Προς το περιεχόμενο

Κοινοπραξία εταιρειών με την Qualcomm είναι έτοιμη να επενδύσει στην ARM αν ακυρωθεί η συμφωνία με την Nvidia


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως είναι γνωστό, η Nvidia μετά από την συμφωνία με την SoftBank έκανε δική της την ARM έναντι $40 δισεκατομμυρίων.

Η εξαγορά της ARM αναμφισβήτητα ισχυροποιεί σε σημαντικό βαθμό το χαρτοφυλάκιο της εταιρείας του Jen-Hsun Huang ωστόσο δεν ήταν λίγες οι εταιρείες που εξέφρασαν επιφυλάξεις και ανησυχίες για το μέλλον, τόσο της ARM όσο και το δικό τους, από την ώρα που η επιχείρηση τους εξαρτάται από τα αρχιτεκτονικά σχέδια της ARM και τις αδειοδοτήσεις της. Υπό αυτό το πρίσμα και λαμβάνοντας υπόψη ότι πολλές ρυθμιστικές αρχές -π.χ. επιτροπές ανταγωνισμού κ.ά.- εξετάζουν με λεπτομέρεια τη συμφωνία (ειδικά στο Ηνωμένο Βασίλειο, όπου βρίσκεται και η έδρα της εταιρείας), δεν είναι σίγουρο ότι θα έχει ευτυχή, τουλάχιστον για τις SoftBank Group. και Nvidia, κατάληξη.

Αν λοιπόν κάτι δεν πάει καλά στη συμφωνία, ο CEO της Qualcomm, Cristiano Amon, δήλωσε πρόσφατα σε συνέντευξη του στην Telegraph ότι μία κοινοπραξία, στην οποία συμμετέχει και η Qualcomm, θα επιχειρήσει να εξαγοράσει την ARM.

Σε αντίθεση με την περίπτωση της Nvidia, όπου μία εταιρεία, η οποία βρίσκεται ήδη στην αγορά των SoCs, θα διαχειρίζεται όλο το χαρτοφυλάκιο IP της ARM καθώς και τις αδειοδοτήσεις, διατηρώντας ένα ανταγωνιστικό πλεονέκτημα έναντι των άλλων εταιρειών, η κοινοπραξία αποτελείται από πολλές εταιρείες που δραστηριοποιούνται στην αγορά, συμπεριλαμβανομένης και της Qualcomm, που είναι μία από τις μεγαλύτερες εταιρείες που αδειοδοτούνται για τη χρήση της τεχνολογίας της ARM.

«Αν η ARM έχει ένα ανεξάρτητο μέλλον, νομίζω ότι θα υπάρξει μεγάλο ενδιαφέρον από πολλές εταιρείες εντός του οικοσυστήματος, συμπεριλαμβανομένης και της Qualcomm, που θα θελήσουν να επενδύσουν σε αυτή» δήλωσε ο Cristiano Amon. «Είμαστε σίγουρα ανοιχτοί σε κάτι τέτοιο και κάναμε ήδη συζητήσεις με άλλες εταιρείες που σκέφτονται με τον ίδιο τρόπο. Αυτό είναι το λογισμό συμπέρασμα, τόσο για εμάς, όσο για άλλες εταιρείες, ότι οι επενδύσεις σε μία ισχυρή και ανεξάρτητη ARM είναι το καλύτερο για όλους».


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, stormoffire είπε

Συμφωνίες, συγχωνεύσεις και κινήσεις όλα στην παγκόσμια σκακιέρα για την επιβίωση με απώτερο σκοπό φυσικά το κέρδος.

Ενω ο απώτερος σκοπός θα έπρεπε να είναι η παγκόσμια ειρήνη; 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, stormoffire είπε

Συμφωνίες, συγχωνεύσεις και κινήσεις όλα στην παγκόσμια σκακιέρα για την επιβίωση με απώτερο σκοπό φυσικά το κέρδος.

The Wire Reaction GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλοι μυρίστηκαν χρήμα, άλλοι ξεβολεύτηκαν και ορισμένοι συνεχίζουν ακάθεκτοι να δουλεύουν πάνω στο πλάνο που τους έφερε πρώτους…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

28 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Ενω ο απώτερος σκοπός θα έπρεπε να είναι η παγκόσμια ειρήνη; 

Ναι γιατί όχι, σου χάλασε τη μαύρη ζαχαρένια; Νομίζεις του την είπες τώρα;

Ειρηνική συνύπαρξη, βιώσιμη ανάπτυξη και συνειδητοποιημένη κατανάλωση με ίσες ευκαιρίες για όλους δεν πρέπει να είναι ο απώτερος σκοπός; Πάνω-κάτω; 

Είναι πολλά δήθεν ουτοπικά τσιτάτα ή ιδεαλισμοί μαζεμένοι σε μία πρόταση; Ελπίζω να το αντέξεις

Και υπάρχουν και άτομα που επικροτούν κιόλας, μιλάμε έχει επεκταθεί η διάβρωση της μιζέριας, ηττοπάθειας και λούμπεν ατομισμού.

