Προς το περιεχόμενο

ΣΥΝΑΦΕΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΕΠ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά γνωρίζετε τι παίζει με τη συνάφεια μεταπτυχιακού στον ΑΣΕΠ? Για παραδειγμα εγω που έχω τελειωσει ΛΟΧΡΗ στην ΑΣΟΕΕ , οποιο μεταπτυχιακο και αν κανω που εχει σχεση με οικονομικα ειναι συναφες κατα τον ασεπ? Ή παιζει ρολο το ονομα του μεταπτυχιακου με βαση το προπτυχιακο. Δηλαδη εχω τελειωσει λογιστικη και χρηματοοικονομικη και κανω ενα μαστερ στα εφαρμοσμενα οικονομικα και χρηματοοικονομικα. ειναι συναφες αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε καταλαβαίνω τι ακριβώς ρωτάς.

Ο ΑΣΕΠ προκυρησει θέσεις με συγκεκριμένα προσόντα και αυτό μοριοδοτει.

Αν εσύ έχεις τελειώσει λογιστική και κανείς μεταπτυχιακό στη ψυχολογία και ζητάει λογιστή θα σε πάρουν ως λογιστή.

Αν όμως ζητάνε ψυχολόγο δε θα σε πάρουν. Πάει βάσει του πρώτου πτυχίου.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gas7777 είπε

Δε καταλαβαίνω τι ακριβώς ρωτάς.

Ο ΑΣΕΠ προκυρησει θέσεις με συγκεκριμένα προσόντα και αυτό μοριοδοτει.

Αν εσύ έχεις τελειώσει λογιστική και κανείς μεταπτυχιακό στη ψυχολογία και ζητάει λογιστή θα σε πάρουν ως λογιστή.

Αν όμως ζητάνε ψυχολόγο δε θα σε πάρουν. Πάει βάσει του πρώτου πτυχίου.

αχ δεν ρωταω αυτο. τα μπερδεψες εντελως. Ο ΑΣΕΠ μοριοδοτει διαφορετικα ενα μετπατυχιακο που ειναι συναφες με το πρωτο πτυχιο ( bachelor) και διαφορετικα αν δεν ειναι συναφες. Για παραδειγμα εγω τελειωσα λογιστικη. Αν βγει θεση ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ στον ΑΣΕΠ και εχω μαστερ στη δημοσιογραφια εκει θα παρω 100 μορια. αν εχω μαστερ στη λογιστικη θα παρω 200 μορια. αν ομως εχω ενα μαστερ που αφορα την οικονομικη σχολη αλλα ειναι διαφορετικο οπως τα Εφαρμσοεμνα οικονομικα και χρηματοοικονομικα θα παρω 200 μορια ή 100?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2021 στις 2:58 ΜΜ, pavlovic είπε

αχ δεν ρωταω αυτο. τα μπερδεψες εντελως. Ο ΑΣΕΠ μοριοδοτει διαφορετικα ενα μετπατυχιακο που ειναι συναφες με το πρωτο πτυχιο ( bachelor) και διαφορετικα αν δεν ειναι συναφες. Για παραδειγμα εγω τελειωσα λογιστικη. Αν βγει θεση ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ στον ΑΣΕΠ και εχω μαστερ στη δημοσιογραφια εκει θα παρω 100 μορια. αν εχω μαστερ στη λογιστικη θα παρω 200 μορια. αν ομως εχω ενα μαστερ που αφορα την οικονομικη σχολη αλλα ειναι διαφορετικο οπως τα Εφαρμσοεμνα οικονομικα και χρηματοοικονομικα θα παρω 200 μορια ή 100?

λογικά το αναφέρει στο παραρτημα της προκύρηξης, το δικό σου μαστερ ειναι σχετικό με οικονομικά οποτε εισαι οκ για αυτες τις θεσεις,  αν ομως θες να πας στην εκπαίδευση τοτε συναφές θεωρείται μαστερ σε παιδαγωγικά και όχι οικονομικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρόβλημα είναι ότι ο ΑΣΕΠ δεν το διευκρινίζει αυτό. Δηλαδή αν κάποιος έχει τελειώσει Πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ οικονομικής σχολής, δεν διευκρινίζει αν ειναι συναφες με το πρωτο του πτυχιο ( προπτυχιακο) που ειναι ηδη οικονομικης σχολης. Δηλαδη αν τελειωσει καποιος λογιστης, αλλα κανει μεταπτυχιακο στις οικονομικες επιστημες, δεν ειμαι σιγουρος οτι θα το πιασουν συναφες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Η συνάφεια δεν έχει να κάνει με το διορισμό. Στις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ ζητάνε απλά μεταπτυχιακό, όχι συναφές μεταπτυχιακό. Η συνάφεια έχει να κάνει με το αν θα ανέβεις μισθολογικά κλιμάκια αφού διοριστείς.. αυτά μου είπαν σήμερα από τη δευτεροβάθμια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/8/2021 στις 12:49 ΜΜ, Dpan.9 είπε

