Προς το περιεχόμενο

ΕΕ: Νέοι κανόνες ΦΠΑ για τις ηλεκτρονικές αγορές, πρώτη φορά μετά το 1993


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Δυστηχώς δεν μπορεί. Είναι τόσο πολύπλοκο με φόρους επί φόρων που δεν μπορείς να κάνεις στοχευμένη οικονομική πολιτική. Δεν μπορείς δηλαδή αύριο να αποφασίσεις, και σου φέρνω ένα τυχαίο παράδειγμα "οι φόροι που θέλω να εισπράξω σαν κράτος από εισοδήματα έως 50.000€ είναι Χ €". Και δεν μπορείς γιατί δεν ξέρεις καν πόσους φόρους εισπράττεις από αυτά τα εισοδήματα.

Να σου φέρω ένα πραγματικό περιστατικό με το τρέχων φορολογικό μας. Αν είσαι ιδώτης που νοικιάζει ας πούμε 5 ακίνητα και κάνεις ανακαίνισεις / επισκευές ας πούμε ανά 10 χρόνια θα πληρώνεις τον 4πλάσιο φόρο εισοδήματος από μια εταιρεία που νοικιάζει τα ίδια 5 ακίνητα. Γιατί?? 

Γιατί κάτι μου λέει ότι το ίδιο θα λέγαμε αν ίσχυε μόνο η άμεση φορολόγηση…. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι  αυτό που προτείνεις δεν θα δημιουργούσε το πρόβλημα που δημιουργήθηκε με το παράδειγμα σου… η είσπραξη μεγαλύτερων ποσών από εισοδηματίες έναντι εταιριών είναι απόφαση και όχι αποτέλεσμα…

Επίσης αν θέλει το κράτος μπορεί να υπολογίσει με μεγάλη ακρίβεια τι πήρε από τον κάθε ένα μας, μια απλή διασταύρωση στοιχείων και υποχρεωτική την κατάθεσης όλων των αποδείξεων αγορών και το έμαθε… μην μου πεις για μαύρο χρήμα, το ίδιο ισχύουν και για τους δυο τρόπους φορολόγησης…

Πραγματικά έχεις να μου δώσεις ένα πλεονέκτημα ή ένα κέρδος που να μην το έχει το υπάρχων σύστημα με έμμεσους και άμεσους φόρους???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Γιατί κάτι μου λέει ότι το ίδιο θα λέγαμε αν ίσχυε μόνο η άμεση φορολόγηση…. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι  αυτό που προτείνεις δεν θα δημιουργούσε το πρόβλημα που δημιουργήθηκε με το παράδειγμα σου… η είσπραξη μεγαλύτερων ποσών από εισοδηματίες έναντι εταιριών είναι απόφαση και όχι αποτέλεσμα…

Επίσης αν θέλει το κράτος μπορεί να υπολογίσει με μεγάλη ακρίβεια τι πήρε από τον κάθε ένα μας, μια απλή διασταύρωση στοιχείων και υποχρεωτική την κατάθεσης όλων των αποδείξεων αγορών και το έμαθε… μην μου πεις για μαύρο χρήμα, το ίδιο ισχύουν και για τους δυο τρόπους φορολόγησης…

Πραγματικά έχεις να μου δώσεις ένα πλεονέκτημα ή ένα κέρδος που να μην το έχει το υπάρχων σύστημα με έμμεσους και άμεσους φόρους???

Ναι. Σου εξήγησα ήδη ένα πλεονέκτημα. Ξέρεις τι ποσοστό του εισοδήματος σου καταλήγει σε φόρους? Όχι. Υπάρχει τρόπος να μάθεις? Όχι. Το κράτος ξέρει? Όχι. Υπάρχει τρόπος να μάθει? Όχι. Στην τελική το κράτος είναι μια επιχειρήση που σου ζητάει χρήματα για να σου προσφέρει κάποιες υπηρεσίες. Είναι δυνατόν να μην ξέρεις πόσα χρήματα σου ζητάει?

Τι εννοείς μια απλή διασταύρωση στοιχείων? Είναι δυνατόν να διασταυρώσει όλες τις αποδείξεις που κοπήκαν σε 1 χρόνο? Καταλαβαίνεις για τι όγκο μιλάμε? Ποιός που πότε και πως θα τα διασταυρώσει? 

