Προς το περιεχόμενο

Έρχεται το ψηφιακό πορτοφόλι για κάθε Ευρωπαίο πολίτη


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, jimmyl είπε

Το προβλημμα ειναι βαθυτερο και ιστορικο , ενας απο τους λογους που εφυγε το Η.Β ειναι οτι οι Βρετανοι δεν ανεχονταν να τους κανουν κουμαντο οι Γερμανοι , σου λεει , εμεις νικησαμε στον πρωτο και στον δευτερο παγκοσμιο πολεμο και θα μας κανουν κουμαντο οι Γερμανοι , η Ευρωπη εχει μεγαλη ιστορια πολεμικων συγκρουσεων απο παλια , ισως τελικα διασπαστει γιατι αυτα δεν ειναι ευκολο να ξεπεραστουν , και οταν εχεις τους Γερμανους που θεωρουν τους εαυτους τους " uber alles " ασχετα αν δεν το λενε ανοιχτα ισως υπαρξει συγκρουση με τη Γαλλια που θελει και  αυτη να διαδραματισει ηγετικο ρολο

Δεν θα αμφισβητήσω κουβέντα από αυτά που γράφεις γιατί είμαι σύμφωνος με το σύνολο τους, πιστεύω όμως ότι οι Γερμανοί - Γάλλοι πολιτικοί κατά βάθος εκφράζονται και ακολουθούν αυτά που τους αποφέρουν ψήφους, με λίγα λόγια αυτά που θέλουν οι πολίτες τους. Δεν έχω ζήσει ούτε Γαλλία (αν και τους θαυμάζω) αλλά ούτε Γερμανία (που δεν τους θαυμάζω και τόσο :) ) αλλά φαντάζομαι ότι η σχολική τους ύλη δεν θα απέχει από την δική μας, κοινός πιστεύω ότι τα κράτη μας καλλιεργούν αυτήν την κατάσταση στα σχολεία μας. Φυσικά τα παραπάνω είναι μία προσωπική άποψη-εικασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, nikosgalis είπε


Ποια δεδομένα νομίζετε ότι είναι κρυφά από το κράτος; Πολύ θα ήθελα να μάθω. 
 

ψωνίζω και πληρώνω λογαριασμούς μόνο με μετρητά, ποτέ με κάρτα, δεν αγοράζω από το internet , δεν χρησιμοποιώ χρεωστικές-πιστωτικές κάρτες, δεν χρησιμοποιώ facebook twitter instagram κ.τ.λ., τόσο απλό είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά η εφαρμογή δηλαδή οι εταιρίες θα έχουν όλα τα δεδομένα σου να πουλούν διαφημίσεις και οι τράπεζες επίσης να στο διαχειρίζονται και να σε μαδάνε κανονικά δημιουργώντας ανάγκες ή επιθυμίες ππυ δεν χρειάζεσαι. Κάποια ταινία μου θυμίζει πάλι αυτό…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή λέω θετική είδηση, τώρα όμως με μια δεύτερη ματιά, δεν ξέρω τι θα ισχύει από θεμα ασφαλείας. Σίγουρα υπάρχει κόσμος που θα το χρησιμοποιήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, orgixmh είπε

Δεν θα αμφισβητήσω κουβέντα από αυτά που γράφεις γιατί είμαι σύμφωνος με το σύνολο τους, πιστεύω όμως ότι οι Γερμανοί - Γάλλοι πολιτικοί κατά βάθος εκφράζονται και ακολουθούν αυτά που τους αποφέρουν ψήφους, με λίγα λόγια αυτά που θέλουν οι πολίτες τους. Δεν έχω ζήσει ούτε Γαλλία (αν και τους θαυμάζω) αλλά ούτε Γερμανία (που δεν τους θαυμάζω και τόσο :) ) αλλά φαντάζομαι ότι η σχολική τους ύλη δεν θα απέχει από την δική μας, κοινός πιστεύω ότι τα κράτη μας καλλιεργούν αυτήν την κατάσταση στα σχολεία μας. Φυσικά τα παραπάνω είναι μία προσωπική άποψη-εικασία. 

