Προς το περιεχόμενο

Πώς μπορεί να γίνει κάποιος ιερέας?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποια είναι η διαδικασία για να γίνει κάποιος παπάς και να παίρνει τον μισθό του?

 

Επεξ/σία από Raylan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη διαδικασία ακριβώς δεν την ξέρω. Ξέρω όμως σίγουρα ότι δεν γίνονται προσλήψεις ιερέων και κάθε μητρόπολη πληρώνει τους ελάχιστους ιερείς που χειροτονούνται από κρατήσεις που γίνονται στους μόνιμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Raylan είπε

Ποια είναι η διαδικασία για να γίνει κάποιος παπάς και να παίρνει τον μισθό του?

 

http://www.ecclesia.gr/greek/news/ieratikes/xeirotonia.html

Να σε προτείνει κάποιος άλλος παπάς, που υποτίθεται έχει και την ευθύνη ότι ξέρει ποιος είσαι και τί είσαι!

Τα δε τυπικά προσόντα, απαραίτητα, ως προϋπόθεσις χειροτονίας είναι τα ως κάτωθι. Εκτός της Κανονικής Συμμαρτυρίας,

α. Συγκατάθεση συζύγου,
β. Τίτλοι Σπουδών,
γ. Πιστοποιητικό Γεννήσεως,
δ. Πιστοποιητικό Στρατολογικής Καταστάσεως,
ε. Αντίγραφο Ποινικού Μητρώου,
στ. Πιστοποιητικό Εἰσαγγελίας Πλημμελειοδικών,
ζ. Πιστοποιητικό Εισαγγελίας Εφετών,
η. Βεβαίωση Πρώτου Γάμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιερατική σχολή δηλαδή ΑΕΙ με εισαγωγή μέσω πανελλαδικών εξετάσεων που η φοίτηση σε αυτήν έχει διάρκεια 8 εξάμηνα?

Μόνο πανεπιστημιακούς παίρνουν τώρα για παπάδες? Μπορεί κάποιος απόφοιτος λυκείου να γίνει παπάς?

Και τι γίνεται με τους αποφοίτους, υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση και αν ναι πόσο καιρό θέλει για να διοριστείς?

Από μικρός είχα απορία πώς μπορεί να γίνει κάποιος παπάς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Αν δεν κάνω λάθος δεν έχουν κάποια "σχολή" που μπαίνεις από πανελλήνιες;

Οποιοσδήποτε μπορεί να γίνει παπάς αρκεί να τον προτείνει κάποιος άλλος, ο οποίος υποτίθεται τον έχει ελέγξει και είναι σίγουρος ότι είναι πνευματικά και ψυχικά κατάλληλος!!!

Συν τα τυπικά προσόντα που αναφέρονται στην ιστοσελίδα της Εκκλησίας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Raylan είπε

Ιερατική σχολή δηλαδή ΑΕΙ με εισαγωγή μέσω πανελλαδικών εξετάσεων που η φοίτηση σε αυτήν έχει διάρκεια 8 εξάμηνα?

Μόνο πανεπιστημιακούς παίρνουν τώρα για παπάδες? Μπορεί κάποιος απόφοιτος λυκείου να γίνει παπάς?

Και τι γίνεται με τους αποφοίτους, υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση και αν ναι πόσο καιρό θέλει για να διοριστείς?

Από μικρός είχα απορία πώς μπορεί να γίνει κάποιος παπάς..

Ήσουν καλός στα θρησκευτικά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Οποιοσδήποτε μπορεί να γίνει παπάς αρκεί να τον προτείνει κάποιος άλλος, ο οποίος υποτίθεται τον έχει ελέγξει και είναι σίγουρος ότι είναι πνευματικά και ψυχικά κατάλληλος!!!

Συν τα τυπικά προσόντα που αναφέρονται στην ιστοσελίδα της Εκκλησίας!

Ποιός τον χειροτονεί? ο δεσπότης φαντάζομαι.. Με τον μισθό τι γίνεται, πότε αρχίζει να πληρώνεται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις ακουσει φιλε μου που λενε οτι για να γινεις Ηγουμενος πρεπει να σε "προτεινει" ο προηγουμενος(παντα στα πλαισια χιουμορ).Παντως απ'οσο ξερω εδω κ λιγα χρονια οι παπαδες ειναι ως επι το πλειστον αμισθοι χωρις βεβαια να ειμαι και 100% σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Raylan είπε

Μην τρολάρεις, μιλάμε σοβαρά..

Μην νομίζεις ότι παίρνουν τρελά λεφτά.Στο 600€ είναι απο ότι έχω διαβάσει.Και αυτό όταν λειτουργούν.

Γιατί δεν ρωτας στην ενορία σου;Φαντάρος έχεις πάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Raylan είπε

Ποια είναι η διαδικασία για να γίνει κάποιος παπάς και να παίρνει τον μισθό του?

 

Επειδη εχω αδερφικο φιλο απο τα παιδικα μου χρονια , ο οποιος ειναι ιερεας στο λεω νετα σκετα απο την αρχη οτι αν το κανεις για τα λεφτα και μονο θα καταληξεις ασχημα.

Με αγαπη  στο λεω , επειδη βλεπω στο φιλο μου την καθημερινη καταθεση ψυχης που κανει και το εργο που επιτελει , αν το κανεις μονο για τα λεφτα αστο, κανε κατι αλλο.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Μην νομίζεις ότι παίρνουν τρελά λεφτά.Στο 600€ είναι απο ότι έχω διαβάσει.Και αυτό όταν λειτουργούν.

Γιατί δεν ρωτας στην ενορία σου;Φαντάρος έχεις πάει;

Δεν ενδιαφέρομαι εγώ, απλά το συζητούσαν σε μια παρέα και μου έκανε εντύπωση..

Μισθολογικά ξέρω ότι είναι περίπου 650€ για τους πρώτοδιορισμένους..

Απλα δεν ήξερα την διαδικασία για να γίνει κάποιος παπάς, αν μπορείς με χαρτί λυκείου η ΑΕΙ ιερατικών σπουδών, και την αποκατάσταση που έχουν μετά..

Επεξ/σία από Raylan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...