Προς το περιεχόμενο

Ebay: Νέο σύστημα πληρωμής των πωλητών


Kosmas70

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι ασχολείστε με πωλήσεις στο Ebay θα γνωρίζεται ότι πλέον έχει αλλάξει το σύστημα με το οποίο πληρώνονται οι πωλητές και πλέον δεν θα χρησιμοποιείται το Paypal αλλά τα χρήματα θα μπαίνουν κατ' ευθείαν στον τραπεζικό λογαριασμό του πωλητή. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν γνωρίζει κανείς τι θα ισχύει με εμάς που είμαστε από Ελλάδα αφού λογικά τα χρήματα θα μπαίνουν από Αμερική και άρα θα επιβαρυνόμαστε με την προμήθεια εισερχομένου εμβάσματος. :mellow:

Έχει πληρωθεί κανείς με το νέο σύστημα ώστε να δει αν τι ισχύει με αυτό το θέμα; 

Επεξ/σία από Kosmas70
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Kosmas70 said:

Όσοι ασχολείστε με πωλήσεις στο Ebay θα γνωρίζεται ότι πλέον έχει αλλάξει το σύστημα με το οποίο πληρώνονται οι πωλητές. Πλέον δεν θα χρησιμοποιείται το Paypal αλλά τα χρήματα θα μπαίνουν κατ' ευθείαν στον τραπεζικό λογαριασμό του πωλητή. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν γνωρίζει κανείς τι θα ισχύει με εμάς που είμαστε από Ελλάδα αφού λογικά τα χρήματα θα μπαίνουν από Αμερική και άρα θα επιβαρυνόμαστε με την προμήθεια εισερχομένου εμβάσματος. :mellow:

Έχει πληρωθεί κανείς με το νέο σύστημα ώστε να δει αν τι ισχύει με αυτό το θέμα; 

Από Ευρώπη θα έρχονται τα χρήματα, Λουξεμβούργο αν δεν κάνω λάθος. Εκεί έχει φορολογική έδρα η ebay στην Ευρώπη. 

Προσωπικά καταχώρισα τραπεζικό λογαριασμό τράπεζας του εξωτερικού, δεν έβαλα δηλαδή ελληνικό iban.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Xejolontas είπε

Ριξανε την προμηθεια? μας ειχε ξεσκισει το paypal

Με το νέο σύστημα δεν υφίσταται προμήθεια Paypal αφού πλέον τα χρήματα θα μπαίνουν κατ' ευθείαν στον τραπεζικό λογαριασμό του πωλητή. 

Επεξ/σία από Kosmas70
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Kosmas70 said:

Με το νέο σύστημα δεν υφίσταται προμήθεια Paypal αφού πλέον τα χρήματα θα μπαίνουν κατ' ευθείαν στον τραπεζικό λογαριασμό του πωλητή. 

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Ναι μεν ισχύει αυτό που λες αλλά αυξήθηκε η προμήθεια του ebay. Παλιά ήταν 11% (ebay+paypal) τώρα είναι 10%. Βέβαια κάποια ελάχιστα προϊόντα έχουν άλλη προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Hapatingo είπε

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Ναι μεν ισχύει αυτό που λες αλλά αυξήθηκε η προμήθεια του ebay. Παλιά ήταν 11% (ebay+paypal) τώρα είναι 10%. Βέβαια κάποια ελάχιστα προϊόντα έχουν άλλη προμήθεια.

ΟΚ.

Έχεις λάβει πληρωμή με το νέο τρόπο; Σου κράτησε κάποια προμήθεια η τράπεζα για τα χρήματα που μπήκαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Kosmas70 said:

ΟΚ.

Έχεις λάβει πληρωμή με το νέο τρόπο; Σου κράτησε κάποια προμήθεια η τράπεζα για τα χρήματα που μπήκαν;

Όχι δεν κρατάει. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις wise, revolut, n26, monese, zen card, vivid money.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kosmas70 είπε

ΟΚ.

Έχεις λάβει πληρωμή με το νέο τρόπο; Σου κράτησε κάποια προμήθεια η τράπεζα για τα χρήματα που μπήκαν;

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τράπεζα εξωτερικού.

Πχ να ανοίξεις business account στην n26 ή στη revolut να τα μαζέυεις εκεί και αν δεν θες να τα χαλάς απευθείας με την κάρτα τους να τα κάνεις ανάληψη ανά 1000 ευρώ πχ (Δεν ξέρω και τον όγκο των συναλλαγών που κάνεις στο ebay).

Όλες οι ελληνικές τράπεζες θα σε χρεώσουν αν δεν έχεις επαγγελματικό λογαριασμό για εισερχόμενα εμβάσματα (3-4 ευρώ για ποσά μέχρι 1500 νομίζω αν και μπορεί να διαφέρει ελάχιστα από τράπεζα σε τράπεζα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/7/2021 στις 6:22 ΜΜ, user2163 είπε

Πχ να ανοίξεις business account στην n26 ή στη revolut να τα μαζέυεις εκεί και αν δεν θες να τα χαλάς απευθείας με την κάρτα τους να τα κάνεις ανάληψη ανά 1000 ευρώ πχ (Δεν ξέρω και τον όγκο των συναλλαγών που κάνεις στο ebay).

