Προς το περιεχόμενο

Επιτραπέζιο παιχνίδι Subbuteo!


Leon Scott Kennedy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...

Τι μου θυμησατε τώρα .. Λαμπρόπουλος στον Πειραιά 1983-84 (γυμνασιο), η πρωτη μου ομαδα :  Marsaxlokk

Την οποια την ξαναβρήκα πριν 3 χρονια στο ebay και την αγορασα... Η πρωτη μορφή ήταν έτσι όπως και όλες οι ομάδες (με οβάλ βάση) .

 

ImgProdotto-102-1X.jpg

Τωρα ειναι φλατ οι βασεις για καλυτερη επαφη με τη μπαλλα και σουτ.

Καμίνια, 2 γειτονιές ,  3 γηπεδα , πρωταθληματα που διοργανωναμε μονοι μας..,. Ωραία χρόνια

(εχω καμμια 30αρια ομαδες)  παιζω που και που με ενα συμμαθητη μου που έχει φτιαξει "δώμα" με στημένο γήπεδο 

Οι γυναικες σε αλλο οροφο να λενε τα δικα τους χαχαχα

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2021 στις 4:40 ΜΜ, The_Judas είπε

Παλιά ήταν πολύ ακριβο. Με 37 ευρώ μια χαρά είναι πλέον το σετ.

Παλιά που έπαιζε πολύς κόσμος είχε τεράστια ποικιλία αξεσουάρ. Αγόραζες κανονικές  ομαδες πχ Μπαρτσελόνα, εθνικη Αγγλίας κλπ.Υπήρχε ακόμα και ποικιλία σε διαφορετικα goal posts, δίχτυα κλπ.

όλοι το παίζαμε στο δάπεδο. Αν είναι ισιο δεν θα έχει κάποιο πρόβλημα.

Μεχρι και σετ διαιτητή υπήρχε . Και kit με καρτες και μπλοκακι και σφυριχτρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mr.mister είπε

Για τους παλιοσειραδες που γνωριζαν, overlay στην βαση των παικτων και πηγαιναν σφαιρα πανω στην τσοχα.

Ναι , έβαζες και διπλο σιδερακι μεσα..... Ειχα εναν παιχτη της Ουγγαριας έτσι, μέγας γκολτζής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 29/9/2021 στις 12:13 ΜΜ, Aims είπε

Υπαρχει και στην Καλλιθεα καταστημα που φτιαχνει οτι ομαδα ή οτι τερμα του ζητησετε..

Και πολλα καταστηματα στο εξωτερικο..

 

http://kits-models.gr/

Δεν κάνω διαφήμιση,απλά επειδή το ανέφερες και το έψαξα...Για όποιον έχει χρήμα και διάθεση,χαχαχαχα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και καλή χρονιά!
Μου έκαναν δώρο το Subbuteo της φωτογραφίας. Πιστεύω σαν αρχάριοι με την παρέα για να μάθουμε είναι μια χαρά ε; Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι η τσόχα είναι πολύ μεγάλη (διάσταση 95εκ Π x 140 εκ. Μ) και δεν έχω χώρο! Υπάρχει από κάπου να αγοράσω άλλη τσόχα σε πιο μικρές διαστάσεις;

20201125093353_giochi_preziosi_original_set.jpeg

Επεξ/σία από Leon Scott Kennedy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/1/2022 στις 10:12 ΠΜ, Leon Scott Kennedy είπε

Καλημέρα και καλή χρονιά!
Μου έκαναν δώρο το Subbuteo της φωτογραφίας. Πιστεύω σαν αρχάριοι με την παρέα για να μάθουμε είναι μια χαρά ε; Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι η τσόχα είναι πολύ μεγάλη (διάσταση 95εκ Π x 140 εκ. Μ) και δεν έχω χώρο! Υπάρχει από κάπου να αγοράσω άλλη τσόχα σε πιο μικρές διαστάσεις;

20201125093353_giochi_preziosi_original_set.jpeg

Σε κρεβάτι με κουβέρτα ή στο πάτωμα γίνεται να παιχτεί αλλά δεν είναι και το καλύτερο για ενήλικες. 
Αν έχεις τσόχα από τράπουλα θα μπορούσες να φτιάξεις μικρότερο γήπεδο και να σημειώσεις τις γραμμές με κιμωλία.
Το πιο πρακτικό είναι να βρεις τάβλα και να την καρφώσεις με πινέζες. Έχει το πλεονέκτημα οτι μπορείς να την τοποθετήσεις σε μικρότερο τραπέζι και μόλις τελειώσεις να τη βάλεις όπου θες, πχ πίσω από πόρτα, στο πλάι ντουλάπας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/6/2021 στις 6:35 ΜΜ, Leon Scott Kennedy είπε