Το ερώτημα λοιπόν δεν είναι αν υπάρχει πλεονέκτημα στο σύστημα που προτείνω, η απλότητα είναι το πλεονεκτήμα. Το πολύπλοκο σύστημα είναι αυτό που θα πρέπει να έχει πλεονέκτημα για να προτιμήθει, αλλιώς ποιός ο λόγος να υιοθετήσεις ένα πολύπλοκο σύστημα? 

Αφού είσαι υπέρ των αναλόγικών φόρων, αν σου πώ ότι ένας μισθωτός των 800€ πληρώνει το 60% του εισοδήματος του σε φόρους (χωρίς μάλιστα να το γνωρίζει) ενώ ενάς εισοδηματίας πληρώνει το 10% του εισοδήματος του σε φόρους, το θεωρείς δίκαιο το σύστημα? Ποιά θα ήταν η αντίδραση του μέσου πολίτη αν μάθαινει αύριο οτι πληρώνει μεγαλύτερο ποσοστό σε φόρους από ότι πληρώνει ο τάδε εφοπλιστής ας πούμε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Herald είπε

Ναι. Σου εξήγησα ήδη ένα πλεονέκτημα. Ξέρεις τι ποσοστό του εισοδήματος σου καταλήγει σε φόρους? Όχι. Υπάρχει τρόπος να μάθεις? Όχι. Το κράτος ξέρει? Όχι. Υπάρχει τρόπος να μάθει? Όχι. Στην τελική το κράτος είναι μια επιχειρήση που σου ζητάει χρήματα για να σου προσφέρει κάποιες υπηρεσίες. Είναι δυνατόν να μην ξέρεις πόσα χρήματα σου ζητάει?

Τι εννοείς μια απλή διασταύρωση στοιχείων? Είναι δυνατόν να διασταυρώσει όλες τις αποδείξεις που κοπήκαν σε 1 χρόνο? Καταλαβαίνεις για τι όγκο μιλάμε? Ποιός που πότε και πως θα τα διασταυρώσει? 

Το ερώτημα λοιπόν δεν είναι αν υπάρχει πλεονέκτημα στο σύστημα που προτείνω, η απλότητα είναι το πλεονεκτήμα. Το πολύπλοκο σύστημα είναι αυτό που θα πρέπει να έχει πλεονέκτημα για να προτιμήθει, αλλιώς ποιός ο λόγος να υιοθετήσεις ένα πολύπλοκο σύστημα? 

Αφού είσαι υπέρ των αναλόγικών φόρων, αν σου πώ ότι ένας μισθωτός των 800€ πληρώνει το 60% του εισοδήματος του σε φόρους (χωρίς μάλιστα να το γνωρίζει) ενώ ενάς εισοδηματίας πληρώνει το 10% του εισοδήματος του σε φόρους, το θεωρείς δίκαιο το σύστημα? Ποιά θα ήταν η αντίδραση του μέσου πολίτη αν μάθαινει αύριο οτι πληρώνει μεγαλύτερο ποσοστό σε φόρους από ότι πληρώνει ο τάδε εφοπλιστής ας πούμε? 

Αντε να το ξανά πω μπας και το καταλάβεις, φορολογία που δεν συνδυάζεται με την καταναλωση δεν είναι δίκαιο φορολογικό σύστημα… 

και μόνο που παραβλέπεις ότι με την πρόταση σου θα εκτοξευτεί η μη έκδοση αποδείξεων, πάρε παράδειγμα τι γίνεται με τους ελεύθερους επαγγελματίες, εκτός αν θέλεις να μας φορτώσουν με τεκμήρια διαβίωσης και εκεί που ήμαστε στα 5-6 χιλιάρικα να πάμε όλοι στα 15-20…

πόσο δίκαιο σου φαίνεται αυτό?

μπορεις να μου βρεις τον τρόπο που με μόνο άμεσους φόρους, το κράτος θα ξέρει την πραγματική εικόνα στα εισοδήματα των ελεύθερων επαγγελματιών, των εταιριών, των εισοδηματιών???

 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Αντε να το ξανά πω μπας και το καταλάβεις, φορολογία που δεν συνδυάζεται με την καταναλωση δεν είναι δίκαιο φορολογικό σύστημα… 

και μόνο που παραβλέπεις ότι με την πρόταση σου θα εκτοξευτεί η μη έκδοση αποδείξεων, πάρε παράδειγμα τι γίνεται με τους ελεύθερους επαγγελματίες, εκτός αν θέλεις να μας φορτώσουν με τεκμήρια διαβίωσης και εκεί που ήμαστε στα 5-6 χιλιάρικα να πάμε όλοι στα 15-20…

πόσο δίκαιο σου φαίνεται αυτό?

