Προς το περιεχόμενο

37 πολιτείες των ΗΠΑ υποβάλλουν αγωγή ενάντια στην Google για παραβίαση της αντιμονοπωλιακής νομοθεσίας με το Play Store


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Mα δεν είπα ότι απαγορεύεται αυτό που κάνει, απλά λέω ότι δεν δείχνει εμπιστοσύνη στο ίδιο της το προίον (το epic store). 

Και τι σχέση έχει αυτό με μονοπωλιακές τακτικές??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Και τι σχέση έχει αυτό με μονοπωλιακές τακτικές??? 

Το παράδειγμα της Epic, καμία, μιάς και δεν έχει το μαχαίρι και το καρπούζι. H Εpic έχει το store, αλλά χωρίς την συγκαταθέση του developer (επι πληρωμή ή και όχι) δεν μπορεί να έχει αποκλειστικότητα. 

Η Apple έχει και τα δύο (την συσκευή και το store) και εκεί προκύπτει η μονοπωλιακή πρακτική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Το παράδειγμα της Epic, καμία, μιάς και δεν έχει το μαχαίρι και το καρπούζι. H Εpic έχει το store, αλλά χωρίς την συγκαταθέση του developer (επι πληρωμή ή και όχι) δεν μπορεί να έχει αποκλειστικότητα. 

Η Apple έχει και τα δύο (την συσκευή και το store) και εκεί προκύπτει η μονοπωλιακή πρακτική. 

Την οποία δεν υπάρχει νομοθεσία που να την απαγορευει…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/7/2021 στις 11:28 ΜΜ, Herald είπε

Μπορείς στο ΣΠΙΤΙ σου να κάνεις ότι θέλεις? Παράνομες δραστηριότητες ας πούμε? Εμπόριο ναρκωτικών / όπλων, παιδοφιλικού περιεχόμενου κλπα? Προφανώς όχι. Άρα το ότι είναι ΣΠΙΤΙ σου δεν σημαίνει ότι κάνεις ότι θέλεις. Αυτό βέβαια εφόσον ζείς σε ένα κράτος με άλλους συννανθρώπους που έχει κανόνες. Αν πάς στα βούνα και ζείς σε μια καλύβα μόνος σου, ε κάνε ότι θες. 

Έχεις μπερδέψει το μονοπώλιο με τις μονοπωλιακές τακτικές. Πχ. αναγκάζω τον πελάτη που θέλει να πιεί καφέ nespresso να χρησιμοποιεί και ζάχαρη nespresso. Mπορεί ο καφές nespresso να μην είναι μονοπώλιο, αλλά το παραπάνω είναι μονοπωλιακή τακτική. Ε αυτό κάνει και η apple / google. 

Μπερδεύτηκες λίγο. Το πρόβλημα δεν είναι οτι πουλάει κάτι ξεχωριστό. Το πρόβλημα είναι ότι έχει και το μαχαίρι και το καρπούζι, και γιαυτό προβαίνει σε μονοπωλιακές τακτικές. Η φέτα από μόνη της είναι άσχετο παράδειγμα, γιατί η φέτα είναι σκέτο το μαχαίρι. Λείπει το καρπούζι από την εξίσωση. 

Για να κατανοήσεις λοιπόν το πρόβλημα, δεν είναι ότι το istore είναι κλειστό. Το πρόβλημα είναι ότι η εταιρεία χρησιμοποιεί ένα προιόν που θες να χρησιμοποιήσεις (iphone) για να σε αναγκάσει να χρησιμοποιήσεις ένα προιόν που δεν θες (istore).  Aυτό είναι το νόημα του να υπάρχουν και άλλα stores και εναλλακτικοί τρόποι πληρωμής. Ωστέ να μην αναγκάζεσαι να χρησιμοποείς το store της Apple. 

Πάντα θα υπάρχουν εναλλακτικές σε όλα. Αυτο δεν κάνει την Apple παράνομη. Και ποιος σου είπε εσένα ότι θέλω το iPhone και όχι το Apple store?

