Προς το περιεχόμενο

Κινέζοι επιστήμονες βρίσκονται κοντά στη δημιουργία ενός… «τεχνητού ήλιου»


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Stamer είπε

Απλά γράφεις έτσι για να πεις κάτι σωστά?

Υπόνοια έλλειψης επιχειρημάτων

2 ώρες πριν, Stamer είπε

Καταλαβαίνεις τι γράφουμε?

Υπόνοια αδυναμίας κατανόησης κειμένου.

Αυτά υποδεικνύουν εριστικοτητα. Το γεγονός ότι προσπαθείς να την αρνηθείς και, κυρίως, συνεχίζεις την εριστικοτητα, ισχυροποιεί τη θέση μου.

24 λεπτά πριν, Stamer είπε

Μπορείς να συνεχίσεις να το παίζεις ειδικός σε μία ιστοσελίδα σαν αυτή εάν αυτό σε "γεμίζει" σαν άνθρωπο και δεν μπορείς να το κάνεις real life κάπου αλλού.

Κι εδώ βλέπουμε μια αποτυχημένη κεκαλυμμένη προσπάθεια για ad hominem (υπονοεις ότι στην πραγματική ζωή δεν έχω κάποια ειδικότητα και προσπαθώ να καλύψω την "ανεπάρκεια" μου παίζοντας το "ειδικός" εδώ μέσα), ελλείψει επιχειρημάτων πάνω στο αντικείμενο.

Δεν έχω ανάγκη να "το παίξω ειδικός" πουθενά. Όμως όταν ακούγονται λανθασμένες και αντιεπιστημονικες απόψεις που υποδηλώνουν τεχνοφοβια, με ύφος χιλίων καρδιναλίων, χωρίς αυτός που τις εξέφρασε να έχει την παραμικρή γνώση για να τις υποστηρίξει, ναι, θα μιλήσω. Γιατί, όπως είδαμε και τον τελευταίο χρόνο με τον COVID, ένα μεγάλο ζήτημα της εποχής μας είναι ο επιστημονικός αναλφαβητισμός. Και, ειδικά σε ένα τεχνολογικό site, καλό είναι, όταν δεν έχουμε γνώσεις πάνω στο θέμα, να διαβάζουμε τι γράφουν κάποιοι που έχουν.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Γιατί, όπως είδαμε και τον τελευταίο χρόνο με τον COVID, ένα μεγάλο ζήτημα της εποχής μας είναι ο επιστημονικός αναλφαβητισμός. Και, ειδικά σε ένα τεχνολογικό site, καλό είναι, όταν δεν έχουμε γνώσεις πάνω στο θέμα, να διαβάζουμε τι γράφουν κάποιοι που έχουν

Να'χα ένα cent για κάθε φορά που είδα γραμμένα τα παραπάνω... 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MikeKata είπε

Γιατί, όπως είδαμε και τον τελευταίο χρόνο με τον COVID, ένα μεγάλο ζήτημα της εποχής μας είναι ο επιστημονικός αναλφαβητισμός. Και, ειδικά σε ένα τεχνολογικό site, καλό είναι, όταν δεν έχουμε γνώσεις πάνω στο θέμα, να διαβάζουμε τι γράφουν κάποιοι που έχουν.

Πες μας λίγο την δική σου επιστημονική κατάρτιση. Διότι το να δέχεσαι αβίαστα όλο αυτό το "επιστημονικό" hype του Covid που εδώ και περίπου 2 χρόνια έχει αναχθεί έντεχνως σε μείζον οικονομικο-πολιτικό θέμα (παγκοσμίως) χωρίς μακροπρόθεσμα συμπεράσματα ως αποτέλεσμα μιας πολύχρονης έρευνας (όπως είθισται στον ιατρική επιστήμη,), παρά μόνο σε άρπα κόλλα λύσεις ώστε να υπάρχει ροή χρημάτων προς συγκεκριμένες κατευθύνσεις, προδίδει άλλους ως ... χιλίους καρδινάλιους.

ΥΓ. Εμβολιασμένος είμαι. Αλλά τουλάχιστον έχω την ευθιξία να παραδεχθώ ότι εστησα κωλο στην "παγκόσμια" γραμμή και σε μία ανύπαρκτη στην ουσία λύση που ουδέποτε ακολούθησε την οδό πείραμα-παρατήρηση-συμπέρασμα. Εκτός βέβαια αν η "έγκριτη" επιστημονική κοινότητα δέχεται ότι ένα εμβόλιο μπορεί να καταστεί αποτελεσματικό σε ένα χρόνο ενώ ένα οποιοδήποτε άλλο χρειάζεται δεκαετίες πειραμάτων, σφαλμάτων και διόρθωσεων. Αν ισχύει το δεύτερο, επαγωγικά λοιπόν, ακυρώνει την ίδια της την υπόσταση διότι έσφαλε ηλιθιωδώς επί δεκαετίες με καθυστερήσεις στην καταπολέμηση των υπολοίπων ασθενειών. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, snips είπε

Πες μας λίγο την δική σου επιστημονική κατάρτιση. Διότι το να δέχεσαι αβίαστα όλο αυτό το "επιστημονικό" hype του Covid που εδώ και περίπου 2 χρόνια έχει αναχθεί έντεχνως σε μείζον οικονομικο-πολιτικό θέμα (παγκοσμίως) χωρίς μακροπρόθεσμα συμπεράσματα ως αποτέλεσμα μιας πολύχρονης έρευνας (όπως είθισται στον ιατρική επιστήμη,), παρά μόνο σε άρπα κόλλα λύσεις ώστε να υπάρχει ροή χρημάτων προς συγκεκριμένες κατευθύνσεις, προδίδει άλλους ως ... χιλίους καρδινάλιους.