  • Like 10
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Feregorn είπε

 

Ναι γιατί όχι, σου χάλασε τη μαύρη ζαχαρένια; Νομίζεις του την είπες τώρα;

Ειρηνική συνύπαρξη, βιώσιμη ανάπτυξη και συνειδητοποιημένη κατανάλωση με ίσες ευκαιρίες για όλους δεν πρέπει να είναι ο απώτερος σκοπός; Πάνω-κάτω; 

Είναι πολλά δήθεν ουτοπικά τσιτάτα ή ιδεαλισμοί μαζεμένοι σε μία πρόταση; Ελπίζω να το αντέξεις

Και υπάρχουν και άτομα που επικροτούν κιόλας, μιλάμε έχει επεκταθεί η διάβρωση της μιζέριας, ηττοπάθειας και λούμπεν ατομισμού.

Ελπιζω κάποια στιγμή για πιο πράγμα γράφεις… καλό θα ήταν να ξεκινήσεις με το τι είναι καπιταλισμός και αν έχεις όρεξη να διαβάσεις και σε τι κοινωνικοοικονομικό μοντέλο ήμαστε αυτή τη στιγμή…

ΥΓ: μην με παρεξηγήσεις αλλά το κείμενο σου αναιρεί αυτά που γράφεις εκτός και αν δεν εκφραστικές καλά…

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, AtiX είπε

Ελπιζω κάποια στιγμή για πιο πράγμα γράφεις… καλό θα ήταν να ξεκινήσεις με το τι είναι καπιταλισμός και αν έχεις όρεξη να διαβάσεις και σε τι κοινωνικοοικονομικό μοντέλο ήμαστε αυτή τη στιγμή…

ΥΓ: μην με παρεξηγήσεις αλλά το κείμενο σου αναιρεί αυτά που γράφεις εκτός και αν δεν εκφραστικές καλά…

Δεν σε παρεξηγώ μην ανησυχείς, αλλά μια χαρά εκφράστηκα. Φυσικά και γνωρίζω σε ποιο μοντέλο (=σύστημα) βρισκόμαστε. Όπως και ότι η σχέση μεταξύ ενός συστήματος και των μελών που το απαρτίζουν είναι αμφίδρομη (ελπίζω να μην είμαι ο μόνος θιασώτης αυτού του "extreme" concept). 

Για διάβασμα έχω και εγώ να προτείνω, σχετικά με το OP θέμα της Qualcomm αλλά και το μετέπειτα θέμα που ενέκυψε: Cournot, welfare economics, externalities, extended OLG και μετά σχεδόν οτιδήποτε από behavioral που αφορά γενικά self-regulation και EMH fails. 

Τα συγκεκριμένα που αναφέρω παραπάνω, δεν το κάνω για να αποδείξω ότι είμαι κάποιος μύστης, τα αναφέρω για να καταδείξω ότι - παρόλη την ενασχόληση μου με αυτά και την όποια εντριβή - διατηρώ ένα στοιχειώδη οπτιμισμό/αλτρουισμό και όχι όσα εξέφρασε ο προηγούμενoς. Δεν είναι ούτε κάτι ανεδαφικό ή αφύσικο ελπίζω...

 

 

 

Επεξ/σία από Feregorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, stormoffire είπε

Συμφωνίες, συγχωνεύσεις και κινήσεις όλα στην παγκόσμια σκακιέρα για την επιβίωση με απώτερο σκοπό φυσικά το κέρδος.

ε, ναι ... τι αλλο δηλαδη?

7 λεπτά πριν, Feregorn είπε

Δεν σε παρεξηγώ μην ανησυχείς, αλλά μια χαρά εκφράστηκα. Φυσικά και γνωρίζω σε ποιο μοντέλο (=σύστημα) βρισκόμαστε. Όπως και ότι η σχέση μεταξύ ενός συστήματος και των μελών που το απαρτίζουν είναι αμφίδρομη (ελπίζω να μην είμαι ο μόνος θιασώτης αυτού του "extreme" concept). 

Για διάβασμα έχω και εγώ να προτείνω, σχετικά με το OP θέμα της Qualcomm αλλά και το μετέπειτα θέμα που ενέκυψε: Cournot, welfare economics, externalities, extended OLG και μετά σχεδόν οτιδήποτε από behavioral που αφορά γενικά self-regulation και EMH fails. 