Εμένα μπορεί να μην με ενδιαφέρει το iPhone και να με ενδιαφέρει μόνο το AppStore . Απαγορεύεται ?  Δεν έχω δικαίωμα στο να επιλέξω αυτό για το οποίο μου πουλάει το iPhone. Το iPhone το αλλάζω , την εφαρμογή όχι. Μπορεί να μην θέλω να ψάχνω σε 15 store να κατεβάσω όλες μου τις εφαρμογές. Δεν έχω δικαίωμα να αποφασίσω να τα έχει όλα η Apple?

Δεν είναι εταιρεία για το λαό , ούτε για την πλειοψηφία. Έχει την δικιά της λογική , που είναι απαράλλαχτη 40 χρόνια τώρα αλλά ξαφνικά επειδή ξεβράκωσε πολλούς προφήτες και καταστροφολόγους στην πορεία , έχοντας τα περισσότερα λεφτά, έχει μπει στο μάτι, πολλών wannabe μεγιστάνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Την οποία δεν υπάρχει νομοθεσία που να την απαγορευει…

Tην μονοπωλιακή πρακτική? Kάνεις λάθος. Αν δεν υπήρχε νομοθεσία δεν θα ήταν και στα δικαστήρια, θα είχε τελειώσει η υπόθεση με συνοπτικές διαδικασίες στην πρώτη ακρόαση.

 

 Antitrust laws ---> monopolies ---> types of monopolistic behavior ---> 

  • Exclusive Supply Agreements: These occur when a supplier is prevented from selling to different buyers. This stifles competition against the monopolist as the company will be able to buy supplies at potentially lower costs and prevent competitors from manufacturing similar products. 
  • Tying the Sale of Two Products: When a monopolist has dominance in the market shares of one product but wishes to gain market shares in another product, it can tie sales of the dominant product to the second product. This forces customers for the second product to buy something they may not need or want and is a violation of antitrust laws. 
  • Predatory Pricing: Often hard to prove, and requiring a careful examination on the part of the FTC, predatory pricing can be considered monopolistic if the price cutting firm can cut prices far into the future and has enough market share to recoup its losses down the line.
  • Refusal to Deal: Like any other company, monopolies can choose who they wish to conduct business with. However, if they use their market dominance to prevent competition, this can be considered a violation of antitrust laws. 

 

Συγκεκριμένα για την Apple, πράττει και το 1ο, και το 2ο, και το 4ο.  Πιθανόν και το 3ο όσον αφορά το Apple music. 

Τώρα βέβαια, τι συζητάμε. Apple glasses είναι το καλύτερο προιόν που παράγει 😛 

4 λεπτά πριν, atheatos είπε

 Και ποιος σου είπε εσένα ότι θέλω το iPhone και όχι το Apple store?

Κλασσική απάντηση τύπου που έχασε το point. Δεν έχει σημασία αν θές το apple store η όχι, αυτό είναι το point. Θες δεν θες, αυτό θα χρησιμοποιείς, καθώς δεν σου επιτρέπει να πας σε άλλο store. 

5 λεπτά πριν, atheatos είπε

 Έχει την δικιά της λογική , που είναι απαράλλαχτη 40 χρόνια τώρα αλλά ξαφνικά επειδή ξεβράκωσε πολλούς προφήτες και καταστροφολόγους στην πορεία , έχοντας τα περισσότερα λεφτά, έχει μπει στο μάτι, πολλών wannabe μεγιστάνων.

Nαί, ξεβράκωσε πολλών. Που αν δεν την έσωνε η MS δεν θα υπήρχε καν η Apple. Από την μεγάλη επιτυχία χρεωκόπησε

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Herald είπε

Τις οποίες ζάντες που πουλάει η εταιρεία μπορείς να τις αλλάξεις με όποιες θες. Δεν κρέμεσαι από την Nissan για το ποιές ζάντες σου επιτρέπει να βάλεις. 

Το jailbreak δεν ξέρω γιατί το αναφέρεις,είναι hack. Πρέπει δηλαδή να σπάσεις τα κλειδώματα της εταιρείας για να το κάνεις. Είναι σαν να μου λές δεν χρειάζεται να αγοράσεις κινητό Apple, μπορείς απλά να το κλέψεις. Ναι οκ μπορείς, αλλά χάνεις το point. 