Η συνάφεια δεν έχει να κάνει με το διορισμό. Στις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ ζητάνε απλά μεταπτυχιακό, όχι συναφές μεταπτυχιακό. Η συνάφεια έχει να κάνει με το αν θα ανέβεις μισθολογικά κλιμάκια αφού διοριστείς.. αυτά μου είπαν σήμερα από τη δευτεροβάθμια..

Λαθος κανεις. Η συναφεια εχει να κανει με τον διορισμο. Οπως σου γραφει και πανω αλλιως μοριοδοτειται ενα συναφες μεταπτυχιακο και αλλιως ( η καθολου Ανα περιπτωση ενα μη συναφες ) . Ο ασεπ γραφει ξεκαθαρα αν δεν προκυπτει απο τον τιτλο και την αναλυτικη η συναφεια, τοτε πρεπει να παρεις βεβαιωση συναφειας απο την σχολη που εκανες το μεταπτυχιακο

Επεξ/σία από sotiraw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην εκπαίδευση δεν μετράει η συνάφεια για μοριοδότηση όλα παίρνουν 20 μορια.  Μονο μισθολογικα μετράει μετα η συνάφεια. 

Στις προκηρύξεις των υπόλοιπων υπουργείων ναι στον ΑΣΕΠ μετράει η συνάφεια του ΜΠΣ. Διαφορετικά μοριοδοτείται το με συνάφεια ΜΠΣ απ'το χωρίς συνάφεια. (το 50% αν θυμάμαι καλά).

Έχει να κάνει με το αντικείμενο της θέσης περισσότερο και όχι απόλυτα με το πρώτο πτυχίο. Τώρα θα μου πεις το αντικείμενο της θέσης δεν έχει σχέση με το πρώτο πτυχιο? Όχι πάντα. Στις θέσεις ΠΕ διοικητικού πχ υπάρχουν πολλές φορές θέσεις που δέχονται "ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ".
Εκει λοιπόν πρέπει το ΜΠΣ να έχει συνάφεια με διοίκηση. 

Αν κάνει ένας απόφοιτος παιδαγωγικου πχ αίτηση για θέση διοικητικού και εχει ΜΠΣ στην Ειδικη Αγωγη ή ένας Πληροφορικάριος και έχει ΜΠΣ στον προγραμματισμό ή ένας ψυχολόγος και έχει ΜΠΣ στην κλινική ψυχολογία τότε προφανώς αυτά δεν θα μετρήσουν σαν ΜΠΣ με συνάφεια αλλά θα πάρουν τα μισά μόρια σαν ΜΠΣ χωρίς συνάφεια. 

Η συνάφεια δλδ πάει με την θέση για την οποία γίνεται η αίτηση όχι με το πρώτο πτυχίο. 

Επεξ/σία από Backpacker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/8/2021 στις 12:49 ΜΜ, Dpan.9 είπε

Η συνάφεια δεν έχει να κάνει με το διορισμό. Στις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ ζητάνε απλά μεταπτυχιακό, όχι συναφές μεταπτυχιακό. Η συνάφεια έχει να κάνει με το αν θα ανέβεις μισθολογικά κλιμάκια αφού διοριστείς.. αυτά μου είπαν σήμερα από τη δευτεροβάθμια..

 Επιπλέον το συναφές μεταπτυχιακό μοριοδοτείται με περισσότερα μόρια στη προκύρηξη του ΑΣΕΠ απο το μή συναφές.

24 λεπτά πριν, alan2 είπε

 Επιπλέον το συναφές μεταπτυχιακό μοριοδοτείται με περισσότερα μόρια στη προκύρηξη του ΑΣΕΠ απο το μή συναφές. Το αν είναι ή δεν είναι συναφές μόνο ο ΑΣΕΠ το ξέρει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν κάποιος έχει πτυχίο πολιτικών επιστημών, και μεταπτυχιακό στη Δημοσιογραφία και νέα Μέσα και βγει προκήρυξη για ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ που κανει δεκτό το εν λόγω πτυχίο ( πολιτικων επιστημων), το μεταπτυχιακο που εχει αυτος θα το πιασει συναφες ή οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/10/2021 στις 10:54 ΠΜ, Backpacker είπε

Η συνάφεια δλδ πάει με την θέση για την οποία γίνεται η αίτηση όχι με το πρώτο πτυχίο. 

