Προς το περιεχόμενο

Χάνεται ο συγχρονισμός και επανέρχεται μετά από λίγα λεπτά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχω μια σύνδεση Cosmote VDSL 100Mbps με τα εξής στατιστικά:

Date/time

2021-06-22 21:24:56

DSL downstream

98997 kBit/s

DSL upstream

10996 kBit/s

System uptime

5 days, 1 hours, 4 minutes, 8 seconds

Transmission mode

VDSL2-17A Annex B

CRC errors

0

FEC errors

0

SNR (Down/Up)

9.3 / 31.0 dB

Attenuation (Down/Up)

8.0 / 16.5 dB

Firmware version

09022001.00.031_OTE2

Boot code version

2.50.0

DSL modem code version

v135k35B-v901 07-27-18g

 

Κάθε λίγο και λιγάκι χάνεται ο συγχρονισμός, μηδενίζουν οι ταχύτητες αλλά δεν αλλάζει το System Uptime.

Μετά από λίγο επανέρχεται.

Εν τω μεταξύ, η ταχύτητα συνεχώς μεταβάλλεται (πάλι χωρίς να αλλάζει το System Uptime), μπορεί να πέσει και στα 25Mbps.  Συνήθως παίζει στα 70Mbps.

15 λεπτά μετά:

Date/time
2021-06-22 21:39:27
DSL downstream
49920 kBit/s
DSL upstream
10996 kBit/s
System uptime
5 days, 1 hours, 18 minutes, 39 seconds
Transmission mode
VDSL2-17A Annex B
CRC errors
17966
FEC errors
1989
SNR (Down/Up)
12.1 / 31.2 dB
Attenuation (Down/Up)
8.0 / 16.5 dB
Firmware version
09022001.00.031_OTE2
Boot code version
2.50.0
DSL modem code version
v135k35B-v901 07-27-18g
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Date/time
2021-06-22 21:41:41
DSL downstream
40303 kBit/s
DSL upstream
10996 kBit/s
System uptime
5 days, 1 hours, 20 minutes, 52 seconds
Transmission mode
VDSL2-17A Annex B
CRC errors
18367
FEC errors
2802
SNR (Down/Up)
9.2 / 31.0 dB
Attenuation (Down/Up)
8.0 / 16.5 dB
Firmware version
09022001.00.031_OTE2
Boot code version
2.50.0
DSL modem code version
v135k35B-v901 07-27-18g
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Date/time
2021-06-22 21:51:25
DSL downstream
0 kBit/s
DSL upstream
0 kBit/s
System uptime
5 days, 1 hours, 30 minutes, 37 seconds
Transmission mode
 
CRC errors
0
FEC errors
0
SNR (Down/Up)
0 / 0 dB
Attenuation (Down/Up)
0 / 0 dB
Firmware version
09022001.00.031_OTE2
Boot code version
2.50.0
DSL modem code version
v135k35B-v901 07-27-18g
Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Δηλαδής;

 

δηλαδή η καλωδίωσή σου είναι οκ, και είναι θέμα επικοινωνίας μεταξύ καμπίνας και κέντρου. συνήθως συμβαίνει σε υπερφορτωμένα dslam ή σε προβληματικές πόρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, greekfragma είπε

 

δηλαδή η καλωδίωσή σου είναι οκ, και είναι θέμα επικοινωνίας μεταξύ καμπίνας και κέντρου. συνήθως συμβαίνει σε υπερφορτωμένα dslam ή σε προβληματικές πόρτες.

Aυτο προκαλει αυξομειωσεις στην ταχυτητα συγχρονισμου ή μπορει κα να κατεβασει μονιμα και σταθερα την ταχυτητα συγχρονισμου ? Σε εμενα απο 100 επεσε μεσα σε μια μερα στα 80 , χωρις να αποσυνδεθει , και απο κει και περα , το μοντεμ συγχρονιζει μονιμα στα 80...
Υπαρχει περιπτωση ναι οφειλεται σε αυτο που περιγραφεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, greekfragma είπε

 

δηλαδή η καλωδίωσή σου είναι οκ, και είναι θέμα επικοινωνίας μεταξύ καμπίνας και κέντρου. συνήθως συμβαίνει σε υπερφορτωμένα dslam ή σε προβληματικές πόρτες.