μπορεις να μου βρεις τον τρόπο που με μόνο άμεσους φόρους, το κράτος θα ξέρει την πραγματική εικόνα στα εισοδήματα των ελεύθερων επαγγελματιών, των εταιριών, των εισοδηματιών???

 

Συνεχίζεις να μπερδεύεις 2 ξεχωριστά ζητήματα. Το ότι υποστηρίζεις (λανθασμένα κατά την άποψη μου αλλά δεν έχει σημασία) πως τώρα υπάρχει λιγότερη φοροδιαφυγή δεν σημαίνει ότι το φορολογικό είναι και δικαιότερο.  Η φοροεισπρακτική ικανότητα ενός συστήματος με την δικαιότητα αυτού είναι ξεχωριστά θέματα.

 

Προσωπικά δεν βλέπω πως θα αυξηθεί η φοροδιαφυγή. Αν το να κόψεις μια απόδειξη σου κοστίζει το ίδιο αλλά αντί για ΦΠΑ το πληρώσεις σε φόρο εισοδήματος, γιατί να σε κάνει να φοροδιαφεύγεις περισσότερο?

Επίσης δεν βλέπω πώς φόρος κατανάλωσης είναι δίκαιος. Ουσιαστικά σημαίνει ξαναφορολόγηση ήδη φορολογηθέντων χρημάτων. Πέρα από την ανισότητα που προκαλεί, είναι και παράλογο εκ της βάσης του.

Επίσης δεν μου απάντησες στην τελευταία παράγραφο. Το θεωρείς εντάξει ένας μισθωτός των 800€ να πληρώνει μεγαλύτερο ποσοστό του εισοδήματος του σε φόρους από ότι ένας μεγαλοκαρχαρίας με 100.000€ εισόδημα το μήνα? Γιατί με τον ΦΠΑ αυτό συμβαίνει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

Συνεχίζεις να μπερδεύεις 2 ξεχωριστά ζητήματα. Το ότι υποστηρίζεις (λανθασμένα κατά την άποψη μου αλλά δεν έχει σημασία) πως τώρα υπάρχει λιγότερη φοροδιαφυγή δεν σημαίνει ότι το φορολογικό είναι και δικαιότερο.  Η φοροεισπρακτική ικανότητα ενός συστήματος με την δικαιότητα αυτού είναι ξεχωριστά θέματα.

Προσωπικά δεν βλέπω πως θα αυξηθεί η φοροδιαφυγή. Αν το να κόψεις μια απόδειξη σου κοστίζει το ίδιο αλλά αντί για ΦΠΑ το πληρώσεις σε φόρο εισοδήματος, γιατί να σε κάνει να φοροδιαφεύγεις περισσότερο?

Μάλλον δεν κατάλαβες, λέω ότι από την στιγμή που και τώρα έχουμε φοροδιαφυγή ενώ έχουμε τις αγορές - κατανάλωση ως ένα μέτρο ελέγχου φαντάσου τι θα γίνει όταν αυτό το μέτρο δεν θα υπάρχει… κανένας ελεύθερος επαγγελματίας, καμία εταιρία και κανένας εισοδηματίας δεν θα κόψει αποδείξεις που θα τον ανεβάσουν κλίμακα και άρα μεγαλύτερη φορολογία… να σου θυμίσω το φαινόμενο του 70% των ελεύθερων επαγγελματιών και εισοδηματιών που φαινότανε να ζει κάτω από το όριο της φτώχειας και πως επιβεβαιώθηκε μετά από τις διασταυρώσεις δηλωθέντων εισοδημάτων και εξόδων διαβίωσης…

1 ώρα πριν, Herald είπε

Επίσης δεν βλέπω πώς φόρος κατανάλωσης είναι δίκαιος. Ουσιαστικά σημαίνει ξαναφορολόγηση ήδη φορολογηθέντων χρημάτων. Πέρα από την ανισότητα που προκαλεί, είναι και παράλογο εκ της βάσης του.

