Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

120GB μόνο για bench? 😗

Γιατί όχι? Εδώ όλος ο υπολογιστής μου αυτή την περίοδο μόνο για αυτό το λόγο υπάρχει (σαν ρύθμιση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Herald είπε

Βάλε και κανα starfield tlou cyberpunk kcd να τρέξω και εγώ στο ίδιο σημείο να φαίνονται fps και καταναλώσεις να τα ενώσω σε ένα Video να δούμε τον killer εν ώρα δράσης 😁

Μην το κάνεις. Δε θα είναι αντιπροσωπευτική η εικόνα. Θα πετάγονται διάφοροι και θα λένε "ο δικός μου 3D έχει καλύτερα fps και χαμηλότερη κατανάλωση" και θα ψάχνουν να βρουν γιατί.

Μέχρι τότε πάρε τα ορνιθοσκαλίσματα που ζήτησες

Forza.jpg.0e45c8ab2a7377d85b08e04058f74488.jpg

πάλι 93 fps βγάζω και 90κάτι (καλή τύχη να καταλάβεις τι λέει) είναι το όριο της GPU. Σου λένε έχει θέμα το παιχνίδι, εκεί τα δικά σου εσύ. Μόνο το CPU Simulation ανέβηκε στο 560fps (αν βλέπω καλά) αφού ανέβασα τις μνήμες στα 3733.

Και ένα bonus CP2077 με Path Tracing. Υποθέτω CPU limited αλλά δεν ξέρω τόσο βαρύ που είναι το PT.

CP2077.jpg.098d9c00fb7cefa8da6d894d8b1ffc7f.jpg

  

5 ώρες πριν, Herald είπε

Στην ίδια φάση, παρακαλάω να ανεβάσει κανένας νούμερα με τον 5800x 3d αλλά το αποφεύγουν όπως ο διάβολος το λιβάνι. Μην χαλάσει το παραμύθι 😁

και πες τι άλλο έχεις ζητήσει και δε σου δόθηκε.

Θα σου ζητούσα να ανεβάσεις τίποτα από Flight Simulator για να γελάσουμε αλλά δεν το έχω και είναι και τεράστιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, kkatzos said:

Μην το κάνεις. Δε θα είναι αντιπροσωπευτική η εικόνα. Θα πετάγονται διάφοροι και θα λένε "ο δικός μου 3D έχει καλύτερα fps και χαμηλότερη κατανάλωση" και θα ψάχνουν να βρουν γιατί.

Μέχρι τότε πάρε τα ορνιθοσκαλίσματα που ζήτησες

Forza.jpg.0e45c8ab2a7377d85b08e04058f74488.jpg

πάλι 93 fps βγάζω και 90κάτι (καλή τύχη να καταλάβεις τι λέει) είναι το όριο της GPU. Σου λένε έχει θέμα το παιχνίδι, εκεί τα δικά σου εσύ. Μόνο το CPU Simulation ανέβηκε στο 560fps (αν βλέπω καλά) αφού ανέβασα τις μνήμες στα 3733.

Και ένα bonus CP2077 με Path Tracing. Υποθέτω CPU limited αλλά δεν ξέρω τόσο βαρύ που είναι το PT.

CP2077.jpg.098d9c00fb7cefa8da6d894d8b1ffc7f.jpg

  

και πες τι άλλο έχεις ζητήσει και δε σου δόθηκε.

Θα σου ζητούσα να ανεβάσεις τίποτα από Flight Simulator για να γελάσουμε αλλά δεν το έχω και είναι και τεράστιο.

Το παιχνίδι απέκτησε θέμα όταν είδες ότι μένεις πίσω? Γιατί μέχρι προχτές είπες με πέρναγες 😁

Εγώ τα πάντα τεστάρω, δεν έχω θέμα, ότι μου ζητήσεις το τρέχω. Άμα θες msfs πες μου να το δοκιμάσω, κανένα πρόβλημά. Το έχω δεδομένο ότι 9/10 παιχνίδια τρώει τάφο και σε κατανάλωση και σε επιδόσεις ο 5800x 3d. 12600k ανταγωνιζεται. 

 

Το όριο της gpu δεν λέει κάτι, έτρεξα χτες με 99% gpu bound και όριο gpu στα 140 και έβγαλα 120 fps. Δεν στέκουν τα νούμερα που γράφει ο πίνακας. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Herald είπε

Το παιχνίδι απέκτησε θέμα όταν είδες ότι μένεις πίσω? Γιατί μέχρι προχτές είπες με πέρναγες 😁

Πρόσεξε, εκτίθεσαι.

Είπα ξεκάθαρα για CPU Simulation. Τα υπόλοιπα είναι θέμα διαφορετικής GPU/limits κτλ κτλ.

