Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

για τς κουτια τις παιρνετε εσεις ρε τις cpu? 

Κάτι ανάλογο μπορείς να πεις για τις GPU και τα RGB.

Το κουτί απλά συμπληρώνει την όλη εικόνα. Για να δίνουν τόση σημασία στο σχεδιασμό των κουτιών των flagships κάτι θα ξέρουν. Υπονοώντας και ποιοι πραγματικά τα αγοράζουν κατά βάση, άσχετα με το τι ανάγκες προσποιούνται στα φόρα. Πάντως το "μάτι του Monstar" του δικού μου το έχω σε διακοσμητικό ρόλο μέσα στο δωμάτιο.

Για επιδόσεις σχετικά με τον 12900K δεν το συζητάμε. Πάνω από τον 5950X σε MT και ανασκολοπισμός σε ST που είναι και η ουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Herald είπε

Σου ειπα ξαναδιαβασε, δεν το έκανες. 

Η σελιδα λεει οτι το mindfactory πουλησε σε τελικο καταναλωτη 12900k στα 610$. Αναφέρει δολλαρια γιατι προφανώς είναι us based η σελιδα. 

Δεν μιλαει για launch price ξαναλεω, λεει για τιμες πωλησης σε ευρωπαικο καταστημα

Πριν δεν έκατσα να το διαβάσω αλλά τώρα έκατσα και διάβασα.

Όχι μόνο αυτό αλλά βρήκα και τον τύπο στο Reddit που αγόρασε τους 12900Κ.

Δυστυχώς είχα δίκιο. Είναι χωρίς φόρο/VAT/κτλ κτλ

Μακάρι να ήταν για να γίνει σφαγή...

2 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

 Πάνω από τον 5950X σε MT

Για το ST κλείσαμε.

Πάνω από 5950Χ σε ΜΤ πως το ξέρουμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Για το ST κλείσαμε.

Πάνω από 5950Χ σε ΜΤ πως το ξέρουμε;

Από τα leaks. Αλλά ας πούμε ότι δεν ισχύει. Όλα τα προγράμματα από τα πρώτα 4-12 threads επωφελούνται κυρίως. Όλα εκτός από τα rendering apps που αφορούν μόνο καλλιτέχνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Κάτι ανάλογο μπορείς να πεις για τις GPU και τα RGB.

Το κουτί απλά συμπληρώνει την όλη εικόνα. Για να δίνουν τόση σημασία στο σχεδιασμό των κουτιών των flagships κάτι θα ξέρουν. Υπονοώντας και ποιοι πραγματικά τα αγοράζουν κατά βάση, άσχετα με το τι ανάγκες προσποιούνται στα φόρα. Πάντως το "μάτι του Monstar" του δικού μου το έχω σε διακοσμητικό ρόλο μέσα στο δωμάτιο.

Για επιδόσεις σχετικά με τον 12900K δεν το συζητάμε. Πάνω από τον 5950X σε MT και ανασκολοπισμός σε ST που είναι και η ουσία.

αυτό έλειπε ρε να εβγαζε cpu και να ηταν πιο αργος απο την προηγουμενη γενια του αντιπαλου , ποσες φορες να την κανει αυτην την πατατα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Για επιδόσεις σχετικά με τον 12900K δεν το συζητάμε. Πάνω από τον 5950X σε MT και ανασκολοπισμός σε ST που είναι και η ουσία.

Τα τελευταία leaks δείχνουν 5 με 10% κάτω από 5950X σε MT

1 ώρα πριν, Herald είπε

Σου ειπα ξαναδιαβασε, δεν το έκανες. 

Η σελιδα λεει οτι το mindfactory πουλησε σε τελικο καταναλωτη 12900k στα 610$. Αναφέρει δολλαρια γιατι προφανώς είναι us based η σελιδα. 

Δεν μιλαει για launch price ξαναλεω, λεει για τιμες πωλησης σε ευρωπαικο καταστημα

Το wccftech το κατάλαβε λάθος. Στην αρχική ιστορία από το videocardz.com λέει άλλα.

Spoiler

Back in March when Intel was launching its Rocket Lake CPUs, German retailer began selling new CPUs nearly a month ahead of the official introduction. This time around there are such breaches of the embargo, however, as we have learned from Seby9123 he was able to order not one but two Core i9-12900K CPUs nearly 2 weeks ahead of launch.

According to him, both CPUs were purchased at 610 USD, but he chose not to name the retailer that has clearly breached the embargo. We also get to see the full unboxing of the processors which features a small (fake) wafer that will look great as a display element, and the processor itself with correct S-Spec code.

