Προς το περιεχόμενο

Η HP δεν με αφήνει να τυπώσω με μη γνήσια μελάνια!


Stepol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν HP Officejet 8100 ο οποίος μέχρι πριν λίγο καιρό δεν είχε θέμα με μη γνήσια μελάνια. Φαίνεται πως κάποια στιγμή σε κάποιο update του λογισμικού του (ούτε που κατάλαβα πότε ακριβώς) ανακάλυψε πως τα μελάνια μου δεν είναι γνήσια (έλαβα μηνυμα) και παρά το γεγονός ότι τα cartridges είναι φρέσκα και γεμάτα αρνείται να τυπώσει!

Μήπως συνάντησε κανείς από σας το ίδιο πρόβλημα; υπάρχει κάποια λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μήνυμα έλαβες; Τα μελάνια δεν είναι γνήσια η κάποιο άλλο μήνυμα πχ βγάλτε και ξαναβάλετε τα δοχεία μελάνης; 

Δεν ξέρω τι μπορεί να κάνεις, αν γίνεται να σβήσεις τα updates του firmware. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Stepol είπε

Έχω έναν HP Officejet 8100 ο οποίος μέχρι πριν λίγο καιρό δεν είχε θέμα με μη γνήσια μελάνια. Φαίνεται πως κάποια στιγμή σε κάποιο update του λογισμικού του (ούτε που κατάλαβα πότε ακριβώς) ανακάλυψε πως τα μελάνια μου δεν είναι γνήσια (έλαβα μηνυμα) και παρά το γεγονός ότι τα cartridges είναι φρέσκα και γεμάτα αρνείται να τυπώσει!

Μαλλον δεν οφειλεται σε δικο σου λαθος. Για τα μελανια 951 η ΗΡ κανει αυτοματη αναβαθμιση (κατα καιρους). Μεχρι να βγουν νεα chip βρες μια λυση, π.χ. παρε original.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδον παντα όσοι πουλάνε μη γνησια μελάνια σε ενημερώσουν για να μην κάνεις update ή ρωτανε εαν ηδη το εχει κάνει.Γενικά αποφευγουμε τα Updatew για να μην εχουμε τετοια προβληματα.Οπως σου ειπαν και παραπάνω, μαλλον αχρηστευτικάν γιατι δεν ειναι συμβατα τα τσιπακια στα μελανια.Δοκιμασε ομως να τα βγαλεις και να τα ξαναβαλεις μπας και...Πάρε και σε καποιο μαγαζι να σου πει μηπως και εχει μελάνια με νέο τσιπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Τι μήνυμα έλαβες; Τα μελάνια δεν είναι γνήσια η κάποιο άλλο μήνυμα πχ βγάλτε και ξαναβάλετε τα δοχεία μελάνης; 

Δεν ξέρω τι μπορεί να κάνεις, αν γίνεται να σβήσεις τα updates του firmware. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το μήνυμα αναφερόταν σε μη γνήσια μελάνια. Προσπαθώ να βρω ένα walkthrough για να γυρίσω πίσω το firmware. Μέχρι στιγμής διαπιστώνω πως είναι σχετικά εύκολο για νεώτερα μοντέλα που έχουν touch οθόνη

4 λεπτά πριν, Crybal είπε

Σχεδον παντα όσοι πουλάνε μη γνησια μελάνια σε ενημερώσουν για να μην κάνεις update ή ρωτανε εαν ηδη το εχει κάνει.Γενικά αποφευγουμε τα Updatew για να μην εχουμε τετοια προβληματα.Οπως σου ειπαν και παραπάνω, μαλλον αχρηστευτικάν γιατι δεν ειναι συμβατα τα τσιπακια στα μελανια.Δοκιμασε ομως να τα βγαλεις και να τα ξαναβαλεις μπας και...Πάρε και σε καποιο μαγαζι να σου πει μηπως και εχει μελάνια με νέο τσιπ.

