Προς το περιεχόμενο

Εκκίνηση προγράμματος σε άλλον υπολογιστή στο ίδιο lan


Maple

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έστω χρήστης x στον υπολογιστή Α, ο οποίος θέλει να εκκινήσει ένα πρόγραμμα (πχ notepad.exe) στον χρήστη y στον υπολογιστή Β (οι δύο χρήστες είναι domain users, ο x θα μπορούσε να είναι και domain admin).

Θέλω το notepad πχ, να ανοίξει στην οθόνη του Β υπολογιστή και να τρέχει υπό τον χρήστη y. Ο χρήστης y δεν είναι local administrator στον υπολογιστή Β.

Πώς θα μπορούσα να το κάνω αυτό;

Έχω κάνει κάποιες προσπάθειες με psexec και runas αλλά χωρίς επιτυχία.

Επεξ/σία από Maple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Maple είπε

Έστω χρήστης x στον υπολογιστή Α, ο οποίος θέλει να εκκινήσει ένα πρόγραμμα (πχ notepad.exe) στον χρήστη y στον υπολογιστή Β (οι δύο χρήστες είναι domain users, ο x θα μπορούσε να είναι και domain admin).

Θέλω το notepad πχ, να ανοίξει στην οθόνη του Β υπολογιστή και να τρέχει υπό τον χρήστη y. Ο χρήστης y δεν είναι local administrator στον υπολογιστή Β.

Πώς θα μπορούσα να το κάνω αυτό;

Έχω κάνει κάποιες προσπάθειες με psexec και runas αλλά χωρίς επιτυχία.

Με VNC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Με VNC.

 

1 ώρα πριν, Aris_ είπε

teamviewer

 

😔

Το ξέρω ότι θα μπορούσε να γίνει έτσι, αλλά δεν θέλω αυτό. Για να το εκφράσω πιο συγκεκριμένα, γίνεται το εξής:

Τρέχω ένα script (ως domain admin) που ελέγχει αν εκτελείται ένα process σε άλλους υπολογιστές του δικτύου. Σε περίπτωση που δεν τρέχει θα ήθελα να το εκκινήσω. Δεν θέλω όμως να εκκινήσει η εφαρμογή αυτή με τα δικαιώματα του χρήστη που τρέχει το script, αλλά υπό το χρήστη που είναι logged in στο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Maple είπε

 

 

😔

Το ξέρω ότι θα μπορούσε να γίνει έτσι, αλλά δεν θέλω αυτό. Για να το εκφράσω πιο συγκεκριμένα, γίνεται το εξής:

Τρέχω ένα script (ως domain admin) που ελέγχει αν εκτελείται ένα process σε άλλους υπολογιστές του δικτύου. Σε περίπτωση που δεν τρέχει θα ήθελα να το εκκινήσω. Δεν θέλω όμως να εκκινήσει η εφαρμογή αυτή με τα δικαιώματα του χρήστη που τρέχει το script, αλλά υπό το χρήστη που είναι logged in στο pc.

Στο Linux αυτό θα γινόταν πανεύκολα.

Στα Win νομίζω γίνεται, αν υπάρχει κάποιο service για την process που λες. Μέσα από cmd εκκινείς το service ως άλλος χρήστης. Δεν θυμάμαι όμως λεπτομέρειες, το είχα βρει πολύ παλιά. Ψάξε στο google γύρω από τα services.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...