Προς το περιεχόμενο

Χάνεται ο συγχρονισμός και επανέρχεται μετά από λίγα λεπτά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τον ηλεκτρολόγο τελικά τι (μπορούμε) να κοιτάξουμε;

Έχω μπερδευτεί, ένας λέει ότι η καλωδίωση είναι ΟΚ, άλλος ότι είναι υπερφορτωμένο το DSLAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Δεν έχει σημασία τι λέει ο ένας και ο άλλος. Από τη στιγμή που ο Ο.Τ.Ε. μετράει 100 στον κατανεμητή το πρόβλημα είναι στην καλωδίωση σου, είτε στην κάθετη (από κατανεμητή ως το διαμέρισμα) είτε στην εσωτερική (στο διαμέρισμα σου).

      Μία καλωδίωση μπορεί να  είναι άριστη για adsl αλλά να είναι "άχρηστη" για vdsl. Και μην ξεχνάς: όσο ανεβαίνει η ταχύτητα τόσο πιο ευάλωτη είναι η γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2021 στις 8:42 ΠΜ, phanispal είπε

Παιδιά εγώ τι να κάνω τώρα; Πώς θα βγάλω άκρη με τους ΟΤΕτζήδες που θεωρούν ότι το πρόβλημα βρίσκεται εντός της κατοικίας;

ηρθαν 2 φορες και στον κατανεμητη ερχονται 100κατι (εγω εχω το προγραμμα 24 απο καμπινα). Αλλαξα εσωτερικη καλωδιωση και καθετη καλωδιωση (υπογεια ερχεται) και μαζευει παλι χιλιαδες λαθη και απουσυγχρονιζει. Ενας εκ των 2 ειχε πει πως εγω δεν παιρνω απο το υπογειο (ορια 1-5) αυτο καθαυτο αλλα η γραμμη μου παει πρωτα στο εναεριο(ορια 6-10) και απο εκει παει στο υπογειο, παραλληλιζονται τα μποξ μεταξυ τους ουτε καταλαβα. θα στηριχτω σε αυτο επειδη αντιλαμβανομαι πως ειναι δικο τους θεμα, ας με βαλουν κατευθειαν στο εναεριο.😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ήρθε ο φίλος ηλεκτρολόγος και έγιναν τα εξής:

Αρχικά αλλάξαμε πρίζα και βάλαμε το ρούτερ στην κεντρική. Συγχρόνισε στα 109999/10999 με ελάχιστα λαθη, το αφήσαμε ένα δίωρο να κάνουμε κάποιες άλλες άσχετες δουλειές να δούμε πώς θα πάει. Σε αυτό το δίωρο πήγε πολύ καλά, ελάχιστα λάθη και δεν άλλαξε η ταχύτητα.

Κι εκεί που είπαμε ότι όλα κομπλέ, κλείσαμε πρίζες κ.λπ. και μετά γαμήθηκε ο Δίας. Συγχρόνιζε στα ~40000/10000κάτι. Έγινε τσεκάρισμα στην πρίζα και λοιπές καλωδιώσεις 4-5 φορές μήπως ξέφυγε κάτι, αλλά τίποτα.

Επόμενο βήμα ήταν να κατέβουμε στο χαλύβδινο, όπου ο άνθρωπος μου είπε ότι δεν έχει ανοιχτεί ποτέ, και ήταν απολύτως βέβαιος ότι ο τεχνικός του ΟΤΕ δεν τσέκαρε εκεί τι ταχύτητα έρχεται, αλλά στο box παραδίπλα. Συνδέσαμε το ρούτερ απευθείας εκεί, και είδαμε 109999/10999. 

Ανεβαίνουμε πάλι πάνω, συνδέουμε εκ νέου στην κεντρική πρίζα, βλέπουμε πάλι 109999/10999.

Πήγε καλά τις πρώτες ώρες με λίγα λάθη, και το απόγευμα σε κάποια φάση χάθηκε αλλά επανήλθε μετά από λίγο, με αυξημένα λάθη. Το άφησα έτσι και την άλλη μέρα μπήκα στο ρούτερ και είδα ότι είχε πέσει στα 82500/10996 με 32000/21000 λάθη (CRC/FEC).

Δεν άλλαξα τίποτα και μέχρι χθες δεν είχα κάποια αποσύνδεση (απ' όσο μπορώ να ξέρω καθώς δουλεύουμε κιόλας). Χθες το πρωί το ρούτερ μπήκε πάνω σε πολύπριζο για να μπει και το τηλέφωνο μαζί, και συγχρόνισε πάλι στα 109999/10999 με ελάχιστα λάθη.