Στις εταιρίες γίνεται ήδη αφού το ΦΠΑ των αγορών αφαιρείτε από αυτό που πούλησες… στους μισθωτούς και στους συνταξιούχους έχεις δίκιο και θα έπρεπε να βρεθεί ένας τρόπος ώστε να αφαιρείτε από τον καθαρό μισθό…

και πάλι όμως μιλάμε για μια άδικη εκτέλεση και όχι για άδικο φόρο, το υλικό είναι μια χαρά η συνταγή είναι λάθος…

1 ώρα πριν, Herald είπε

Επίσης δεν μου απάντησες στην τελευταία παράγραφο. Το θεωρείς εντάξει ένας μισθωτός των 800€ να πληρώνει μεγαλύτερο ποσοστό του εισοδήματος του σε φόρους από ότι ένας μεγαλοκαρχαρίας με 100.000€ εισόδημα το μήνα? Γιατί με τον ΦΠΑ αυτό συμβαίνει

Να σου απαντήσω σε τι??? Ότι πχ η αδελφή μου με καθαρό μισθό 800 ευρώ παίρνει φέτος αλλά και πέρσι επιστροφή? Που το βρήκες το 60% φόρους? Πιστεύεις, τώρα πραγματικά, ότι η αδελφή μου ζει με 320€ τον μήνα και τα υπόλοιπα 480 τα δίνει στο κράτος? Να… αυτές τις υπερβολές λες και πραγματικά δεν ξέρω αν θα πρέπει να σε πάρω στα σοβαρά… πριν λίγο καιρό εδώ μέσα σου απέδειξα πως και γιατί δεν ισχύει, αλλά συνεχίζεις να έχεις την ψευδαίσθηση οτι οι πλούσιοι πληρώνουν λιγότερους αναλογικά φόρους… ναι οι αγορές τους δεν μπορούν να καλύψουν το ετήσιο εισόδημα όπως αυτές ενός φτωχού φτάνει να καταναλώνουν όμως και σαν να είναι φτωχοί, το βασικότερο όμως είναι ότι ξεχνάς τους άμεσους φόρους και μάλιστα ο κύριος με τα 100.000 θα έχει φορολόγηση στο 44% σχεδόν τα μισά του χρήματα, βάλε τώρα και αν έχει κάπως ακριβά γούστα καταλαβαίνεις τι ΦΠΑ πληρώνει στις αγορές του και τι ποσοστό επί του συνολικού του εισοδήματος πάει στο κράτος… μην το μπερδεύεις με το τι έμεινε στο τέλος στην τσέπη…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μάλλον δεν κατάλαβες, λέω ότι από την στιγμή που και τώρα έχουμε φοροδιαφυγή ενώ έχουμε τις αγορές - κατανάλωση ως ένα μέτρο ελέγχου φαντάσου τι θα γίνει όταν αυτό το μέτρο δεν θα υπάρχει… κανένας ελεύθερος επαγγελματίας, καμία εταιρία και κανένας εισοδηματίας δεν θα κόψει αποδείξεις που θα τον ανεβάσουν κλίμακα και άρα μεγαλύτερη φορολογία… να σου θυμίσω το φαινόμενο του 70% των ελεύθερων επαγγελματιών και εισοδηματιών που φαινότανε να ζει κάτω από το όριο της φτώχειας και πως επιβεβαιώθηκε μετά από τις διασταυρώσεις δηλωθέντων εισοδημάτων και εξόδων διαβίωσης

Μα δεν μίλησα πουθενά για κλίμακες. Ακόμα δεν μου έχεις εξηγήσει τι αλλάζει πρακτικά που θα κάνει τον ελεύθερο επαγγελματία να μην κόβει αποδείξεις ενώ μέχρι τώρα τις έκοβε

Αναφορά σε κείμενο

Στις εταιρίες γίνεται ήδη αφού το ΦΠΑ των αγορών αφαιρείτε από αυτό που πούλησες… στους μισθωτούς και στους συνταξιούχους έχεις δίκιο και θα έπρεπε να βρεθεί ένας τρόπος ώστε να αφαιρείτε από τον καθαρό μισθό…

Οι εταιρείες δεν πληρώνουν ΦΠΑ. Το ΦΠΑ το πληρώνει ο τελικός καταναλωτής.  Το ΦΠΑ των πωλήσεων που αναφέρεις δεν είναι ΦΠΑ που πληρώνει η εταιρεία, είναι ΦΠΑ που κράτησε η εταιρεία από εσένα και το δίνει στο κράτος. Εσύ το πλήρωσες.