Φαντάζομαι ότι μ' ένα τηλεφώνημα στον Ασεπ μπορεί να διευκρινιστεί το θέμα.

Να προσθέσω ότι το ίδιο ισχύει για τα διδακτορικά. 400 μόρια δίνει το... συναφές διδακτορικό, 200 το μη συναφές.

Επεξ/σία από moveax1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, moveax1 είπε

Φαντάζομαι ότι μ' ένα τηλεφώνημα στον Ασεπ μπορεί να διευκρινιστεί το θέμα.

Να προσθέσω ότι το ίδιο ισχύει για τα διδακτορικά. 400 μόρια δίνει το... συναφές διδακτορικό, 200 το μη συναφές.

δημοσιοι υπαλληλοι ειναι. Το τηλεφωνο δεν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καλησπέρα σας, κατέχω πτυχίο κοινωνιολογίας από το Πάντειο Πανεπιστήμιο. Θέλω να συνεχίσω με μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών. Έχω την ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος, για να υπάρχει συνάφεια προπτυχιακού τίτλου - μεταπτυχιακού τίτλου πρέπει να κάνω μεταπτυχιακό από το τμήμα της Κοινωνιολογίας του Πάντειου Πανεπιστήμιου ή η συνάφεια μπορεί να προκύψει με την επιλογή οποιουδήποτε μεταπτυχιακού από τον Πίνακα Α'! ( Μεταπτυχιακοί Τίτλοι κλάδου ΠΕ διοικητικού-οικονομικού ) του παραρτήματος Ζ.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο μπέρδεμα η διαδικασία με τη συνάφεια του μεταπτυχιακού, καθώς και ο ίδιος ο ΑΣΕΠ δεν δίνει ξεκάθαρες απαντήσεις.

Πρόσφατα πρώην συμφοιτητής μου, έκανε μεταπτυχιακό στα Οικονομικά της Εκπαίδευσης στο ΠΑΠΕΙ, ενώ πριν είχε τελείωσει ΤΕΙ Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής, και είχε ΜΒΑ από το ΕΚΠΑ.

Όταν ΄έστειλε ερώτηση αν το δεύτερο μεταπτυχιακό στα οικονομικά της Εκπαίδευσης πιάνεται ως συναφές για θέσεις ΤΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ-ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ, δεν του απάντησαν με σιγουριά από τον ΑΣΕΠ. 

Θεωρώ ότι η συνάφεια προκαθορίζεται από το τίτλο του μεταπτυχιακού με βάση το όνομα, της θέσης. Από τη στιγμή που έχει τη λέξη οικονομικά μέσα, θεωρώ ότι εύκολα πιάνεται ως συναφές για θέσεις ΤΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ-ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι μεγάλο μπέρδεμα, που δεν έχει βγάλει έναν ξεκάθαρο οδηγό για την συνάφεια μεταπτυχιακού. Π.χ. στο αρχείο που ανέβασα είναι μία προκύρηξη που ζητάει μονίμους υπαλλήλους διάφορων κλάδων, και στην σελίδα 98 ξεκινάει να γράφει ότι για την συνάφεια μεταπτυχιακού για τον κλάδο ΠΕ διοικητικό-οικονομικό και ΤΕ διοικητικό-λογιστικό έχουν συνάφεια αυτά τα μεταπτυχιακά που διοργανώνονται απο αυτά τα πανεπιστήμια και συγκεκριμένα απο τα εκάστοτε τμήματα των πανεπιστημίων. Οπότε διερωτώμαι ότι για τον κλάδο ΠΕ διοικητικο-οικονομικό μπορείς να κάνεις αυτά τα μεταπτυχιακά που εμφανίζονται στους συγκεκριμένους πίνακες μόνο για να έχει συνάφεια το μεταπτυχιακό σου με τον κλάδο ΠΕ διοικητικο-οικονομικο, αν θες δες το και συ λίγο να μου πεις την γνώμη σου πάνω στο θέμα. Σε ευχαριστώ!

comp2Κ_2022.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...