Προς το περιεχόμενο

Ο νέος PCIe 5.0 SSD controller της Marvell υποστηρίζει ταχύτητα 14GB/sec!


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
33 minutes ago, koutport said:

Ποσοι εχουν pci4 ρε παιδια? Εδω μιλαμε τον τελευταιο χρονο δε κινηται τιποτα στην αγορα! Καπου νομιζω εχει χαθει η μπαλλα Τωρα δλδ να περιμενουμε και μητρικες pci5 ενω δεν βρισκουμε pci4! ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ ΟΛΟΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ

Πήγαινε κατευθείαν σε pci-e 5 τότε, του χρόνου που θα βγουν οι νέες πλατφόρμες.

Σχεδόν 2 χρόνια με μητρική που έχει pci-e 4 και δεν ψήνομαι να πάρω ακόμα αντίστοιχο NVME. Γιατί? Διότι βλέπω κάτι τέτοια...

Έχω τον AData SX8200 Pro, δες διαφορές με τους top.

relative-performance.png.4f8ddb5f1890009e51f5894572f8df27.png

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, attanaze είπε

Έχει ξεφύγει η κατάσταση, σε λίγο δεν θα βαζουμε RAM θα κουμπώνουμε ένα SSD  και τέλος :)

Εντάξει, η μνήμη έχει πολλάπλασια ταχύτητα και κυρίως πολύ χαμηλότερο latency. Αλλά σαν virtual μνήμη ναι θα είναι αρκετά καλό. Το κυριότερο είναι ότι θα κάνει hibernate σε 1-2 δευτερόλεπτα.

28 λεπτά πριν, koutport είπε

Mε 80% pci3 φιλε μου ...

Kαι να εχεις pci3 καρτα γραφικων ?? Αστεια πραγματα για τα θυματα ...Θα περιμενουμε με το καλο να ομαλοποιηθει η αγορα και  θα παμε σε ddr5 και pci5 οπως και με τις επερχομενες σειρες 40 τις nvidia η οτι αλλο βγαλει η AMD...Για 20-30% παραπανω performance στα υπαρχοντα παιχνιδια δεν αξιζει η αναβαθμιση! Μονο για καποιους που αγοραζουν πρωτη φορα Gaming Pc.

Και θεωρείς το 20% λίγο;

Μια χαρά βρίσκεις και motherboard και ssd για pci-4. Αλλά να σου πω την αλήθεια δεν έχω καταλάβει για τι πράγμα διαφωνούμε. Δεν είπα τίποτα για τον αν αξίζει να πάρεις ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελά φαντάζουν τα νούμερα αλλά σύντομα θα είναι πραγματικότητα , ο ssd θα ξεπετά ένα ολόκληρο MMO install σε δευτερόλεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nitroc είπε

Τρελά φαντάζουν τα νούμερα αλλά σύντομα θα είναι πραγματικότητα , ο ssd θα ξεπετά ένα ολόκληρο MMO install σε δευτερόλεπτα.

Από πού θα διαβάζει τόσο γρήγορα για να κάνει install τόσο γρήγορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, Oxygene said:

Το αποθηκευτικό μέσο που θα συνδέεται πάνω του εννοούσα ;)

Ναι, αλλά αν δεν στέλνει και το άλλο μέσο με ίδια ταχύτητα, η επικοινωνία πάντα θα επηρεάζεται από τον πιο αργό, είτε κατεβάζουμε κάτι μέσω internet είτε στέλνουμε από άλλον SSD.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Thresh said:

Ναι, αλλά αν δεν στέλνει και το άλλο μέσο με ίδια ταχύτητα, η επικοινωνία πάντα θα επηρεάζεται από τον πιο αργό, είτε κατεβάζουμε κάτι μέσω internet είτε στέλνουμε από άλλον SSD.

Το internet έτσι κι αλλιώς θεωρείται πάντα bottleneck, εκτός κι αν μιλάμε για ταχύτητες 100 Gbps lol

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Από πού θα διαβάζει τόσο γρήγορα για να κάνει install τόσο γρήγορα;

Έχεις δίκιο είχα στο μυαλό μου μεταφορά και έγραψα install , αλλά και πάλι η ανάγνωση απο που θα μπορούσε να είναι τόσο μεγάλη , μόνο απο ένα ίδιο δίσκο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 hours ago, Oxygene said:

Το internet έτσι κι αλλιώς θεωρείται πάντα bottleneck, εκτός κι αν μιλάμε για ταχύτητες 100 Gbps lol

 

Κι όλοι οι υπόλοιποι SSDs αυτή τη στιγμή bottleneck είναι σε σχέση με αυτόν της είδησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Είμαι με 1,7GB/s και 1,4GB/s ταχύτητες ανάγνωσης - εγγραφής αντίστοιχα.
Καλά είμαι έτσι … τώρα και για καμιά 15αριά χρόνια ακόμα.
Ο Bravera SC5 SSD έχει χαρακτηριστικά για Data Center, Cloud κτλ. Δεν είναι μόνο η ταχύτητα, έχει και κάποια άλλα χαρακτηριστικά που τον κάνουν τέτοιο σήμερα .


wdc.jpg.040fd00719b0c70627e085c1fa57ee00.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/6/2021 στις 10:52 ΠΜ, Thresh είπε

Πήγαινε κατευθείαν σε pci-e 5 τότε, του χρόνου που θα βγουν οι νέες πλατφόρμες.

Σχεδόν 2 χρόνια με μητρική που έχει pci-e 4 και δεν ψήνομαι να πάρω ακόμα αντίστοιχο NVME. Γιατί? Διότι βλέπω κάτι τέτοια...

Έχω τον AData SX8200 Pro, δες διαφορές με τους top.

relative-performance.png.4f8ddb5f1890009e51f5894572f8df27.png

 

 

Σήμερα χτύπησα 980 pro για boot drive πάντως, όλα ξεκινάνε αστραπιαία. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...