Τι πιστεύετε ότι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορω να αντιληφθω πως τα φρεσκο-πασπατεμενα καλωδια παρουσιαζουν βελτιστη λειτουργια και μολις "κατσουν" χαλαρωσουν ξερω γω τι κανουν, ξαναρχιζει η παρασταση των λαθων και των αποσυγχρονισμων! μαλλον και τα καλωδια χρειαζονται "ενα χερι στοργης" χαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μου παρουσίασε και μένα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Δεν νομίζω πως είναι θέμα γραμμής. Το γεγονός ότι το attenuation παραμένει σταθερό και πέφτει το SNR μάλλον παραπέμπει σε θέμα ρουτερ ή DSLAM...Κάτι αυξάνει τον θόρυβο ή μειώνεται το σήμα...Και την στιγμή που το μοναδικό SNR που αλλάζει είναι του Download, δύσκολα να είναι από κάποιον εξωτερικό παράγοντα γιατί θα επηρέαζε και του Upload...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/07/2021 at 14:05, johngamer said:

Μου παρουσίασε και μένα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Δεν νομίζω πως είναι θέμα γραμμής. Το γεγονός ότι το attenuation παραμένει σταθερό και πέφτει το SNR μάλλον παραπέμπει σε θέμα ρουτερ ή DSLAM...Κάτι αυξάνει τον θόρυβο ή μειώνεται το σήμα...Και την στιγμή που το μοναδικό SNR που αλλάζει είναι του Download, δύσκολα να είναι από κάποιον εξωτερικό παράγοντα γιατί θα επηρέαζε και του Upload...

δεν σημαινει οτι θα επηρεαζε και to upload.αλλες συχνοτητες(φασμα) το up αλλες το down.

On 23/06/2021 at 00:05, phanispal said:

Το θέμα είναι ότι ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ μετά από δήλωση βλάβης, έριξε απλά μια ματιά ή δεν ξέρω τι έκανε, και έγραψε ότι πρέπει να έρθει ηλεκτρολόγος να δει τις καλωδιώσεις.

Ξαναμίλησα εγώ με τις βλάβες, και μου είπαν ότι αν δεν έρθει ηλεκτρολόγος δεν πρόκειται να κάνουν κάτι, εκτός κι αν έρθει άνθρωπος απ' τον ΟΤΕ αντί του ηλεκτρολόγου, με ανάλογη χρέωση.

Αυτοί δηλαδή θεωρούν ότι έρχονται 100Mbps σταθερά μέχρι την είσοδο της κατοικίας, και κάπου στις καλωδιώσεις υπάρχει πρόβλημα. Γιατί ρώτησα τον άνθρωπο στην άλλη μεριά της τηλεφωνικής γραμμής, τι γίνεται αν ο ηλεκτρολόγος πει ότι είναι όλα ΟΚ, και μου απάντησε ότι είναι απίθανο να συμβεί κάτι τέτοιο.

Εγώ έχω ένα γνωστό ηλεκτρολόγο, που τις επόμενες μέρες θα έρθει να το δει, αλλά μου είπε ότι αν δεν παρουσιάσει το πρόβλημα όσο θα είναι εκεί δεν πρόκειται να εντοπίσει κάτι.

Τώρα αυτό που λες είναι σεβαστό (εδώ να πω ότι απ' το 2011 μέχρι το 2016 στο ίδιο σπίτι, στην ίδια πρίζα είχα VDSL 50άρι της Cosmote που δεν έκανε κιχ, και τώρα λένε στον πατέρα μου ότι η 100άρα και η 200άρα είναι εντελώς διαφορετικές από την 50άρα), το θέμα είναι πώς το αποδεικνύω. Γιατί ούτε υπαναχώρηση σε 50άρα δέχονται χωρίς πρόστιμο, γιατί βλέπουν ότι τα 100 φτάνουν τουλάχιστον μέχρι την είσοδο, οπότε στα παπάρια τους για το πέρα από εκεί.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

δεν σημαινει οτι θα επηρεαζε και to upload.αλλες συχνοτητες(φασμα) το up αλλες το down.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Στην δική μου περίπτωση πάντως οι διακυμάνσεις του SNR είναι πολύ μεγάλες, μερικές φορές την γονατίζει την γραμμή το download το φτάνει στα 1300kbps, χωρίς να επηρεάζεται το upload... Και το γεγονός ότι γίνεται μόνο κατά τη διάρκεια της μέρας, δεν παραπέμπει σε πρόβλημα καλωδίωσης. Μήπως το DSLAM μειώνει το σήμα για κάποιον λόγο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2021 στις 12:53 ΠΜ, greekfragma είπε