Αναφορά σε κείμενο

Να σου απαντήσω σε τι??? Ότι πχ η αδελφή μου με καθαρό μισθό 800 ευρώ παίρνει φέτος αλλά και πέρσι επιστροφή?

Ο μισθωτός δεν γίνεται να πάρει επιστροφή παρά μόνο αν έγινε λάθος στις παρακρατήσεις από τον λογιστή που τις έκανε. Χώρια που επιστροφή δεν σημαίνει ότι δεν πληρώνεις φόρους έτσι και αλλιώς. Έχω πελάτη που παίρνει επιστροφή 10.000 το έτος, όταν όμως οι παρακρατήσεις που του γίνονται είναι 20.000€, σημαίνει ότι πλήρωσε φόρο 10.000, ακόμα και με επιστροφή. Άρα το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Οπότε για να έχει η αδερφή σου επιστροφή, ο λογιστής της κράτησε περισσότερα χρήματα για ΦΜΥ από ότι της αναλογεί, και τα πήρε πίσω. Αν της κράτησε 1000 και πήρε επιστροφή 500 καταλαβαίνεις ότι έχει πληρώσει 500€ φόρο, σωστά?

 

Αναφορά σε κείμενο

το βασικότερο όμως είναι ότι ξεχνάς τους άμεσους φόρους και μάλιστα ο κύριος με τα 100.000 θα έχει φορολόγηση στο 44% σχεδόν τα μισά του χρήματα, βάλε τώρα και αν έχει κάπως ακριβά γούστα καταλαβαίνεις τι ΦΠΑ πληρώνει στις αγορές του…

Κανένας άνθρωπος με 100.000 εισόδημα δεν πληρώνει 44%. Οκ, ίσως  υπάρχουν ελάχιστοι μισθωτοί που δεν μπορούν να το γλυτώσουν. Οι υπόλοιποι αλλάζουν καθεστώς και πάνε σε ίδρυση εταιρίας. Στο λέω γιατί αυτή είναι η δουλειά που κάνω καθημερίνα, γύρω στα 50.000€ εισόδημα σταματάς την ατομική επιχείρηση και το γυρνάς σε εταιρεία. Επίσης κάνεις το λάθος να θεωρείς ότι τα μοναδικά εισοδήματα είναι από μισθωτή ή επιχειρηματική δραστηριότητα. Υπάρχουν εισοδήματα από ακίνητα, μερίσματα, τόκους, επαγγελματικές μισθώσεις, υπεραξίες και ένα κάρο άλλα που δεν φορολογούνται με 44%

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα δεν μίλησα πουθενά για κλίμακες. Ακόμα δεν μου έχεις εξηγήσει τι αλλάζει πρακτικά που θα κάνει τον ελεύθερο επαγγελματία να μην κόβει αποδείξεις ενώ μέχρι τώρα τις έκοβε

Οι εταιρείες δεν πληρώνουν ΦΠΑ. Το ΦΠΑ το πληρώνει ο τελικός καταναλωτής.  Το ΦΠΑ των πωλήσεων που αναφέρεις δεν είναι ΦΠΑ που πληρώνει η εταιρεία, είναι ΦΠΑ που κράτησε η εταιρεία από εσένα και το δίνει στο κράτος. Εσύ το πλήρωσες.

Ο μισθωτός δεν γίνεται να πάρει επιστροφή παρά μόνο αν έγινε λάθος στις παρακρατήσεις από τον λογιστή που τις έκανε. Χώρια που επιστροφή δεν σημαίνει ότι δεν πληρώνεις φόρους έτσι και αλλιώς. Έχω πελάτη που παίρνει επιστροφή 10.000 το έτος, όταν όμως οι παρακρατήσεις που του γίνονται είναι 20.000€, σημαίνει ότι πλήρωσε φόρο 10.000, ακόμα και με επιστροφή. Άρα το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Οπότε για να έχει η αδερφή σου επιστροφή, ο λογιστής της κράτησε περισσότερα χρήματα για ΦΜΥ από ότι της αναλογεί, και τα πήρε πίσω. Αν της κράτησε 1000 και πήρε επιστροφή 500 καταλαβαίνεις ότι έχει πληρώσει 500€ φόρο, σωστά?

