μου και το έμαθα αρκετά αργά 

κακο δεν ειναι.το τι γραφει το πτυχιο δεν λεει πολλα.οτι ο κοσμος ξερει την Padi παλι δεν λεει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι δίπλωμα κ να πάρεις σημασία έχει να το εξασκήσεις . Είχα πάρει το advanced της Padi. το 2007 κ για 3 χρόνια έκανα φουλ καταδύσεις είτε Ελλάδα είτε εξωτερικό μέχρι κ σε Live Aboard .Κατέβαινα άνετος κ ωραίος με σωστή πλευστουητα αναπνοές τα πάντα . 
Το άφησα σχεδόν τελείως για 5-6 χρόνια κ όταν πήγα να ξανακάνω με τη σχολή όπου είχα πάρει το δίπλωμα αλου πατούσα κ αλλου βρισκόμουνα . Μου πήρε καμια 10αρια βουτιές για να ξανάπαρω μπροστά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, totalius said:

Ότι δίπλωμα κ να πάρεις σημασία έχει να το εξασκήσεις . Είχα πάρει το advanced της Padi. το 2007 κ για 3 χρόνια έκανα φουλ καταδύσεις είτε Ελλάδα είτε εξωτερικό μέχρι κ σε Live Aboard .Κατέβαινα άνετος κ ωραίος με σωστή πλευστουητα αναπνοές τα πάντα . 
Το άφησα σχεδόν τελείως για 5-6 χρόνια κ όταν πήγα να ξανακάνω με τη σχολή όπου είχα πάρει το δίπλωμα αλου πατούσα κ αλλου βρισκόμουνα . Μου πήρε καμια 10αρια βουτιές για να ξανάπαρω μπροστά .

εννοειται αυτο.οπως λενε οτι αφηνεις σε αφηνει.πρεπει να ξανακανεις μερικες καταδυσεις για να ξαναγυρίσεις στην κατάσταση που ήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

μην μπερδεύετε την βούρτσα με την μεγάλη βούρτσα😛 άλλο η αυτόνομη και άλλο ελεύθερη για να ασχοληθείς με την ελεύθερη έστω ερασιτεχνικά θέλει προσόντα, στην αυτόνομη είναι πιο χαλαρά τα πράγματά ακόμα και ένας κουτσός στραβός και άσχημος αρπάζει μια φιάλη και κατεβαίνει 20-30μ άνετα το πως θα ανέβει είναι άλλη ιστορία 😄
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 ώρες πριν, ziaba είπε

μην μπερδεύετε την βούρτσα με την μεγάλη βούρτσα😛 άλλο η αυτόνομη και άλλο ελεύθερη για να ασχοληθείς με την ελεύθερη έστω ερασιτεχνικά θέλει προσόντα, στην αυτόνομη είναι πιο χαλαρά τα πράγματά ακόμα και ένας κουτσός στραβός και άσχημος αρπάζει μια φιάλη και κατεβαίνει 20-30μ άνετα το πως θα ανέβει είναι άλλη ιστορία 😄
 

Διαφωνω! ΤΙ προσοντα θελει η ελευθερη που δεν μπορει να τα βελτιωσεις; γιατι η ελευθερη θελει προσοντα ενω η αυτονομη, που την θεωρω και πιο επικίνδυνη, δεν θελει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, ziaba said:

μην μπερδεύετε την βούρτσα με την μεγάλη βούρτσα😛 άλλο η αυτόνομη και άλλο ελεύθερη για να ασχοληθείς με την ελεύθερη έστω ερασιτεχνικά θέλει προσόντα, στην αυτόνομη είναι πιο χαλαρά τα πράγματά ακόμα και ένας κουτσός στραβός και άσχημος αρπάζει μια φιάλη και κατεβαίνει 20-30μ άνετα το πως θα ανέβει είναι άλλη ιστορία 😄
 

πηγαινε να κανεις trimix cave diving,wreck diving χωρις "προσοντα". και τα δυο θελουν προσοντα αν τα πας μακρυα.η καταδυση δεν ειναι μονο το recreational

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

@poulinos Απο την 1η Ιουνιου που σου ειχα πει οτι θα πηγαινα για καταδυση χτες καταφερα να παω πρωτη φορα φετος.. Σκέφτομαι λόγω καταστασης covid να παρω σετ ρυθμιστη. Καμία καλή πρόταση;

Πριν 2 μερες πεθανε μια δυτης εκει που πηγαμε και μεις. Επαθε εμφραγμα οταν ηταν κατω απο το νερο.

Επίσης χτες που επεσα, εκανα το try dive γιατι πηγα με 2 φιλους που δεν εχουν ξανακανει. Ηταν ενας μαζι μας που εκανε και αυτος πρωτη φορα ο οποιος ηταν επικινδυνος. Καμία αντιληψη του χώρου και γενικα δεν καταλαβαινε τι του ελεγαν.. ΣΕ καποια φαση τον κρατουσε η 2η κοπελα απο τη σχολη που ειχε ερθει μαζι γιατι ουτε να παει ευθεια δεν μπορουσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/08/2021 at 21:00, Spect~ said:

@poulinos Απο την 1η Ιουνιου που σου ειχα πει οτι θα πηγαινα για καταδυση χτες καταφερα να παω πρωτη φορα φετος.. Σκέφτομαι λόγω καταστασης covid να παρω σετ ρυθμιστη. Καμία καλή πρόταση;

Πριν 2 μερες πεθανε μια δυτης εκει που πηγαμε και μεις. Επαθε εμφραγμα οταν ηταν κατω απο το νερο.

Επίσης χτες που επεσα, εκανα το try dive γιατι πηγα με 2 φιλους που δεν εχουν ξανακανει. Ηταν ενας μαζι μας που εκανε και αυτος πρωτη φορα ο οποιος ηταν επικινδυνος. Καμία αντιληψη του χώρου και γενικα δεν καταλαβαινε τι του ελεγαν.. ΣΕ καποια φαση τον κρατουσε η 2η κοπελα απο τη σχολη που ειχε ερθει μαζι γιατι ουτε να παει ευθεια δεν μπορουσε.

αυτος μαλλον θα το παθαινε και εξω απο το νερο. για το δευτερο για αυτο σε πολλα hobby ειναι αυτο που λενε πολλοι οτι εγω δεν παω αν δεν εχω καλο buddy>ειτε λεγεται καταδυση ειτε αναρριχηση ειτε οτιδηποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...