Ο καπιταλισμός δεν ξέρω που κολλάει. Το πρόβλημα είναι ότι μια εταιρεία σε αναγκάζει για να αγοράσεις προιόντα της που θες να αγοράσεις και προιόντα της που δεν θες. Επίσης αναγκάζει / μπλοκάρι τρίτους να πουλήσουν σε εσένα. Δηλαδή εσύ θες να αγοράσεις κάτι (την Χ εφαρμογή), ο developer της Χ εφαρμογής θέλει να στην πουλήσει, η Apple μπαίνει ανάμεσα σας με απλωμένο χέρι και ζητάει λύτρα. 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως δεν μπορείς να καταλάβεις το πρόβλημα με τα από πάνω. Είναι σαν να αγοράζεις ποτήρια στα οποία επιτρέπεται να βάλεις ποτά αγορασμένα ΜΟΝΟ από συγκεκριμένο μαγαζί. Ε είναι μονοπωλιακό και παράνομο, πέρα από εμετικό, τι να κάνουμε τώρα.

Συγνώμη αλλά το παράδειγμα με τις ζάντες είναι ολίγον ατυχές.

Να ξέρες μόνο πόσοι έχουν σκοτωθεί και τραυματιστεί επειδή έβαλαν λάθος ζάντες στο αυτοκίνητο τους. Δεν μπορείς να βάλεις ότι θέλεις χωρίς να πλήρεις κάποιες προδιαγραφές.

Και επειδή στην Ελλάδα υπάρχουν αρκετοι άσχετοι και κάγκουρες , που θα βάλουν την πρώτη ζάντα που θα τους γυαλίσει , επειδή ταιριάζει στο καρέ δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και άλλες διαστάσεις όπως το offset, υλικό για χειμώνα ή καλοκαίρι κ.α.

Δεν σε παρεξηγώ , δεν περιμένω σε ελληνικό φόρουμ να ακούσω κάτι σοβαρό για αυτοκίνητα ούτως ή άλλως. Αλλά καλο είναι να σκεφτεσται και τα θύματα που μέτρα σαν χώρα απο την ασχετοσύνη και την έλλειψη προδιαγραφών.

 

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Tην μονοπωλιακή πρακτική? Kάνεις λάθος. Αν δεν υπήρχε νομοθεσία δεν θα ήταν και στα δικαστήρια, θα είχε τελειώσει η υπόθεση με συνοπτικές διαδικασίες στην πρώτη ακρόαση.

 

 Antitrust laws ---> monopolies ---> types of monopolistic behavior ---> 

  • Exclusive Supply Agreements: These occur when a supplier is prevented from selling to different buyers. This stifles competition against the monopolist as the company will be able to buy supplies at potentially lower costs and prevent competitors from manufacturing similar products. 
  • Tying the Sale of Two Products: When a monopolist has dominance in the market shares of one product but wishes to gain market shares in another product, it can tie sales of the dominant product to the second product. This forces customers for the second product to buy something they may not need or want and is a violation of antitrust laws. 
  • Predatory Pricing: Often hard to prove, and requiring a careful examination on the part of the FTC, predatory pricing can be considered monopolistic if the price cutting firm can cut prices far into the future and has enough market share to recoup its losses down the line.
  • Refusal to Deal: Like any other company, monopolies can choose who they wish to conduct business with. However, if they use their market dominance to prevent competition, this can be considered a violation of antitrust laws. 

 

Συγκεκριμένα για την Apple, πράττει και το 1ο, και το 2ο, και το 4ο.  Πιθανόν και το 3ο όσον αφορά το Apple music. 

Τώρα βέβαια, τι συζητάμε. Apple glasses είναι το καλύτερο προιόν που παράγει 😛 

Κλασσική απάντηση τύπου που έχασε το point. Δεν έχει σημασία αν θές το apple store η όχι, αυτό είναι το point. Θες δεν θες, αυτό θα χρησιμοποιείς, καθώς δεν σου επιτρέπει να πας σε άλλο store. 

Nαί, ξεβράκωσε πολλών. Που αν δεν την έσωνε η MS δεν θα υπήρχε καν η Apple. Από την μεγάλη επιτυχία χρεωκόπησε

Τα παράπονα σου στην Microsoft που δεν ήξερε τι έκανε λοιπόν τότε, αλλά τώρα ξέρει? Oh wait….

