Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σκεφτομαι για αγορα εναν 12600kf ή 12700kf και να συνδυαστει με μητρικη MSI Z690 Edge WIFI DDR4 ή Asus Prime Z690-P WIFI D4 αλλα παρατήρησα οτι η msi δεν δεχεται 3600 RAM

παιζει καποια προταση για RAM σε περιπτωση που διαλεξω την MSI? δεν εχω αγορασει ακομα τιποτα

https://www.msi.com/Motherboard/MPG-Z690-EDGE-WIFI-DDR4/Specification

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, charlie_GR είπε

σκεφτομαι για αγορα εναν 12600kf ή 12700kf και να συνδυαστει με μητρικη MSI Z690 Edge WIFI DDR4 ή Asus Prime Z690-P WIFI D4 αλλα παρατήρησα οτι η msi δεν δεχεται 3600 RAM

παιζει καποια προταση για RAM σε περιπτωση που διαλεξω την MSI? δεν εχω αγορασει ακομα τιποτα

https://www.msi.com/Motherboard/MPG-Z690-EDGE-WIFI-DDR4/Specification

αν εννοείς 3600 xmp συχνότητα μια χαρά δουλεύουν στην συγκεκριμένη μητρική.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1018546047_.PNG.67b87b248f6cca95312226394d3f8c8c.PNGμου φανηκε πολυ περιεργο για αυτο κ το ρωτησα γιατι νομιζω οτι η συγκεκριμένη μητρικη ή η aorus elite ειναι η πιο vfm σε z690 ddr 4 αυτη τη στιγμη αν κ δηλωνω fan της Asus κυριως για θεματα ρυθμισεων και bios (ισως η prime σε αυτο το price range)

Επεξ/σία από charlie_GR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

380€....overkill η τιμούλα

https://www.amazon.es/Intel-S1700-Core-12700KF-GEN12/dp/B09GYJJ1PT/ref=sr_1_1?keywords=12700kf&qid=1645388213&sprefix=12700%2Caps%2C186&sr=8-1

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, charlie_GR είπε

1018546047_.PNG.67b87b248f6cca95312226394d3f8c8c.PNGμου φανηκε πολυ περιεργο για αυτο κ το ρωτησα γιατι νομιζω οτι η συγκεκριμένη μητρικη ή η aorus elite ειναι η πιο vfm σε z690 ddr 4 αυτη τη στιγμη αν κ δηλωνω fan της Asus κυριως για θεματα ρυθμισεων και bios (ισως η prime σε αυτο το price range)

Σε λάθος μέρος κοιτάς..

https://www.msi.com/Motherboard/MPG-Z690-EDGE-WIFI-DDR4/support#support-cpu

Πας compatibility -> Memory

Πχ

Screenshot_3.jpg.47f70685756865d9f0578d8626c18046.jpg

Vfm θεωρείται η Msi Pro A-DDR4.. Αν σε καλύπτει από άποψη χαρακτηριστικών-IO ports κτλ πας σε αυτή..

Μετα ανεβαίνεις σε € και πας σε Tomahawk-->Edge-->Asus Strix A πχ

Για ram δες σε 2x16gb 3600c16

Επεξ/σία από ShooterX
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

 

και ένα 10% σε single και ένα 25% σε multi θα είναι μπόμπα τα ραπτόρια......plus τον καλύτερο mc κλασσικά ......

 

                                                                                                                                                                                                

 

Στις 13/2/2022 στις 6:02 ΠΜ, Eloy είπε

Λες να βγούν αμέσως μετά την κυκλοφορία απο την AMD όλης της νέας της σειράς 3D ? :) :) :)

 

Στις 13/2/2022 στις 6:53 ΠΜ, BabisTs είπε

εκεί στοχεύουν οι μπλέ....μετά τους 3d και σίγουρα πριν τις νέες gpu...φυσιολογικά μέχρι το Σεπτέμβρη

https://videocardz.com/newz/intel-13th-gen-core-raptor-lake-s-desktop-processors-rumored-to-launch-in-late-q3-2022

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Αυτά δεν έχουν σημασία για τον home user. Ούτε ξέρουν, ούτε παρακολουθούν οι περισσότεροι τις ευπάθειες και τα patches. Την πατάνε από χίλια δύο άλλα πράγματα με δική τους ευθύνη. Οι top hackers χτυπάνε κατά κανόνα εταιρικά συστήματα.

Μπορεί οι ευπάθειες να έχουν μικρή σημασία για τον home user που δεν αποτελεί (κύριο) στόχο των hackers. Όμως οι επιδιορθώσεις (patches) μπαίνουν παντού, ακόμα και στον υπολογιστή του home user. Και αν οι επιδιορθώσεις κόβουν επιδόσεις από το σύστημα, θα κόβουν και από το σύστημα του home user! (για την μείωση στις επιδόσεις "διαμαρτύρεται" ο Argonaute απ' ότι κατάλαβα εγώ, και όχι για τον κίνδυνο χακαρίσματος).

 

Αν θεωρείς σωστή την "ταλιμπανέζικη" λύση:

"Παραμένω σε παλιότερη έκδοση BIOS (ακόμα και αν χρειαστεί να γυρίσω πίσω στο αρχικό) και κόβω τις ενημερώσεις του λειτουργικού για να αποφύγω το κόψιμο των επιδόσεων από το patch!"

