Προς το περιεχόμενο

Γλώσσες προγραμματισμού


katerina200

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, katerina200 είπε

Αξίζει να ασχοληθείς αν δεν έχεις ξεκινήσει από μικρός; 

Σε ποια ηλικία ξεκινήσατε να ασχολείστε και από ποια γλώσσα; 

Για να ξέρεις αν αξίζει, πρέπει να ξέρεις τι θα την κάνεις. 

Ότι γλώσσα και να ξεκινήσεις, αφού τη μάθεις, θέλει και λίγα χρόνια για τη δουλέψεις σε επαγγελματικό επίπεδο για να φτάσεις σε ένα σημείο που θα πληρώνεσαι για αυτην. Οπότε για την ερώτηση της ηλικίας,  αν έχεις διαθέσιμα όλα αυτα τα χρόνια μάθησης + εργασίας, ξεκίνα να μαθαίνεις.  Απλά έχε κατά νου, πως οι νεότερες ηλικίες μαθαίνουν με γρηγορότερους ρυθμούς, οπότε αναλόγως την ηλικίας, ίσως χρειαστεις επιπλέον χρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος είναι ο στόχος σου ; πλέον δεν μπορείς να τα ξέρεις όλα για κάτι περίπλοκο πχ gaming για ps5 , αλλά για mobile gaming όπως κυλάει η μπάλα και πηδάει εμπόδια δεν είναι κάτι τραγικό για ένα αρχάριο. Μπορείς να μπεις στο git να δεις κάνα πρότζεκτ αν σου αρέσει και να πιάσεις εκείνη την γλώσσα για να ενισχύσεις το πρότζεκτ. 

Η αγορά του mobile ίσως είναι πλέον η μεγαλύτερη αγορά , αν το βλέπεις επαγγελματικά , πας προς τα εκεί. Αν υπάρχει κάτι πολύ ειδικό , όπως τα παιχνίδια του Roblox , το roblox studio έχει πλάκα και υπάρχει αρκετή βοήθεια σε αυτό το κομμάτι. Αλλά είναι LUA η γλώσσα , οπότε περιορίζεσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Για να ξέρεις αν αξίζει, πρέπει να ξέρεις τι θα την κάνεις. 

Ότι γλώσσα και να ξεκινήσεις, αφού τη μάθεις, θέλει και λίγα χρόνια για τη δουλέψεις σε επαγγελματικό επίπεδο για να φτάσεις σε ένα σημείο που θα πληρώνεσαι για αυτην. Οπότε για την ερώτηση της ηλικίας,  αν έχεις διαθέσιμα όλα αυτα τα χρόνια μάθησης + εργασίας, ξεκίνα να μαθαίνεις.  Απλά έχε κατά νου, πως οι νεότερες ηλικίες μαθαίνουν με γρηγορότερους ρυθμούς, οπότε αναλόγως την ηλικίας, ίσως χρειαστεις επιπλέον χρόνο.

Το ψάχνω ως έναν τομέα για να κάνω κάτι επαγγελματικά, αλλά φαίνεται πως άργησα. Σίγουρα δε μαθαίνεις με τον ίδιο ρυθμό που μαθαίνεις στην παιδική/εφηβική ηλικία, σε καμία περίπτωση, και δε θα σε προτιμήσει και κανένας από ένα άτομο πιο νέο που ξέρει τα πάντα συγκριτικά με εσένα. Πολύ δύσκολος ο προγραμματισμός.