Ναι, την πάτησα. Είχα απενεργοποιήσει τα update από το pc αλλά χρειάστηκε να συνδεθώ από ένα Mac με wifi και μάλλον εκεί έγινε η ζημιά χωρίς να το πάρω χαμπάρι. Τα (μη γνήσια) cartridges που έχει επάνω είναι για πέταμα δηλαδή; Ακόμη κι αν καταφέρω να κάνω downgrade στο firmware;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περιμένεις να βγουν τα δοχεία με το νέο chip για το firmware που κατέβασε ο εκτυπωτής.

Δυστυχώς τα δοχεία σου είναι για πέταμα και επίσης ότι σειρά μη γνησίων κυκλοφορεί αυτή την στιγμή.

Θα κάνεις δουλειά με γνήσια για κάποιους μήνες, μέχρι να έρθουν τα chip για το νέο firmware στα συμβατά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τα μελάνια σου δεν ειναι για πέταμα υπάρχουν προγραμματάκια τα οποία κάνουν downgrade το firmware του εκτυπωτή εγώ έχω κάνει σε hp7730 και 8710 και λειτουργούν κανονικά τα ξαναγεμισμένα στον 8710 και στον 7730 μελάνια αυθεντικά τα οποία είχαν λήξει όταν τα έβαλα πάνω στον εκτυπωτή και δεν με άφηνε να τα κάνω εγκατάσταση.HP Officejet Firmware Downgrades ψαξε και θα κατεβάσεις ενα zip αρχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόμοιο πρόβλημα μάλλον με 8610.

Άδειασε το μαύρο και είχα δυο συμβατά καβάτζα. Με το που έβαλα το συμβατό  έφαγα μήνυμα σφάλματος "Υπάρχει πρόβλημα με τον εκτυπωτή ή το σύστημα μελάνης κλπ". Εβγαλα και ξαναέβαλα ρεύμα μπας και αλλά τίποτα. Μάλλον η ζημιά έγινε διότι προ μηνός συνδέθηκα με wi-fi με τον εκτυπωτή από φορητή συσκευή.

Δοκίμασα με νέο συμβατό απο το εμπόριο αλλά τίποτα.

Πάει για πέταμα; Δεν θέλω να πληρώσω πανάκριβο γνήσιο για να διαπιστώσω αν δουλεύει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/8/2021 στις 11:30 ΠΜ, fonzi είπε

Δοκίμασα με νέο συμβατό απο το εμπόριο

Είναι ίδιο (μάρκα) με εκείνα τα δύο συμβατά που είναι καβάτζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ξέρω τι παίζει με συμβατά αλλά συνήθως αν αδειάσουν μετά το πρώτο γέμισμα τρώνε κώλυμα και πάνε για πέταμα. Το έχω πάθει 2-3 φορές.

Προμηθεύομαι γνήσια τα γεμίζω μόνος και όταν τα παίξουν από τα πολλά γεμίσματα ψάχνω να βρω σε 2-3 μαγαζιά που ξέρω κάποιο επαναγεμισμένο αλλά γνήσιο που τα πουλάνε στη μισή τιμή περίπου. Με τα γνήσια δεν είχα ποτέ πρόβλημα και κάνω πολλά πολλά γεμίσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Παιδιά δεν ξέρω τι παίζει με συμβατά αλλά συνήθως αν αδειάσουν μετά το πρώτο γέμισμα τρώνε κώλυμα και πάνε για πέταμα. Το έχω πάθει 2-3 φορές.

Προμηθεύομαι γνήσια τα γεμίζω μόνος και όταν τα παίξουν από τα πολλά γεμίσματα ψάχνω να βρω σε 2-3 μαγαζιά που ξέρω κάποιο επαναγεμισμένο αλλά γνήσιο που τα πουλάνε στη μισή τιμή περίπου. Με τα γνήσια δεν είχα ποτέ πρόβλημα και κάνω πολλά πολλά γεμίσματα.

Πάνε για πέταμα εννοείς τα μελάνια που δεν μπορούν να επαναχρησιμοποιηθούν ή οι εκτυπωτές; Τα δικά μου (950) μου λένε τα μελανάδικα ότι δεν ξαναγεμίζουν και ότι μόνη λύση είναι τα συμβατά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...