Προς το περιεχόμενο

TeamGroup C183 128GB USB 3.1, 11,90 € από e-shop


gapostolidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, έχει έρθει και το δικό μου αλλά δεν έχω παραλάβει. Το χρειάζομαι για να έχω virtual machine εκεί , έχει νόημα η θα σέρνεται? Έλεγα να το έχω σε φλασάκι αντί για εξωτερικό ssd λόγω φορητότητας... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά στην εγγραφή πέφτει στο 0MB/s όπως αναφέρει μέλος ή στα 25MB/s όπως αναφέρει άλλο μέλος;

@SabotazNic Κάνε μας μια τελευταία χάρη: Μη χρησιμοποιήσεις κανένα εργαλείο, απλά κάνε τα παρακάτω:

1) quick format σε exFAT με default cluster size

2) Κάνε συνεχόμενη αντιγραφή μεγάλα αρχεία μεγέθους >10GB. Δηλαδή, όχι πάνω από 3 αρχεία συνολικού μεγέθους >10GB. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να πάρει ώρα. Κάνε και με 5GB αν βιάζεσαι.

Πάρε screenshot το μικρό παραθυράκι (της αντιγραφής) των Windows όταν πλησιάζει στο τέλος και απλά πες μας σε ποιο δευτερόλεπτο έπεσε απότομα η ταχύτητα.

18 λεπτά πριν, Nikoleo είπε

Τελικα να παω να παραλαβω ή βρισκεις καλυτερα σε αυτη την τιμη;

Δε νομίζω να βρεις καλύτερα σε αυτή την τιμή.

-------

Θα έπρεπε να είχατε πάρει αυτό που είχα ποστάρει εκείνη την περίοδο

Άλλη τιμή αλλά και άλλη χωρητικότητα και ταχύτητες/ποιότητα.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Τελικά στην εγγραφή πέφτει στο 0MB/s όπως αναφέρει μέλος ή στα 25MB/s όπως αναφέρει άλλο μέλος;

Πολυ πιθανο να συμβαινουν και τα 2 οπως επισης να συμβαινει να γραφει και με πολυ μεγαλυτερη ταχυτητα συνεχομενα.

Αυτα τα φθηνιαρικα στικακια εχουν 126754 διαφορετικους controller και flash και απλα εχουν το ιδιο ονομα.

 

Εχω 4 kingston dt50, και τα 4 εχουν διαφορετικες ταχυτητες (με τα 2 να εχουν ταχυτητες 50% πανω στην αναγνωση απο τις αναφερομενες) και επειδη ανοιξα και τα 4 και τα 4 ειναι διαφορετικα 😛

Επεξ/σία από panoc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, angmar είπε

Μετριότητες κι εδώ, τουλάχιστον δε κάηκε ακόμα :P

Για 12€, αν ζήσει ok, παλεύεται.

teamgroup_128_bench.png

Το screenshot από ποιά εφαρμογή είναι;

Και μένα τα ίδια μου κάνει πάντως, εκεί που δείχνει ότι πάει σφαίρα με 100+ mb/s πέφτει στο 0 και μένει εκεί για αρκετή ώρα μέχρι να ξαναπάρει μπρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, MiLToS_666 είπε

Το screenshot από ποιά εφαρμογή είναι;

Και μένα τα ίδια μου κάνει πάντως, εκεί που δείχνει ότι πάει σφαίρα με 100+ mb/s πέφτει στο 0 και μένει εκεί για αρκετή ώρα μέχρι να ξαναπάρει μπρος.

Στα πόσα sec το κάνει; Αν κρατάει έστω 30 sec πριν γεμίσει η SLC cache κάπως παλεύεται.

Αν το κάνει από τα 10 sec είναι απάλευτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε καν κρατάει 30sec η μεταφορά πριν πέσει... Θα έλεγα ότι τόσο κρατάει στο 0 μέχρι να ξαναπάρει μπρος.😒

Εντάξει δεν μπορώ να πω ότι είχα τις τρελές απαιτήσεις σε αυτά τα χρήματα αλλά διάβασα το σχόλιο που έλεγε για σταθερά 40-50mb/s και το έψησα...😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MiLToS_666 είπε

Εντάξει δεν μπορώ να πω ότι είχα τις τρελές απαιτήσεις σε αυτά τα χρήματα αλλά διάβασα το σχόλιο που έλεγε για σταθερά 40-50mb/s και το έψησα...