Επεξ/σία από katerina200
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν είναι αργά για να μάθεις. Αρκεί να βρεις στο περίπου τι θες να κάνεις με τον προγραμματισμό και να σου αρέσει. Αν θες να αρχίσεις προγραμματισμό "επειδή έχει λεφτά" άστο καλύτερα. Ξεκίνα με το Codeacademy και το freeCodeCamp και δες αν σου αρέσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, katerina200 είπε

Το ψάχνω ως έναν τομέα για να κάνω κάτι επαγγελματικά, αλλά φαίνεται πως άργησα. Σίγουρα δε μαθαίνεις με τον ίδιο ρυθμό που μαθαίνεις στην παιδική/εφηβική ηλικία, σε καμία περίπτωση, και δε θα σε προτιμήσει και κανένας από ένα άτομο πιο νέο που ξέρει τα πάντα συγκριτικά με εσένα. Πολύ δύσκολος ο προγραμματισμός.

Βασικά είναι να το έχεις. Έχει άμεση σύνδεση με τη μαθηματική αντίληψη και σκέψη. 

Αλλά ναι. Αν έχεις περάσει τα 30 κ έχεις 0 εμπειρία, είναι δύσκολο το επαγγελματικό ξεκίνημα. Εκτός αν έχεις τρέξει σοβαρές δουλειές μόνη σου και έχεις έργο να παρουσιάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, katerina200 είπε

Αξίζει να ασχοληθείς αν δεν έχεις ξεκινήσει από μικρός; 

Σε ποια ηλικία ξεκινήσατε να ασχολείστε και από ποια γλώσσα; 

Αξίζει να ασχοληθείς εφόσον σου αρέσει και έχεις διάθεση να διαβάσεις πολύ. Εγώ πήγα σε μια σχολή bootcamp στα 33 μου και μετά από 2 χρόνια εργάζομαι σε μεγάλη εταιρία του χώρου με καλό μισθό. Επίσης γνωρίζω κι άλλα παιδιά 40 ετών που είμαστε μαζί στην σχολή και πλέον εργάζονται ως προγραμματιστές. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, ifes είπε

Αξίζει να ασχοληθείς εφόσον σου αρέσει και έχεις διάθεση να διαβάσεις πολύ. Εγώ πήγα σε μια σχολή bootcamp στα 33 μου και μετά από 2 χρόνια εργάζομαι σε μεγάλη εταιρία του χώρου με καλό μισθό. Επίσης γνωρίζω κι άλλα παιδιά 40 ετών που είμαστε μαζί στην σχολή και πλέον εργάζονται ως προγραμματιστές. 

Είστε παράδειγμα motivation 

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Βασικά είναι να το έχεις. Έχει άμεση σύνδεση με τη μαθηματική αντίληψη και σκέψη. 

Αλλά ναι. Αν έχεις περάσει τα 30 κ έχεις 0 εμπειρία, είναι δύσκολο το επαγγελματικό ξεκίνημα. Εκτός αν έχεις τρέξει σοβαρές δουλειές μόνη σου και έχεις έργο να παρουσιάσεις. 

Είμαι 23. Αλλά όσοι ξέρω που ασχολούνται, έχουν ξεκινήσει πριν από τα 18 και ξέρω και άτομα στα 18 που ήδη ξέρουν html, css, python, Javascript. 

Εγώ για να ξεκινήσω να τα μαθαίνω όλα αυτά τώρα, ε δε θα φτάσω κοντά στα 30; 

Το είχα πολύ με τη μαθηματική σκέψη, αλλά και αυτό μέχρι την εφηβική ηλικία. Τώρα τίποτα. 

Επεξ/σία από katerina200
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, katerina200 είπε

Είστε παράδειγμα motivation 

Είμαι 23. Αλλά όσοι ξέρω που ασχολούνται, έχουν ξεκινήσει πριν από τα 18 και ξέρω και άτομα στα 18 που ήδη ξέρουν html, css, python, Javascript. 

Εγώ για να ξεκινήσω να τα μαθαίνω όλα αυτά τώρα, ε δε θα φτάσω κοντά στα 30; 

Το είχα πολύ με τη μαθηματική σκέψη, αλλά και αυτό μέχρι την εφηβική ηλικία. Τώρα τίποτα. 