Έλα μπορείς και καλύτερα να επιβεβαιώσεις ότι σου έχει μπει στο μάτι και γράφεις ένα καρό πράγματα για να το καλύψεις.

Με την λογική κάποιων υποτίθεται σχετικών εδώ μέσα όλες οι εταιρείες που προσφέρουν κάτι το ξεχωριστό είναι παράνομες…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, atheatos είπε

Συγνώμη αλλά το παράδειγμα με τις ζάντες είναι ολίγον ατυχές.

Να ξέρες μόνο πόσοι έχουν σκοτωθεί και τραυματιστεί επειδή έβαλαν λάθος ζάντες στο αυτοκίνητο τους. Δεν μπορείς να βάλεις ότι θέλεις χωρίς να πλήρεις κάποιες προδιαγραφές.

Και επειδή στην Ελλάδα υπάρχουν αρκετοι άσχετοι και κάγκουρες , που θα βάλουν την πρώτη ζάντα που θα τους γυαλίσει , επειδή ταιριάζει στο καρέ δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και άλλες διαστάσεις όπως το offset, υλικό για χειμώνα ή καλοκαίρι κ.α.

Δεν σε παρεξηγώ , δεν περιμένω σε ελληνικό φόρουμ να ακούσω κάτι σοβαρό για αυτοκίνητα ούτως ή άλλως. Αλλά καλο είναι να σκεφτεσται και τα θύματα που μέτρα σαν χώρα απο την ασχετοσύνη και την έλλειψη προδιαγραφών.

 

Eσύ μάλλον δεν καταλαβαίνεις το παράδειγμα. Το θέμα ασφαλείας είναι ΑΣΧΕΤΟ με το από που θα αγοράσεις την ζάντα. Μπορούν να υπάρχουν κανόνες ασφαλείας που πρέπει να τηρούν όλοι όσοι πουλάνε ζάντες. Δεν φτιάχνει η Nissan ζάντες, τις προμηθεύεται από κάπου. Ο Μάκης ο Σουγιάς λοιπόν με το ζαντάδικο μπορεί να προμηθευεταί και να σου πουλάει τις ίδιες ζάντες που πουλάει και η Nissan. 

Ο Μάκης ο Σουγιάς όμως δεν μπορεί να σου πουλήσει το angry birds και το spotify στο iPhone γιατι το απαγορεύει η Apple. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Herald είπε

Eσύ μάλλον δεν καταλαβαίνεις το παράδειγμα. Το θέμα ασφαλείας είναι ΑΣΧΕΤΟ με το από που θα αγοράσεις την ζάντα. Μπορούν να υπάρχουν κανόνες ασφαλείας που πρέπει να τηρούν όλοι όσοι πουλάνε ζάντες. Δεν φτιάχνει η Nissan ζάντες, τις προμηθεύεται από κάπου. Ο Μάκης ο Σουγιάς λοιπόν με το ζαντάδικο μπορεί να προμηθευεταί και να σου πουλάει τις ίδιες ζάντες που πουλάει και η Nissan. 

Ο Μάκης ο Σουγιάς όμως δεν μπορεί να σου πουλήσει το angry birds και το spotify στο iPhone γιατι το απαγορεύει η Apple. 

Εγώ δεν θέλω να πουλάει ο Μπαμπης ο σουγιάς της ζάντες της Nissan. Στο ξαναλέω το παράδειγμα σου είναι επικίνδυνο και η ασχετοσύνη σου στο αντικείμενο δεν σε κάνουν καλύτερο Έλληνα…

Μπορεί να μου δώσει ο Μάκης ο σουγιάς τα ποιστοποιητικα ελέγχου της ζάντας. ?TUVκτλ
Δεν είναι αναλώσιμο η ζάντα και έχει κάποια ευθύνη που ο Μπαμπης ο σουγιάς μπορεί να μου την πουλήσει ναι μεν αλλά αμφιβάλλω αν θα μου δώσει την ασφαλεια που θα μου δώσει η Nissan. Εκτός και τον εξουσιοδοτήσει.