Γαλλια και Γερμανια εδω και μερικα χρονια , δεν θυμαμαι ποσα ακριβως εχουν κοινα βιβλια ιστοριας , παρολα αυτα ομως βλεπεις οτι και στις δυο χωρες υπαρχει μεγαλη ανοδος των εθνικιστικων -  φασιστικων , κομματων , το μελλον παντως προβλεπεται δυστοπικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Molpadia είπε

ψωνίζω και πληρώνω λογαριασμούς μόνο με μετρητά, ποτέ με κάρτα, δεν αγοράζω από το internet , δεν χρησιμοποιώ χρεωστικές-πιστωτικές κάρτες, δεν χρησιμοποιώ facebook twitter instagram κ.τ.λ., τόσο απλό είναι

Πολύ απλό. Πλήρωσε τώρα και 30% παραπάνω στην εφορία. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, AtiX είπε

Οκ… αν σου αρέσει να ζεις με τον φόβο περιμένοντας μπας και έρθει ένας φανταστικός μπαμπούλας δικαίωμα σου, αλλά μην μιλάτε για ελευθερία όταν οι ίδιοι είστε σκλάβοι σε κάτι το λιγότερο υποθετικό…

όχι ρε φίλε προσωπικά δεν το φοβάμαι.Γιατί έχετε κολήσει σε αυτό. Ίσα ίσα θα μου είναι χρήσιμο πάντα και περισσότερο όταν έρθει το αλτσχάιμερ γιατί δεν θα χρειάζεται να πιέζω τον πιέζω τον εαυτό μου να θυμάται πράγματα.😁

Θα απλώνω το χέρι (στο μέτωπο δεν το πάω με τίποτε) και θα τους λέω να εδώ είναι ότι γουστάρετε. Μη με ταράζετε τώρα με ερωτήσεις και μου χαλάτε φαιά ουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, kr0m είπε

δεν εχω ιδεα πως σχετιζεται η απαντηση σου, και η χρησιμοποιηση ασχετων χαρακτηρισμων και λεξεων που δεν χρησιμοποιησα (σκλαβοι, χαραγμενοι, barcodes κλπ) στο τι εγραψα. επικεντρωσου στο τι εγραψα και οχι στο τι θα ηθελες να εχω γραψει. και επισης, δεν αναφερθηκα σε ιδεες. εδωσα 2 συγκεκριμενες ονομασιες, που αφορουν δυο συγκεκριμενα πραγματα. το ενα ειναι συνεδριο, και το αλλο ειναι μια "ψηφιακη συμμαχια". jeez.

τι ακριβως δεν βρηκες φιλε μου; δεν βρηκες το id2020.org ας πουμε; γιατι κυριολεκτικα με το που μπαινεις για στη σελιδα για ψηφιακες ταυτοτητες μιλαει.

Όπως γράφω και παραπάνω αυτές είναι οι εμπειρίες μου και όχι τα δικά σου λόγια, ο λόγος που τα έγραψα είναι για να παρουσιάσω μία κατάσταση φόβου των πολιτών που έτρεχε (και ακόμα τρέχει) σχετικά με το χάραγμα όπου δεν είναι μακριά από αυτό που σε φοβίζει σχετικά με τις ηλεκτρονικές ταυτότητες.  Η άποψη μου είναι ότι το κάθε κράτος με ή χωρίς digital id's μπορεί να σε βρει και να σου κόψει όποια ελευθερία θέλει, πάρε παράδειγμα την Β. Κορέα, δεν χρειάζονται τα ψηφιακά μέσα για αυτό. Το πρόβλημα δεν είναι οι ψηφιακές ταυτότητες ή οποιοδήποτε ψηφιακό μέσω αλλά αυτός που κυβερνά.

Είναι σαν να κατηγορούμε το μαχαίρι και όχι τον δολοφόνο, ακόμα και αν απαγόρευαν τα μαχαίρια οι δολοφόνοι θα σκότωναν ακόμα και με τα χέρια. That's my point.

4 λεπτά πριν, jimmyl είπε

Γαλλια και Γερμανια εδω και μερικα χρονια , δεν θυμαμαι ποσα ακριβως εχουν κοινα βιβλια ιστοριας , παρολα αυτα ομως βλεπεις οτι και στις δυο χωρες υπαρχει μεγαλη ανοδος των εθνικιστικων -  φασιστικων , κομματων , το μελλον παντως προβλεπεται δυστοπικο

Αυτό που γράφεις σχετικά με την ύλη τους είναι όμορφο και το διαβάζω πρώτη φορά, γνωρίζεις περίπου όσα χρόνια συμβαίνει; Ρωτάω γιατί αν είναι τα τελευταία 20 πχ χρόνια δεν έχει κάποιο νόημα καθώς οι γενιές που τα διδάχθηκαν ίσα που προλαβαίνουν να ψηφίσουν.