ΥΓ. Εμβολιασμένος είμαι. Αλλά τουλάχιστον έχω την ευθιξία να παραδεχθώ ότι εστησα κωλο στην "παγκόσμια" γραμμή και σε μία ανύπαρκτη στην ουσία λύση που ουδέποτε ακολούθησε την οδό πείραμα-παρατήρηση-συμπέρασμα. Εκτός βέβαια αν η "έγκριτη" επιστημονική κοινότητα δέχεται ότι ένα εμβόλιο μπορεί να καταστεί αποτελεσματικό σε ένα χρόνο ενώ ένα οποιοδήποτε άλλο χρειάζεται δεκαετίες πειραμάτων, σφαλμάτων και διόρθωσεων. Αν ισχύει το δεύτερο, επαγωγικά λοιπόν, ακυρώνει την ίδια της την υπόσταση διότι έσφαλε ηλιθιωδώς επί δεκαετίες με καθυστερήσεις στην καταπολέμηση των υπολοίπων ασθενειών. 

 

 

Πρώτα θα εξηγήσεις ΠΟΥ ακριβώς διαφωνείς με την επιστημονική κοινότητα πάνω στο θέμα του COVID και μετά είμαι διαθέσιμος να εξηγήσω όποιον ισχυρισμό έχεις. Π.χ. είσαι αντιθετος στα ευρήματα θνητότητας; Είσαι αντιθετος στο ότι το εμβόλιο είναι αποτελεσματικό; Και ποιο εμβόλιο; Είσαι από αυτούς που πιστευουν ότι ο SARS-CoV 2 είναι κατασκευασμένος; Τι από όλα αυτά θα ήθελες να σου αναλύσω; Επειδή εγω έχω μάθει να μιλαω συγκεκριμένα και όχι με γενικολογιες. Μιας και φεύγεις από το θέμα, να ξέρεις ότι θα πεσει ban λογικά από τους admins, αλλά είμαι διαθέσιμος να απαντήσω γιατί όσο η παραφιλολογια μένει αναπάντητη, τόσο διογκώνεται και, όπως είδαμε πέρυσι, δύναται να γίνει επικίνδυνη.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Stamer είπε

Να'χα ένα cent για κάθε φορά που είδα γραμμένα τα παραπάνω... 👍

Λογικό, όταν λειπουν τα επιχειρηματα για να τεκμηριωσεις την αποψη σου, η προσπάθεια να χλευασεις την γνωμη και τα δεδομενα που σου παρουσιαζει ο συνομιλητης σου ειναι η μονη λύση (τουλαχιστον στο μυαλο σου) για να μη φανεις τραγικός. Ασχετα βεβαια αν καταφερνεις το ακριβως αντιθετο....
Προφανως το να παραδεχτεις οτι εισαι λαθος φανταζει αδιανοητο στο μυαλο σου, οποτε συγγνωμη που σε επαναφερουμε στη πραγματικοτητα: δεν εισαι η ξεχωριστη χιονονιφαδα που εχει παντα δικιο.
Και ξαναλέω, το να μη γνωριζεις ενα θεμα ειναι απολυτως φυσιολογικο, το να προσπαθεις ομως με εριστικό υφος να μας πεισεις οτι η γνωμη σου ειναι σωστη ειναι τουλαχιστον για γελια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, leogr90 είπε

Λογικό, όταν λειπουν τα επιχειρηματα για να τεκμηριωσεις την αποψη σου, η προσπάθεια να χλευασεις την γνωμη και τα δεδομενα που σου παρουσιαζει ο συνομιλητης σου ειναι η μονη λύση (τουλαχιστον στο μυαλο σου) για να μη φανεις τραγικός. Ασχετα βεβαια αν καταφερνεις το ακριβως αντιθετο....
Προφανως το να παραδεχτεις οτι εισαι λαθος φανταζει αδιανοητο στο μυαλο σου, οποτε συγγνωμη που σε επαναφερουμε στη πραγματικοτητα: δεν εισαι η ξεχωριστη χιονονιφαδα που εχει παντα δικιο.
Και ξαναλέω, το να μη γνωριζεις ενα θεμα ειναι απολυτως φυσιολογικο, το να προσπαθεις ομως με εριστικό υφος να μας πεισεις οτι η γνωμη σου ειναι σωστη ειναι τουλαχιστον για γελια.

Εντάξει, εντάξει, είσαι σωστός και είμαι λάθος. Μπορείς να σταματήσεις τώρα να πληκτρολογείς ολόκληρες παραγράφους και να δίνεις σημασία σε έναν τυχαίο για σένα στο διαδίκτυο (ή όχι, ότι σου φτιάχνει την μέρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λέμε όμως και του στραβού το δίκιο, η διαδικασία δεν είναι και εντελώς καθαρή.

Το όλο περιβάλλον του αντιδραστήρα, λόγω της ακτινοβολίας που θα δέχεται θα καταστεί ραδιενεργό. Επομένως θα υπάρχουν ραδιενεργά κατάλοιπα από την λειτουργία/συντήρηση και σε περίπτωση ατυχήματος θα μας μείνει το ραδιενεργό κουβάρι του αντιδραστήρα για πολλά πολλά χρόνια.

Αυτό όμως είναι απείρως πιο ασφαλές από τους συμβατικούς αντιδραστήρες που μαζί με το κουφάρι, μένει και το ραδιενεργό καύσιμο και τα ραδιενεργά υποπροϊόντα της σχάσης τα οποία είναι ότι πιο τοξικό υπάρχει στον πλανήτη. Και αυτά παραμένουν τοξικά για χιλιάδες χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...