Προς το περιεχόμενο

Efood ή κατάστημα για Σκλαβενίτη;


Nikos3648

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα απο πολλους μηνες αποκλειστικης χρηση του Σκλαβενιτη μεσω efood παμε με καποια βασικα που μπορω να πω αλλα και την αντιμετωπιση τουλαχιστον για εμενα στην επαρχια (Ηρακλειο Κρητης) 

Τα προιοντα τα φερνουν κατευθειαν απο ενα μεγαλο καταστημα Σκλαβενιτη της περιοχης μου (και οχι αυτο που ειναι κοντα στο σπιτι μου) που εχει αναλαβει αυτες τις παραγγελιες.

Αν βγει καποιο promo οπως 1+1 δωρο ή σε χαμηλοτερη τιμη μετραει η τιμη του καταστηματος την μερα που τα μαζευουν και οχι αυτη του efood ΑΝ ειναι χαμηλοτερη οποτε συνεχεια εχω πιστωτικα απο το efood που γυρνανε τα χρηματα στον τροπο πληρωμης μου μετα απο 1 μερα (paypal) 

Αν δεν εχουν κατι απο αυτα που ζητησα ή εχουν μονο διαφορετικη εκδοση παντα θα με παρουν τηλεφωνο για να μου πουν αν θελω καποιο αλλο προιον ή να γυρισουν απλα τα χρηματα.

Στο κομματι μαναβικης δυστυχως πολλες φορες μου εχουν ερθει μπανανες πολυ ωριμες,φρουτα μετριας ποιοτητας μεχρι και μια φορα raspberries με σκουλικια οποτε περα απο κατι που θελω για το μαγειρεμα πχ κρεμμυδια που βαριεμαι να τρεχω την ριχνω αλλιως για μαναβικη παραγγελνω απο αλλο καταστημα που βρηκα online και μεχρι τωρα εχει στανταρ ποιοτητα.

Επειδη εχει αναλαβει ενα καταστημα τις διανομες δυστυχως μπορει να μην εχει ολα τα προιοντα που βρισκεις πχ μονο στο καταστημα που σε εξυπηρετει.

Εχει και το Online δικο του store ο Σκλαβενιτης που μπορεις να κοψεις και τιμολογια ΑΛΛΑ δεν εξυπηρετει την επαρχια ακομα οποτε αν σε ενδιαφερει κατι τετοιο για την ωρα δεν..

Η ελαχιστη ειναι λογικη μιας και μιλαμε για super και οχι mini market.

Δεν με εχει χρεωσει ποτε μεταφορικα αλλα οταν παραγγειλεις 5 σακουλες πραγματα και στα φερνουν και στην πορτα ειναι γαιδουριά να μην αφησεις 2€ ή και παραπανω οταν αφηνεις 50λεπτα για να σου φερει καποιος εναν καφε 100γραμμαριων

Τεραστια ευκολια ειδικα αν εχεις παιδια στο σπιτι και δουλευετε περιεργες ωρες και σε συνδιασμο με νερουλά για να φερνει εξαδες και online μαναβικα το μονο που μου εχει μεινει για ψωνια ειναι το χασαπικο που πηγα 4 5 φορες για να βεβαιωθω για την ποιοτητα και να γνωριστουμε και που αυτος εχει βαλει ενα μηχανακι για delivery οποτε καθαρισα :)

Το πλαφον που μου βαζει στα Monster που σταματανε στα 15 κομματια με ποναει λιγο αλλα το κανεις bypass σπαζωντας την παραγγελια σε 2 αφου δεν υπαρχει εξτρα χρεωση

Για το efood market τωρα περα απο καποια κουπονια που εδωσε 7€ για να το μαθουμε και φορτωσα σοκολατες και καπνους (οι καπνοι και τα τσιγαρα δεν μετρανε στην ελαχιστη παραγγελια) οκ δεν τρελαθηκα,τιμες mini market με καπελο στα περισσοτερο,μικρη ποικιλια και ριχνω απο εκει μονο αν εχει καμια προσφορα της προκοπης (οπως ειχε στις πανες) και για τσιγαρα και καπνο γιατι ειναι τερμα broken η αγορα τους με Paypal αφου κανενας δεν το υποστηριζει για αυτα τα ειδη.

