Προς το περιεχόμενο

Φάκελος ''Μετακινημένα Αρχεία''


Chef_Alexander

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ. Έπειτα από ένα σύντομο διάλειμμα με windows 10, χτες επέστρεψα και πάλι στον κόσμο των Mac με την αγορά του νέου macbook Pro M1. Το σύστημα με ενημέρωσε ότι υπήρχε διαθέσιμη ενημέρωση λογισμικού, κάτι που έγινε από πλευράς μου, όμως μόλις τελείωσε η αναβάθμιση, στην επιφάνεια εργασίας εμφανίστηκε ένας φάκελος με το όνομα ''Μετακινημένα αρχεία''. Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν τί ακριβώς είναι αυτός ο φάκελος και εαν είναι ασφαλές να τον διαγράψω. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ignome4 είπε

👋 Είναι ενας φάκελος alias, αν πατήσεις δεξί κλικ επάνω του και Show Original, θα σε πάει στον κανονικό. 
 

Apple Support 

https://support.apple.com/el-gr/guide/mac-help/mchl8ae423a3/mac

Δεν έβγαλα άκρη. τον σβήνω ή όχι??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chef_Alexander είπε

Δεν έβγαλα άκρη. τον σβήνω ή όχι??? 

Είναι κάποια από τα αρχεία σου που δεν μεταφέρθηκαν στις νέες τοποθεσίες μετά το update. Αν τα έλεγξες και εινια οκ μπορείς να διαγράψεις τον alias.  Αν τέλος δεν σου δίνει την δυνατότητα διαγράφεις του, τότε απενεργοποίησε το SIP και ενεργοποίησε το πάλι μετά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φάκελος αυτός περιέχει αρχεία που ανήκουν κανονικά στο σύστημα αλλά έχουν αλλαχθεί από κάποιο χρήστη ή κάποια εφαρμογή. Με το update οι πειραγμένες εκδόσεις τους, γίνονται backup αυτόματα σε αυτό το φάκελο (που βρίσκεται στο /Users/Shared).

Αν θες να κρατήσεις κάποια από αυτές τις αλλαγές, πρέπει να συγκρίνεις το εκάστοτε αρχείο με την έκδοση που έφερε το update και να κάνεις τις αλλαγές με το χέρι. Αν όχι, μπορείς να το αγνοήσεις.

Συνήθως αυτές οι αλλαγές γίνονται από system tools, ειδικά αυτά που εγκαθίστανται μέσω brew, και, μερικές φορές από το χρήστη αν πειράξει κάποια αρχεία συστήματος με συγκεκριμένο σκοπό.

Όπως προαναφέρθηκε, μπορείς απλά να σβήσεις το alias από το Desktop σου και/ή να πας στο μέρος που βρίσκεται όντως ο φάκελος και να τον διαγράψεις εξ' ολοκλήρου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όσους φίλους μπήκαν στη διαδικασία να απαντήσουν στο ερώτημά μου. Έχω όμως μια παρατήρηση. Γράφετε οι περισσότεροι με ορολογίες και ονομασίες λες και όλοι γνωρίζουν τι σημαίνουν αυτά. Από όλες τις απαντήσεις, το μοναδικό που έχω καταλάβει είναι ότι πρόκειται ουσιαστικά για φάκελο αρχείων του συστήματος. Δεν ξέρω ούτε brew τι σημαίνει, ούτε alias αλλά ούτε και οτιδήποτε άλλο αναφέρθηκε σε αυτή τη συζήτηση. Οπότε θα παρακαλούσα να μην θεωρείτε δεδομένο ότι γνωρίζουμε όλοι ορολογίες και θέματα που αφορούν το λειτουργικό σύστημα. Το καλύτερο είναι να προσπαθήσετε να δώσετε μια απάντηση με απλά ελληνικά. Σε διαφορετική περίπτωση μόνο σύγχυση και μπέρδεμα προκαλείται. Ευχαριστώ και πάλι και ζητώ συγνώμη εαν η συγκεκριμένη δημοσίευση μοιάζει επιθετική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, Chef_Alexander said:

Ευχαριστώ όσους φίλους μπήκαν στη διαδικασία να απαντήσουν στο ερώτημά μου. Έχω όμως μια παρατήρηση. Γράφετε οι περισσότεροι με ορολογίες και ονομασίες λες και όλοι γνωρίζουν τι σημαίνουν αυτά. Από όλες τις απαντήσεις, το μοναδικό που έχω καταλάβει είναι ότι πρόκειται ουσιαστικά για φάκελο αρχείων του συστήματος. Δεν ξέρω ούτε brew τι σημαίνει, ούτε alias αλλά ούτε και οτιδήποτε άλλο αναφέρθηκε σε αυτή τη συζήτηση. Οπότε θα παρακαλούσα να μην θεωρείτε δεδομένο ότι γνωρίζουμε όλοι ορολογίες και θέματα που αφορούν το λειτουργικό σύστημα. Το καλύτερο είναι να προσπαθήσετε να δώσετε μια απάντηση με απλά ελληνικά. Σε διαφορετική περίπτωση μόνο σύγχυση και μπέρδεμα προκαλείται. Ευχαριστώ και πάλι και ζητώ συγνώμη εαν η συγκεκριμένη δημοσίευση μοιάζει επιθετική. 

Έχεις κι εσύ τα δίκια σου αλλά το alias έπρεπε να το γνωρίζεις Είναι το "shortcut" του MacOS. ✌️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...