Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

π@π@ρια ,ο 10900k βγαζει κοντα 800 ποντους πανω στο cpuz απο τον 5800x και στο cb20 βγαζουν τα ιδια και σχεδον σε ολες τις αλλες εφαρμογες ειναι χειροτερος ο 10900k ,και μονο που βγαινει το Bench με εντελως ασταθες συστημα καταλαβαινεις ποσο φολα ειναι.

Μνημες θα παρεις τι σκατα κανεις ? 😛

 

Αμα βρεις να μας πεις να πάρουμε! Μητρική και επεξεργαστής δυστυχώς κάθονται αρκετό διάστημα! Και πολύ φοβάμαι ότι θα άργησει κι άλλο αυτό!

Μόλις τώρα, Pantaz είπε

Αμα βρεις να μας πεις να πάρουμε! Μητρική και επεξεργαστής δυστυχώς κάθονται αρκετό διάστημα! Και πολύ φοβάμαι ότι θα άργησει κι άλλο αυτό!

😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Μητρική και επεξεργαστής δυστυχώς κάθονται αρκετό διάστημα!

Είμαι σε παρόμοια κατάσταση.....αλλά για διαφορετικούς λόγους.....δεν μου πάει η καρδιά να σπάσω το X299, ίσως τα στείλω και περιμένω το νέο HEDT του χρόνου λογικά, δε με ψήνει τo mainstream γενικά έχω ξενερώσει με την πλατφόρμα όχι από άποψη απόδοσης σίγουρα θα είναι κορυφή αλλά κάτι η έλλειψη double digit error code, λίγο η έλλειψη bios flashback και δυο sata ports σα γκουμούτσα τοποθετημένες κάθετα στην μητρική μου βγάζουν μια φτήνια που δεν.....χωνεύεται.... ναι οκ τα βρίσκεις αυτά σε strix στα 500+++€ αλλά τα είχα στην prime στα 350€ και στο HEDT σοκετ.....θα δείξει ή θα συνηθίσω στην ιδέα οτι θα ζήσω χωρίς αυτά ή θα τα στείλω....

Επεξ/σία από itanium
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, itanium είπε

Είμαι σε παρόμοια κατάσταση.....αλλά για διαφορετικούς λόγους.....δεν μου πάει η καρδιά να σπάσω το X299, ίσως τα στείλω και περιμένω το νέο HEDT του χρόνου λογικά, δε με ψήνει τo mainstream γενικά έχω ξενερώσει με την πλατφόρμα όχι από άποψη απόδοσης σίγουρα θα είναι κορυφή αλλά κάτι η έλλειψη double digit error code, λίγο η έλλειψη bios flashback και δυο sata ports σα γκουμούτσα τοποθετημένες κάθετα στην μητρική μου βγάζουν μια φτήνια που δεν.....χωνεύεται.... ναι οκ τα βρίσκεις αυτά σε strix στα 500+++€ αλλά τα είχα στην prime στα 350€ και στο HEDT σοκετ.....θα δείξει ή θα συνηθίσω στην ιδέα οτι θα ζήσω χωρίς αυτά ή θα τα στείλω....

Δυστυχώς η κατάσταση έχει όπως αναφέρεις! Αλλά όταν κυνηγάς το καινούριο θα πρέπει να θυσιάσεις κάποια πράγματα! Εγώ δεν χρειαζόμουν αναβάθμιση ας πούμε αλλά αυτή τη τρέλα που μας πιάνει και δεν μας αφήνει είναι ότι χειρότερο! Εγώ πρόλαβα μόλις από msystems και τις μνήμες μου! Από εβδομάδα λογικά θα τις εχω! Είδωμεν λοιπόν! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

π@π@ρια ,ο 10900k βγαζει κοντα 800 ποντους πανω στο cpuz απο τον 5800x και στο cb20 βγαζουν τα ιδια και σχεδον σε ολες τις αλλες εφαρμογες ειναι χειροτερος ο 10900k ,και μονο που βγαινει το Bench με εντελως ασταθες συστημα καταλαβαινεις ποσο φολα ειναι.

Μνημες θα παρεις τι σκατα κανεις ? 😛

 

Aπό το guru3d πάντως ελάχιστη διαφορά έχει η ιεραρχία των CPU μεταξύ cbr20 και cpu z. Τέσπα, who gives a duck

Μνήμες αμα βρείς θα πάρω :P Έτσι και αλλιώς δεν έχω μητρική ακόμα, είναι στην Βαυαρία, Παρασκευή προσγειωνόμαι και θα την έχω στα χέρια μου

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Pantaz είπε

Αμα βρεις να μας πεις να πάρουμε! Μητρική και επεξεργαστής δυστυχώς κάθονται αρκετό διάστημα! Και πολύ φοβάμαι ότι θα άργησει κι άλλο αυτό!