Το οτι ηρθαν 2 μηχανακια του efood και το ενα ειχε τις πανες μονο με εκανε να νιωσω ασχημα βεβαια αλλα καλο ανοιγμα αν συνδιαστει με καλυτερες τιμες και ποικιλια 
 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Τί να το κάνεις το screenshot;

Από εδώ ψωνίζεις: https://www.e-food.gr/delivery/menu/sklavenitis

μπορεις να μου δειξεις που φαινεται οτι σου κανει παραδοση η e-food και οχι ο Σκλαβενιτης οπως υποστηριξες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2021 στις 11:11 ΠΜ, Nikos3648 είπε

Καλησπέρα σε όλους σκεφτόμουν μήπως πλέον έκανα την παραγγελία για τα ψώνια της εβδομάδας αποκλειστικά από το efood χωρίς να πηγαίνω στο κατάστημα. Είναι ακριβότερο; Γνωρίζει κάποιος; Ή είναι ίδιες οι τιμές; 
ευχαριστω 

Οι ίδιες τιμές είναι, καλύτερα efood γλιτώνεις και το κουβάλημα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kon1to είπε

μπορεις να μου δειξεις που φαινεται οτι σου κανει παραδοση η e-food και οχι ο Σκλαβενιτης οπως υποστηριξες;

Δεν ξέρω που φαίνεται φίλε, εκτός από τον ντελιβερά που τα φέρνει. Θες να τον τραβήξω φωτό με τις σακούλες στα χέρια;:P

Το ότι σου έρχονται την επόμενη μέρα ή και αυθημερόν είναι η απόδειξη. Ο Σκλαβενίτης από την ιστοσελίδα του παραδίδει με πολύ πιο αργούς ρυθμούς.

Από το e-food.gr τα παραγγέλνεις. Ποιά άλλη υπόδειξη χρειάζεσαι;

Η συλλογή των προϊόντων γίνεται σε χώρο του Σκλαβενίτη, πάει ο ντελιβεράς του e-food, τα παίρνει και στα φέρνει. Διάβασε και το ποστ του @Sotosgl.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

 

Η συλλογή των προϊόντων γίνεται σε χώρο του Σκλαβενίτη, πάει ο ντελιβεράς του e-food, τα παίρνει και στα φέρνει. Διάβασε και το ποστ του @Sotosgl.

Αυτο δεν ειναι στανταρ btw.
Στην Αθηνα πχ μια φιλη που δουλευει στου Γερακα/Παλληνης αυτη πακεταρει τις παραγγελιες του efood και με δικο τους ψυγειοβανακι φευγουν.
Εδω στην αρχη μου τα εφερνε ενα unbranded και τωρα τελευταια ειδα οτι εχουν ενα με αυτοκολλητα Σκλαβενιτη κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sotosgl είπε

Αυτο δεν ειναι στανταρ btw.
Στην Αθηνα πχ μια φιλη που δουλευει στου Γερακα/Παλληνης αυτη πακεταρει τις παραγγελιες του efood και με δικο τους ψυγειοβανακι φευγουν.
Εδω στην αρχη μου τα εφερνε ενα unbranded και τωρα τελευταια ειδα οτι εχουν ενα με αυτοκολλητα Σκλαβενιτη κλπ 

Δεν αποκλείεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Δεν ξέρω που φαίνεται φίλε, εκτός από τον ντελιβερά που τα φέρνει. Θες να τον τραβήξω φωτό με τις σακούλες στα χέρια;:P

Το ότι σου έρχονται την επόμενη μέρα ή και αυθημερόν είναι η απόδειξη. Ο Σκλαβενίτης από την ιστοσελίδα του παραδίδει με πολύ πιο αργούς ρυθμούς.

