Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αλλαξα δισκο στο pc, εκανα καθαρη επανεγκατάσταση, αλλα τα win 11pro δεν ενεργοποιουνται πλεον...

δοκιμασα ακομα και με το χερι να βαλω το παλιο key αλλα δεν το δεχεται...

τι μπορει να φταιει?

Επεξ/σία από Feigen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Feigen

Όταν αλλάζετε τον σκληρό δίσκο στον υπολογιστή σας, τα Windows μπορεί να απαιτήσουν επανενεργοποίηση. Αυτό συμβαίνει επειδή τα Windows χρησιμοποιούν ένα μοναδικό αναγνωριστικό υλικού (HWID) για να ενεργοποιήσουν την εγκατάσταση. Όταν αλλάζετε τον σκληρό δίσκο, το HWID του υπολογιστή σας αλλάζει επίσης.

Για να επαναενεργοποιήσετε τα Windows μετά την αλλαγή δίσκου, μπορείτε να ακολουθήσετε τα εξής βήματα:

  1. Ανοίξτε το παράθυρο Ενεργοποίηση των Windows. Για να το κάνετε αυτό, μεταβείτε στο μενού Έναρξη και πληκτρολογήστε "ενεργοποίηση". Στη συνέχεια, κάντε κλικ στο αποτέλεσμα "Ενεργοποίηση των Windows".
  2. Κάντε κλικ στην επιλογή "Έχω αλλάξει πρόσφατα υλικό σε αυτόν τον υπολογιστή".
  3. Επιλέξτε την επιλογή "Έχω έναν κωδικό ενεργοποίησης από τον κατασκευαστή του υπολογιστή μου".
  4. Εισαγάγετε τον κωδικό ενεργοποίησης που σας έδωσε ο κατασκευαστής του υπολογιστή σας.
  5. Κάντε κλικ στην επιλογή "Ενεργοποίηση".

Εάν δεν έχετε τον κωδικό ενεργοποίησης από τον κατασκευαστή του υπολογιστή σας, μπορείτε να προσπαθήσετε να επαναενεργοποιήσετε τα Windows χρησιμοποιώντας τη λειτουργία τηλεφωνικής ενεργοποίησης. Για να το κάνετε αυτό, ακολουθήστε τα εξής βήματα:

  1. Κάντε κλικ στην επιλογή "Έχω αλλάξει πρόσφατα υλικό σε αυτόν τον υπολογιστή".
  2. Επιλέξτε την επιλογή "Θέλω να χρησιμοποιήσω τηλεφωνική ενεργοποίηση".
  3. Κάντε κλικ στην επιλογή "Ενεργοποίηση".
  4. Θα σας ζητηθεί να πληκτρολογήσετε τον αριθμό τηλεφώνου σας.
  5. Θα σας δοθεί ένας κωδικός ενεργοποίησης από έναν εκπρόσωπο της Microsoft.
  6. Εισαγάγετε τον κωδικό ενεργοποίησης που σας έδωσε ο εκπρόσωπος της Microsoft.
  7. Κάντε κλικ στην επιλογή "Ενεργοποίηση".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα αυτο που μου ειπε η microsoft ειναι οτι ο κωδικος ενεργοποιησης του minipc της acemagic που ειχα αγορασει ειχε επαναχρησιμοποιηθει απο αγοραστες του πανω απο 50φορες οποτε και τον μπλοκαραν...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Yasiu είπε

@Feigen

Όταν αλλάζετε τον σκληρό δίσκο στον υπολογιστή σας, τα Windows μπορεί να απαιτήσουν επανενεργοποίηση. Αυτό συμβαίνει επειδή τα Windows χρησιμοποιούν ένα μοναδικό αναγνωριστικό υλικού (HWID) για να ενεργοποιήσουν την εγκατάσταση. Όταν αλλάζετε τον σκληρό δίσκο, το HWID του υπολογιστή σας αλλάζει επίσης.

Για να επαναενεργοποιήσετε τα Windows μετά την αλλαγή δίσκου, μπορείτε να ακολουθήσετε τα εξής βήματα:

  1. Ανοίξτε το παράθυρο Ενεργοποίηση των Windows. Για να το κάνετε αυτό, μεταβείτε στο μενού Έναρξη και πληκτρολογήστε "ενεργοποίηση". Στη συνέχεια, κάντε κλικ στο αποτέλεσμα "Ενεργοποίηση των Windows".
  2. Κάντε κλικ στην επιλογή "Έχω αλλάξει πρόσφατα υλικό σε αυτόν τον υπολογιστή".
  3. Επιλέξτε την επιλογή "Έχω έναν κωδικό ενεργοποίησης από τον κατασκευαστή του υπολογιστή μου".
  4. Εισαγάγετε τον κωδικό ενεργοποίησης που σας έδωσε ο κατασκευαστής του υπολογιστή σας.
  5. Κάντε κλικ στην επιλογή "Ενεργοποίηση".

