Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, dreaming123 είπε

Μόνιμα μέσα πρέπει να είναι.

Ευχαριστώ

 

 

Επίσης η συνδρομή στην Nintendo είναι τυπου game pass για Xbox ; χρειάζεται για να παίξεις online ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, rovgio said:

Εννοειται physical φιλε μου. Μονο πλεονεκτηματα εχεις. Κ το κασετακι δεν πιανει κ καθολου χωρο σε περιπτωση που παιρνεις το switch μαζι σου. Μεσα σε μια απλη θηκη του switch μπορεις να βαλεις 10+ κασετακια. Κ τα παιχνιδια που εχεις ηδη σε περιπτωση μεταπωλησης εχεις ελαχιστη χασουρα. 

Ναι και για μένα η μεταπωλητική αξία είναι το μεγαλύτερο + του physical. Σίγουρα βέβαια είναι βολικό να μη χρειάζεται να τα έχεις μαζί σου και να αλλάζεις παιχνίδι απλά από το μενού. Επίσης δεν υπάρχει κίνδυνος απώλειας. 

1 minute ago, GeG said:

Παιδιά τα games από κασετακι τα κάνεις εγκατάσταση στην συσκευή; ή το χρειάζεσαι μόνιμα μέσα για να παίζεις;

Πρέπει να είναι μόνιμα μέσα για να παίξεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. 

Εγώ παίδες είμαι ανάμεσα στο mario wonder και το Legend of Zelda το καινούργιο , το breath of the wild, το έχουμε από τότε που βγήκε. Δεν ξέρω ποιο να πάρω γυρίζοντας σήμερα στο σπίτι (σε 3 ώρες πάνω κάτω), μιας και ο γιος έχει την γιορτή του. Ο ίδιος ψήνεται πιο πολύ όμως για το νέο fifa ,αλλά σε αυτά έχουμε ήδη τα ΦΙΦΑ 18,21,23 , δεν έχει και νόημα. Ξέρω ότι και τα δύο που είπα, είναι παιχνιδαρες , τα διαβάζω και εδώ μέσα και γενικά στο ίντερνετ, απλά είπα να γράψω τις σκέψεις μου περί αυτού :) . Καλό απόγευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ακόμα πολυ ντεμι στο αν θέλω switch ή Xbox γαμωτο. Το switch παρατηρώ ότι αξίζει για 5 τίτλους πιο πολυ, αν τα παίξω αυτά τα παιχνιδια , μετά ; θα έχουν βγει αλλά άξια ή θα παιζω τα ίδια; επίσης είναι το κόστος γιατί μεταχειρισμένα δεν βλέπω να παιζουν και πολλα. Αλλά από day one μπορουν να παίξουν 2.το θέλω κυρίως για να παιζω με την γυναίκα ή με την παρεα (4-5 άτομα) . Επίσης είναι απαραίτητη η συνδρομή ; θα με οφελισει σε κάτι; σορυ που πριζω αλλά πρωτη φορα αγοράζω κονσόλα, όσες είχα μου τις είχαν δώσει οπότε συμβιβαζομουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, GeG είπε

Είναι ακόμα πολυ ντεμι στο αν θέλω switch ή Xbox γαμωτο. Το switch παρατηρώ ότι αξίζει για 5 τίτλους πιο πολυ, αν τα παίξω αυτά τα παιχνιδια , μετά ; θα έχουν βγει αλλά άξια ή θα παιζω τα ίδια; επίσης είναι το κόστος γιατί μεταχειρισμένα δεν βλέπω να παιζουν και πολλα. Αλλά από day one μπορουν να παίξουν 2.το θέλω κυρίως για να παιζω με την γυναίκα ή με την παρεα (4-5 άτομα) . Επίσης είναι απαραίτητη η συνδρομή ; θα με οφελισει σε κάτι; σορυ που πριζω αλλά πρωτη φορα αγοράζω κονσόλα, όσες είχα μου τις είχαν δώσει οπότε συμβιβαζομουν