Από το e-food.gr τα παραγγέλνεις. Ποιά άλλη υπόδειξη χρειάζεσαι;

Η συλλογή των προϊόντων γίνεται σε χώρο του Σκλαβενίτη, πάει ο ντελιβεράς του e-food, τα παίρνει και στα φέρνει. Διάβασε και το ποστ του @Sotosgl.

σοβαρά τώρα, αυτό είναι το επιχείρημα σου; "Από το e-food.gr τα παραγγέλνεις. Ποιά άλλη υπόδειξη χρειάζεσαι;"

δηλαδή οταν παραγγέλνω σουβλάκια μέσω e-food απο το σουβλατζίδικο της γειτονιάς και μου τα φέρνει ο ντελιβεράς του σουβλατζίδικου τι συμβαίνει; είναι κι αυτός υπάλληλος της e-food;

αν παραγγέλνεις από το e-food μαρκετ τότε όντως είναι από το e-food

6 ώρες πριν, Sotosgl είπε

Αυτο δεν ειναι στανταρ btw.
Στην Αθηνα πχ μια φιλη που δουλευει στου Γερακα/Παλληνης αυτη πακεταρει τις παραγγελιες του efood και με δικο τους ψυγειοβανακι φευγουν.
Εδω στην αρχη μου τα εφερνε ενα unbranded και τωρα τελευταια ειδα οτι εχουν ενα με αυτοκολλητα Σκλαβενιτη κλπ 

unbranded στα φέρνει διότι λόγω κορονοΐου δημιουργήθηκε μια υπηρεσία που δεν υπήρχε πριν, οποτε νοικιασαν βανακια, έκαναν leasing και δεν ξέρω γω τι... δεν ξέρω τι σχεση εργασίας έχει με τον Σκλαβενίτη ο οδηγός που στα φέρνει, ενδεχομένως κάνουν outsourcing, αλλα οπως και να εχει δουλεύει για Σκλαβενίτη, όχι για το e-food.

 

Σε κάθε περίπτωση, προφανώς μπορεί να κάνω λάθος, πάντως οταν παραγγέλνεις κάτι delivered by e-food αναγράφεται ξεκάθαρα πριν παραγγείλεις, μεχρι πρόσφατα μπορούσες να πληρώσεις μόνο με κάρτα και υπήρχε tracking που έβλεπες τα στάδια της παραγγελίας και τη διαδρομή του οδηγου μέχρι να φτάσει, τίποτα από τα παραπάνω δεν ισχύει στην περίπτωση του Σκλαβενίτη αλλά και πάλι κρατάω μια επιφύλαξη, ενδεχομένως είναι κάποια υβριδική συνεργασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kon1to είπε

σοβαρά τώρα, αυτό είναι το επιχείρημα σου; "Από το e-food.gr τα παραγγέλνεις. Ποιά άλλη υπόδειξη χρειάζεσαι;"

δηλαδή οταν παραγγέλνω σουβλάκια μέσω e-food απο το σουβλατζίδικο της γειτονιάς και μου τα φέρνει ο ντελιβεράς του σουβλατζίδικου τι συμβαίνει; είναι κι αυτός υπάλληλος της e-food;

αν παραγγέλνεις από το e-food μαρκετ τότε όντως είναι από το e-food

unbranded στα φέρνει διότι λόγω κορονοΐου δημιουργήθηκε μια υπηρεσία που δεν υπήρχε πριν, οποτε νοικιασαν βανακια, έκαναν leasing και δεν ξέρω γω τι... δεν ξέρω τι σχεση εργασίας έχει με τον Σκλαβενίτη ο οδηγός που στα φέρνει, ενδεχομένως κάνουν outsourcing, αλλα οπως και να εχει δουλεύει για Σκλαβενίτη, όχι για το e-food.

