Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, wargasm είπε

Αυτό το πρόβλημα το είχα και εγώ. 
τελικα στην περίπτωση μου ήταν δυο usb controllers τα οποία έδιναν «σήμα» ακόμα και όταν ήταν standby. 

Η μόνη λύση που βρήκα ήταν να παω στο device manager, και να κάνω disable αυτές τις δυο συσκευές, και enable όταν τις χρησιμοποιώ. 
 

Δες αν είναι κάτι τέτοιο και το ξαναβλέπουμε. 

Δεν εχω προσθεσει κατι ομως και αν εφταιγε πχ κατι τετοιο δεν θα δουλευε το screensaver σωστα πριν κατι μερες. Τυχαια δηλαδη δουλευει τυχαια δεν δουλευει. Κατι πρεπει να παιζει με το προγραμμα της dell δεν ξερω τι αλλα εκεινο ειναι το μονο προγραμμα που εβαλα εδω και καιρο. Το περιεργο οτι οταν πατησω εγω το scrnsave.scr το οποιο το εχω κανει shortcut στο desktop μπαινει το screensaver δεν μπαινει σε stand by το monitor ομως. Ενω οταν δουλευε σωστα το screensaver και εμπαινε στο 1 λεπτο εμπαινε και το monitor αμεσα σε stand by. Περιεργα πραγματα αν βρω τι φταιει θα το αναφερω γιατι σιγουρα θα το εχουν και αλλοι το προβλημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Δεν εχω προσθεσει κατι ομως και αν εφταιγε πχ κατι τετοιο δεν θα δουλευε το screensaver σωστα πριν κατι μερες. Τυχαια δηλαδη δουλευει τυχαια δεν δουλευει. Κατι πρεπει να παιζει με το προγραμμα της dell δεν ξερω τι αλλα εκεινο ειναι το μονο προγραμμα που εβαλα εδω και καιρο. Το περιεργο οτι οταν πατησω εγω το scrnsave.scr το οποιο το εχω κανει shortcut στο desktop μπαινει το screensaver δεν μπαινει σε stand by το monitor ομως. Ενω οταν δουλευε σωστα το screensaver και εμπαινε στο 1 λεπτο εμπαινε και το monitor αμεσα σε stand by. Περιεργα πραγματα αν βρω τι φταιει θα το αναφερω γιατι σιγουρα θα το εχουν και αλλοι το προβλημα. 

Ανέφερε το και στο θέμα της οθονης που έχεις φτιάξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους,

εχω ενα τρελο θεμα με το calculator που δεν μπορω να καταλαβω γιατι το κανει στα 11αρια κ γιατι μονο σε αυτο τον υπολογιστη. 

Εχω 2 οθονες. Στην αριστερη εχω τον Chrome ανοιχτο και δεξια δουλευω στο excel.  Οταν παταω την συντομευση στο πληκτρολόγιο να ανοιξει το calculator, ενω πχ ειμαι στην δεξια οθονη στο εξελ, στην αριστερη ανοιγει το calclulator, αλλά δεν κανει pop up να βγει πρωτο πρωτο, και μενει πισω απο τον chrome. Με αποτελεσμα για να μπορεσω να κανω μια πραξη, να πρεπει να πιασω το ποντικι να φερω μπροστα το παραθυρο κοκ. 

Αυτο στο σπιτι πχ δεν το κανει.

Αν δουλευω σε ενα excel και πατησω την συντόμευση για το calculator, ανοιγει απευθειας το παραθυρο και ειναι κ ενεργο, δηλαδη αν κανω την πραξη, την κανω χωρις να κανω αλλη κινηση. 

Δεν ξερω αν εγινα κ κατανοητος δηλαδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβαζω στο internet https://www.pcsteps.gr/189126-windows-11-24h2-η-εποχή-του-ai-pc/ οτι η νεα εκδοση windows 11 24h2 θα εχει νεες απαιτησεις συστηματος, δηλαδη πολλα pc που υποστηριζουν windows 11 θα βγουν εκτος.

οσα pc δεν εχουν SSE4 και NPU τα windows 11 24h2 δεν θα εκκινούν.

το δικο μου εχει SSE4, αλλά δεν εχει NPU, θα μπωρει  να παιξει την εκδοση 24Η2;

αν ξερει καπιος φιλος να μου πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, achilleas1978 said:

οσα pc δεν εχουν SSE4

Core 2 Duo/Quad και πίσω εντάξει προ 2008 δλδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, achilleas1978 είπε

διαβαζω στο internet https://www.pcsteps.gr/189126-windows-11-24h2-η-εποχή-του-ai-pc/ οτι η νεα εκδοση windows 11 24h2 θα εχει νεες απαιτησεις συστηματος, δηλαδη πολλα pc που υποστηριζουν windows 11 θα βγουν εκτος.

οσα pc δεν εχουν SSE4 και NPU τα windows 11 24h2 δεν θα εκκινούν.

το δικο μου εχει SSE4, αλλά δεν εχει NPU, θα μπωρει  να παιξει την εκδοση 24Η2;

αν ξερει καπιος φιλος να μου πει

Το λέει και στο άρθρο

Αναφορά σε κείμενο

Σε γενικές γραμμές, χωρίς NPU η νέα έκδοση του λειτουργικού θα εκκινεί κανονικά και απλά δεν θα μπορούμε να εκτελούμε τις νέες AI δυνατότητες του, μέχρι να κάνουμε τη σχετική αναβάθμιση συστήματος.

Έτσι κι αλλιώς οι περισσότεροι κράζουν τα AI features, οπότε δεν θα αλλάξει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, achilleas1978 είπε

να ρωτίσω για το NPU.