Όχι φίλε κάνεις λάθος, υπάρχουν δεκάδες καλά και πολύ καλά παιχνίδια για να παίξεις , εξαρτάται τι θέλεις εσύ, τι σου αρέσει ή τι θέλει η παρέα ή η γυναίκα. Υπάρχουν επίσης και παλιά παιχνίδια αν σου αρέσουν, κλασσικά , το γράφω γιατί εγώ παίζω κάνα golden axe και τέτοια μιας και τα έπαιζα και μικρός, αλλά έχει και ΑΑΑ παιχνίδια, όπως τα δύο zelda (+ αρκετά zelda από παλιά), έχει τα mario, τα ΦΙΦΑ , nba , mortal Kombat, witcher κ.α κοινά για όλες τις κονσολες , επιπελον αποκλειστικά όπως τα splatoon, arms κ.α . Και πολλά άλλα που δεν λέει να κάτσω να γράφω, έχει όμως. Αν το ψάξεις σοβαρα και θες έχει πολλά παιχνίδια . Βέβαια οι τιμές είναι λίγο μεγάλες , αυτό δεν το αποφεύγεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/10/2023 στις 3:49 ΜΜ, liakos18 είπε

Με το διάδοχο να έρχεται σύντομα δεν ξέρω τι είναι πιο σοφό. Φαντάζομαι έχει ξαναγίνει η κουβέντα πέρι physical vs digital, αν μπορείτε να με παραπέμψετε θα το εκτιμούσα.

Η νέα κονσόλα δεν θα παίζει τα υπάρχοντα δισκάκια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ObeyWario! είπε

Η νέα κονσόλα δεν θα παίζει τα υπάρχοντα δισκάκια;

Κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει η λογική όμως και ο σεβασμός σε όλη αυτή την βάση κόσμου που έχει το switch, δείχνει ότι θα τα παίζει. Και εγώ αυτό θέλω και πάρα πολλοί άλλοι . Προσωπικά αν ήμουν εκεί που αποφασίζουν αυτό θα έκανα, αλλά δεν είμαι :) .

Δεν μπορεί όμως να "αδειάσουν" τόσο κόσμο, τόσα εκατομμύρια που τους στηρίζουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2023 στις 11:22 ΜΜ, GeG είπε

Είναι ακόμα πολυ ντεμι στο αν θέλω switch ή Xbox γαμωτο. Το switch παρατηρώ ότι αξίζει για 5 τίτλους πιο πολυ, αν τα παίξω αυτά τα παιχνιδια , μετά ; θα έχουν βγει αλλά άξια ή θα παιζω τα ίδια; επίσης είναι το κόστος γιατί μεταχειρισμένα δεν βλέπω να παιζουν και πολλα. Αλλά από day one μπορουν να παίξουν 2.το θέλω κυρίως για να παιζω με την γυναίκα ή με την παρεα (4-5 άτομα) . Επίσης είναι απαραίτητη η συνδρομή ; θα με οφελισει σε κάτι; σορυ που πριζω αλλά πρωτη φορα αγοράζω κονσόλα, όσες είχα μου τις είχαν δώσει οπότε συμβιβαζομουν

Κοίτα, αν δεν έχεις άλλη κονσόλα ή Gaming PC καλό, δεν υπάρχει κανένα δίλημμα εδώ πέρα. Παίρνεις το Xbox και λιώνεις με το GamePass.

Ήμουν και εγώ στην ίδια περίπτωση με εσένα και μήνες μετά θα σου πω τα παρακάτω μήπως βοηθήσω:

Α) Παραμένω στην άποψη μου ότι είναι κονσόλα για 5 παιχνίδια το πολύ (Ξαναλέω, προσωπική άποψη σαν άνθρωπος που δεν τρελαινότανε ποτέ για Turned Based, JRPG κτλ.).

Β) Τα παιχνίδια της Nintendo είναι πανάκριβα σε βαθμό όχι απλά τραγικό αλλά οριακά προσβλητικό. Για το Zelda BoTW του 2017 έδωσα 60€...

Γ) Μπορεί να έχει μόνο 5, αλλά αυτά τα 5 είναι διαμάντια που δεν θα παίξεις αλλού. Είχα χρόνια να απολαύσω ένα παιχνίδι όπως το Zelda BoTW, το Metroid Prime Remastered, co-op Mario με την κοπέλα μου κτλ.