 

38 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Από τα leaks. Αλλά ας πούμε ότι δεν ισχύει. Όλα τα προγράμματα από τα πρώτα 4-12 threads επωφελούνται κυρίως. Όλα εκτός από τα rendering apps που αφορούν μόνο καλλιτέχνες.

VMs, code compiling, scientific calculations και πολλά άλλα. Δεν είναι μόνο για photoshop και παιχνίδια οι Η/Υ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kkatzos είπε

Πριν δεν έκατσα να το διαβάσω αλλά τώρα έκατσα και διάβασα.

Όχι μόνο αυτό αλλά βρήκα και τον τύπο στο Reddit που αγόρασε τους 12900Κ.

Δυστυχώς είχα δίκιο. Είναι χωρίς φόρο/VAT/κτλ κτλ

Μακάρι να ήταν για να γίνει σφαγή...

Eντάξει αφού διάβασες και είχες και δίκιο...πάσο. Θα φάω τώρα 30 σελίδες νομίζεις να διαφωνώ μαζί σου για το χρώμα του ουρανού. Κλάιν

2 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Κάτι ανάλογο μπορείς να πεις για τις GPU και τα RGB.

Το κουτί απλά συμπληρώνει την όλη εικόνα. Για να δίνουν τόση σημασία στο σχεδιασμό των κουτιών των flagships κάτι θα ξέρουν. Υπονοώντας και ποιοι πραγματικά τα αγοράζουν κατά βάση, άσχετα με το τι ανάγκες προσποιούνται στα φόρα. Πάντως το "μάτι του Monstar" του δικού μου το έχω σε διακοσμητικό ρόλο μέσα στο δωμάτιο.

Για επιδόσεις σχετικά με τον 12900K δεν το συζητάμε. Πάνω από τον 5950X σε MT και ανασκολοπισμός σε ST που είναι και η ουσία.

Εγώ τους αγοράζω τυλιγμένους σε χαρτόπετσετα άρα δεν με παίρνει η μπάλα :P 

Το MT γενικά αδιάφορο είναι, ST και latency να δούμε. Σε MT ας είναι και 5 καντάρια πίσω, who cares. Όλοι οι TR μπροστά από τον 5950x είναι, υπάρχει κανείς τριγύρω που τους προτίμησε έναντι του 5950x? Όχι βέβαια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Herald είπε

Eντάξει αφού διάβασες και είχες και δίκιο...πάσο. Θα φάω τώρα 30 σελίδες νομίζεις να διαφωνώ μαζί σου για το χρώμα του ουρανού. Κλάιν

Εσυ δε μου είπες να διαβάσω το σκουπίδ... εεε άρθρο;

Ε, το έκανα. Μέσα έχει παραπομπή στο reddit, την οποία ακολούθησα.

Διαβάζοντας λίγο παρακάτω ρωτάνε τον τύπο που αγόρασε τους 12900Κ αν τα 610 USD είναι pre tax ή post tax.

Απάντησε "pre tax".

Ως εκ τούτου δεν υπάρχει διαφωνία, ουτε 30 σελιδες με απαντήσεις, αφού τα γεγονότα μιλάνε από μόνα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Herald είπε

Eντάξει αφού διάβασες και είχες και δίκιο...πάσο. Θα φάω τώρα 30 σελίδες νομίζεις να διαφωνώ μαζί σου για το χρώμα του ουρανού. Κλάιν

Εγώ τους αγοράζω τυλιγμένους σε χαρτόπετσετα άρα δεν με παίρνει η μπάλα :P 

Το MT γενικά αδιάφορο είναι, ST και latency να δούμε. Σε MT ας είναι και 5 καντάρια πίσω, who cares. Όλοι οι TR μπροστά από τον 5950x είναι, υπάρχει κανείς τριγύρω που τους προτίμησε έναντι του 5950x? Όχι βέβαια. 

Αληθεια και εσυ τωρα περιμενεις τετοια τιμη μωρε? ειδικα τωρα που πεφτει αρμεγματακι?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Εσυ δε μου είπες να διαβάσω το σκουπίδ... εεε άρθρο;

Ε, το έκανα. Μέσα έχει παραπομπή στο reddit, την οποία ακολούθησα.

Διαβάζοντας λίγο παρακάτω ρωτάνε τον τύπο που αγόρασε τους 12900Κ αν τα 610 USD είναι pre tax ή post tax.

Απάντησε "pre tax".

Ως εκ τούτου δεν υπάρχει διαφωνία, ουτε 30 σελιδες με απαντήσεις, αφού τα γεγονότα μιλάνε από μόνα τους.

Ωχού, είσαι απάλευτος.

Γράφει το site για πώληση από mindfactory σε ιδιώτη στα 610$. ΣΩΣΤΑ? Σωστά

Σχολίαζω εγώ "αν αυτή είναι η τιμή, τέλεια"

Μου απαντάς εσύ κάτι για τιμές σε US, που δεν περιέχουν ΦΠΑ, άσχετο εντελώς με την είδηση του site.