 

Κανένας άνθρωπος με 100.000 εισόδημα δεν πληρώνει 44%. Οκ, ίσως  υπάρχουν ελάχιστοι μισθωτοί που δεν μπορούν να το γλυτώσουν. Οι υπόλοιποι αλλάζουν καθεστώς και πάνε σε ίδρυση εταιρίας. Στο λέω γιατί αυτή είναι η δουλειά που κάνω καθημερίνα, γύρω στα 50.000€ εισόδημα σταματάς την ατομική επιχείρηση και το γυρνάς σε εταιρεία. Επίσης κάνεις το λάθος να θεωρείς ότι τα μοναδικά εισοδήματα είναι από μισθωτή ή επιχειρηματική δραστηριότητα. Υπάρχουν εισοδήματα από ακίνητα, μερίσματα, τόκους, επαγγελματικές μισθώσεις, υπεραξίες και ένα κάρο άλλα που δεν φορολογούνται με 44%

Μου αρέσει που ότι μου έγραψες σε αυτό το ποστ επιβεβαιώνουν γιατί δεν πρέπει να πάμε σε καθεστώς μόνο άμεσων φόρων…

α) δεν έκοβε, αναγκαστικέ να κόβει γιατί ελέγχετε, φαντασου τώρα που δεν θα (ξανα) ελέγχετε τι έχει να γίνει…

β) ΦΠΑ πληρώνουν όλοι, τόσα σκάνδαλα έχουμε ακούσει για μαύρα τιμολόγια μπας και μηδενιστεί ο φόρος…

γ) σε ευχαριστώ, για πες μας τώρα και πόσος φόρος αντιστοιχεί στα 800 καθαρά… βγάλε ασφάλειες κλπ…

δ) και τελευταίο για πες μας αυτός ο άνθρωπος και με όλα αυτά που εγώ ξεχνάω αλλά εσύ θυμάσαι… πόσα θα πληρώσει με το σύστημα μόνο των άμεσων φόρων…

και το σημαντικότερο για να μην ξεχνιώμαστε…

πως αυτό το ρημαδιασμένο κράτος θα επιβεβαιώσει ότι αυτά που δηλώνουν είναι και πραγματικά και όχι μαγειρεμένα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μου αρέσει που ότι μου έγραψες σε αυτό το ποστ επιβεβαιώνουν γιατί δεν πρέπει να πάμε σε καθεστώς μόνο άμεσων φόρων…

α) δεν έκοβε, αναγκαστικέ να κόβει γιατί ελέγχετε, φαντασου τώρα που δεν θα (ξανα) ελέγχετε τι έχει να γίνει…

β) ΦΠΑ πληρώνουν όλοι, τόσα σκάνδαλα έχουμε ακούσει για μαύρα τιμολόγια μπας και μηδενιστεί ο φόρος…

γ) σε ευχαριστώ, για πες μας τώρα και πόσος φόρος αντιστοιχεί στα 800 καθαρά… βγάλε ασφάλειες κλπ…

δ) και τελευταίο για πες μας αυτός ο άνθρωπος και με όλα αυτά που εγώ ξεχνάω αλλά εσύ θυμάσαι… πόσα θα πληρώσει με το σύστημα μόνο των άμεσων φόρων…

και το σημαντικότερο για να μην ξεχνιώμαστε…

πως αυτό το ρημαδιασμένο κράτος θα επιβεβαιώσει ότι αυτά που δηλώνουν είναι και πραγματικά και όχι μαγειρεμένα???

Α) Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω τι γράφεις. Πώς ελέγχετε τώρα και πως θα σταματήσει να ελέγχετε με την κατάργηση του ΦΠΑ? Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι θες να πείς

Β) ΦΠΑ δεν πληρώνουν όλοι. Οι επιχειρήσεις ΔΕΝ πληρώνουν ΦΠΑ. Μην επιμένεις σε κάτι που δεν γνωρίζεις. Οι επιχειρήσεις αποδίδουν το ΦΠΑ που τους πλήρωσες ΕΣΥ. Αντί να το δώσεις στο κράτος, το έδωσες στο πλαίσιο, και το πλαίσιο το έδωσε στο κράτος για εσένα. Από την δικιά σου τσέπη βγήκε

Γ) Εξαιρετικά για το 2020 που δεν υπάρχει η εισφορά (λόγω covid) και εφόσον τα τεκμήρια του μισθωτού δεν ξεπερνάνε το είσοδημα του από μισθωτή γύρω στα 600 και κάτι ψιλά.

