Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Herald είπε

Σε xmp ότι και να πάρεις, μικρές διαφορές έχουν μεταξύ τους. Ανάλογα το mobo που θα διαλέξεις καλύτερα είναι τα 32gb DR bdie

Bασικά τώρα είδα, έχει φανάκι. Όχι πάλι ρε MSI, την ουτάνα μου μέσα

Μια χαρα ειναι το φανακι ρε ,πλακα κανεις? εγω το βαζω σαν + ,γεμιζετε τα κουτια με fans και σας πειράζει αν η μητρικη εχει φαν, τι ανωμαλοι ειστε εσεις :lol:

Ολες οι Itx οι καλες εχουν vrm fan

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Μια χαρα ειναι το φανακι ρε ,πλακα κανεις? εγω το βαζω σαν + ,γεμιζετε τα κουτια με fans και σας πειράζει αν η μητρικη εχει φαν, τι ανωμαλοι ειστε εσεις :lol:

Ολες οι Itx οι καλες εχουν vrm fan

Ξέρεις γιατί την έστειλα για RMA την z490 ace? Είχε κολλήσει το fanaki στις....12.000 στροφές. Και ο μόνος τρόπος να το σταματήσεις είναι είτε να αφαιρέσεις όλο το heatsink και να το αποσυνδέσεις είτε με ένα λεπτό ψαλίδι να το χώσεις μέσα στο heatsink και να το κόψεις τελείως....επειδή δεν είχα όρεξη το έστειλα RMA μαζί με το CPU στο caseking και κατέληξα με τον 11600k. Οπότε να μου λείπουν τα φανάκια :P 

YΓ1. Χάσανε το CPU και την mobo στο caseking, και κατέληξα με το σαπάκι μου. Αμά το βρούν θα μου το στείλουν λένε, ακόμα το ψάχνουν :P 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Ξέρεις γιατί την έστειλα για RMA την z490 ace? Είχε κολλήσει το fanaki στις....12.000 στροφές. Και ο μόνος τρόπος να το σταματήσεις είναι είτε να αφαιρέσεις όλο το heatsink και να το αποσυνδέσεις είτε με ένα λεπτό ψαλίδι να το χώσεις μέσα στο heatsink και να το κόψεις τελείως....επειδή δεν είχα όρεξη το έστειλα RMA μαζί με το CPU στο caseking και κατέληξα με τον 11600k. Οπότε να μου λείπουν τα φανάκια :P 

και δλδ αμα ο 12900K σου ερθει και δεν δουλευει δεν θα ξανα παρεις επεξεργαστη ? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

και δλδ αμα ο 12900K σου ερθει και δεν δουλευει δεν θα ξανα παρεις επεξεργαστη ? 😛

Όχι ρε μαν αλλά το failure rate του CPU είναι υπερβολικά μικρό. Το φανάκι άρχισε να τσιρίζει μετά από bios update, το CPU δεν θα χαλάσει στα καλά καθούμενα φαντάζομαι. Όσο πιο πολύπλοκο κάνεις κάτι τόσο μεγαλώνουν και οι πιθανότητες για fail. Ειδικά όταν δεν υπάρχει λόγος να μην έχεις πρόσβαση στο 4pin του fan, πάνε και το κρύβουν κάτω από το hetasink. 

YΓ1. Επαναλαμβάνω μήπως δεν το είδες, 12.000 rpm!!

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Herald είπε

Όχι ρε μαν αλλά το failure rate του CPU είναι υπερβολικά μικρό. Το φανάκι άρχισε να τσιρίζει μετά από bios update, το CPU δεν θα χαλάσει στα καλά καθούμενα φαντάζομαι. Όσο πιο πολύπλοκο κάνεις κάτι τόσο μεγαλώνουν και οι πιθανότητες για fail. Ειδικά όταν δεν υπάρχει λόγος να μην έχεις πρόσβαση στο 4pin του fan, πάνε και το κρύβουν κάτω από το hetasink. 

YΓ1. Επαναλαμβάνω μήπως δεν το είδες, 12.000 rpm!!

Μα έχει λέει 0 rpm mode!!! 😂😂

Πέρα από την πλάκα άκυρο εντελώς το fan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Herald είπε

Όχι ρε μαν αλλά το failure rate του CPU είναι υπερβολικά μικρό. Το φανάκι άρχισε να τσιρίζει μετά από bios update, το CPU δεν θα χαλάσει στα καλά καθούμενα φαντάζομαι. Όσο πιο πολύπλοκο κάνεις κάτι τόσο μεγαλώνουν και οι πιθανότητες για fail. Ειδικά όταν δεν υπάρχει λόγος να μην έχεις πρόσβαση στο 4pin του fan, πάνε και το κρύβουν κάτω από το hetasink. 

YΓ1. Επαναλαμβάνω μήπως δεν το είδες, 12.000 rpm!!