Και μετά μου λές ότι...κάνω λάθος. 

Σε τι κάνω λάθος? Αν η τιμή ΕΙΝΑΙ αυτή που λέει το site, θα μαμάει. Το ότι το site μετέφερε όπως λές λανθασμένα μια είδηση είναι άσχετο με αυτό που σχολίασα. 

 

 

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Αληθεια και εσυ τωρα περιμενεις τετοια τιμη μωρε? ειδικα τωρα που πεφτει αρμεγματακι?

Δεν περίμενα τέτοια τιμή, γιαυτό είπα ΑΝ είναι αυτή η τιμή θα μαμάει. Πάντως περιμένω χαμηλά τις τιμές, αν γίνει AMD και η Intel στις τιμές απλά σκιπάρω.Θα περιμένουμε την Apple :P 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Herald το wccftech έκανε λάθος, στο videocardz.com που είναι το reference link του wccftech λέει άλλα, το έγραψα παραπάνω. Έχει δίκιο ο @kkatzos

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, malakudi είπε

@Herald το wccftech έκανε λάθος, στο videocardz.com που είναι το reference link του wccftech λέει άλλα, το έγραψα παραπάνω. Έχει δίκιο ο @kkatzos

To κατάλαβα ότι το wccftech έκανε λάθος, αλλά αυτό τι σχέση έχει με αυτό που έγραψα εγώ? 

Εγώ είπα ΑΝ αυτή είναι η τιμή, μαμάει. Διαφώνεις με το ότι ΑΝ αυτή είναι η τιμή (610$ τελική τιμή με ΦΠΑ όπως αναφέρει το site), θα μάμαγε? Φαντάζομαι όχι ;) 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

To κατάλαβα ότι το wccftech έκανε λάθος, αλλά αυτό τι σχέση έχει με αυτό που έγραψα εγώ? 

Εγώ είπα ΑΝ αυτή είναι η τιμή, μαμάει. Διαφώνεις με το ότι ΑΝ αυτή είναι η τιμή (610$ τελική τιμή με ΦΠΑ όπως αναφέρει το site), θα μάμαγε? Φαντάζομαι όχι ;) 

Ε κι αν έχει 300 ευρώ μαμάει ακόμα πιο πολύ αλλά τι σημασία έχει; Για να μη μένουν λάθος εντυπώσεις, ο τύπος αγόρασε στα 610$ από USA χωρίς sales tax, οπότε για Ελλάδα αυτή η τιμή αντιστοιχεί σε 650 ευρώ (610$ -> 525 ευρώ + 24% = 650 ευρώ). Ο 5950Χ είναι στα 750 τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Ε κι αν έχει 300 ευρώ μαμάει ακόμα πιο πολύ αλλά τι σημασία έχει; Για να μη μένουν λάθος εντυπώσεις, ο τύπος αγόρασε στα 610$ από USA χωρίς sales tax, οπότε για Ελλάδα αυτή η τιμή αντιστοιχεί σε 650 ευρώ (610$ -> 525 ευρώ + 24% = 650 ευρώ). Ο 5950Χ είναι στα 750 τώρα.

Δεν ξέρω αν αγόρασε από USA, μπορεί και από Ευρώπη. Όχι ότι έχει και σημασία δηλαδή αυτό. Η τιμή απλά αναφέρεται σε $ λόγω του wccftech που είναι usbased φαντάζομαι. Τέσπα, λεπτομέρειες είναι αυτά. 


Τα 650 πάντως δεν είναι καθόλου καλή τιμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kazantzidis είπε

Ξαφνικά κάηκε η μητρική μου και πρέπει να πάρω υπολογιστή. Στην Ελλάδα πότε θα έρθουν; Να κάνω υπομονή;

 

4 Νοεμβρίου που διάβασα θα είναι και στην Ελλάδα; Συνήθως πως γίνεται η διάθεση;

Γκαντεμιά. Εγώ έτσι την πάτησα με τον i5-750 που είχα, περίμενα να πάρω 9700K αλλά οι τιμές στην Ελλάδα (και γενικά) ήταν πολύ πάνω οπότε πήγα RYZEN 2700.

Άγνωστό το αν θα υπάρχουν εδώ day 1 μαζί με μητρικές, ίσως αν ρωτήσεις σε κάποιο κατάστημα να ξέρουν να σου πούνε για το πότε περιμένουν να παραλάβουν.

Πάντως στην προηγούμενη γενιά (rocket lake) είχαν πουληθεί κομμάτια και πριν το launch date, στην Γερμανία όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...