Παιδιά θα ήθελα να πάρω στη συλλογή μου κι ένα ποδοσφαιράκι (μου αρέσει να έχω απ' όλων των ειδών επιτραπέζιων για περισσότερες επιλογές😁) για κανά ματς με φίλους και συγγενείς αλλά δεν ξέρω ποιο να πάρω. Αξίζει το παρακάτω;

https://www.skroutz.gr/s/25816893/Giochi-Preziosi-Subbuteo-Original-Set.html?from=index_recently_viewed

Δεν ξέρω αν είμαι προκατειλημμένος γιατί είχα μια "ακριβή" παρεκδοχή (ή το subbuteo ήταν παρεκδοχή αυτού που είχα εγώ;) 

Πάντως πιτσιρικάς έπαιζα και με αυτό με τα ελατήρια και το subbuteo αλλά περισσότερο ευχαριστιόμουν το δικό μου (καθώς και τα παιδιά της γειτονιάς γιατί κυρίως με το δικό μου παίζαμε απο την στιγμή που μου το έφερε ο Άι βασίλης :P ) 

Είχε πολύ ωραία τσόχα για γήπεδο και οι παίχτες ήταν με μαγνητικές βάσεις που εκσφενδόνιζαν την  μπάλα αν πατούσες επάνω τους. 

Δεν θυμάμαι πως λέγεται όμως ψάχνοντας λίγο με λέξεις κλειδιά στις εικόνες του google βρήκα αυτό το όνομα

italy team pro action football soccer 1993 απο την parker

 

PARKER PRO ACTION Football Teams - England and Holland £4.99 - PicClick UK

 

DFTA 17 Pro Action Football - YouTube

οι παίχτες και οι μαγνητικές βάσεις φαίνονται ίδιες με το δικό μου αλλά το δικό μου είχε επιπλέον αξεσουάρ για τα κόρνερ και καλά πάνελ στο κέντρο της κερκίδας που είχε κουμπάκια πάνω του (στο ημισφαιρικά με ανάγλυφα οκτάγωνα σαν ποδοσφαιρική μπάλα) που βγάζανε κάποιους ήχους πχ GOAL!! κτλ 

Επίσης το δικό μου είχε γύρο γύρο και τα διαφημιστικά πάνελ σαν τοιχώματα όπως τα κανονικά γήπεδα που δεν βλέπω να υπάρχει σε αυτό καθώς και μικρό αξεσουάρ που έμπαινε κάτω απο την μαγνητική βάση σαν ανηφορίτσα μικρή για να ανασηκώσει λίγο την μπάλα πχ για φάουλ εκτός περιοχής. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δε πρεπει να το εχω αλλα θυμαμαι ακομα οταν μου το καναν δωρο στη χριστ εκδηλωση τησ τραπεζασ που δουλευε η μητερα μου νομιζω χριστουγεννα 87 ...τα παιχνιδια τοτε αλλη ποιοτητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, G.TH. είπε

Το πιο πρακτικό είναι να βρεις τάβλα και να την καρφώσεις με πινέζες. Έχει το πλεονέκτημα οτι μπορείς να την τοποθετήσεις σε μικρότερο τραπέζι και μόλις τελειώσεις να τη βάλεις όπου θες, πχ πίσω από πόρτα, στο πλάι ντουλάπας.

Ναι αυτό σκέφτηκα κι εγώ. Βρήκα και πήρα μία τσόχα Subbuteo 112x69 στα 9 ευρώ (με τα μεταφορικά 12 ευρώ) και βρήκα και μία τάβλα mdf και θα τη τοποθετήσω εκεί. Τώρα να τη βάλω με πινέζες ή με καρφωτικό με συνδετήρες; 

Εν το μεταξύ φοβάμαι λίγο γιατί μου είπαν ότι το mdf αν το τοποθετώ όρθιο μετά από κάποιο καιρό θα λυγίσει.:( Που στο καλό να το βάζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Leon Scott Kennedy είπε

 

Εν το μεταξύ φοβάμαι λίγο γιατί μου είπαν ότι το mdf αν το τοποθετώ όρθιο μετά από κάποιο καιρό θα λυγίσει.:( Που στο καλό να το βάζω;

Kατω απο το κρεβατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Menelaos83 είπε

Kατω απο το κρεβατι?

Το 1ο που σκέφτηκα κι εγώ αυτό ήταν και είναι νομίζω το πιο καλό μέρος αλλά τι να κάνω με τη σκόνη; Να βρω μια μεγάλη σακούλα να το βάζω λες; Χμμ μία από αυτές τις μαύρες σκουπιδιών πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...