Εάν δεν έχετε τον κωδικό ενεργοποίησης από τον κατασκευαστή του υπολογιστή σας, μπορείτε να προσπαθήσετε να επαναενεργοποιήσετε τα Windows χρησιμοποιώντας τη λειτουργία τηλεφωνικής ενεργοποίησης. Για να το κάνετε αυτό, ακολουθήστε τα εξής βήματα:

  1. Κάντε κλικ στην επιλογή "Έχω αλλάξει πρόσφατα υλικό σε αυτόν τον υπολογιστή".
  2. Επιλέξτε την επιλογή "Θέλω να χρησιμοποιήσω τηλεφωνική ενεργοποίηση".
  3. Κάντε κλικ στην επιλογή "Ενεργοποίηση".
  4. Θα σας ζητηθεί να πληκτρολογήσετε τον αριθμό τηλεφώνου σας.
  5. Θα σας δοθεί ένας κωδικός ενεργοποίησης από έναν εκπρόσωπο της Microsoft.
  6. Εισαγάγετε τον κωδικό ενεργοποίησης που σας έδωσε ο εκπρόσωπος της Microsoft.
  7. Κάντε κλικ στην επιλογή "Ενεργοποίηση".

 

Το HWID δεν περιλαμβάνει δίσκο/μνήμες/vga/sound αλλά βασίζεται αποκλειστικά στην μητρική. Μπορείς να ενεργοποιήσεις όσες φορές θέλεις τα windows με ΟΕΜ άδεια χρήσης στο ίδιο pc, ακόμα και μετά από αλλαγή υλικού, αρκεί να μην αλλάξεις μητρική.

12 ώρες πριν, Feigen είπε

τελικα αυτο που μου ειπε η microsoft ειναι οτι ο κωδικος ενεργοποιησης του minipc της acemagic που ειχα αγορασει ειχε επαναχρησιμοποιηθει απο αγοραστες του πανω απο 50φορες οποτε και τον μπλοκαραν...

 

Αν τους στείλεις καμιά απόδειξη αγοράς (αν την έχεις ακόμα βέβαια) δεν μπορούν να σου ξεκλειδώσουν τον κωδικό για το pc σου;

Επεξ/σία από micos000
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Σε μενα γιατι δεν ερχεται η 23H2? Μολις ηρθαν τα παρακατω κλασικα της δευτερης τριτης του μηνα αλλα τιποτα για 23H2.

Screenshot-2.png

συγνωμη αν γινομαι παραξενος αλλα γιατι θελετε τοσο πολυ να σας ερθει η πιο τελευταια ενημερωση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Titos301 είπε

συγνωμη αν γινομαι παραξενος αλλα γιατι θελετε τοσο πολυ να σας ερθει η πιο τελευταια ενημερωση; 

Βρε εγω ειμαι περιεργος θελω παντα να εχω την τελευταια εκδοση στα παντα στον υπολογιστη. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Arkin είπε

Σε μενα γιατι δεν ερχεται η 23H2? Μολις ηρθαν τα παρακατω κλασικα της δευτερης τριτης του μηνα αλλα τιποτα για 23H2.

Screenshot-2.png

Αυτό το έκανες;;;

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έκανε χθες μια αναβάθμιση απλά άλλαξε η έκδοση το νούμερο δηλαδή είχαν γίνει integrated όλα τα νέα χαρακτηριστικά και ας έγραφε ακόμα το παλιό νούμερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εκανα καθαρη εγκατασταση τα 23H2. Στην την πρωτη οθονη μολις εγκατασταθουν πρωτου πειραξω οτιδηποτε, φτιαχω πχ. ενα New Text Document καπου στο κεντρο της οθονης. Μολις το κανω rename αυτο φευγει απ΄τη θεση του και παει και καθεται τερμα αριστερα στην οθονη, οπου βρει χωρο. Εννοειται πως αυτο γινεται με το rename σε οποιονδηποτε τυπο αρχειου.... ξερει κανεις τι παιζει;...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gf030 είπε

Μολις εκανα καθαρη εγκατασταση τα 23H2. Στην την πρωτη οθονη μολις εγκατασταθουν πρωτου πειραξω οτιδηποτε, φτιαχω πχ. ενα New Text Document καπου στο κεντρο της οθονης. Μολις το κανω rename αυτο φευγει απ΄τη θεση του και παει και καθεται τερμα αριστερα στην οθονη, οπου βρει χωρο. Εννοειται πως αυτο γινεται με το rename σε οποιονδηποτε τυπο αρχειου.... ξερει κανεις τι παιζει;...

Δες αν εχεις ενεργοποιημενο το auto-arrange: Δεξι click στο Desktop->View->auto arrange icons

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, immortalx είπε

Δες αν εχεις ενεργοποιημενο το auto-arrange: Δεξι click στο Desktop->View->auto arrange icons

Οχι, δεν ειναι ενεργοποιημενο. Αν τα εγκαταστησει καποιος ας κανει τη δοκιμη, σε φιλο που τα εβαλε γινεται το ιδιο.

Μιλαμε για καθαρη εγκατασταση και οχι update στα παλιοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...