Αν δεν έχεις πάρει χαμπάρι μιλάμε για τα «ποδια» του αυτοκινήτου. Μετά είναι τα λάστιχα . Ελπίζω να μην πήρες το δίπλωμα οδήγησης με μέσο.

Υγ. Δεν νομίζω ότι έχεις καταλάβει ότι κάποιοι εχουμε χάσει δικούς μας ανθρώπους απο αυτοκινηστικο. Και ναι οι ζάντες μπορεί να είναι ελαττωματικές . Εδώ δεν είναι Γερμανία που δεν μπορούν να σου πουλήσουν ζάντα χωρίς τα ποιστοποιητικα της.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atheatos είπε

Εγώ δεν θέλω να πουλάει ο Μπαμπης ο σουγιάς της ζάντες της Nissan. Στο ξαναλέω το παράδειγμα σου είναι επικίνδυνο και η ασχετοσύνη σου στο αντικείμενο δεν σε κάνουν καλύτερο Έλληνα…

Μπορεί να μου δώσει ο Μάκης ο σουγιάς τα ποιστοποιητικα ελέγχου της ζάντας. ?TUVκτλ
Δεν είναι αναλώσιμο η ζάντα και έχει κάποια ευθύνη που ο Μπαμπης ο σουγιάς μπορεί να μου την πουλήσει ναι μεν αλλά αμφιβάλλω αν θα μου δώσει την ασφαλεια που θα μου δώσει η Nissan. Εκτός και τον εξουσιοδοτήσει.

Αν δεν έχεις πάρει χαμπάρι μιλάμε για τα «ποδια» του αυτοκινήτου. Μετά είναι τα λάστιχα . Ελπίζω να μην πήρες το δίπλωμα οδήγησης με μέσο.

Η ασχετοσύνη σου γύρω από οποιοδήποτε αντικείμενο είναι ο μοναδικός κίνδυνος εδώ πέρα. 

Γιατί να μην μπορεί να σου δώσει ο Μάκης ο Σουγιάς τα πιστοποιητικά ελέγχου της ζάντας, όταν είναι η ίδια ζάντα που σου πουλάει και η Nissan? Στο φαγητό δεν υπάρχουν πιστοποιητικά ασφαλείας? Ο Μάκης ο Σουγιάς λοιπόν πως ανοιγεί σουβλατζίδικο η χασαποταβέρνα? Τι διαφορά έχει από το να πουλάει ζάντες? 

Οι προσωπικές επιθέσιες πάντως να ξέρεις δείχνουν έλλειψη επιχειρημάτων. Δεν με ενοχλούν, πες οτι θες για μένα, απλά αυτό σε κάνει εξορισμού λάθος. Το adhominem δεν είναι επιχειρηματολογία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Η ασχετοσύνη σου γύρω από οποιοδήποτε αντικείμενο είναι ο μοναδικός κίνδυνος εδώ πέρα. 

Γιατί να μην μπορεί να σου δώσει ο Μάκης ο Σουγιάς τα πιστοποιητικά ελέγχου της ζάντας, όταν είναι η ίδια ζάντα που σου πουλάει και η Nissan? Στο φαγητό δεν υπάρχουν πιστοποιητικά ασφαλείας? Ο Μάκης ο Σουγιάς λοιπόν πως ανοιγεί σουβλατζίδικο η χασαποταβέρνα? Τι διαφορά έχει από το να πουλάει ζάντες? 

Οι προσωπικές επιθέσιες πάντως να ξέρεις δείχνουν έλλειψη επιχειρημάτων. Δεν με ενοχλούν, πες οτι θες για μένα, απλά αυτό σε κάνει εξορισμού λάθος. Το adhominem δεν είναι επιχειρηματολογία

Στο ξαναλέω και κλείνω. Στις ζάντες υπάρχει καθεστώς ελέγχου αλλά όχι στην Ελλάδα.

Μπορει το δικαστήριο να εκδώσει πιστοποιητικά ότι οι εφαρμογές από το άλλο μαγαζί είναι εντάξει? Υπάρχει το νομικό καθεστώς και ο μηχανισμός ελέγχου όπως στις ζάντες στη Γερμανία?