Επεξ/σία από orgixmh
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, orgixmh είπε

Όπως γράφω και παραπάνω αυτές είναι οι εμπειρίες μου και όχι τα δικά σου λόγια, ο λόγος που τα έγραψα είναι για να παρουσιάσω μία κατάσταση φόβου των πολιτών που έτρεχε (και ακόμα τρέχει) σχετικά με το χάραγμα όπου δεν είναι μακριά από αυτό που σε φοβίζει σχετικά με τις ηλεκτρονικές ταυτότητες.  Η άποψη μου είναι ότι το κάθε κράτος με ή χωρίς digital id's μπορεί να σε βρει και να σου κόψει όποια ελευθερία θέλει, πάρε παράδειγμα την Β. Κορέα, δεν χρειάζονται τα ψηφιακά μέσα για αυτό. Το πρόβλημα δεν είναι οι ψηφιακές ταυτότητες ή οποιοδήποτε ψηφιακό μέσω αλλά αυτός που κυβερνά.

Είναι σαν να κατηγορούμε το μαχαίρι και όχι τον δολοφόνο, ακόμα και αν απαγόρευαν τα μαχαίρια οι δολοφόνοι θα σκότωναν ακόμα και με τα χέρια. That's my point.

Αυτό που γράφεις σχετικά με την ύλη τους είναι όμορφο και το διαβάζω πρώτη φορά, γνωρίζεις περίπου όσα χρόνια συμβαίνει; Ρωτάω γιατί αν είναι τα τελευταία 20 πχ χρόνια δεν έχει κάποιο νόημα καθώς οι γενιές που τα διδάχθηκαν ίσα που προλαβαίνουν να ψηφίσουν.

Δυστυχως δε θυμαμαι ακριβως για να σου πω , αλλα εχω την εντυπωση πως εγινε οταν εγινε το ευρω νομισμα για ολη την Ε.Ε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βλεπω θετικά μπας και επιτέλους έχουμε κεντρική τράπεζα που κάνει τις εκκαθαρίσεις σε όλες τις συναλλαγές και ξεφύγουμε απο τις χρεώσεις των ελληνικών καταστημάτων γτ τράπεζες δεν είναι αλλά προέκταση της εφορίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nasospa είπε

Οποίος θέλει μπορεί να μάθει να είναι ανώνυμος όπου και όταν το χρειάζεται. Ναι, υπάρχουν εξαιρετικοί οδηγοί εκεί έξω. Απλα θέλει σοβαρό διάβασμα και κάποιο εξοδο για hardware και κατάλληλο vpn

Αντί να ξέρει τα στοιχεία σου ο ISP,  θα ξέρει o VPN provider. Θα μπεις με Tor; Εχει γεμίσει NSA nodes.  Συναλλαγή να κάνεις (ακόμα και crypto) με κάποιο τρόπο πρέπει πρώτα να κάνεις convert τα Euro σε κάποιο exchange, οποτε θα μαθουν ποιος εισαι απο κει. Ακόμα και κάποιος άλλος να στα κάνει δώρο, μέσω του blockchain θα βρουν ποιος είναι αυτός ο άλλος (και μέσω αυτού θα βρουν και εσένα). Γενικότερα ακόμα και να καταφέρεις να είσαι ανώνυμος, οι φίλοι  ή οικογένεια γύρω σου δεν θα είναι, οπότε αν θελήσει κάποιος να σε βρει online θα σε βρει στην χειρότερη μέσω τρίτων. Το μόνο που μπορείς να κάνεις τεχνολογικά είναι να τον δυσκολέψεις και να ελπίζεις να βαρεθεί το ψάξιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, greekfragma είπε

τα σχόλια,τουλάχιστον θα αναφερθώ στο δικό μου, γίνονται δίχως να το ακυρώνω με λογαριασμούς σε όλα τα social media και χύμα στο κύμα τα προσωπικά μου δεδομένα.

αν θεωρείς οτι είναι ίδιο να έχει πρόσβαση στα προσωπικά σου δεδομένα μια εταιρεία, και το ίδιο να έχει πρόσβαση το ίδιο το κράτος πλανάσαι οικτρά.

η εταιρεία αν δει κάτι έχει δικαιοδοσία απλά να σου στερήσει πρόσβαση. το κράτος έχει δικαιοδοσία και στην δίωξη με άλλες προεκτάσεις.

