Προς το περιεχόμενο

MAc Mini για iOS Development


PC_MAGAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή θέλω να μάθω iOS Development πέρα από Android σκεύτηκα για ένα μεταχειρισμένο MAC Mini. Όπως από ποια χρονιά και μετά να κοιτώ;

Ξέρω MAC του 2014 είναι φτηνά σχετικά ~300€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο πιο καινουριο τοσο το καλυτερο μακροπροθεσμα, οχι τοσο πολυ για την «ισχυ» του μηχανηματος αλλα απο αποψη αναβαθμισεων.

Δυστυχως η Apple οταν βγαζει νεο ios/macos major version πχ οταν πηγε το ios απο 13 σε 14 επρεπε να κανεις upgrade σε big sur απο catalina καθως το συνοδευτικο xcode δεν επαιζε σε catalina. Δεν ειναι κανονας οτι θα γινει αλλα εχει γινει ουκ ολιγες φορες. 
 

εχω δολεψει σε mini ‘14, οτι και αν παρεις, ΟΧΙ 8GB RAM, θα βλαστημας την ωρα και τη στιγμη που δε πηγες 16GB. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/6/2021 στις 7:06 ΠΜ, Predatorkill είπε

εχω δολεψει σε mini ‘14, οτι και αν παρεις, ΟΧΙ 8GB RAM, θα βλαστημας την ωρα και τη στιγμη που δε πηγες 16GB.

για αρχή θα του φτάνουν τα 8GB. Μπορεί να κάνει μια μεγαλύτερη επένδυση αργότερα αν δει ότι όντως του αρέσει και θέλει να ασχοληθεί και φτιάχνει εφαρμογές που του τρώνε μνήμη..

Απλά @PC_MAGAS μην κάνεις το λάθος και πάρεις Mac χωρίς SSD... εκεί είναι που θα χτυπάς το κεφάλι σου διότι την πιο απλή εφαρμογή να κάνεις με 1 κουμπί, για να κάνει RUN στο simulator θα σου παίρνει ΑΙΩΝΕΣ.

αα επίσης τα 256GB σκληρός θα σου είναι οριακά, διότι τα apps πιάνουν αρκετούτσικο χώρο...

τέλος, σου προτείνω το course που παρακολούθησα και εγώ και είναι το καλύτερο για να μπεις στο νόημα.

https://www.udemy.com/course/ios-13-app-development-bootcamp/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, onelonelystar είπε

για αρχή θα του φτάνουν τα 8GB. Μπορεί να κάνει μια μεγαλύτερη επένδυση αργότερα αν δει ότι όντως του αρέσει και θέλει να ασχοληθεί και φτιάχνει εφαρμογές που του τρώνε μνήμη..

Απλά @PC_MAGAS μην κάνεις το λάθος και πάρεις Mac χωρίς SSD... εκεί είναι που θα χτυπάς το κεφάλι σου διότι την πιο απλή εφαρμογή να κάνεις με 1 κουμπί, για να κάνει RUN στο simulator θα σου παίρνει ΑΙΩΝΕΣ.

αα επίσης τα 256GB σκληρός θα σου είναι οριακά, διότι τα apps πιάνουν αρκετούτσικο χώρο...

τέλος, σου προτείνω το course που παρακολούθησα και εγώ και είναι το καλύτερο για να μπεις στο νόημα.

https://www.udemy.com/course/ios-13-app-development-bootcamp/

Xcode συν emulator συν ανοιχτα tabs στον chrome δε παιζει να του φτασουν 8gb. Θα τρεχει συνεχεια με swap και θα σερνεται το συμπαν. Εδω με macbook pro 2019 και σερνεται….

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, lasithi12 είπε

hackintosh...

Well υπάρχουν και δυνατότητα VM:
https://checkout.macincloud.com/
https://aws.amazon.com/about-aws/whats-new/2021/02/amazon-ec2-mac-instances-now-support-macos-big-sur/
 

Μπορώ να πληρώνω όσο το χρησιμοποιώ και όταν το κλείνω να μην πληρώνω.

9 ώρες πριν, onelonelystar είπε

αα επίσης τα 256GB σκληρός θα σου είναι οριακά, διότι τα apps πιάνουν αρκετούτσικο χώρο...

Μπορώ να παίξω με το Main pc σε ρόλο fileserver εντός ενός LAN 1GBPS. Εξάλλου δεν θα έχω το MAC σαν Main pc.

Παράλληλα σκεύτομαι να παίζω  και με SSH και να αναπτύσσω  στο κανονικό PC έχοντας το MAC πρακτικά Compile machine.
Με αυτήν την λογική λέτε τα 8GB Ram να φτάνουν εφόσον μόνο για  τα Builds το θέλω ενώ το IDE & o δίσκος θα είναι στο κανονικό μου PC.

Worst case να χρειάζομαι VNC για να έχω screen output.

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Xcode συν emulator συν ανοιχτα tabs στον chrome δε παιζει να του φτασουν 8gb. Θα τρεχει συνεχεια με swap και θα σερνεται το συμπαν. Εδω με macbook pro 2019 και σερνεται….

τι να σου πω, εγώ σε 2017 MBP 13" 256/8 δεν έχω θέμα με τη RAM και είμαι σε junior επίπεδο, για αυτό λέω ότι για αρχή θα του φτάνει.

 

12 ώρες πριν, PC_MAGAS είπε

Μπορώ να παίξω με το Main pc σε ρόλο fileserver εντός ενός LAN 1GBPS. Εξάλλου δεν θα έχω το MAC σαν Main pc.

ή απλά πάρε ένα εξωτερικό SSD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, onelonelystar είπε

ή απλά πάρε ένα εξωτερικό SSD.

Έχω LinuxοPC για main και απλά θέλω το MAC just 4 the builds μέσω κονσόλας και για τον emulator.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...