Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://wccftech.com/intel-alder-lake-s-specifications-pricing-appear-at-microcenter-core-i9-12900k-listed-for-669-99-us-core-i7-12700k-for-469-99-us/

669$ 12900K και 469$ 12700K prelisted στο microcenter USA (αφαιρέθηκαν λίγες ώρες μετά)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μη τα παίρνουμε τοίς μετρητοίς αυτά.. Άλλη αγορά η Ε.Ε. 

Αν θέλετε ένα στοιχείο 

Screenshot_20211022-210050.jpg.ba9447e260e9dfb3ce473eebd9b0817b.jpg

Δεν έχει ακυρωθεί κάτι ακόμη. Επίσης άλλαξε και η φωτογραφία. Είχε ένα κουτάκι και τώρα έγινε σαν sticker

 

Αμαζον Γαλλίας: 434€κατι νομίζω ήταν, μπήκε και το ελλ.ΦΠΑ + 5€ μεταφορικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι τιμές των αλτερ είναι πολύ καλές , ο 14-Core i9-9990XE είχε 2300$ και ρουφούσε 400-500watt ανάλογα την μητρική. Ο i9 9920X 12-core 1189$.

 

Επεξ/σία από nick0lis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι προχθές ήταν έτσι 

IMG_20211023_130517.jpg

*placeholder τιμή; placeholder εικόνες; Λάθος; Θα σας πω σίγουρα θεωρώ είτε στις 26 είτε 27 που ανοίγει για όλους το παραθυράκι προπαραγγελιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Kαι γώ για MSI πάω, αλλά εσύ θες MSI σε launch date. Bugfest

Η μόνη επιλογή που θεωρώ αξιόλογη MSI μαζί με Asus.

Asrock παθών 2 φορές. 

Gigabyte διάβασα περίεργα σχόλια και δεν ξέρω. Νομίζω και εδώ κάποια παιδιά σε Ζ390-Ζ490 δεν έλεγαν καλά σχόλια για το bios & τη διαχείριση της μνήμης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

399$ είχε ο 11700K, οπότε 449$. Τόσο είχε και ο 5800X MSRP. Ελλάδα 480 με 500 ευρώ για τον 12700Κ, 650 με 700 ευρώ ο 12900K. Παραπάνω πιστεύω θα είναι αδικαιολόγητο, παρακάτω θα είναι (ευχάριστη) έκπληξη για μένα.

Αν ο 127000Κ βγει στα $449 θα είναι εκατό δολάρια κάτω από τον 11900Κ. Θα είναι η πρώτη φορά που η καινούργια γενέα i7 θα ρίχνει κατά πολύ και σε ST αλλά και MT στην προηγούμενη γενέα i9 και με τεράστια διαφορά σε τιμή.

Επίσης να τονίσω ότι αν βγάλει τον 12700Κ στα $449 με τις επιδόσεις που θα έχει,   θα αναγκαστεί η να ρίξει τιμές στην σειρά 11χχχ η να την βγάλει EOL. Η Intel δεν ρίχνει ποτέ τις τιμές της και EOL δεν θα βγάλει την σειρά 11χχχ γιατί δεν έχει τόσο capacity στα 10nm για να καλύψει την ζήτηση.  

Προσωπικά δεν τον βλέπω τον 12700Κ κάτω από $499 SEP, ιδιαίτερα με τα σημερινά δεδομένα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Η μόνη επιλογή που θεωρώ αξιόλογη MSI μαζί με Asus.

Asrock παθών 2 φορές. 

Gigabyte διάβασα περίεργα σχόλια και δεν ξέρω. Νομίζω και εδώ κάποια παιδιά σε Ζ390-Ζ490 δεν έλεγαν καλά σχόλια για το bios & τη διαχείριση της μνήμης. 

Ε ναι η giga σε μνήμες είναι πιάστο αυγό και κούρευτο. Απλά MSI τους πρώτους 6 μήνες θα είσαι με "beta" bios. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το βλέπω για αρχή να παίρνουν μόνο οι πολύ πορωμένοι. Οι υπόλοιποι θα συνεχίσουν να παίρνουν ddr4 γιατί στο σύνολο θες πολύ περισσότερα χρήματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ShooterX είπε

Με 6 cores στα 4500 all core είναι λογικό να είναι +20-25% μόνο από την αύξηση IPC. Αν τα 4 efficient cores αποδίδουν όσο 2 Zen 3, εύκολα φτάνουμε στο +50%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που θα βρούμε να παραγγείλουμε δεν ξέρω... Έχει κάνει κανείς τηλέφωνα σε πλαίσιο και λοιπές εταιρίες για pre-order? Κάτι μου λέει πως αν δεν είσαι μεσα στο pre-order θα πας για πάσχα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθίστε να δούμε τι θα ισχύει στην πραγματικότητα από πλευράς επιδόσεων. Πάντως ένας υγιώς σκεπτόμενος δεν είναι κατά της intel ή κατά της nvidia ή κατά της amd. Είμαστε κατά των κακών προϊόντων. Όταν η AMD έβγαζε τα σκουπίδια τους FX και εγώ με intel ήμουν. Μετά με τους zen/+/2 ήταν η καλύτερη all-around λύση εκτός αν ήθελες gaming με top of the top κάρτα. Με τους zen3 είναι η καλύτερη παντού. Αν η intel είναι η καλύτερη παντού με τους 12th και η AMD δεν έχει απάντηση τότε θα πάω σε intel όταν αλλάξω cpu. Το ίδιο και στις κάρτες. Αν η AMD βγάλει αντίστοιχο ή καλύτερο RT + encoder + upscale θα πάω σε αυτούς. Δεν καταλαβαίνω τα κολλήματα με εταιρείες, εκτός αν βέβαια κάποιος παίρνει ποσοστά οπότε τότε ναι, είναι κατανοητό..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...