Το θέμα είναι ότι ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ μετά από δήλωση βλάβης, έριξε απλά μια ματιά ή δεν ξέρω τι έκανε, και έγραψε ότι πρέπει να έρθει ηλεκτρολόγος να δει τις καλωδιώσεις.

Ξαναμίλησα εγώ με τις βλάβες, και μου είπαν ότι αν δεν έρθει ηλεκτρολόγος δεν πρόκειται να κάνουν κάτι, εκτός κι αν έρθει άνθρωπος απ' τον ΟΤΕ αντί του ηλεκτρολόγου, με ανάλογη χρέωση.

Αυτοί δηλαδή θεωρούν ότι έρχονται 100Mbps σταθερά μέχρι την είσοδο της κατοικίας, και κάπου στις καλωδιώσεις υπάρχει πρόβλημα. Γιατί ρώτησα τον άνθρωπο στην άλλη μεριά της τηλεφωνικής γραμμής, τι γίνεται αν ο ηλεκτρολόγος πει ότι είναι όλα ΟΚ, και μου απάντησε ότι είναι απίθανο να συμβεί κάτι τέτοιο.

Εγώ έχω ένα γνωστό ηλεκτρολόγο, που τις επόμενες μέρες θα έρθει να το δει, αλλά μου είπε ότι αν δεν παρουσιάσει το πρόβλημα όσο θα είναι εκεί δεν πρόκειται να εντοπίσει κάτι.

Τώρα αυτό που λες είναι σεβαστό (εδώ να πω ότι απ' το 2011 μέχρι το 2016 στο ίδιο σπίτι, στην ίδια πρίζα είχα VDSL 50άρι της Cosmote που δεν έκανε κιχ, και τώρα λένε στον πατέρα μου ότι η 100άρα και η 200άρα είναι εντελώς διαφορετικές από την 50άρα), το θέμα είναι πώς το αποδεικνύω. Γιατί ούτε υπαναχώρηση σε 50άρα δέχονται χωρίς πρόστιμο, γιατί βλέπουν ότι τα 100 φτάνουν τουλάχιστον μέχρι την είσοδο, οπότε στα παπάρια τους για το πέρα από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, mphxths said:

Aυτο προκαλει αυξομειωσεις στην ταχυτητα συγχρονισμου ή μπορει κα να κατεβασει μονιμα και σταθερα την ταχυτητα συγχρονισμου ? Σε εμενα απο 100 επεσε μεσα σε μια μερα στα 80 , χωρις να αποσυνδεθει , και απο κει και περα , το μοντεμ συγχρονιζει μονιμα στα 80...

Όχι, δεν έχει σχέση με συγχρονισμό αυτό που λέει, το θέμα σου είναι στην καμπίνα και όχι στον BRAS και κατά 99% αυτό που σου έχουν πει και στο adslgr (αυξημένο noise margin χωρίς λόγο όπως σε πολλούς) που νομίζω κανένας δεν έχει βρει άκρη.

2 hours ago, greekfragma said:

Θέμα BRAS έχεις. Είναι πολύ κλασσική συμπεριφορά. 

Ο BRAS δεν αλλάζει τον συγχρονισμό ούτε δημιουργεί CRC errors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

αυτό που σου έχουν πει και στο adslgr (αυξημένο noise margin χωρίς λόγο όπως σε πολλούς) που νομίζω κανένας δεν έχει βρει άκρη.