Και εγώ από εκεί την πάτησα 😔

 

2 ώρες πριν, kkatzos είπε

Θα έπρεπε να είχατε πάρει αυτό που είχα ποστάρει εκείνη την περίοδο

Άλλη τιμή αλλά και άλλη χωρητικότητα και ταχύτητες/

Προσωπικά δεν χρειάζομαι 250 gb φλασακι, για αυτό δεν αγόρασα εκείνο. Απλά έψαχνα κάτι σταθερό σε ταχύτητες για τα βασικά (windows format, μεταφορές μικρών αρχείων κτλ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MiLToS_666 είπε

Το screenshot από ποιά εφαρμογή είναι;

Και μένα τα ίδια μου κάνει πάντως, εκεί που δείχνει ότι πάει σφαίρα με 100+ mb/s πέφτει στο 0 και μένει εκεί για αρκετή ώρα μέχρι να ξαναπάρει μπρος.

Δεν ευπαρχει slc cache σε στικακι, για να εχει τετοιο πραγμα χρειαζεται nand controller εαν ειχε τετοιο πραγμα ακομα και 500ΜΒ για να κραταει 10sec θα ειχε τα 3πλασια χρηματα. Δεν ειναι ssd το στικακι.

Επεξ/σία από panoc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, panoc είπε

Δεν ευπαρχει slc cache σε στικακι, για να εχει τετοιο πραγμα χρειαζεται nand controller εαν ειχε τετοιο πραγμα ακομα και 500ΜΒ για να κραταει 10sec θα ειχε τα 3πλασια χρηματα. Δεν ειναι ssd το στικακι.

Υπάρχουν και φλασάκια που είναι κανονικοί SSD. Με κανονικό SSD controller, κανονική SLC cache και υποστήριξη TRIM. Και τα Sandisk Extreme (παλιά) και Extreme Pro (νέα) φλασάκια έχουν SSD-USB bridge και υποστήριξη UASP.  Τους έχουν κόψει το TRIM όμως.

Αυτό του θέματος ασφαλώς δεν είναι τέτοιο αλλά για την SLC cache διαφωνώ μαζί σου.

Προφανώς και υπάρχει κάποιου είδους buffer (μάλλον SLC με native ταχύτητα αυτά τα 140ΜΒ/s που βλέπουμε στα benchmarks) για να φροντίζει το caching των πρώτων MBs/GBs που εγγράφονται ώστε να υπάρχει η ψευδαίσθηση της καλής ταχύτητα εγγραφής.

Εξάλλου, πως αλλιώς δικαιολογείται αυτή η συμπεριφορά σε όλα σχεδόν τα φτηνά φλασάκια του εμπορίου; Δηλάδη οι πρώτες εκτοντάδες MB να εγγράφονται με ικανοποιητική ταχύτητα και μετά να ψοφάνε; Σίγουρα ΔΕΝ είναι θέμα throttling.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Υπάρχουν και φλασάκια που είναι κανονικοί SSD. Με κανονικό SSD controller, κανονική SLC cache και υποστήριξη TRIM. Και τα Sandisk Extreme (παλιά) και Extreme Pro (νέα) φλασάκια έχουν SSD-USB bridge και υποστήριξη UASP.  Τους έχουν κόψει το TRIM όμως.

Αυτό του θέματος ασφαλώς δεν είναι τέτοιο αλλά για την SLC cache διαφωνώ μαζί σου.

Προφανώς και υπάρχει κάποιου είδους buffer (μάλλον SLC με native ταχύτητα αυτά τα 140ΜΒ/s που βλέπουμε στα benchmarks) για να φροντίζει το caching των πρώτων MBs/GBs που εγγράφονται ώστε να υπάρχει η ψευδαίσθηση της καλής ταχύτητα εγγραφής.