Αν όχι μάντεψε πιο θα είναι το αποτέλεσμα τις δίκης…

Αν είσαι τόσο έξυπνος όσο η σοφιστικέ μη ελληνικές λέξεις που γράφεις ίσως το καταλάβεις…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Herald είπε

Tην μονοπωλιακή πρακτική? Kάνεις λάθος. Αν δεν υπήρχε νομοθεσία δεν θα ήταν και στα δικαστήρια, θα είχε τελειώσει η υπόθεση με συνοπτικές διαδικασίες στην πρώτη ακρόαση.

 

 Antitrust laws ---> monopolies ---> types of monopolistic behavior ---> 

  • Exclusive Supply Agreements: These occur when a supplier is prevented from selling to different buyers. This stifles competition against the monopolist as the company will be able to buy supplies at potentially lower costs and prevent competitors from manufacturing similar products. 
  • Tying the Sale of Two Products: When a monopolist has dominance in the market shares of one product but wishes to gain market shares in another product, it can tie sales of the dominant product to the second product. This forces customers for the second product to buy something they may not need or want and is a violation of antitrust laws. 
  • Predatory Pricing: Often hard to prove, and requiring a careful examination on the part of the FTC, predatory pricing can be considered monopolistic if the price cutting firm can cut prices far into the future and has enough market share to recoup its losses down the line.
  • Refusal to Deal: Like any other company, monopolies can choose who they wish to conduct business with. However, if they use their market dominance to prevent competition, this can be considered a violation of antitrust laws. 

 

Συγκεκριμένα για την Apple, πράττει και το 1ο, και το 2ο, και το 4ο.  Πιθανόν και το 3ο όσον αφορά το Apple music. 

Τώρα βέβαια, τι συζητάμε. Apple glasses είναι το καλύτερο προιόν που παράγει 😛 

1) Θα ίσχυε αυτό που γράφεις μόνο αν απαγόρευε χωρίς λόγο σε εφαρμογές να μπουν στο ios… από την στιγμή που ένα προϊόν είναι ιδιοκτησία της οποιαδήποτε εταιρίας κανείς δεν μπορεί να της επιβάλει να το αλλοιώσει… είναι σαν να υποστηρίζεις ότι η Apple είναι υποχρεωμένη να σου δίνει την επιλογή να βάζεις Android στα κινητά της...  

2) ακόμα δεν έχεις καταλάβει ότι για τα δικαστήρια το iOS και το App Store είναι ένα προϊόν… καλή τύχη σε όποιον καταφέρει να πείσει ότι είναι δυο… το ίδιο βέβαια υσχυει για όλα τα προϊόντα που πουλάνε ψηφιακό περιεχόμενο, κονσόλες ακόμα και οι ψηφιακές πλατφόρμες τηλεοπτικού υλικού, (φαντάσου το Amazon να κάνει μήνυση στο Netflix γιατί μέσα από την πλατφορμα του δεν της επιτρέπει να πουλάει τις σειρές του) μην λέμε τα ίδια πράγματα…

3) πρώτα θα πρέπει να αποδειχθεί ότι είναι μονοπώλιο σε μια κατηγορία προϊόντων και μετά να εξεταστεί αν λειτουργεί κάτω από αυτές τις συνθήκες… hint το iPhone δεν είναι κατηγορία προϊόντων αλλά μάρκα κατηγορίας προϊόντων…

οποτε μήπως να έβγαζες εσυ να γυαλιά του public warrior και να δεις λίγο την πραγματικότητα…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακως έκανα αναγωγή στη φέτα , αλλά δεν υπάρχει και πιο κοντινό παράδειγμα ….. Το να συγκρίνουμε τυποποιημένα αγαθά που υπόκεινται σε κανόνες και ελέγχονται απο το κράτος ή από οργανισμούς  με κάτι που δεν υπάρχει η ακόμα υποδομή να ελεγχθεί οπως το AppStore, είναι λίγο επικίνδυνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AtiX είπε

1) Θα ίσχυε αυτό που γράφεις μόνο αν απαγόρευε χωρίς λόγο σε εφαρμογές να μπουν στο ios… από την στιγμή που ένα προϊόν είναι ιδιοκτησία της οποιαδήποτε εταιρίας κανείς δεν μπορεί να της επιβάλει να το αλλοιώσει… είναι σαν να υποστηρίζεις ότι η Apple είναι υποχρεωμένη να σου δίνει την επιλογή να βάζεις Android στα κινητά της...  