 

Σε κάθε περίπτωση, προφανώς μπορεί να κάνω λάθος, πάντως οταν παραγγέλνεις κάτι delivered by e-food αναγράφεται ξεκάθαρα πριν παραγγείλεις, μεχρι πρόσφατα μπορούσες να πληρώσεις μόνο με κάρτα και υπήρχε tracking που έβλεπες τα στάδια της παραγγελίας και τη διαδρομή του οδηγου μέχρι να φτάσει, τίποτα από τα παραπάνω δεν ισχύει στην περίπτωση του Σκλαβενίτη αλλά και πάλι κρατάω μια επιφύλαξη, ενδεχομένως είναι κάποια υβριδική συνεργασία. 

Δηλαδή γιατί έχεις φάει τέτοιο κόλλημα, αλήθεια τώρα 

Η πιο απλή απόδειξη ότι μέσω efood δεν στα φέρνουν εργαζόμενοι του Σκλαβενίτη είναι το γεγονός ότι αν πας στο site του Σκλαβενίτη να παραγγείλεις η πρώτη ανοιχτή ημερομηνία μπορεί να είναι 5 μέρες μετά ενώ μέσω efood στα φέρνουν έως και αυθημερόν, ή έστω την επόμενη μέρα 

Δηλαδή η καθυστέρηση είναι στην επεξεργασία των παραγγελιών όταν αυτή δίνεται στο site του Σκλαβενίτη ή στο γεγονός ότι το δίκτυο διανομής του ίδιου του Σκλαβενίτη δεν εχει διαθέσιμους διανομείς για παράδοση αυθημερόν ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Χαιρομαι παρα πολυ που καποιος εχει ξεκινησει αυτο το θεμα, γιατι εχθες μολις εκανα το ΛΑΘΟΣ να παραγγειλω Σκλαβενίτη απο e-food. Πρωτα απο ολα εκανα την παραγγελια στις 1 το μεσημερι κ μου την εφεραν 9 το βραδυ.. ειχαμε πεθανει της πεινας με λιγα λογια.. περα από αυτό άλλα ζήτησα άλλα μου φέρανε και κάποια 2 φορές κ όλας. Τελος ποτέ ξανα μην το επιχειρησετε καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dimitris2431 είπε

Χαιρομαι παρα πολυ που καποιος εχει ξεκινησει αυτο το θεμα, γιατι εχθες μολις εκανα το ΛΑΘΟΣ να παραγγειλω Σκλαβενίτη απο e-food. Πρωτα απο ολα εκανα την παραγγελια στις 1 το μεσημερι κ μου την εφεραν 9 το βραδυ.. ειχαμε πεθανει της πεινας με λιγα λογια.. περα από αυτό άλλα ζήτησα άλλα μου φέρανε και κάποια 2 φορές κ όλας. Τελος ποτέ ξανα μην το επιχειρησετε καν.

Οταν εκανες την παραγγελια δεν σου εγραφε ενα διαστημα για παραδοση; πχ 14:00-16:00;

Αν εχουν ελλειψεις παιρνουν τηλεφωνο για να δουν αν θα αντικαταστησουν κατι ή να ενημερωσουν.

Δεν ειναι σουβλατζιδικο ρε συ και ειδικα το οτι στα εστειλαν την ιδια μερα ειναι θετικο,εγω Κρητη αν κανω παραγγελια πριν τις 7 το πρωι μονο τα φερνουν την ιδια μερα αλλιως την επομενη.

Εκτος αν εμπλεξες με κανενα καταστημα με κλοουνς και δεν τους ενοιαζε οποτε κανεις και παραπονα στην efood κατευθειαν να τους στρωσουν.

Τον Σκλαβενιτη σαφως τον βολευει να μην υπαρχει μεσαζωντας αλλα ειπαμε 

Μικρο update και απο εμενα 

Μοναδικο παραπονο οι παραγγελιες μαναβικης,εχουμε μανουριασει 50 φορες για χτυπημενες μπανανες ή που βαζουν πολυ ωριμες και συνεχιζουν

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...