Εξάλλου, πως αλλιώς δικαιολογείται αυτή η συμπεριφορά σε όλα σχεδόν τα φτηνά φλασάκια του εμπορίου; Δηλάδη οι πρώτες εκτοντάδες MB να εγγράφονται με ικανοποιητική ταχύτητα και μετά να ψοφάνε; Σίγουρα ΔΕΝ είναι θέμα throttling.

Οπως και το ονομα του ειναι usb-ssd καμια σχεση με usb flash. Ειναι απλα ενας ssd με ενσωματωμενη usb θυρα και usb controller μαζι με το nand controller.

Μπορεις πολυ ευκολα να διαπιστωσεις εαν εχει cache, γραψε ενα αρχειο μεγαλυτερο απο τη cache που νομιζεις οτι εχει, μολις τελειωσει τραβα το στικακι, περιμενε 10 - 20 λεπτα να κρυωσει το στικακι Ξαναβαλε το στικακι και στο καπακι βαλε αλλο ενα μεγαλο αρχειο. Εαν ξεκινησει με μεγαλη ταχυτητα το στικακι δεν εχει cache, εαν ξεκινησει με μικρη ταχυτητα εχει cache.

Δεν υπαρχει περιπτωση ουτε για αστειο να εχει slc nand. Mε τιμη κοντα στ 2$ το GB και με chip των 128/256ΜΒ ουτε για αστειο. Περα απο αυτο χρειαζεται αλλο controller. Αλλο πραγμα η nand των ssd και αλλο η flash memory των usb stick. Οσα εχουν cache απλα εχουν ενα μικρο μερος ποιο γρηγορης flash.

27 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Σίγουρα ΔΕΝ είναι θέμα throttling.

Ναι ειναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, panoc είπε

Οπως και το ονομα του ειναι usb-ssd καμια σχεση με usb flash. Ειναι απλα ενας ssd με ενσωματωμενη usb θυρα και usb controller μαζι με το nand controller.

Δε διάβασες σωστά την ανάρτηση μου.

Ο controller που σου έδειξα υπάρχει στα "φλασάκια" Jetflash 920 και 910 της Transcend όπως και σε μερικά της Corsair. Οι εταιρίες που τα κυκλοφορούν ΔΕΝ τα διαφημίζουν ως portable SSDs αλλά ως USB flash drives. Το ίδιο και η Sandisk με τα Extreme Pro. "USB flash drives" τα διαφημίζουν.

Έγινα κατανοητός πιστεύω.

44 λεπτά πριν, panoc είπε

Ναι ειναι.

Δεν είναι θέμα throttling. Μη με αναγκάσεις να ψάξω το άθλιο Sandisk φλασάκι που έχω. Το έχω δοκιμάσει αυτό που λες.

Η ταχύτητα του πέφτει στα 10MB/s ακριβώς στο ίδιο sec, χειμώνα-καλοκαίρι ζεστό-κρύο.

44 λεπτά πριν, panoc είπε

Δεν υπαρχει περιπτωση ουτε για αστειο να εχει slc nand. Mε τιμη κοντα στ 2$ το GB και με chip των 128/256ΜΒ ουτε για αστειο. Περα απο αυτο χρειαζεται αλλο controller.

Μπορεί να είναι MLC cache. Δεν ξέρω.

44 λεπτά πριν, panoc είπε

Αλλο πραγμα η nand των ssd και αλλο η flash memory των usb stick. Οσα εχουν cache απλα εχουν ενα μικρο μερος ποιο γρηγορης flash.

Πάντως πολλές εταιρίες διαφημίζουν τη 3D TLC NAND ή την MLC NAND που περιέχουν ;)

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, abdulah είπε

0 GB read. τουλάχιστον είναι σταθερό. Ίδιες ταχύτητες και σε write, επίσης σταθερό.

Σε read θα έπρεπε να έχεις >100MB/s συνέχεια. Σου δουλεύει σαν USB 2.0 τώρα, δεν έχει κάνει καλή επαφή. Δοκίμασε σε άλλη θύρα.

Στο write είναι το πρόβλημα, εκεί υπάρχει πτώση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...