Προς το περιεχόμενο

TeamGroup C183 128GB USB 3.1, 11,90 € από e-shop


gapostolidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Σε read θα έπρεπε να έχεις >100MB/s συνέχεια. Σου δουλεύει σαν USB 2.0 τώρα, δεν έχει κάνει καλή επαφή. Δοκίμασε σε άλλη θύρα.

Στο write είναι το πρόβλημα, εκεί υπάρχει πτώση.

Δοκίμασα σε 3 υπολογιστές, 5 θύρες, ίδια εικόνα ακριβώς. Το usbtreeview αναφέρει ότι δουλεύει ως superspeed. Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ότι όντως διαβάζει γρηγορότερα αυτό το μαραφέτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, abdulah είπε

Δοκίμασα σε 3 υπολογιστές, 5 θύρες, ίδια εικόνα ακριβώς. Το usbtreeview αναφέρει ότι δουλεύει ως superspeed. Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ότι όντως διαβάζει γρηγορότερα αυτό το μαραφέτι;

Επιστροφή στο e-shop ως προβληματικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://ibb.co/k57BFGh

Τι υποδεικνύει αυτή η εικόνα(ότι ανά τακτά χρονικά διαστήματα από τα 25 write speed πέφτει στα 15 και μετά ξανά 22)? Είναι κάτι το φυσιολογικό ή να το στείλω και εγώ για επιστροφή ως ελαττωματικό? 

ΥΓ μάλλον για επιστροφή γιατί παρατήρησα ότι όταν κάνω pause και μετά resume κάνει ένα spike και φτάνει στα 80 write speed στιγμιαία αλλά μετά ξανά πέφτει στα 15-22. Και μάλιστα στο δεύτερο pause χρειάστηκε περίπου 6-7 δευτερόλεπτα για να κάνει pause 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε θυρα usb 3.0 μεταφορα 2 giga φωτογραφιες πιανει μεσοσταθμικα τα 19-25 write speed (αγνοω τα spikes ή το αρχικο ξεκινημα ψηλα για λιγα δευτερα πχ 50mb). Σε μεγαλο αρχειο 3 giga πιανει μεσοσταθμικα τα 25-30.

Ισως οι ταχυτητες που υποτιθεται πιανει ως μεγιστες να αφορουν θυρα και συνδεση 3.2 οποτε δεν μπορω να αποφανθω.

Για το σκοπο που το θελω ως φαρμα ειναι μια χαρα δεδομενου οτι ενα αντιστοιχο 64αρι που ειχα παλαιοτερα usb 3.0, ναι μεν ειχε καλυτερες ταχυτητες στην εγγραφη (35-45 σε μικρα αρχεια) αλλα στο read ειναι πιο αργο με αποτελεσμα στην αναγνωση αρχειων ιδιως με σχεδον τιγκαρισμενο το φλασακι να κολλαει και να αργει.

Αυτο τουλαχιστον read speed χτυπαει 100-110 οποτε κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2021 στις 12:47 ΜΜ, SabotazNic είπε

Δεν ξερω αν το εκανα σωστα, αλλα απλα εσβησα το volume απο το disk management. Βεβαια, μετα που τελειωσε το τεστ δεν το αναγνωριζουν τα windows (συνδεεται αποσυνδεεται) και προσπαθω να το κανω φορματ μεσω s10+ (βγαζει unsupported smi device) αλλα ουτε και εκει γινεται κατι. Με chkdsk /X /f Χ: βγαζει "The type of the file system is RAW.CHKDSK is not available for RAW drives."

Θα ανοιξω και σχετικο θεμα γιατι λογικα ειναι software το θεμα και ισως γινεται να φτιαξει με κανα bootable os 

2021-06-18 11_37_43-Window.png

Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα, και παλευω να το φτιάξω, εαν καταφερεις κατι ενημερωσε μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2021 στις 9:54 ΠΜ, Narayan είπε

Έχω γεμίζει μισό συρτάρι με σφραγισμένα USB stick και microSD card έτσι 😁

Το βλέπω συχνα εδω μεσα..

Δειτε λιγο fight club  παιδια! ;)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Sebu είπε

σε θυρα usb 3.0 μεταφορα 2 giga φωτογραφιες πιανει μεσοσταθμικα τα 19-25 write speed (αγνοω τα spikes ή το αρχικο ξεκινημα ψηλα για λιγα δευτερα πχ 50mb). Σε μεγαλο αρχειο 3 giga πιανει μεσοσταθμικα τα 25-30.

Ισως οι ταχυτητες που υποτιθεται πιανει ως μεγιστες να αφορουν θυρα και συνδεση 3.2 οποτε δεν μπορω να αποφανθω.