20 λεπτά πριν, Herald είπε

Το όριο της gpu δεν λέει κάτι, έτρεξα χτες με 99% gpu bound και όριο gpu στα 140 και έβγαλα 120 fps. Δεν στέκουν τα νούμερα που γράφει ο πίνακας. 

Και εγώ μια φορά είχα βγάλει 299 fps, αλλά έβγαλε υπερστροφή η McLaren F1 και έκανε τετακέ πριν προλάβω να τραβήξω screenshot. 🤣

Σε βλέπει όλη η κοινότητα του insomnia να λες αυτά τα άκυρα και να συνεχίζεις να εκτίθεσαι.

Κοιτώντας τα παλιά δικά σου και του xoroxronis βγάζει απόλυτο νόημα ο πίνακας.

21 λεπτά πριν, Herald είπε

Το έχω δεδομένο ότι 9/10 παιχνίδια τρώει τάφο και σε κατανάλωση και σε επιδόσεις ο 5800x 3d.

Εσύ μπορεί να το έχεις δεδομένο, όλος ο υπόλοιπος πλανήτης δεν το έχει. Και η πραγματικότητα μαζί τους.

Είσαι αυτό που λέμε "τσακωμένος με την πραγματικότητα".

24 λεπτά πριν, Herald είπε

12600k ανταγωνιζεται. 

Παραπάνω έχω νούμερα από CP2077, ένα ομολογουμένως ουδέτερο game. Επίσης ένα game που αξιοποιεί πολλά threads.

Θεωρώ ότι δε με κόβει η GPU, δεν είμαι σίγουρος.

Βρες 12600Κ να δούμε πόσα βγάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, kkatzos said:

Πρόσεξε, εκτίθεσαι.

Είπα ξεκάθαρα για CPU Simulation. Τα υπόλοιπα είναι θέμα διαφορετικής GPU/limits κτλ κτλ.

 

Μα και στο cpu simulation πίσω είσαι. Απλα είναι άσχετο με το game το cpu simulation

 

22 minutes ago, kkatzos said:

Και εγώ μια φορά είχα βγάλει 299 fps, αλλά έβγαλε υπερστροφή η McLaren F1 και έκανε τετακέ πριν προλάβω να τραβήξω screenshot. 

Σε βλέπει όλη η κοινότητα του insomnia να λες αυτά τα άκυρα και να συνεχίζεις να εκτίθεσαι.

 

Τι με εμποδίζει να το ξανά τρέξω και να το ανεβάσω? Μετά θα παραδεχτείς ότι εκτίθεσαι εσύ? 

 

23 minutes ago, kkatzos said:

Εσύ μπορεί να το έχεις δεδομένο, όλος ο υπόλοιπος πλανήτης δεν το έχει. Και η πραγματικότητα μαζί τους.

Είσαι αυτό που λέμε "τσακωμένος με την πραγματικότητα".

Παραπάνω έχω νούμερα από CP2077, ένα ομολογουμένως ουδέτερο game. Επίσης ένα game που αξιοποιεί πολλά threads.

Θεωρώ ότι δε με κόβει η GPU, δεν είμαι σίγουρος.

Βρες 12600Κ να δούμε πόσα βγάζει.

Ρε συ δεν λέω κάτι πολύπλοκο, 9 στα 10 games τρώει σκόνη του θανατά ο 5800x 3d,και σε επιδόσεις και σε κατανάλωση. Δεν ξέρω γιατί διαφωνείς με κάτι αυτονοητο. Και στο cp που ανέβασες πίσω είσαι.. Από STOCK 12900k! 👀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Herald είπε

Και στο cp που ανέβασες πίσω είσαι.. Από STOCK 12900k! 👀

Τι στοκ; Στοκ είναι και ο 5800X3D. Μνήμες μόνο στα 3733.

Ε, ανέβασε ss να δούμε. Ας τρέξει και ο Tambas που έχει 4090, μπορεί να είμαι GPU limited (βαρύ το PT).

18 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα και στο cpu simulation πίσω είσαι. Απλα είναι άσχετο με το game το cpu simulation

Τι εννοείς; Το 560 fps είναι πίσω από το 534 - 536 που έβγαλες;

Με τι είναι σχετικό το CPU simulation; Με την αστρολογία;

19 λεπτά πριν, Herald είπε

Τι με εμποδίζει να το ξανά τρέξω και να το ανεβάσω? Μετά θα παραδεχτείς ότι εκτίθεσαι εσύ? 

Ναι, ανέβασε φωτο που δεν έχει υποστεί επεξεργασία και δείχνει αποτέλεσμα benchmark να είναι υψηλότερο από το GPU avg fps.

