Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 minutes ago, noFEARgr said:

Kαταλαβαινω που θα βρισκεται ενας 7800x3d , οταν δεν ειναι gpu bound , το πετυχα σχεδον αυτην την φορα :P

desktopscreenshot2023byevh.png

 

 

this will not age well :P 

Πως το ξεκλείδωσες το framerate? Με τα ίδια settings με εσένα εμένα είναι κολλήμενο στα 119

Aσέ okay, το βρήκα. Δες τα settings αν είναι ίδια με το δικό σου

 

image.png.0cf198163911498d2107f9dd2e4a7624.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Θες με ultra high το lighting η very high ; Παντως σε αρκετα σημεια εισαι gpu limited εκει . 

ναι βάλτα όλα δεξιά και τις μπάρες! απλά το παράδοξο είναι ότι και σε 1080p δε κράταγε 60 σε μερικά σημεία εκεί σε αυτόν με τα λαχανα κάτω από το δέντρο και μέσα στο σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Herald said:

Πως το ξεκλείδωσες το framerate? Με τα ίδια settings με εσένα εμένα είναι κολλήμενο στα 119

Aσέ okay, το βρήκα. Δες τα settings αν είναι ίδια με το δικό σου

 

image.png.0cf198163911498d2107f9dd2e4a7624.png

Πως το βρηκες ; Εγω αναγκαζομαι και τρεχω σε windows και μη focused το παραθυρο για να ξεκωλησει απο τα 119. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, noFEARgr said:

Πως το βρηκες ; Εγω αναγκαζομαι και τρεχω σε windows και μη focused το παραθυρο για να ξεκωλησει απο τα 119. 

Στο VSYNC του παιχνιδιού είναι το πρόβλημα, κλείσει το GSYNC τελείως από το control panel και βάλε το VSYNC σε unlimited. Και εγώ σε παράθυρο το τρέχω

17 minutes ago, Tambas91 said:

ναι βάλτα όλα δεξιά και τις μπάρες! απλά το παράδοξο είναι ότι και σε 1080p δε κράταγε 60 σε μερικά σημεία εκεί σε αυτόν με τα λαχανα κάτω από το δέντρο και μέσα στο σπίτι

Eπειδή έσυ ψάχνεσαι τι να αγοράσεις, έχω κάτι leaks από 7800x 4d στο forza, τα λιγουρεύεσαι? :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, Herald said:

Στο VSYNC του παιχνιδιού είναι το πρόβλημα, κλείσει το GSYNC τελείως από το control panel και βάλε το VSYNC σε unlimited. Και εγώ σε παράθυρο το τρέχω

Eπειδή έσυ ψάχνεσαι τι να αγοράσεις, έχω κάτι leaks από 7800x 4d στο forza, τα λιγουρεύεσαι? :P 

To παιχνιδι ειναι gpu bound ακομα και σε τετοιες αναλυσεις. Την gpu κανουμε benchmark ουσιαστικα.  Απλα ριχνοντας την αναλυση και αλλο . Και ακομα δεν εχω καταφερει να πεσω στο 0.0 gpu percentage. 

desktopscreenshot2023fkdjq.png

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, noFEARgr said:

To παιχνιδι ειναι gpu bound ακομα και σε τετοιες αναλυσεις. Την gpu κανουμε benchmark ουσιαστικα.  Απλα ριχνοντας την αναλυση και αλλο . Και ακομα δεν εχω καταφερει να πεσω στο 0.0 gpu percentage. 

desktopscreenshot2023fkdjq.png

 

 

 

 

Αυτό είναι το καλύτερο? Να ανεβάσω και το δικό μου? Περιμένω για παστέλια :P (σορρυ, αλλά εσύ το ξεκίνησες...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Herald said:

Αυτό είναι το καλύτερο? Να ανεβάσω και το δικό μου? Περιμένω για παστέλια :P (σορρυ, αλλά εσύ το ξεκίνησες...)