Για το σκοπο που το θελω ως φαρμα ειναι μια χαρα δεδομενου οτι ενα αντιστοιχο 64αρι που ειχα παλαιοτερα usb 3.0, ναι μεν ειχε καλυτερες ταχυτητες στην εγγραφη (35-45 σε μικρα αρχεια) αλλα στο read ειναι πιο αργο με αποτελεσμα στην αναγνωση αρχειων ιδιως με σχεδον τιγκαρισμενο το φλασακι να κολλαει και να αργει.

Αυτο τουλαχιστον read speed χτυπαει 100-110 οποτε κομπλε.

Σε usb 3.2 που το χρησιμοποιω πιανει 60-70MB/sec σε εγγραφη μεγαλων αρχειων βιντεο (~20 GB) κατα μεσο ορο (χρονομετρημενο), με συνεχη σκαμπανεβασματα απο 0-140MB/sec. Σιγουρα δεν ειναι ο,τι ποιοτικοτερο... Lifetime warranty γραφει επανω...Για τα λεφτα του ειναι οκ για μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

11 GB αρχεία, σχετικά μεγάλα, η ταχύτητα έκανε σκαμπανεβάσματα από 25 μέχρι 35 σε usb3. Ανάγνωση, σχεδόν 100 σταθερά.

Όλες οι μετρήσεις είναι σε usb3 θύρα.

Για μένα, για τα λεφτά του, περνάει.

 

ΥΓ, μετρήσεις diskmark, η πρώτη σε xfat, η δεύτερη σε ntfs.

XFAT.JPG

NTFS.JPG

READ.JPG

write.JPG

Επεξ/σία από Tzimmys
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πήρα αυτή τη μλκια για 10 ευρώ και έχω χαλάσει 100 ευρώ χαμένου χρόνου και νεύρων.

Κάποια στιγμή σαν καταναλωτές πρέπει να θέσουμε κάποια στάνταρντ.

Το 2010 αγόρασα από το πλαίσιο ένα usb 2.0 transcend 700 νομίζω (έχει σβήσει η επιγραφή από τα χρόνια) γράφει 28mb / sec ακριβώς ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω.

Είτε είναι μεγάλα αρχεία είτε μικρά.

Το δουλεύω συνέχεια , το έχω στα κλειδιά μου.

Τί να το κάνω να διαβάζει στα 100 και να γράφει όποτε θέλει στα 5mb/sec.

 

Τα ίδια έχω πάθει και με ένα , SanDisk 128gb από το κοτσωβολο.

Διαβάζει στα 130 ή στα 50 ή στα 20 ή στα 80 όποτε θέλει , και όσο θέλει.

Στο write ξεκινάει τάχα από τα 150mb/sec και μετά πέφτει στα 20 στα 10 στα 3 και πάλι στα 50.

Στα win10 το γράφημα είναι σαν καρδιογράφημα!

Την ίδια στιγμή το ,transcend του 2010 είναι μια οριζόντια γραμμή.

Για πλάκα εκανα ένα τεστ εγγραφής για 28gb και με τα τρία στο ίδιο pc, όχι ταυτόχρονα, και το trascend ολοκληρώνει την εγγραφή των ίδιων αρχείων σε λιγότερο χρόνο!!!!

 

Δεν θα ασχοληθώ ξανά με στικάκια.

παίρνεις μια θήκη usb 3.0 χωνεις έναν ssd patriot με 20€ και έχεις το απόλυτο φλασάκι.

 

 

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ, στικακια για το γάιδαρο..

2-3 μου χουν μείνει στα χέρια και κάνα 2 ακόμα εκεί που γράφουν πέφτουν στα τάρταρα ότι ώρα τους καπνίσει και άντε να ξανά σηκωθούν για να πέσουν ξανά στα τάρταρα κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stelrp είπε

Δεν θα ασχοληθώ ξανά με στικάκια.

παίρνεις μια θήκη usb 3.0 χωνεις έναν ssd patriot με 20€ και έχεις το απόλυτο φλασάκι.

Την καλύτερη κουβέντα είπες φίλε. 

Εχεις 100% δίκιο. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ενημερωτικα μου ηρθε η αντικατασταση στο φλασακι, τα ιδια χαλια παλι. Ηλπιζα μηπως ηταν καμια περιεργη παρτιδα. Και πλεον το φλασακι μπηκε σε νεο κουτι με usb3.1 πανω στην μητρικη (το προηγουμενο case εβγαζε 2 μικρες προεκτασεις για συνδεση στις πισω θυρες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...