Δ) Σίγουρα περισσότερα από 600. Πόσα δεν ξέρω καθώς δεν έχω πρόσβαση στα έσοδα του κράτους.Μπορεί και 3000€ αν υποτεθεί ότι ο φόρος εισοδήματος πάει στο 30%. Απλά μετά δεν θα χρειάζεται να πληρώνει 35% φόρους και ΦΠΑ στην τηλεφωνία, 50-60-70% πόσο είναι στα τσιγάρα / βενζίνες / πετρέλαιο θέρμανσης και 24% / 13% σε κάθε μα κάθε μα κάθε αγαθό που αγοράζει.

 

Το κράτος θα επιβεβαίωσει ότι αυτά που δηλώνουν είναι τα πραγματικά ΑΚΡΙΒΩΣ με τον ίδιο τρόπο που το κάνει και τώρα. Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω τι πιστεύεις ότι θα αλλάξει.

Για την ενημέρωση σου πάντως, η φοροαποφυγή δεν επιτυγχάνεται με την μη έκδοση αποδείξεων. Αυτό το κάνουν ψιλικατζίδες και άσχετοι. Υπάρχουν αρκετοί καλύτεροι τρόποι.

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, AtiX είπε

 

γ) σε ευχαριστώ, για πες μας τώρα και πόσος φόρος αντιστοιχεί στα 800 καθαρά… βγάλε ασφάλειες κλπ…

 

καλα τωρα το είδα 800 ευρω είναι 0,8% ο φόρος δηλαδή θα δώσει 89 ευρω ετησίως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aztec είπε

καλα τωρα το είδα 800 ευρω είναι 0,8% ο φόρος δηλαδή θα δώσει 89 ευρω ετησίως

?

Θες να μου κάνεις τις πράξεις γιατί κάτι κάπου έκανες λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Aztec είπε

καλα τωρα το είδα 800 ευρω είναι 0,8% ο φόρος δηλαδή θα δώσει 89 ευρω ετησίως

6,4

Δεν το έχω παρακολουθήσει τι λέτε. 0,8% του 800 είναι 6,4 και αν είναι x14 αυτό που θέλετε πάει 89,6 όπως είπες.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Α) Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω τι γράφεις. Πώς ελέγχετε τώρα και πως θα σταματήσει να ελέγχετε με την κατάργηση του ΦΠΑ? Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι θες να πείς

Β) ΦΠΑ δεν πληρώνουν όλοι. Οι επιχειρήσεις ΔΕΝ πληρώνουν ΦΠΑ. Μην επιμένεις σε κάτι που δεν γνωρίζεις. Οι επιχειρήσεις αποδίδουν το ΦΠΑ που τους πλήρωσες ΕΣΥ. Αντί να το δώσεις στο κράτος, το έδωσες στο πλαίσιο, και το πλαίσιο το έδωσε στο κράτος για εσένα. Από την δικιά σου τσέπη βγήκε

Γ) Εξαιρετικά για το 2020 που δεν υπάρχει η εισφορά (λόγω covid) και εφόσον τα τεκμήρια του μισθωτού δεν ξεπερνάνε το είσοδημα του από μισθωτή γύρω στα 600 και κάτι ψιλά.

Δ) Σίγουρα περισσότερα από 600. Πόσα δεν ξέρω καθώς δεν έχω πρόσβαση στα έσοδα του κράτους.Μπορεί και 3000€ αν υποτεθεί ότι ο φόρος εισοδήματος πάει στο 30%. Απλά μετά δεν θα χρειάζεται να πληρώνει 35% φόρους και ΦΠΑ στην τηλεφωνία, 50-60-70% πόσο είναι στα τσιγάρα / βενζίνες / πετρέλαιο θέρμανσης και 24% / 13% σε κάθε μα κάθε μα κάθε αγαθό που αγοράζει.

 

Το κράτος θα επιβεβαίωσει ότι αυτά που δηλώνουν είναι τα πραγματικά ΑΚΡΙΒΩΣ με τον ίδιο τρόπο που το κάνει και τώρα. Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω τι πιστεύεις ότι θα αλλάξει.