Nαι τι , καλυτερα τρεχει η 4090 σου δεν το αρνηθηκα :P Kανω summon τον @kkatzos να μας πει αν μετραει το cpu simulation :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, noFEARgr said:

Nαι τι , καλυτερα τρεχει η 4090 σου δεν το αρνηθηκα :P Kανω summon τον @kkatzos να μας πει αν μετραει το cpu simulation :P 

Ναι ναι, η 4090 είναι, και εσένα και τον kkatzo η κάρτα σας κόβει...

 

Όταν λέω ότι review vs πραγματικότητα έχουν μια διαφορά....το latest and greatest της amd παλεύει (και χάνει) με Intel 2 γενιές πίσω. Αυτό, δεν έχω να προσθέσω κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Herald said:

Ναι ναι, η 4090 είναι, και εσένα και τον kkatzo η κάρτα σας κόβει...

 

Όταν λέω ότι review vs πραγματικότητα έχουν μια διαφορά....το latest and greatest της amd παλεύει (και χάνει) με Intel 2 γενιές πίσω. Αυτό, δεν έχω να προσθέσω κάτι. 

Ρε με δουλευεις , ακομα και σε 800x600 δεν εχω 0% gpu percentage. ( Σε εσενα εχει .)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, noFEARgr said:

Ρε με δουλευεις , ακομα και σε 800x600 δεν εχω 0% gpu percentage. ( Σε εσενα εχει .)

Tην κάρτα την έχω στο 50% power limit...εντάξει, σε κόβει η κάρτα γιαυτό δεν ρίχνει παστέλια. Okay bro. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να προσθέσω m2 άνοιξα το κουτί, αλλά τελικά πέρασα και το Κινέζο στον επεξεργαστή.

Έκανα σχεδόν 1 χρόνο αλλά τελικά το πέρασα 🤣 πήρα - 3 βαθμούς 👀 

Ευτυχώς το κρύβει η ψύξη, αυτό το 12 είναι παραπλανητικό🤣

IMG_20231018_174244.jpg.9edafb47f87be45d00cf51b0e3378333.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Herald είπε

Όταν λέω ότι review vs πραγματικότητα έχουν μια διαφορά....το latest and greatest της amd παλεύει (και χάνει) με Intel 2 γενιές πίσω. Αυτό, δεν έχω να προσθέσω κάτι. 

Κάθεσαι και σχολιάζεις σε προβληματικό bench.

Γιατί δεν τρέχετε ένα Forza Horizon 5 bench που θεωρητικά δεν έχει τέτοια θέματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, kkatzos said:

Κάθεσαι και σχολιάζεις σε προβληματικό bench.

Γιατί δεν τρέχετε ένα Forza Horizon 5 bench που θεωρητικά δεν έχει τέτοια θέματα;

Τόση ώρα που γράφει για παστέλια δεν ήταν προβληματικό. Χτες που με πέρναγες και καλά πάλι δεν ήταν προβληματικό 😁

Και το horizon ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχει, το έχω τεσταρει. Ίσως όχι τέτοια χάλια σαν το motorsport αλλά πάλι κάνει τα δικά του. Να τεσταεουμε πάντως, δεν έχω θέμα, απλά μετά πάλι θα τον κόβει η 4090 και θα είναι προβληματικό και το horizon 😁😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 minutes ago, Tambas91 said:

ναι βάλτα όλα δεξιά και τις μπάρες! απλά το παράδοξο είναι ότι και σε 1080p δε κράταγε 60 σε μερικά σημεία εκεί σε αυτόν με τα λαχανα κάτω από το δέντρο και μέσα στο σπίτι

Για να μην σε εχω και περιμενεις , μεχρι να βγαλω ακρη με το herald   παρε 2 screenshot απο τα σημεια που ελεγες και αργοτερα σου ανεβαζω και βιντεο αν θες. 

Αυτες με τα υψηλα fps ειναι με very high lighting  οι αλλες με ultra high lighting. Oλα τα αλλα settings ultra high

Spoiler

kingdomcomedeliveranc6efuv.png

kingdomcomedeliverancknfnp.pngkingdomcomedeliveranc5getz.pngkingdomcomedeliverancxqe8w.png

 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...