..τότε πάω πάσο! Μην ενοχλείσαι από το ποστ μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκίνησα πέρισυ να χτίσω καινούργιο σύστημα  - όχι οτι καίγομαι, αλλά έτσι για το χόμπυ και την ηδονή... Ηταν τότε οι 10xxx, λέω άσε σε 3-4 μήνες βγαίνουν οι 11. Βγήκαν οι 11, δεν ήταν οτι καλύτερο, λέω άσε σε 5 μήνες βγαίνουν οι 12... Βγήκαν οι 12 και τώρα που το ξανασκέφτομαι, λέω άσε σε 6 μήνες θα πάρω Raptor, θα έχουν πέσει και οι τιμες σε ddr5 και μητρικές... δεν έχω και vga... :)  -  Σε κανα meteor θα καταλήξω...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, TopCLR είπε

Αν θεωρείς σωστή την "ταλιμπανέζικη" λύση:

"Παραμένω σε παλιότερη έκδοση BIOS (ακόμα και αν χρειαστεί να γυρίσω πίσω στο αρχικό) και κόβω τις ενημερώσεις του λειτουργικού για να αποφύγω το κόψιμο των επιδόσεων από το patch!"

..τότε πάω πάσο! Μην ενοχλείσαι από το ποστ μου.

Δισεκατομμύρια δεν θα ενοχληθούν από το ποστ σου γιατί δεν ξέρουν καν τι σημαίνει BIOS. Θέλουν plug n play. Όλοι ανεξαιρέτως οι mobo makers προτείνουν να μη γίνεται καμία αλλαγή αν τα πράγματα λειτουργούν σωστά. Το BIOS fix ήταν εκείνο που έκοψε τις περισσότερες επιδόσεις.

Άσε που μέχρι να βρεθούν και να πατσαριστούν τέτοιες ευπάθειες συνήθως περνάνε αρκετά χρόνια. Μην κοιτάς που βγήκε μια γενικότερη που έπιασε μέχρι και τα coffee lake.

Οι γνώστες από spectre, meltdown κτλ. έχουν άλλους τρόπους να προστατευτούν. Το πιο απλό. Να έχουν άλλο partition για συναλλαγές που δεν θα μπαίνει πουθενά αλλού. Ή να μην κάνουν χρήση κωδικών σε προγραμματα/σελίδες όσο είναι συνδεδεμένοι παράλληλα σε επικίνδυνες ιστοσελίδες. Πρέπει να συντρέχουν ένα κάρο συγκυρίες για να δουλέψουν τέτοιες ευπάθειες. Αλλιώς γίνονται απάτες και αδειάζουν λογαριασμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Eloy είπε

Ξεκίνησα πέρισυ να χτίσω καινούργιο σύστημα  - όχι οτι καίγομαι, αλλά έτσι για το χόμπυ και την ηδονή... Ηταν τότε οι 10xxx, λέω άσε σε 3-4 μήνες βγαίνουν οι 11. Βγήκαν οι 11, δεν ήταν οτι καλύτερο, λέω άσε σε 5 μήνες βγαίνουν οι 12... Βγήκαν οι 12 και τώρα που το ξανασκέφτομαι, λέω άσε σε 6 μήνες θα πάρω Raptor, θα έχουν πέσει και οι τιμες σε ddr5 και μητρικές... δεν έχω και vga... :)  -  Σε κανα meteor θα καταλήξω...

χαχα έχω ακριβώς το ίδιο θέμα, χάλασα το παλιό pc και λέω να πάρω κάποιον 12xxx αλλά τώρα λένε ξέρω γω σε 8 μήνες οι επόμενοι με +10 % κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NT1G είπε

χαχα έχω ακριβώς το ίδιο θέμα, χάλασα το παλιό pc και λέω να πάρω κάποιον 12xxx αλλά τώρα λένε ξέρω γω σε 8 μήνες οι επόμενοι με +10 % κ.τ.λ.

Αν μπορείς, κρατήσου. Για τέλη Σεπτεμβρίου λένε... Θα έρθουν καλύτερες τιμές (λογικά) σε ραμ και μητρικές, καλύτεροι επεξεργαστές... Ανοιξη-καλοκαίρι έρχεται με βόλτες... Αν δεν επείγεσαι, κρατήσου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα ρε παιδιά cpu βγαινουν καθε χρόνο.. 🤷😁 προσωπικά δεν θα περίμενα αλλο γιατι μετα αν θες και καρτα γραφικών θα σου έρθει μαζι ολο το πακετο μαζεμενο.. but that's just me..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Eloy είπε

Αν μπορείς, κρατήσου. Για τέλη Σεπτεμβρίου λένε... Θα έρθουν καλύτερες τιμές (λογικά) σε ραμ και μητρικές, καλύτεροι επεξεργαστές... Ανοιξη-καλοκαίρι έρχεται με βόλτες... Αν δεν επείγεσαι, κρατήσου.

καλά δεν επείγομαι, απλά έχει πλάκα "μόλις" βγήκαν και αμέσως πάνε να βγάλουν άλλους. Πάντα έτσι ήταν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, NT1G είπε

καλά δεν επείγομαι, απλά έχει πλάκα "μόλις" βγήκαν και αμέσως πάνε να βγάλουν άλλους. Πάντα έτσι ήταν;

Πάνω-κάτω έτσι.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...