Για να συνοψίσω. Έχω και Gaming PC και Xbox Series. Είχα έναν "αέρα" οικονομικά και τα έσκασα για Switch και για να πω την αλήθεια δε το μετανιώνω. Αλλά αν δεν είχα άλλη κονσόλα, pc. Προφανώς θα επένδυα σε ένα Xbox πρώτα και θα άφηνα για μετά το Switch.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χωρίς να έχω ποτέ άλλη κονσόλα (οκ, είχα το πρώτο NES πριν 35 χρόνια) πήρα το switch και μέσα σε ένα χρόνο βρέθηκα να έχω καμία 30αρια παιχνίδια physical και άλλα τόσα digital και να μην ξέρω ποιο να πρωτοπαιξω. Τα physical τα παίρνω μεταχειρισμένα από εδώ μέσα και όταν τα τελειώσω τα ξαναπουλαω πάλι εδώ στην ίδια τιμή (ή άντε 5 ευρώ κάτω) οπότε μου έχουν βγει όλα τσάμπα ουσιαστικά. Τα digital τα τσεκαρω στο dekudeals και τα χτυπάω όταν είναι σε προσφορά σε τιμές χώμα από 2 έως 5 ευρώ το πολύ. Και έχω και δεκάδες ακόμα στη λίστα μου για να πάρω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μετά από χτίκιασμα επικών διαστάσεων κατάφερα και τελείωσα και το τελευταίο level του Super Mario Wonder και μάζεψα και το τελευταίο medal. Δεν μου έχει εμφανίσει ακόμα played time, αλλά υπολογίζω πως μόνο για την τελευταία πίστα πως χρειάστηκα καμιά 300αριά κανονάκια και δύο απογεύματα (γύρω στις 6-7 ώρες πάνω κάτω), ήταν εφιαλτικά δύσκολη (μόνο με Mario, χωρίς cheat characters). Νόμιζω ότι είναι από τα πιο δύσκολα πράγματα που έχω συναντήσει σε platform game, αφού κατάφερα στα 37 μου να σταθώ στο ύψος των περιστάσεων, περνάει η μπογιά μου ακόμα. Pro-tip: το game πάσχει από την ασθένεια που πάσχουν τα πολύ απαιτητικά platform games στο NSw (όπως το Hollow Knight και το Cuphead), όταν είναι docked τα controls έχουν ένα απειροελάχιστο lag που όμως σκοτώνει όταν χρειάζεται ακρίβεια εκατοστού του δευτερολέπτου. Αν δεν σας βγαίνει το jump, πιάστε την κονσόλα στα χέρια σας, κάνει τεράστια διαφορά.

Σε γενικές γραμμές δεν μπορώ να πω ότι με κάλυψε στο 100% ο τίτλος, ναι πολύ ποιοτικός εννοείται, αλλά ελαφρώς λίγος για αυτό που περίμενα. Λίγος σε διάρκεια, λίγος σε level design, λίγος σε boss fights. Θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον ένα 30% μεγαλύτερο το game. Έξυπνη η προσθήκη των badges, ωστόσο τα περισσότερα είναι αχρείαστα. Το 95% του game το έβγαλα με το αλεξίπτωτο, άλλαξα ελάχιστες φορές για να πάρω κάποια flower coins που δεν παίρνονταν αλλιώς. 

Τέλος, το art-style αν και αναμενόμενο λόγω της ταινίας, πλέον έχει κουράσει imho. Θα ήθελα να δω ένα 2D Mario με το art-style του Windwaker ή με αυτό του Professor Layton.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Malthador είπε

Θα ήθελα να δω ένα 2D Mario με το art-style του Windwaker ή με αυτό του Professor Layton

Το cel shading θα είχε ενδιαφέρον αλλά θα προτιμούσα περισσότερο το στυλ του Yūsuke Kozaki που έχουμε δει σε παιχνίδια όπως No More Heroes, FE: Awakening, Daemon X Machina.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μετά από 70 ώρες περίπου το έπος του BoTW φτάνει στο τέλος του, κοιτάω ήδη πιο παιχνίδι να πάρω μετά και θα ήθελα απόψεις γιατί είμαι ανάμεσα σε 2 διαφορετικά παιχνίδια.

1) Metroid Prime Remastered

2) Legends of Zelda Links Awaking

Όπως έχω πει και στο παρελθόν, πέρα από το Wii δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα με Nintendo άρα τώρα είμαι σε φάση που πιάνω τα μεγάλα IP της από το μηδέν. Είμαι ανάμεσα στο Metroid Prime για να δω γιατί είχε γίνει τέτοιος πανικός με αυτήν την σειρά ή στο Zelda LA να δω πως ξεκίνησε ένας θρύλος του Gaming.

Ακούω απόψεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...