Προς το περιεχόμενο

Γρήγορη απορία. Πως γράφω CD μουσικής για το αυτοκίνητο. Με ένα τέτοιο?


rudigarcia222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα το αυτοκίνητο δεν έχει θύρα usb η sd πάρα μόνο ραδιοφώνου και CD μουσικής. Πως γράφω CD μουσικής??Με ένα τέτοιο εξάρτημα? 

Επίσης να αναφέρω ό,τι ούτε στο πσ μου ούτε στο λαπτοπ έχει κουτι που να ανοίγει στο καπάκι όπως τα παλιά. Άρα επιλέγω εξωτερικό?? Εδώ είμαι?? 

 

https://www.skroutz.gr/c/89/optical-drives/f/387134_555908/exoteriki-DVD-ROM.html

 

 

Και τέλος να ρωτήσω πέραν του hardware χρειάζεται και κάποια εφαρμογή (αυτό το Nero) η έχουν τα Windows 10 κάποια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι με ένα τέτοιο είσαι κομπλέ.

μπορείς να γράψεις και απ τα windows το cd κατευθείαν η αλλιώς κατέβασε καμιά δωρεάν εφαρμογή π.χ. CDBurnerXP, Ashampoo Burning Studio Free κτλ

Επεξ/σία από john_shadow
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα απόφευγα τα audio CD στο αμαξι και θα έπαιρνα ενα τετοιο. Βαζεις μετα ενα στικακι με mp3 και εισαι άρχοντας.

Αν έχεις πύργο ποιο φθηνά θα σου έρθει αν θέλεις CD ντε και καλά να πάρεις CD, παρε ένα 3.5'' DVD writer (κάνει και για CD) και βαλτο μέσα. Προσοχή μόνο να δεις αν το σύστημα σου ειναι SATA ή IDE. Αν ειναι IDE θα βρεις πάμπολλα μεταχειρισμένα..

Nero???? Μπαααα ειναι pay πρόγραμμα. Εχει και δωρεάν που κάνουν αυτή την δουλειά

 

Capture.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γλυτώσεις θα σου πρότεινα να αλλάξεις το RCD και να πας σε κάποιο που να εχει ειτε κάρτα μνημης, ειτε να διαβαζει usb στικακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω πως "προβλέπεις" από πριν τι θα θέλεις ν' ακούσεις, ώστε να έχεις γράψει το κατάλληλο CD; :P

Βάλε μία πηγή με Bluetooth και streamαρε από το κινητό, ότι θες, την ώρα που το θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα ίδια λεφτά που θα έδινες για να πάρεις το εξωτερικό Recorder για να παιδεύεσαι στο να γράφεις CD , παίρνεις ένα radio-mp3 με υποδοχή USB και bluetooth και κάνεις τη δουλειά σου πολύ καλύτερα.Σαν αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Εγώ θα απόφευγα τα audio CD στο αμαξι και θα έπαιρνα ενα τετοιο. Βαζεις μετα ενα στικακι με mp3 και εισαι άρχοντας.

Αν έχεις πύργο ποιο φθηνά θα σου έρθει αν θέλεις CD ντε και καλά να πάρεις CD, παρε ένα 3.5'' DVD writer (κάνει και για CD) και βαλτο μέσα. Προσοχή μόνο να δεις αν το σύστημα σου ειναι SATA ή IDE. Αν ειναι IDE θα βρεις πάμπολλα μεταχειρισμένα..

σαν τεχνολογια καλο ειναι αλλα να εξεχει μονιμως ενα τετοιο ματζφλαρι δεν μπαινω στη διαδικασια....εχω πυργο αλλα η θηκη δεν εχει αυτα τα τετραγωνα κενα για να μπαινουν τετοια dvd...

27 λεπτά πριν, tarantules είπε

Με τα ίδια λεφτά που θα έδινες για να πάρεις το εξωτερικό Recorder για να παιδεύεσαι στο να γράφεις CD , παίρνεις ένα radio-mp3 με υποδοχή USB και bluetooth και κάνεις τη δουλειά σου πολύ καλύτερα.Σαν αυτό.

ειναι το μανισιο (απο μερσεντες)και εχει ξυλινη επενδυση αισθητικη και το radiocd σαν προεκταση του ταμπλο, δεν νομιζω να ταιριαζουν αυτα τα φουτουριστικα

 

53 λεπτά πριν, Haldol είπε

Εγώ να ρωτήσω πως "προβλέπεις" από πριν τι θα θέλεις ν' ακούσεις, ώστε να έχεις γράψει το κατάλληλο CD; :P

Βάλε μία πηγή με Bluetooth και streamαρε από το κινητό, ότι θες, την ώρα που το θες.