2) ακόμα δεν έχεις καταλάβει ότι για τα δικαστήρια το iOS και το App Store είναι ένα προϊόν… καλή τύχη σε όποιον καταφέρει να πείσει ότι είναι δυο… το ίδιο βέβαια υσχυει για όλα τα προϊόντα που πουλάνε ψηφιακό περιεχόμενο, κονσόλες (ακόμα και οι ψηφιακές πλατφόρμες τηλεοπτικού υλικού, φαντάσου το Amazon να κάνει μύηση στο Netflix γιατί μέσα από την πλατφορμα του δεν της επιτρέπει να πουλάει τις σειρές του) μην λέμε τα ίδια πράγματα…

3) πρώτα θα πρέπει να αποδειχθεί ότι είναι μονοπώλιο σε μια κατηγορία προϊόντων και μετά να εξεταστεί αν λειτουργεί κάτω από αυτές τις συνθήκες… hint το iPhone δεν είναι κατηγορία προϊόντων αλλά μάρκα κατηγορίας προϊόντων…

οποτε μήπως να έβγαζες εσυ να γυαλιά του public warrior και να δεις λίγο την πραγματικότητα…

1) Tι λές βρε σύ? Μπορείς να αγοράσεις ΕΣΥ την τάδε εφαρμογή για iOS από τον developer της? ΟΧΙ. Αναγκάζει τον developer να πουλάει μόνο στην Apple. Αυτό είναι το exclusive supply agreement. Του λέει αν θες να πουλάς εφαρμογές για το iOS θα τις πουλάς μόνο σε μένα και εγώ θα τις μεταπουλάω με καπέλο στον πελάτη.

 

2) Προφανώς και δεν είναι ένα προιόν. Οταν αγοράζεις το iPhone αγοράζεις και το App store? :P Προφανώς όχι. Χώρια αγοράζεις τις εφαρμογές, χώρια την συσκευή. Άρα μιλάμε για 2 προιόντα. Πόσο δε μάλιστα όταν μπορείς να κρατήσεις τις εφαρμογές σου αλλάζοντας συσκευή. Πως διάολο είναι αυτό είναι προιόν? 

3) Μα είναι ήδη μονοπώλιο σε πολλαπλά επιπέδα. Μόνο σου δεν λές τόσο καιρό ρε φίλε ότι οι 9/10 high end συσκευές είναι Apple? Άρα είναι μονοπώλιο στις high end συσκευές και μονοπώλιο στις iOS συσκευές. 

 

Έχεις υπερβολικά απλοική σκέψη. Λες και βρήκες την λύση για τις μονοπωλιακές τακτικές. "Εντάξει παιδιά, κάτω τα στυλό, μας είπε ο Atix να πούμε ότι είναι ένα προιόν οι ντομάτες και η κεφαλογραβιέρα, οπότε την γλυτώσαμε". Η microsoft δυστηχώς δεν είχε εσένα δικηγόρο όταν τον ήπιε για τον Internet Explorer που έβαζε στα windows. Εμ δεν της έκοψε να ισχυριστεί ότι είναι ένα προιόν :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

1) Tι λές βρε σύ? Μπορείς να αγοράσεις ΕΣΥ την τάδε εφαρμογή για iOS από τον developer της? ΟΧΙ. Αναγκάζει τον developer να πουλάει μόνο στην Apple. Αυτό είναι το exclusive supply agreement. Του λέει αν θες να πουλάς εφαρμογές για το iOS θα τις πουλάς μόνο σε μένα και εγώ θα τις μεταπουλάω με καπέλο στον πελάτη.

 

2) Προφανώς και δεν είναι ένα προιόν. Οταν αγοράζεις το iPhone αγοράζεις και το App store? :P Προφανώς όχι. Χώρια αγοράζεις τις εφαρμογές, χώρια την συσκευή. Άρα μιλάμε για 2 προιόντα. Πόσο δε μάλιστα όταν μπορείς να κρατήσεις τις εφαρμογές σου αλλάζοντας συσκευή. Πως διάολο είναι αυτό είναι προιόν? 