σιγα καλε δεν γέρασες, σε αυτή την ηλικία ξεκίνησα και γω και πλέον (στα 25) δουλέυω ήδη 7 μήνες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@katerina200 2 πράγματα θέλω να σας πω

1 - Η μάθηση δεν σταματάει ποτέ μέχρι να πεθάνουμε.

2 - Για να μάθουμε κάτι ποτέ δεν είναι αργά. Αρκεί να έχετε θέληση και πείσμα.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 23 λέει οπότε δεν με περνει πλέον. Ναι δυστυχώς η μόνη σου ασχολία για τα υπόλοιπα χρόνια είναι το bingo κ η τηλεόραση. Ρε σεις, σε αυτή τη ζωή ποτέ δεν είναι αργά για τίποτα. Όρεξη και θέληση να υπάρχει κ όλα γίνονται (σχεδόν). 

*άκου 23 μεγάλη

** ξεκινά να μαθαίνεις κ σταματά να ρωτάς αν μπορείς να μάθεις 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2021 στις 11:08 ΠΜ, katerina200 είπε

Είστε παράδειγμα motivation 

Είμαι 23. Αλλά όσοι ξέρω που ασχολούνται, έχουν ξεκινήσει πριν από τα 18 και ξέρω και άτομα στα 18 που ήδη ξέρουν html, css, python, Javascript. 

Εγώ για να ξεκινήσω να τα μαθαίνω όλα αυτά τώρα, ε δε θα φτάσω κοντά στα 30; 

Το είχα πολύ με τη μαθηματική σκέψη, αλλά και αυτό μέχρι την εφηβική ηλικία. Τώρα τίποτα. 

Κάτσε έναν χρόνο εντατικά, και στο τέλος θα ξέρεις πάρα πολλά. Αλλά η αλήθεια είναι, ότι είναι πολύ δύσκολο να κάτσεις ώρες ατέλειωτες να ασχοληθείς με κάτι, άμα δεν σου αρέσει πραγματικά.

Στα 23 είσαι μπεμπέ ακόμη. Αλλά άμα λέμε δικαιολογίες στον ευατο μας, είμαι ΧΧ που να κάθομαι να προσπαθώ τώρα, δύσκολα τα πράγματα...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι δυνατόν, 23 δεν είσαι μεγάλη! Μια χαρά ηλικία είναι να ξεκινήσεις. Και εγώ είμαι 23 και εργάζομαι τα τελευταία 2 χρόνια. Έμαθα πολλά στη σχολή και ακόμα περισσότερα στη δουλειά.

Το "ξέρω 5 γλώσσες" δεν μου λέει τίποτα. Είδαν 3 βιντεάκια ή έχουν φτιάξει 3 σελίδες; Ειδικά για Web Dev, με 1-2 χρόνια udemy courses και εξάσκηση μπορείς να έχεις καλό επίπεδο. Και εγώ νόμιζα ότι ήξερα C++ μέχρι να δουλέψω με αυτή.

Ψάξε για courses για να μπείς στο κλίμα γενικότερα εφόσον είσαι στο μηδέν. Άσε τα 600 frameworks και ξεκίνα σιγά σιγά να δείς αν σου αρέσει. Αλλάζουν τόσο γρήγορα τα πράγματα που είναι πολύ δύσκολο να "επιβιώσεις" χωρίς να διαβάζεις και να ψάχνεσαι συνέχεια. Οπότε αν δεν σου αρέσει θα είναι δύσκολο. Το διάβασα 2 χρόνια και τώρα είμαι έτοιμος να δουλεύω για 20-30 χρόνια χωρίς να ξαναδιαβάσω νομίζω ότι είναι αδύνατο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/5/2021 στις 3:41 ΠΜ, katerina200 είπε

Αξίζει να ασχοληθείς αν δεν έχεις ξεκινήσει από μικρός; 

Σε ποια ηλικία ξεκινήσατε να ασχολείστε και από ποια γλώσσα; 

Ξεκίνησα στα 36, είμαι 50 κι ακόμα μαθαίνω.