Gahdamn...Αυτός που πλανάται την πλάνη είναι αυτός που θεωρεί ότι κανένας τεχνολογικός κολλοσός δεν μοιράζεται κανένα στοιχείο κανενός πελάτη του με κανένα κράτος. Παράδειγμα: Βλέπε Κίνα. Όπου για να αποκτήσει κάποιος κινητό τηλέφωνο ο νόμος απαιτεί να καταχωρηθεί η φωτογραφία του προσώπου του στις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας, όπως καταχωρείται στις αρχές για ταυτότητα/διαβατήριο. Στην Κίνα εδώ και πολλά πολλά χρόνια όλες οι συναλλαγές γίνονται ηλεκτρονικά μέσω κινητού, με τα γνωστά ηλεκτρονικά πορτοφόλια. Έτσι λοιπόν ο κάθε πολίτης που διαθέτει κινητό τηλέφωνο έχει αναγκαστικά και ένα ψηφιακό οικονομικό reputation, ανάλογα με το αν είναι καλός πληρωτής στις συναλλαγές του, είτε με ιδιωτικές εταιρείες της αγοράς, είτε με το ίδιο το κράτος. Αν υποθέσουμε ότι ένας πολίτης έχει μέτρια ώς κακή απόδοση στον δείκτη του reputation του, και δεν είναι καλοπληρωτής, τότε οι εταιρείες κατεβάζουν τον δείκτη της αξιοπιστίας του, και μαρκάρουν τον πολίτη με χαμηλό βαθμό, με συνέπεια τον περιορισμό του στην πρόσβαση του σε πολλές δραστηριότητες και συναλλαγές του. Π.χ. του απαγορεύεται να στείλει τα παιδιά του σε καλό σχολείο,  του απαγορεύεται να αγοράσει πράγματα μεγάλης αξίας [π.χ. αυτοκίνητο απο μία αξία και πάνω], του απαγορεύεται η πρόσβαση σε κάποιο επίπεδο ιατρικών υπηρεσιών, του απαγορεύεται η προτεραιότητα σε ΜΜΜ, του απαγορεύεται η πρόσβαση σε θέατρα/κινηματογράφους, του απαγορεύεται να αγοράσει εισητήρια για να ταξιδέψει εκτός χώρας, του απαγορεύεται το ένα, του απαγορεύεται το άλλο... Τον περιορίζουν στο ένα, τον στριμώχνουν στο άλλο. Το τραγικό όμως δεν σταματά εδώ. Αν αυτός ο "κακός" πολίτης έχει και 20 επαφές στο κινητό του, και εσύ τυγχάνει να βρίσκεσαι ανάμεσα σε αυτές, τότε εσύ ειδοποιήσαι απο τις εταιρείες/κράτος ότι θα πρέπει να ξεκόψεις μαζί του και να σταματήσεις να σχετίζεσαι με αυτόν τον άνθρωπο. Σας ενημερώνουν και του δύο ότι θα πρέπει να βγείς απο την λίστα των επαφών του, ειδάλως μαρκάρεσαι και εσύ ως έχων σχέση με κακοπληρωτή και κινδυνεύεις να αντιμετωπίσεις τις ίδιες κυρώσεις και τους ίδιους περιροσμούς που επιβάλλονται στον "κακό" αυτό πολίτη. Και εδώ φυσικά επιρεάζονται οι ανθρώπινες σχέσεις. Ας μην γελιόμαστε λοιπόν, εκεί οδηγούμαστε. Διότι η database της Google, του Facebook και των υπολοίπων μεγάλων, είναι το ιερό δισκοπότηρο για τα κράτη, τις κυβερνήσεις, τις υπηρεσίες, τις πάσης φύσεως αρχές κάθε χώρας. Αφού όλο αυτό πέρασε και πάτησε στην Ανατολή, σε μια χώρα σαν την Κίνα, σειρά τώρα έχει η Δύση, με Ευρώπη και Αμερική.

Επεξ/σία από Imola
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mariosraptor84 είπε

Χάνεται σιγά σιγά και η τελευταία σταγόνα ελευθερίας. Ο αυταρχισμός στα ύψη. Διατάζουμε και επιβάλουμε. Καμία αντίσταση. Έχει έρθει πιστεύω η ώρα της μετανάστευσης σε καμία χώρα σαν το Νεπάλ. Για όση ζωή μας απομένει ακόμα. 

Για Τουβαλού μας βλέπω τους περισσοτερους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...