31 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε συ δεν λέω κάτι πολύπλοκο, 9 στα 10 games τρώει σκόνη του θανατά ο 5800x 3d,και σε επιδόσεις και σε κατανάλωση.

Πολύπλοκο δεν είναι. Ψέματα είναι.

Εκτός αν εννοείς tuned 12900K vs tuned 5800X3D όπου γενικά όντως έχει προβάδισμα ο 12900Κ. Λογικό αφού ο 3D δεν παίρνει πολύ με μνήμες και δεν παίρνει overclock παρά μόνο με bclk.

Για κατανάλωση δύσκολα. Έχεις τον 5800Χ3D του Tambas στο μυαλό σου. Ο δικός μου π.χ.έχει 20-30% χαμηλότερη κατανάλωση στα ίδια σενάρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, kkatzos said:

Τι στοκ; Στοκ είναι και ο 5800X3D. Μνήμες μόνο στα 3733.

Ε, ανέβασε ss να δούμε. Ας τρέξει και ο Tambas που έχει 4090, μπορεί να είμαι GPU limited (βαρύ το PT).

Τι εννοείς; Το 560 fps είναι πίσω από το 534 - 536 που έβγαλες;

Με τι είναι σχετικό το CPU simulation; Με την αστρολογία;

Ναι, ανέβασε φωτο που δεν έχει υποστεί επεξεργασία και δείχνει αποτέλεσμα benchmark να είναι υψηλότερο από το GPU avg fps.

Πολύπλοκο δεν είναι. Ψέματα είναι.

Εκτός αν εννοείς tuned 12900K vs tuned 5800X3D όπου γενικά όντως έχει προβάδισμα ο 12900Κ. Λογικό αφού ο 3D δεν παίρνει πολύ με μνήμες και δεν παίρνει overclock παρά μόνο με bclk.

Για κατανάλωση δύσκολα. Έχεις τον 5800Χ3D του Tambas στο μυαλό σου. Ο δικός μου π.χ.έχει 20-30% χαμηλότερη κατανάλωση στα ίδια σενάρια.

Ποια φωτογραφία έχω ανεβάσει και έχει υποστεί επεξεργασία? Καλά άστο, πολύ ασχολήθηκα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Ποια φωτογραφία έχω ανεβάσει και έχει υποστεί επεξεργασία? Καλά άστο, πολύ ασχολήθηκα 

Δεν είπα ότι ανέβασες επεξεργασμένη φωτο.

Αλλά για να γίνει αυτό που λες μόνο με επεξεργασία μπορεί να γίνει. Απλή λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, kkatzos said:

Δεν είπα ότι ανέβασες επεξεργασμένη φωτο.

Αλλά για να γίνει αυτό που λες μόνο με επεξεργασία μπορεί να γίνει. Απλή λογική.

Κατόπιν επεξεργασίας

 

image.png.6fe5ffeb8bcbc0d23bf3bf158f227c8b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kkatzos είπε

Μέχρι τότε πάρε τα ορνιθοσκαλίσματα που ζήτησες

Πάει, τσάμπα το laser στα μάτια, ξαναστραβώθηκα.

Αν μπορείς για δείξε ρυθμίσεις, σε κάτι ανθρώπινο (άλλαξε μόνο ανάλυση και πες μου ποιά ήταν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Πέτρος said:

Πάει, τσάμπα το laser στα μάτια, ξαναστραβώθηκα.

Αν μπορείς για δείξε ρυθμίσεις, σε κάτι ανθρώπινο (άλλαξε μόνο ανάλυση και πες μου ποιά ήταν).

Θα σε κόβει η κάρτα εσένα ότι και να τρέξεις, 6700xt δεν έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Herald είπε

Κατόπιν επεξεργασίας

 

image.png.6fe5ffeb8bcbc0d23bf3bf158f227c8b.png

Τι διαφορά βλέπεις στο ss σου σε σχέση με αυτό που έγραψα εγώ.

53 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ναι, ανέβασε φωτο που δεν έχει υποστεί επεξεργασία και δείχνει αποτέλεσμα benchmark να είναι υψηλότερο από το GPU avg fps.

Ωραίο stutter count ρε. Εμπλοκή έπαθαν τα P-cores?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, kkatzos said:

Τι διαφορά βλέπεις στο ss σου σε σχέση με αυτό που έγραψα εγώ.

Ωραίο stutter count ρε. Εμπλοκή έπαθαν τα P-cores?

??? GPU limited 99%, GPU = 177 fps - average = 120. 

Ακριβώς αυτό που είπες ότι δεν γίνεται χωρίς επεξεργασία στη φώτο?

1 minute ago, Πέτρος said:

Σε 480p?

Έχει RT το game οπότε ναί, μάλλον και σε 480p :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...