😂

Εμ θελατε ddr5 😛

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με βλέπω να σκάω 400αρα για Msi z690i Unify itx. Μάλλον επιστρέφω σε ΑΤΧ msi pro z690 A μαζί με Ddr5 (ή ddr4) για να γλυτώσω και το άκυρο +200αρι παραπάνω λόγω φορμ φακτορ. Τώρα πρέπει να ψάξω και άλλο τροφοδοτικό και να επιστρέψω στο αμαζον πίσω το SF750. 

 

+Να βρω ένα ψηλό κάτι σαν σκαμπό να μπει το pc πίσω από το υπάρχον γραφείο που θα έχει αποκλειστικά την οθόνη + περιφερειακά γιατί δε χωράει κάπου αλλού λόγω περίεργης κατασκευαστικής διαρρύθμισης δωματίου.

Θεωρώ είναι υπεραρκετή η συγκεκριμένη μητρική για 12700Κ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εμ θελατε ddr5 😛

 

Δεν λένε τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κ……..!

7 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Δεν με βλέπω να σκάω 400αρα για Msi z690i Unify itx. Μάλλον επιστρέφω σε ΑΤΧ msi pro z690 A μαζί με Ddr5 (ή ddr4) για να γλυτώσω και το άκυρο +200αρι παραπάνω λόγω φορμ φακτορ. Τώρα πρέπει να ψάξω και άλλο τροφοδοτικό και να επιστρέψω στο αμαζον πίσω το SF750. 

 

+Να βρω ένα ψηλό κάτι σαν σκαμπό να μπει το pc πίσω από το υπάρχον γραφείο που θα έχει αποκλειστικά την οθόνη + περιφερειακά γιατί δε χωράει κάπου αλλού λόγω περίεργης κατασκευαστικής διαρρύθμισης δωματίου.

Θεωρώ είναι υπεραρκετή η συγκεκριμένη μητρική για 12700Κ. 

Η φάση σε ολα τα πράγματα είναι <<οποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε>> δυστυχώς! Βρες κάτι για εμενα προσωπικά που να δουλεύει σωστά και ομαλά και περίμενε μέχρι να ομαλοποιηθεί η κατάσταση! Δεν γίνεται διαφορετικά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Δεν λένε τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κ……..!

Η φάση σε ολα τα πράγματα είναι <<οποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε>> δυστυχώς! Βρες κάτι για εμενα προσωπικά που να δουλεύει σωστά και ομαλά και περίμενε μέχρι να ομαλοποιηθεί η κατάσταση! Δεν γίνεται διαφορετικά! 

Είχα ήδη κουτί ( NR200 COOLERMASTER ) + τροφοδοτικό ( Corsair SF750 Platinum ) όμως και δίσκους / ψυκτρα να περιμένουν αλλά εφόσον οι μικρές θα βγουν με τέτοιες τιμές άστο. Αν και με βολεύει απίστευτα λόγω χώρου το NR200 γιατί το βάζω κυριολεκτικά πάνω σε ραφακι πρώην βιβλιοθήκης μόνο του, αλλά τώρα είναι πολλά τα +200€ (από τα περίπου 230€ της msi a pro -ATX) για itx μητρική. Άντε να ήταν +70-80€ να τα έδινα. 200+ είναι μεγάλη διαφορά, με τόσα συμπληρώνω και αγοράζω κάτι πιο αναγκαίο όπως καλύτερη οθόνη ή ssd /m2 ή κλπ. Τη προηγούμενη μικρή που είχα, Asrock z390 phantom itx 200€ τελική με μεταφορικά την είχα αγοράσει (2019). Και γενικά μέχρι τόσο έπαιζε και σε άλλες ΙΤΧ σε Ζ390. Σε Ζ490 πήγαμε στα 250+κατι. Σε 590 300+. 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσίμπησα ένα MSI Pro wifi DDR4 board από amazon, έχει επιστροφή ανοιχτή μέχρι 31/01/2022.

Δεν γίνεται να μένει στριμωγμένος στην συσκευασία του ο 12700KF, θα αισθάνεται καλύτερα κάτω από το cold plate 😁

Εχω παρκαρισμένο ένα κιτ patriot viper 4400 2x8 για να δούμε τι ψάρια θα πιάσει. Αν υπάρχει κάποια εναλλακτική πρόταση για RAM δώστε πόνο παρακαλώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, morehp είπε

Τσίμπησα ένα MSI Pro wifi DDR4 board από amazon, έχει επιστροφή ανοιχτή μέχρι 31/01/2022.