ο συγχρονισμός αλλάζει δίχως να πέφτει η επικοιωνία με το bras. όπου έχω δει speedport σε 50άρα 100άρα 200άρα υπάρχει αλλαγή κλειδώματος on the fly δίχως αποσύνδεση. μπορεί δηλαδή στη 50άρα να κλειδώνει τώρα στα 49999 σε 20λεπτά στα 50390 και σε 1 ώρα στα 54999 δίχως κιχ.

επίσης το παλικάρι δείχνει αρκετές ώρες δίχως σφάλματα και για να κλειδώνει σε αυτές τις ταχύτητες με attenuation 8 είναι κατά  99% στη μεριά bras εως καμπίνα. 1% να είναι στη δικιά του καλωδίωση.

 

Ενδιαφέρον. Το συγκεκριμένο από τη πλευρά του πελάτη πως λύνεται; Δηλώνει βλάβες στον Οτε μεχρι να σβησει ο ηλιος;
 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/07/2021 at 14:05, johngamer said:

Μου παρουσίασε και μένα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Δεν νομίζω πως είναι θέμα γραμμής. Το γεγονός ότι το attenuation παραμένει σταθερό και πέφτει το SNR μάλλον παραπέμπει σε θέμα ρουτερ ή DSLAM...Κάτι αυξάνει τον θόρυβο ή μειώνεται το σήμα...Και την στιγμή που το μοναδικό SNR που αλλάζει είναι του Download, δύσκολα να είναι από κάποιον εξωτερικό παράγοντα γιατί θα επηρέαζε και του Upload...

sra  = seamless rate adaptation.

On 14/07/2021 at 19:25, kostastsempis said:

και εμενα ολα τρελαινονται το attenuation αναβαινει απο 10 στο 30, το καφαο βρισκεται στα 50 μετρα ουτε 100 καλωδιακης αποστασης.

κατι στον χαλκο. εκτος αν ειναι προβλημα στΗν πορτα του dslam/

On 22/06/2021 at 22:23, greekfragma said:

Θέμα BRAS έχεις. Είναι πολύ κλασσική συμπεριφορά. 

το dslam δεν ειναι bbras. Οτιδηποτε περα απο χαλκο και προβλημα σε router και port dslam δεν θα επηρεασει το sync. ακοα και το Uplink του dslam να βγαλο ο συγχρονισμος σου θα ειναι στα 100mbit και ας μην εχεις internet/

On 13/07/2021 at 22:27, johngamer said:

Στην δική μου περίπτωση πάντως οι διακυμάνσεις του SNR είναι πολύ μεγάλες, μερικές φορές την γονατίζει την γραμμή το download το φτάνει στα 1300kbps, χωρίς να επηρεάζεται το upload... Και το γεγονός ότι γίνεται μόνο κατά τη διάρκεια της μέρας, δεν παραπέμπει σε πρόβλημα καλωδίωσης. Μήπως το DSLAM μειώνει το σήμα για κάποιον λόγο; 

για πιο ευκολο παραδειγμα ας παρουμε το adsl.

δες αυτο.

δες ποσο μεγαλο ειναι το φασμα στην παραπανω φωτογραφια για το download και ποσο για το Upload.επισης για το download οσο πιο δεξια παμε τοσο πιο ευαισθητες συχνοτητες. οτι γινεται μονο την ημερα δεν λεει κατι. το dslam δεν μειωνει την ταχυτητα χωρις λογο ουτε θα κανει Resync. επισης εχω πετυχει την παρακατω περιπτωση.ενας πελατης ειχε θεμα με το Internet.επαιζε κανονικα  μεχρι τις 09:00  10:00 και μετα μεχρι τις 13:00 επαιζε πιο χαμηλα.ετυχε να παω εκει και να το δω Live.εκει που ηταν πχ στα 10mbit χανει sync συγχρονιζει στα 5.μετα απο λιγες ωρες ανεβαινει το margin στα κανονικα και με reload παλι στα 10mbit. καθε μερα το ιδιο.δυστυχως οι χαλκοι ειναι χαλια οι εσωτερικες καλωδιωσεις ειναι με bridge taps(Παραλληλα)  κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 18/7/2021 στις 12:34 ΜΜ, poulinos είπε

sra  = seamless rate adaptation.