ε ελαττωματικο προιον ρε ,συμβαινουν αυτα, στην strix i x570 ειχε 2 φανακια και δεν επαθαν τπτ 😛 Να κατηγορεις την Msi Οχι τα φανακια 😛

6 λεπτά πριν, ChaosAD είπε

Μα έχει λέει 0 rpm mode!!! 😂😂

Πέρα από την πλάκα άκυρο εντελώς το fan.

ρε παιδια τι ακυρο μιλαμε για μητρικες που μπαινουν σε sff κουτια τραβανε ζορια τα vrm χωρις ψυξη αμα βαλεις κανα μεγαλο τσιπ πανω

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το fan πιστεύεις ότι θα καταφέρει να ρίξει τόσο πολύ την θερμοκρασία που να αξίζει ο τραγικός θόρυβος που βγάζει? Μάλλον όχι. Πλέον έχουμε τέτοια vrm που μπορεις να να τα τρέξεις και χωρίς heatsinks που λεει ο λόγος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ChaosAD είπε

Αυτό το fan πιστεύεις ότι θα καταφέρει να ρίξει τόσο πολύ την θερμοκρασία που να αξίζει ο τραγικός θόρυβος που βγάζει? Μάλλον όχι. Πλέον έχουμε τέτοια vrm που μπορεις να να τα τρέξεις και χωρίς heatsinks που λεει ο λόγος. 

Δεν κάνει θόρυβο, συνήθως off θα είναι. Απλά αν σου κάτσει όπως και εμένα, ετοιμάσου για απογείωση.

Λόγω των 10vrm "το χρειάζεται" το φανάκι αν δουλεύεις all core workloads oced στα 300 watts, δεδομένου ότι θα έχεις και μικρό case + AIO με καθόλου airflow στα VRMs. 

Απλά να έχεις πρόχειρο και ένα ψαλίδι, αμά γίνει πάλι η λαλακία κόβεις το καλώδιο :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν κάνει θόρυβο, συνήθως off θα είναι. Απλά αν σου κάτσει όπως και εμένα, ετοιμάσου για απογείωση.

Λόγω των 10vrm "το χρειάζεται" το φανάκι αν δουλεύεις all core workloads oced στα 300 watts, δεδομένου ότι θα έχεις και μικρό case + AIO με καθόλου airflow στα VRMs. 

Απλά να έχεις πρόχειρο και ένα ψαλίδι, αμά γίνει πάλι η λαλακία κόβεις το καλώδιο :P 

Ναι συμφωνώ, αλλά το θέμα είναι ότι πρεπει ξέρεις τι build θες να κάνεις. Αν θες να pushαρεις 300w, δεν θα πας σε sff. Όσοι φτιαχνουν τέτοια pc πάνε για max efficiency και όχι για max oc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, ChaosAD είπε

Αυτό το fan πιστεύεις ότι θα καταφέρει να ρίξει τόσο πολύ την θερμοκρασία που να αξίζει ο τραγικός θόρυβος που βγάζει? Μάλλον όχι. Πλέον έχουμε τέτοια vrm που μπορεις να να τα τρέξεις και χωρίς heatsinks που λεει ο λόγος. 

Αυτο το φαν θα καταφερει να περασει τον αερα απο εκει που πρεπει ωστε να ψυξει το heatsink, ξανα λεω μιλαμε για μητρικες που μπαινουν στριμωχτα σε sff κουτια ,προφανως και θα βοηθησει το vrm fan

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην παρεξηγηθω, καταλαβαίνω απόλυτα την όποια σχετική χρησιμότητα μπορεί να έχει ένα fan στην συγκεκριμένη χρήση. Απλά δεν πιστεύω, ότι ο θόρυβος που θα έχεις όταν θα το χρειαστείς, θα αξίζει την φασαρία. Από την άλλη αν έχει κάποιο disable στο bios από εμένα είναι ναι 👌

Επεξ/σία από ChaosAD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Σε xmp ότι και να πάρεις, μικρές διαφορές έχουν μεταξύ τους. Ανάλογα το mobo που θα διαλέξεις καλύτερα είναι τα 32gb DR bdie

Bασικά τώρα είδα, έχει φανάκι. Όχι πάλι ρε MSI, την ουτάνα μου μέσα

Δε δουλεύει συνεχώς. Το είπαν και στο live. Σε πολύ ακραία περίπτωση που τη στριμώξεις πουθενά λέει ανάβει. Είναι σαν τις κάρτες γραφικών....0 rpm semi passive. 

Δηλαδή με ένα NR200 που έχει καλές θερμοκρασίες δε θα έχει θέμα.

Με τρώει το χέρι όταν τη δω να τη πάρω αλλά θα περιμένω να στρώσει η τιμή μαζί με τις ραμ, θα πάω για κάποιους μήνες σε φθηνή MSI pro z690 - A DDR4 + 32GH DDR4, κρατάω και το Coolermaster NR200 στο ράφι για αργότερα.

Περιμένω παράλληλα μήπως cyber Monday επανέλθει καμια προσφορουλα σε 32αρες DDR4

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...