Δεν γίνεται να μένει στριμωγμένος στην συσκευασία του ο 12700KF, θα αισθάνεται καλύτερα κάτω από το cold plate 😁

Εχω παρκαρισμένο ένα κιτ patriot viper 4400 2x8 για να δούμε τι ψάρια θα πιάσει. Αν υπάρχει κάποια εναλλακτική πρόταση για RAM δώστε πόνο παρακαλώ!

Ωπα , που πήγε η Asus Prime A ? 

Δυνατές μνήμες αυτές για τη τιμή τους..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 7nisiotis είπε

Ωπα , που πήγε η Asus Prime A ? 

Δυνατές μνήμες αυτές για τη τιμή τους..!

στο κουτί της περιμένει DDR5 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πιστεύω οτι μόλις παρουσιαστούν οι μικροί 12th gen, τα πράγματα θα έρθουν στα ίσια τους με τις τιμές στις μνήμες και στα mboards... Tώρα βγάζουν λεφτά απο τα "αρρωστάκια"... Μετά θα μπουν και το υπόλοιπο 99% των χρηστών και των επιχειρήσεων στο παιχνίδι...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια σοβαρευτειτε.. Τι θεωριες συνωμοσιας ειναι αυτες; Υπαρχει τεραστια ελλειψη παντου και στα παντα και εχουν συμβει τα παντα απο καθε κατευθυνση ετσι ωστε να παρουν και οι τιμες την ανιουσα.. Οποιος προλαβε τον Κυριο ειδε και σε τιμες εξωφρενικες. Ετσι θα πορευτουμε για καιρο ακομη ουτε 2022 φτιαχνει η κατασταση. Τα εχουμε πει 1000000 φορες. Απλα μου φαινεται μερικοι δεν το συνειδητοποιουν ή απλα το λενε για να το λενε χωρις να εχουν καταλαβει την σοβαροτητα της καταστασης. 

Και να βρεις κατι θα πρεπει να πληρωσεις το αναλογο αντιτιμο. Αλλιως αναμονη οσο χρειαστει. 

Σε αλλα νεα ηρθε το bracket απο nzxt αλλα δεν εχω προλαβει ουτε καν να το δω οχι να το βαλω κιολας. Αν προλαβω αυριο εχει καλως.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Ρε παιδια σοβαρευτειτε.. Τι θεωριες συνωμοσιας ειναι αυτες; Υπαρχει τεραστια ελλειψη παντου και στα παντα και εχουν συμβει τα παντα απο καθε κατευθυνση ετσι ωστε να παρουν και οι τιμες την ανιουσα.. Οποιος προλαβε τον Κυριο ειδε και σε τιμες εξωφρενικες. Ετσι θα πορευτουμε για καιρο ακομη ουτε 2022 φτιαχνει η κατασταση. Τα εχουμε πει 1000000 φορες. Απλα μου φαινεται μερικοι δεν το συνειδητοποιουν ή απλα το λενε για να το λενε χωρις να εχουν καταλαβει την σοβαροτητα της καταστασης. 

Και να βρεις κατι θα πρεπει να πληρωσεις το αναλογο αντιτιμο. Αλλιως αναμονη οσο χρειαστει. 

Σε αλλα νεα ηρθε το bracket απο nzxt αλλα δεν εχω προλαβει ουτε καν να το δω οχι να το βαλω κιολας. Αν προλαβω αυριο εχει καλως.

Αν υπάρχει έλλειψη στα υλικά, δεν βγάζεις 1 atx motherboard με τρελά specs, θα βγάλεις 2 matx με μέτρια για να καλύψεις οσο περισσότερο κόσμο μπορείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα ιδανικό κόσμο που οι εταιρείες δεν κοιτάνε τη μεγιστοποίηση κέρδους ή τουλάχιστον να μην μειωθεί το περιθώριο κέρδους ναι. 

Οι εταιρείες δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα. Ούτε θέλουν το καλό μας. Θέλουν να πετύχουν τους στόχους τους. Αν ήθελαν το καλό μας θα είχαμε high end ddr4 mobos. 

Ληστρικές μεθοδους ακολουθούν και ποσως ενδιαφέρονται για τις δικές μας ανάγκες. 

Το τραγικότερο όλων είναι η ανυπαρξία DDR5 που αναγκάζει ακόμη και αυτόν που θέλει ένα καλό mobo να το σκεφτεί δίπλα να αναβαθμίσει.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...