ραδιο περισσοτερο απλα 5-6 στανταρακια ενα ροκ ελληνικο 90ς κανα δυο λαικα ελαφρολαικα ενα λαιβ ενα ξενα και ενα βοσκοπουλο και τζενη βανου για τους γονεις...απλα να υπαρχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rudigarcia222 είπε

ειναι το μανισιο (απο μερσεντες)και εχει ξυλινη επενδυση αισθητικη και το radiocd σαν προεκταση του ταμπλο, δεν νομιζω να ταιριαζουν αυτα τα φουτουριστικα

Αυτο μπαίνει στον αναπτήρα και εκπέμπει μεσω ραδιοφώνου. Δεν εχει να κανει με το τι σύστημα εχεις, αρκεί να έχει ράδιο. Δηλαδη πιανεις την συχνότητα του σαν να είναι σταθμός FM. Είχα ενα παρόμοιο αρκετά χρονιά μέχρι που άλλαξα όλο το ράδιο CD με ένα Alpine που εχει USB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Petros Electron είπε

Αυτο μπαίνει στον αναπτήρα και εκπέμπει μεσω ραδιοφώνου. Δεν εχει να κανει με το τι σύστημα εχεις, αρκεί να έχει ράδιο. Δηλαδη πιανεις την συχνότητα του σαν να είναι σταθμός FM. Είχα ενα παρόμοιο αρκετά χρονιά μέχρι που άλλαξα όλο το ράδιο CD με ένα Alpine που εχει USB.

Αν μένεις Αθήνα , δεν βρίσκεις καλή συχνότητα ή ακούς με παρεμβολές και λίγο μιξαρισμα στους σταθμούς.

Τελευταία χρησιμοποιώ μόνο αυτό.
Μόνο με Bluetooth από το κινητό και ή κατεβάζεις τραγούδια στο κινητό ή τα παίζεις απευθείας από ΥΤ.  Σηκώνει και κλήσεις για τηλέφωνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Αν μένεις Αθήνα , δεν βρίσκεις καλή συχνότητα ή ακούς με παρεμβολές και λίγο μιξαρισμα στους σταθμούς.

Τελευταία χρησιμοποιώ μόνο αυτό.
Μόνο με Bluetooth από το κινητό και ή κατεβάζεις τραγούδια στο κινητό ή τα παίζεις απευθείας από ΥΤ.  Σηκώνει και κλήσεις για τηλέφωνο.

 

Σε αυτό εχεις δίκιο. Ειχα βγάλει την εξ.κεραία.για να μην εχω τέτοιο πρόβλημα.Επρεπε να το επισημάνω. Χωρις κεραία έπαιζε καλα (Δοκιμασμενο απο εμενα στην Αθηνα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aν πας για recorder μην παρεις το LG GP57EB40 που ειναι τοπ στις πωλησεις στο Σκρουτζ ειχα κανει το λαθος και το πηρα ειναι τελειως κινεζια φτηνοκατασκευη.Πηρα τελικα αυτο το Verbatim https://www.skroutz.gr/s/9429351/Verbatim-External-Slimline.html  ειναι σαφως καλυτερο.Αλλωστε και τα Verbatim AZO ειναι τα μονα τις προκοπης cdr δισκακια που μπορεις να βρεις σημερα.

 

Επεξ/σία από mecanomecano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Αν μένεις Αθήνα , δεν βρίσκεις καλή συχνότητα ή ακούς με παρεμβολές και λίγο μιξαρισμα στους σταθμούς.

Τελευταία χρησιμοποιώ μόνο αυτό.
Μόνο με Bluetooth από το κινητό και ή κατεβάζεις τραγούδια στο κινητό ή τα παίζεις απευθείας από ΥΤ.  Σηκώνει και κλήσεις για τηλέφωνο.

 

Επειδή με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο για να ακούω μουσική από το κινητό , θα ακούγεται καλά ο ήχος; Έχω ένα παλιό mp3 (Sony CDX-GT440U).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, tarantules είπε

Επειδή με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο για να ακούω μουσική από το κινητό , θα ακούγεται καλά ο ήχος; Έχω ένα παλιό mp3 (Sony CDX-GT440U).

Μια χαρά ακούγεται, ίσως να το ακούς λίγο πιο χαμηλά στην ενταση, αλλά μπορεί να φταιει και η ποιότητα του mp3. Πάντως παρεμβολές και τέτοια δεν έχει.

Το μόνο "επικίνδυνο" είναι πως έχει μια μικρή μπαταρία μέσα Lipo νομίζω και ίσως σου φουσκώσει απο την ζέστη μετά απο καιρό. Αν το κρατάς στο ντουλαπάκι safe, δεν έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Μια χαρά ακούγεται, ίσως να το ακούς λίγο πιο χαμηλά στην ενταση, αλλά μπορεί να φταιει και η ποιότητα του mp3. Πάντως παρεμβολές και τέτοια δεν έχει.

Το μόνο "επικίνδυνο" είναι πως έχει μια μικρή μπαταρία μέσα Lipo νομίζω και ίσως σου φουσκώσει απο την ζέστη μετά απο καιρό. Αν το κρατάς στο ντουλαπάκι safe, δεν έχεις πρόβλημα.

Διάβασα τα σχόλια και το ψιλοφοβήθηκα.Τελικά παράγγειλα αυτό από Ali.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...