Στις 31/5/2021 στις 12:08 ΜΜ, katerina200 είπε

Είμαι 23. Αλλά όσοι ξέρω που ασχολούνται, έχουν ξεκινήσει πριν από τα 18 και ξέρω και άτομα στα 18 που ήδη ξέρουν html, css, python, Javascript. 

Εγώ για να ξεκινήσω να τα μαθαίνω όλα αυτά τώρα, ε δε θα φτάσω κοντά στα 30; 

Το είχα πολύ με τη μαθηματική σκέψη, αλλά και αυτό μέχρι την εφηβική ηλικία. Τώρα τίποτα. 

Μήπως έχεις και λίγο άγχος στα 23 ?? 

Είναι μύθος αυτό που λένε ότι "δεν μαθαίνουν οι μεγάλες ηλικίες".

Όσοι θέλουν μαθαίνουν! 

Όσοι ψάχνουν για μια εύκολη δικαιολογία, ρίχνουν την ευθύνη στην ηλικία.

Όσον αφορά τη μαθηματική σκέψη, και τώρα την έχεις, διαφορετικά δεν έκανες αυτές τις σκέψεις.

 

Προτείνω να ξεκινήσεις  σαν χόμπυ, κι αν δεις ότι σ' αρέσει,  να συνεχίσεις την προσπάθεια.

Το πτυχίο του προγραμματιστή δεν υπάρχει, και άρα ότι κάνεις, ή μάλλον ότι καταφέρεις να υλοποιήσεις, αυτό θα είναι και το "πτυχίο" σου.

Πρώτα απ' όλα όμως, πρέπει να μάθεις να γκουκλάρεις... Ψάξε στο google, υπάρχουν άπειρες σημειώσεις σε μορφή pdf , υπάρχουν βιβλία, και φυσικά υπάρχουν tuttorial.

Φτιάξε ένα φάκελο εργασίας, και μάζεψε εκεί ότι μπορέσεις να βρεις για μια γλώσσα... Μετά κάτσε διάβασε χαλαρά.

Εδώ θα βρεις μια πλήρη σειρά για την γλώσσα C  - Θα σε μάθει τα βασικά

https://www.youtube.com/watch?v=hx9ddaIyi6k&list=PLLMmbOLFy25F31qiV5Gsx8Zzq9QndUZbL

Εδώ για την γλώσσα Python

https://www.youtube.com/playlist?list=PLLMmbOLFy25Eohpgb_V3GWKdf8sL0Upvt

Φυσικά υπάρχουν κι άλλες, είναι στη δική σου ευθύνη τώρα, να ψάξεις και να βρεις ποια γλώσσα σου αρέσει.

 

 

 

 

Επεξ/σία από LppToLss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Το μόνο που μπορώ να σου προτείνω αν θέλεις να ασχοληθείς συγκεκριμένα με το Web Development, γράψε στο Google "The Odin Project" και ξεκίνα το ταξίδι σου. Θα γλιτώσεις πολύ χρόνο απ'την κόλαση των tutorials, θα σε ξεκινήσει κυριολεκτικά απ'το μηδέν και θα σε εξοπλίσει με τα βασικότερα εργαλεία για τον τομέα. Θα έχεις και ήδη μερικά project στο portfolio σου όταν το τελειώσεις. Γενικά σε ό,τι και να θέλεις να ξεκινήσεις και να το κάνεις κτήμα σου χρειάζεται θέληση και το σημαντικότερο συνέπεια. Έκλεισα τα 28 πριν λίγες μέρες, εργάζομαι full time σε πολύ απαιτητική χειρονακτική δουλειά και έχει 1 μήνα που ξεκίνησα με το συγκεκριμένο project. Θυσίασα εξόδους και ρύθμισα το βιολογικό μου ρολόι σε πρωινές ώρες (γνωστός βρικόλακας πιο πριν). 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...