Συνεχίζεις να κανείς πως δεν καταλαβαίνεις ότι κανένας δεν θα κόψει αποδείξεις ή τιμολόγια ή θα κόψει μόνο μέχρι εκεί που τον συμφέρει ώστε να μην πληρώνει μεγάλο φόρο…

αυτό γίνεται και τώρα μόνο που τώρα το κράτος “κυνηγάει” για να εισπράξει το ΦΠΑ, όταν καταλάβεις ότι αν δεν υπάρχει ΦΠΑ το κράτος το πιο πιθανό να μην ασχοληθεί με τα αν έκοψες ή όχι απόδειξη και θα προτιμήσει να σου πετάξει εκεί ένα τεκμήρια διαβιώσεις…

σπυ θυμίζει κάτι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, AtiX είπε

Συνεχίζεις να κανείς πως δεν καταλαβαίνεις ότι κανένας δεν θα κόψει αποδείξεις ή τιμολόγια ή θα κόψει μόνο μέχρι εκεί που τον συμφέρει ώστε να μην πληρώνει μεγάλο φόρο…

αυτό γίνεται και τώρα μόνο που τώρα το κράτος “κυνηγάει” για να εισπράξει το ΦΠΑ, όταν καταλάβεις ότι αν δεν υπάρχει ΦΠΑ το κράτος το πιο πιθανό να μην ασχοληθεί με τα αν έκοψες ή όχι απόδειξη και θα προτιμήσει να σου πετάξει εκεί ένα τεκμήρια διαβιώσεις…

σπυ θυμίζει κάτι???

Το κράτος δεν κυνηγάει για να εισπράξει μόνο τον ΦΠΑ, κυνηγάει και για το εισόδημα. Φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι το γνωρίζω καλύτερα από εσένα, καθώς έχω αρκετούς πελάτες κατά καιρούς σε έλεγχο. Όπως λοιπόν κυνηγάει τώρα, θα κυνηγάει και τότε. Συνεχίζω να σου εξηγώ ότι δεν αλλάζει κάτι. Ίσα ίσα, που η πραγματικότητα σε βγάζει λάθος. Το περισσότερο κυνηγητό πέφτει μεταξύ άλλων σε επαγγέλματα που είτε έχουν χαμηλό συντελεστή ΦΠΑ (ξενοδοχεία) είτε και ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΠΑ (γιατρούς). Ε τους γιατρούς γιατί τους κυνηγάει λοιπόν αφού δεν έχουν ΦΠΑ να αποδώσουν?

Άλλωστε στερείται και λογικής, λες το κράτος να ενδιαφέρεται αν θα αποκτήσει εισόδημα από το ΦΠΑ ή από τον φόρο εισοδήματος?

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Aztec είπε

image.png.086936097a2c80b5baaa77b1849ae7ce.png

Προφανώς δεν παίρνεις καθαρά 800€

22 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

6,4

Δεν το έχω παρακολουθήσει τι λέτε. 0,8% του 800 είναι 6,4 και αν είναι x14 αυτό που θέλετε πάει 89,6 όπως είπες.

Για το τι φόρο εισοδήματος θα πληρώσει κάποιος μισθωτός με 800 καθαρά το μήνα. Για να έχει 800 καθαρά σημαίνει ότι παίρνει μικτά περίπου 1000€. Από αυτά ανάλογα το επάγγελμα (άλλες κρατήσεις έχει ο ξενοδοχουπάλληλος και άλλες ο υπάλληλος γραφείου) γύρω στα 150 είναι οι κρατήσεις του ΙΚΑ. Άρα πάμε στα 850, από τα οποία γίνονται κρατήσεις ΦΜΥ (30-40-50€) ανάλογα το φορολογικό του κάθε έτους. Οπότε για να καταλήξει στα 800 καθαρά το φορολογητέο εισόδημα του είναι τα 800 + το ΦΜΥ. Γύρω στα 850 δηλαδή.

 

850 * 14 μισθοί = 11.900. Τα πρώτα 2000 πάνω από το αφορολόγητο θα τα φορολογηθεί με 9%, άρα 180€, και τα υπόλοιπα 1900 με 22%, άρα 418. 418 + 180 = 598€

ΥΓ1. Τυπικά το από πάνω είναι λάθος, καθώς όταν λέμε καθαρά αναφερόμαστε σε φορολογήτεο εισόδημα, και όχι σε τι μπαίνει στην τσέπη μας. Απλά λόγω δουλειάς όταν ο εργοδότης λέει ο Χ να παίρνει 800€ καθαρά εννοεί τόσα να του καταθέτει στην τράπεζα στο τέλος του μήνα.

Επεξ/σία από Herald
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...