Όλες οι ελληνικές τράπεζες θα σε χρεώσουν αν δεν έχεις επαγγελματικό λογαριασμό για εισερχόμενα εμβάσματα (3-4 ευρώ για ποσά μέχρι 1500 νομίζω αν και μπορεί να διαφέρει ελάχιστα από τράπεζα σε τράπεζα).

Δυστυχώς η ΕΤΕ πράγματι κράτησε προμήθεια 3€. :(

Σχετικά με την Revolut, μόνο με τον business account γλυτώνεις την προμήθεια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα μηνα πριν απο αυτο που πουλησα πληρωθηκα στο παυπαλ.

Δε βρισκω καποια πληροφορια για αλλαγη του τροπου πληρωμης στο λογαριασμο μου εβαυ.

Αν επιτελους ξαναπουλησω θα ενημερωσω.

Ειχα διαβασει πως το εβαυ θελει να προωθησει ενα νεο. τυπου παυπαλ, σαϊτ για τις πληρωμες.

Μεγαλη βλακεια παντως κανουν γιατι το παυπαλ ειναι πολυ βολικο και το χρησιμοποιουν σχεδον ολοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/7/2021 στις 4:55 ΜΜ, Hapatingo είπε

Όχι δεν κρατάει. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις wise, revolut, n26, monese, zen card, vivid money.

Ποια προτείνεις για την χρήση αυτή;

Δηλαδή εισερχόμενα εμβάσματα για να μην πληρώνεις τα 3-4 ευρώ των ελληνικών τραπεζών.

Στις 6/7/2021 στις 6:22 ΜΜ, user2163 είπε

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τράπεζα εξωτερικού.

Πχ να ανοίξεις business account στην n26 ή στη revolut να τα μαζέυεις εκεί και αν δεν θες να τα χαλάς απευθείας με την κάρτα τους να τα κάνεις ανάληψη ανά 1000 ευρώ πχ (Δεν ξέρω και τον όγκο των συναλλαγών που κάνεις στο ebay).

Όλες οι ελληνικές τράπεζες θα σε χρεώσουν αν δεν έχεις επαγγελματικό λογαριασμό για εισερχόμενα εμβάσματα (3-4 ευρώ για ποσά μέχρι 1500 νομίζω αν και μπορεί να διαφέρει ελάχιστα από τράπεζα σε τράπεζα).

Είναι δωρεάν το business account;

Γιατί να μην κάνεις το απλό;

Σε χρεώνουν στο εισερχόμενο έμβασμα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kosutasu22 είπε

Ενα μηνα πριν απο αυτο που πουλησα πληρωθηκα στο παυπαλ.

Δε βρισκω καποια πληροφορια για αλλαγη του τροπου πληρωμης στο λογαριασμο μου εβαυ.

Αν επιτελους ξαναπουλησω θα ενημερωσω.

Ειχα διαβασει πως το εβαυ θελει να προωθησει ενα νεο. τυπου παυπαλ, σαϊτ για τις πληρωμες.

Μεγαλη βλακεια παντως κανουν γιατι το παυπαλ ειναι πολυ βολικο και το χρησιμοποιουν σχεδον ολοι.

Ο τρόπος πληρωμής άλλαξε πλέον, το είχε ανακοινώσει εδώ και εβδομάδες το ebay και έστελνε μαζικά ενημερωτικά email. Εχθές πληρώθηκα για μια νέα πώληση και τα λεφτά μπήκαν κατ' ευθείαν στο λογαριασμό. Μάλιστα στα mail αναφερόταν ότι όλοι οι πωλητές πρέπει να δηλώσουν τραπεζικούς λογαριασμούς μέχρι τις 2/8 γιατί αν δεν έχεις δηλώσει λογαριασμό μέχρι τότε και εκκρεμούν πληρωμές μπορεί να χαθούν.

Επεξ/σία από Kosmas70
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Kosmas70 είπε

Ο τρόπος πληρωμής άλλαξε πλέον, το είχε ανακοινώσει εδώ και εβδομάδες το ebay και έστελνε μαζικά ενημερωτικά email. Εχθές πληρώθηκα για μια νέα πώληση και τα λεφτά μπήκαν κατ' ευθείαν στο λογαριασμό. Μάλιστα στα mail αναφερόταν ότι όλοι οι πωλητές πρέπει να δηλώσουν τραπεζικούς λογαριασμούς μέχρι τις 2/8 γιατί αν δεν έχεις δηλώσει λογαριασμό μέχρι τότε και εκκρεμούν πληρωμές μπορεί να χαθούν.

Οκ 

Δε μου εχουν στειλει παντως καποιο μαηλ σχετικα με αυτο, το μονο που εχουν ειναι το παυπαλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, skar1983 said:

Ποια προτείνεις για την χρήση αυτή;

Θα πρότεινα όσες δεν είναι τράπεζες. Επι του παρόντος συνέδεσα την zen, στο μέλλον θα την αλλάξω με wise. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Kosmas70 είπε

Σχετικά με την Revolut, μόνο με τον business account γλυτώνεις την προμήθεια; 

 

1 ώρα πριν, skar1983 είπε

Είναι δωρεάν το business account;

Γιατί να μην κάνεις το απλό;

Σε χρεώνουν στο εισερχόμενο έμβασμα;

 

Αν έχεις προσωπικό λογαριασμό απαγορεύεται να κάνεις επαγγελματικές (commercial) συναλλαγές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...