Kαταληξαμε οτι η δικη μου περιπτωση ειναι διαφορετικη. Τα παιδια εκει εχουν αυξημενο noise margin , max attainable στο 100+ , και ταχυτητα συγχρονισμου στα 70-80 , πραγμα αρκετα υποπτο. Σε εμενα , η πτωση απο τα 100 στα 80 (actual και max attainable) , συνοδευτηκε και απο πτωση του noise margin , πηγε απο το ~9.5-10 , στο 8.3-8.7 , σταθερα σε αυτο το range.
Καταληγουμε οτι μπορει να δημιουργηθηκε καπου (που? στο σπιτι δεν αλλαξε τιποτα κατα την διαρκεια αυτης της πτωσης) καποιος παραπανω θορυβος και εκει να οφειλεται η πτωση του συγχρονισμου...

Δεν εχω βγαλει ακομα ακρη ... περιμενω ενα fritz modem να μου ερθει τις επομενες μερες , να δω τι θα δειξει και αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, λάθος μου τότε, δεν είχα ενημερωθεί. Ναι, αν έχει αλλάξει και το noise margin είναι πολύ πιθανό να υπάρχει θόρυβος. Μπορεί να είναι οτιδήποτε. Έχω δει να το προκαλούν ακόμη και φωτεινές πινακίδες ή οι λάμπες φωτισμού που άλλαξε ο δήμος... Δύσκολη ιστορία να βρεις πού είναι το πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Ο BRAS δεν αλλάζει τον συγχρονισμό ούτε δημιουργεί CRC errors.

ο συγχρονισμός αλλάζει δίχως να πέφτει η επικοιωνία με το bras. όπου έχω δει speedport σε 50άρα 100άρα 200άρα υπάρχει αλλαγή κλειδώματος on the fly δίχως αποσύνδεση. μπορεί δηλαδή στη 50άρα να κλειδώνει τώρα στα 49999 σε 20λεπτά στα 50390 και σε 1 ώρα στα 54999 δίχως κιχ.

επίσης το παλικάρι δείχνει αρκετές ώρες δίχως σφάλματα και για να κλειδώνει σε αυτές τις ταχύτητες με attenuation 8 είναι κατά  99% στη μεριά bras εως καμπίνα. 1% να είναι στη δικιά του καλωδίωση.

 

Επεξ/σία από greekfragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, phanispal είπε

Παιδιά εγώ τι να κάνω τώρα; Πώς θα βγάλω άκρη με τους ΟΤΕτζήδες που θεωρούν ότι το πρόβλημα βρίσκεται εντός της κατοικίας;

Αν ερχεται στον κατανεμητη σου 100 , τοτε ναι , πρεπει να δει καποιος ηλεκτρολογος την εσωτερικη καλωδιωση . Κατα κυριο λογο , παραλληλα συνδεδεμενες τηλεφ. πριζες ή/και ασχετες καλωδιωσεις συνδεδεμενες πανω στην κεντρικη πριζα , δημιουργουν προβλημα. Απο κει και περα , περιεργα πολυπριζα , ηλεκτρονικες συσκευες , χαμηλης ποιοτητας καλωδια , κλπ , μπορουν να δημιουργουν προβλημα (θορυβο).
Οσο ανεβαινουν οι ταχυτητες , τοσο πιο επιρρεπεις ειναι σε παρεμβολες και κακες συνδεσμολογιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 hours ago, greekfragma said:

ο συγχρονισμός αλλάζει δίχως να πέφτει η επικοιωνία με το bras. όπου έχω δει speedport σε 50άρα 100άρα 200άρα υπάρχει αλλαγή κλειδώματος on the fly δίχως αποσύνδεση. μπορεί δηλαδή στη 50άρα να κλειδώνει τώρα στα 49999 σε 20λεπτά στα 50390 και σε 1 ώρα στα 54999 δίχως κιχ.

Ναι, αυτό το κάνει το SRA. Αλλά και πάλι, μόνο η κάρτα στην καμπίνα έως το router εμπλέκονται σε αυτό, δεν ξέρω πού κολλάει το BRAS 😛

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...