3) Μα είναι ήδη μονοπώλιο σε πολλαπλά επιπέδα. Μόνο σου δεν λές τόσο καιρό ρε φίλε ότι οι 9/10 high end συσκευές είναι Apple? Άρα είναι μονοπώλιο στις high end συσκευές και μονοπώλιο στις iOS συσκευές. 

 

Έχεις υπερβολικά απλοική σκέψη. Λες και βρήκες την λύση για τις μονοπωλιακές τακτικές. "Εντάξει παιδιά, κάτω τα στυλό, μας είπε ο Atix να πούμε ότι είναι ένα προιόν οι ντομάτες και η κεφαλογραβιέρα, οπότε την γλυτώσαμε". Η microsoft δυστηχώς δεν είχε εσένα δικηγόρο όταν τον ήπιε για τον Internet Explorer που έβαζε στα windows. Εμ δεν της έκοψε να ισχυριστεί ότι είναι ένα προιόν :P 

Από τα λάθη της Microsoft και τα δικά της έμαθε η Apple…

Δεν πρόκειται ποτέ να αποκτήσει τα ποσοστά της Microsoft. Θα αυξήσει τις τιμές ωστε να την αγοραζουν λίγοι…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Herald είπε

1) Tι λές βρε σύ? Μπορείς να αγοράσεις ΕΣΥ την τάδε εφαρμογή για iOS από τον developer της? ΟΧΙ. Αναγκάζει τον developer να πουλάει μόνο στην Apple. Αυτό είναι το exclusive supply agreement. Του λέει αν θες να πουλάς εφαρμογές για το iOS θα τις πουλάς μόνο σε μένα και εγώ θα τις μεταπουλάω με καπέλο στον πελάτη.

 

2) Προφανώς και δεν είναι ένα προιόν. Οταν αγοράζεις το iPhone αγοράζεις και το App store? :P Προφανώς όχι. Χώρια αγοράζεις τις εφαρμογές, χώρια την συσκευή. Άρα μιλάμε για 2 προιόντα. Πόσο δε μάλιστα όταν μπορείς να κρατήσεις τις εφαρμογές σου αλλάζοντας συσκευή. Πως διάολο είναι αυτό είναι προιόν? 

3) Μα είναι ήδη μονοπώλιο σε πολλαπλά επιπέδα. Μόνο σου δεν λές τόσο καιρό ρε φίλε ότι οι 9/10 high end συσκευές είναι Apple? Άρα είναι μονοπώλιο στις high end συσκευές και μονοπώλιο στις iOS συσκευές. 

 

Έχεις υπερβολικά απλοική σκέψη. Λες και βρήκες την λύση για τις μονοπωλιακές τακτικές. "Εντάξει παιδιά, κάτω τα στυλό, μας είπε ο Atix να πούμε ότι είναι ένα προιόν οι ντομάτες και η κεφαλογραβιέρα, οπότε την γλυτώσαμε". Η microsoft δυστηχώς δεν είχε εσένα δικηγόρο όταν τον ήπιε για τον Internet Explorer που έβαζε στα windows. Εμ δεν της έκοψε να ισχυριστεί ότι είναι ένα προιόν :P 

Το υπερβολικά απλή σκέψη το αφήνω ασχολίαστο μιας και ακόμα δεν έχεις καταλάβει γιατί τιμωρήθηκε η Microsoft, ή το ακόμα πιο πετυχημένο είναι μονοπώλιο στις ίδιες της της συσκευές…

ΥΓ: τα 1), 2) και 3) σου, δεν το σχολιάζω μιας και όπως αντιληφθήκαμε όλοι μας αλλά διαβάζεις και αλλά καταλαβαίνεις, βέβαια μου γεννιέται μια απορία αφού αυτοί οι νόμοι ισχύουν εδώ και δεκαετίες γιατί κανείς δεν κινήθηκε νομικά εναντίων της και κινήθηκαν ουσιαστικά πέρσι για το 30% προμήθεια…? Την έχουν μηνύσει για πολύ πιο ασήμαντα πράγματα πως για κάτι τόσο σοβαρό την γλύτωνε???

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...