 

οσα pc δεν το εχουν μπωρει να μπει με αναβαθμιση του pc η οχι;

 

 

Καινούργιο επεξεργαστή θες, άρα στην ουσία καινούργιο pc.

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον η Microsoft νομίζει ότι όλος ο κόσμος είναι ο Bill Gates και δεν έχει τι να κάνει όλη μέρα από το να σκέφτεται πως θα αλλάζει το hardware κάθε λίγο και λιγάκι.

image.png.fa4f2268414a06d0ef96cb9d286c0f04.png

Βλέπω να γίνεται ότι και με τα Windows 10 που καλά κρατούν ακόμη (αναφορικά με το μερίδιό τους στο σύνολο των Windows συστημάτων). Ε ρε Linux που έχει να πέσει και dual boot... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JPaxilleas είπε

Μάλλον η Microsoft νομίζει ότι όλος ο κόσμος είναι ο Bill Gates και δεν έχει τι να κάνει όλη μέρα από το να σκέφτεται πως θα αλλάζει το hardware κάθε λίγο και λιγάκι.

Κάθε λίγο και λιγάκι είναι 15+ χρόνια; Γιατί μόνο αν έχεις τόσο παλιά cpu δε θα εκκινούν μετά το upgrade, αλλιώς δε θα έχεις κανένα πρόβλημα και θα συνεχίσεις κανονικά την καθημερινότητά σου, όπως και όλες τις άλλες φορές που ήθελες να δηλώσεις αγανακτισμένος. Αν θες και ΑΙ features δε σου φταίει η Microsoft, τεχνολογικά απαιτείται NPU τι θες να κάνουμε δηλαδή; Βάλτε linux και μην ασχολείστε καν, οι υπόλοιποι τι σας φταίνε κάθε φορά; Κατά τ' άλλα η MS πρήζει μπάλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Κάθε λίγο και λιγάκι είναι 15+ χρόνια; Γιατί μόνο αν έχεις τόσο παλιά cpu δε θα εκκινούν μετά το upgrade, αλλιώς δε θα έχεις κανένα πρόβλημα και θα συνεχίσεις κανονικά την καθημερινότητά σου, όπως και όλες τις άλλες φορές που ήθελες να δηλώσεις αγανακτισμένος. Αν θες και ΑΙ features δε σου φταίει η Microsoft, τεχνολογικά απαιτείται NPU τι θες να κάνουμε δηλαδή; Βάλτε linux και μην ασχολείστε καν, οι υπόλοιποι τι σας φταίνε κάθε φορά; Κατά τ' άλλα η MS πρήζει μπάλες.

Από Win 10 σε Win 11 πρέπει να έχεις TPM version 2.0. Από Win 11 σε Win 11 ή Win 12 βάλε κάτι καινούργιο και πάει λέγοντας. 

Δεν είμαι αγανακτισμένος. Αγανακτισμένος μπορεί να ήμουν εάν δεν υπήρχαν επιλογές. Τώρα υπάρχουν. 

Εντάξει, δε λέω, μπορεί να ήμουν υπερβολικός, αλλά περισσότερο στο χιούμορ ήθελα να το φέρω παρά να διαμαρτυρηθώ. Η πραγματικότητα είναι ότι δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να μεταβούν σε νέα συστήματα. Υπάρχει κόστος. Από την άλλη η τεχνολογία προχωρά και δυστυχώς με τον έναν ή τον άλλο τρόπο πρέπει να προσαρμοστούμε (άλλοι λιγότερο , άλλοι περισσότερο).   

Το άλλο θέμα είναι τα security updates. Προς το παρόν παίζουν (ας είναι καλά ο μεγάλος αριθμός των Windows 10 που αναγκάζουν τη Microsoft να κάνει τα στραβά μάτια). Θα παίζουν μετά τα updates; 

Μη "βαράς" 🤣... 

Επεξ/σία από JPaxilleas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Που τα είδες τα 15 χρόνια 

Έχω i5-760 του 2010 που του έχω βάλει τα 11 και έχει SSE4, που σημαίνει ότι θα συνεχίσει κανονικά να τρέχει και μετά το upgrade. Εσύ τι θέμα έχεις δηλαδή;

Επεξ/σία από p4n0s86
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να δοκιμάσω τα 11 αλλά κολλάω στην επιλογή έκδοσης: 23H2 ή 24Η2;
Έχω κατεβάσει το τελευταίο stable build [Win11_23H2_English_x64v2.iso | Δεκέμβριος 2023].
Υπέπεσε ωστόσο στην αντίληψή μου το uupdump.net το οποίο δίνει τη δυνατότητα δημιουργίας ISO που περιλαμβάνουν όλες τις πρόσφατες ενημερώσεις, π.χ. Windows 11, version 24H2 (26100.712) amd64.
Ποιο από τα 2 να προτιμήσω;
Υπ’ όψιν, εδώ και 2-3 βδομάδες έχει διαρρεύσει και ένα ημιεπίσημο [;] Enterprise LTSC 2024...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Windows 11 24H2 system requirements include1234:

  • Processor: 1GHz (64-bit with POPCNT) or faster CPU or System on a Chip (SoC) with two or more cores.
  • RAM: 4GB.
  • Hard drive: 64GB or larger.
  • System firmware: UEFI and Secure Boot capable.
  • TPM: Trusted Platform Module version 2.0.
  • Processor: Intel 8th Gen or newer, AMD Zen 2 or newer, or Qualcomm 7 and 8 Series.
  • Storage: Minimum 64GB.
  • An NPU is also required for advanced AI features.
Επεξ/σία από alan2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...