Τα συγκεκριμένα που αναφέρω παραπάνω, δεν το κάνω για να αποδείξω ότι είμαι κάποιος μύστης, τα αναφέρω για να καταδείξω ότι - παρόλη την ενασχόληση μου με αυτά και την όποια εντριβή - διατηρώ ένα στοιχειώδη οπτιμισμό/αλτρουισμό και όχι όσα εξέφρασε ο προηγούμενως. Δεν είναι ούτε κάτι ανεδαφικό ή αφύσικο ελπίζω...

Δεν θελω να σου γκρεμισω τον κοσμο σου, προσωπικα δεν με νοιαζει κιολας, αλλα οι εταιριες εχουνε σαν στοχο το κερδος.

Οι εταιριες...

Τωρα ολα τα αλλα ειναι απλα για να πεις κατι, που στο ξαναλεω δεν με νοιαζει κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Feregorn είπε

Δεν σε παρεξηγώ μην ανησυχείς, αλλά μια χαρά εκφράστηκα. Φυσικά και γνωρίζω σε ποιο μοντέλο (=σύστημα) βρισκόμαστε. Όπως και ότι η σχέση μεταξύ ενός συστήματος και των μελών που το απαρτίζουν είναι αμφίδρομη (ελπίζω να μην είμαι ο μόνος θιασώτης αυτού του "extreme" concept). 

Για διάβασμα έχω και εγώ να προτείνω, σχετικά με το OP θέμα της Qualcomm αλλά και το μετέπειτα θέμα που ενέκυψε: Cournot, welfare economics, externalities, extended OLG και μετά σχεδόν οτιδήποτε από behavioral που αφορά γενικά self-regulation και EMH fails. 

Τα συγκεκριμένα που αναφέρω παραπάνω, δεν το κάνω για να αποδείξω ότι είμαι κάποιος μύστης, τα αναφέρω για να καταδείξω ότι - παρόλη την ενασχόληση μου με αυτά και την όποια εντριβή - διατηρώ ένα στοιχειώδη οπτιμισμό/αλτρουισμό και όχι όσα εξέφρασε ο προηγούμενως. Δεν είναι ούτε κάτι ανεδαφικό ή αφύσικο ελπίζω...

 

 

 

Και αφού ξεκαθαρίσαμε το θέμα του οικονομικοπολιτικού συστήματος ας πάμε σε αυτό που εξέφρασε ο συμφοριτης πριν και συμφώνησες…

Τι σχέση έχει το οικονομικοπολιτικό κομμάτι της συζήτησης με το ηθικό ή το κοινωνικό??? Πόσο συμβατά μπορεί να είναι σε μια συζήτηση η μπίζνα και ο οπτιμισμός ή ο αλτρουισμός?

 

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας γίνει open source να τελειώνουμε πχια και ας δώσουν τα 40 δις πουθενα αλλού.

Δεν νομίζω να σταματήσει η εξαγορα. Αλλα όπως έγραψαν. πολύ αργα...

τώρα πια... που λεει και το τραγουδι αλλα καλύτερα να το ακουσουμε στα γαλλικά

 

 

Επεξ/σία από bazzil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stormoffire είπε

Συμφωνίες, συγχωνεύσεις και κινήσεις όλα στην παγκόσμια σκακιέρα για την επιβίωση με απώτερο σκοπό φυσικά το κέρδος.

που προκυπτει αυτο το ευλογο κερδος σε συναρτηση παντοτε με την ικανοποιηση των πελατων - καταναλωτων . Οσο περισσοτεροι και οσο πιο

ικανοποιημενοι , τοσο πιο μεγαλο το συνολικο κερδος .Ολα αυτα βεβαια στη θεωρια και σε συνθηκες "τελειου" ανταγωνισμου και πραγματικα

"ελευθερης" αγορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Feregorn είπε

Ναι γιατί όχι, σου χάλασε τη μαύρη ζαχαρένια; Νομίζεις του την είπες τώρα;

Ειρηνική συνύπαρξη, βιώσιμη ανάπτυξη και συνειδητοποιημένη κατανάλωση με ίσες ευκαιρίες για όλους δεν πρέπει να είναι ο απώτερος σκοπός; Πάνω-κάτω; 

Είναι πολλά δήθεν ουτοπικά τσιτάτα ή ιδεαλισμοί μαζεμένοι σε μία πρόταση; Ελπίζω να το αντέξεις

Και υπάρχουν και άτομα που επικροτούν κιόλας, μιλάμε έχει επεκταθεί η διάβρωση της μιζέριας, ηττοπάθειας και λούμπεν ατομισμού.

ένα παράδειγμα σε παρακαλώ σαν αυτό το ωραίο που περιγράφεις ?

δεν θα σε περιορίσω χρονικά θα βάλω από την ώρα που κατοικήθηκε η γή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...