κατι στον χαλκο. εκτος αν ειναι προβλημα στΗν πορτα του dslam/

το dslam δεν ειναι bbras. Οτιδηποτε περα απο χαλκο και προβλημα σε router και port dslam δεν θα επηρεασει το sync. ακοα και το Uplink του dslam να βγαλο ο συγχρονισμος σου θα ειναι στα 100mbit και ας μην εχεις internet/

για πιο ευκολο παραδειγμα ας παρουμε το adsl.

δες αυτο.

δες ποσο μεγαλο ειναι το φασμα στην παραπανω φωτογραφια για το download και ποσο για το Upload.επισης για το download οσο πιο δεξια παμε τοσο πιο ευαισθητες συχνοτητες. οτι γινεται μονο την ημερα δεν λεει κατι. το dslam δεν μειωνει την ταχυτητα χωρις λογο ουτε θα κανει Resync. επισης εχω πετυχει την παρακατω περιπτωση.ενας πελατης ειχε θεμα με το Internet.επαιζε κανονικα  μεχρι τις 09:00  10:00 και μετα μεχρι τις 13:00 επαιζε πιο χαμηλα.ετυχε να παω εκει και να το δω Live.εκει που ηταν πχ στα 10mbit χανει sync συγχρονιζει στα 5.μετα απο λιγες ωρες ανεβαινει το margin στα κανονικα και με reload παλι στα 10mbit. καθε μερα το ιδιο.δυστυχως οι χαλκοι ειναι χαλια οι εσωτερικες καλωδιωσεις ειναι με bridge taps(Παραλληλα)  κτλ κτλ.

Μέσα στο διαμέρισμα δεν υπάρχει παράλληλη καλωδίωση. Το ζευγάρι καταλήγει σε μία μόνο πρίζα, την άλλη την έχω αποσυνδέσει.  Επίσης για πολύ καιρό δεν έκανε κιχ. Δυστυχώς δεν μπορώ να δω κάτι άλλο πέρα από SNR και την ταχύτητα...Οπότε δεν μπορώ να ξέρω λεπτομέρειες. Το γεγονός ότι το κάνει σε εντελώς τυχαίες ώρες, και με με διάφορες εντάσεις (πότε κόβει μερικά kbps από τα 56319 που είναι το μέγιστο, πότε το γονατίζει μέχρι να φτάσει 1-2mbps ή και να κάνει επανασυγχρονισμό) είναι που με παραξενεύει. Δεν έχω ξαναδεί παρόμοιο πρόβλημα που να φταίει η καλωδίωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μένα έπαιζε για ~2 βδομάδες κομπλέ και σε ανύποπτο χρόνο ξεκίνησε πάλι τα σπαστικά, χωρίς να αλλάξει τίποτα εντός της κατοικίας.

Αν χειροτερέψουν πάλι τα προβλήματα θα ρίξω καλώδιο και αν συνεχιστούν θέλω να δω τι έχει να πει η Cosmote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρόμοιο πρόβλημα τρώει φρίκη πάει από 50 στα 20 ,  χάνει το  Συγχρονισμό και ξαναμπαίνει στα καπάκια στα 50 (Μπορεί να το κάνει 1 φορά σε 2 ώρες μπορεί να το κάνει και 50 😡)   . 
Αυτό σε vdsl 50 Vodafone .
Έγινε έλεγχος της γραμμής . Δεν βρήκαν κάτι . Τεχνικός που είχε έρθει πέρα από μια μικρή εξασθένιση από το κουτι του ΟΤΕ στην μοναδική πρίζα του σπιτιού δεν βρήκε κάτι άλλο (110 έξω - 100 μέσα ).  

Περιμένω αντικατάσταση του εξοπλισμού και βλέπουμε .  Υπάρχει περίπτωση για κάποιο άλλο εκτός από το h300s 🤮 ?

Ποστάρω και 2 screenshot μετά από restart και 10 λεπτά browsing να δείτε τα στατιστικά  τα ανεβοκατεβάσματα και να μου δώσετε τα φώτα σας . 

Spoiler

6B5D9BC2-37A0-4462-BB02-A4D9A88AD512.jpeg.095eed9f6c537ef773cc8c44e92c87ff.jpeg9E419ADC-DE6B-439F-8659-F12801B7028D.jpeg.ac769cc53ef04ad77213a90fe5d3f522.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...