Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, BabisTs είπε

Επειδή έχω κάνει ουκ ολίγες αναβαθμίσεις .....τα σκας μια και καλή για σοβαρή μητρική με ddr5 support και να παίρνει άνετα raptor ....παίρνεις entry ddr5 16gb ram .....εσύ λες παίρνεις entry/med μοντέλο μητρικής με support μόνο για ddr4  και και ένα Κιτ ddr4 ....όταν τα πουλήσεις αυτά και αγοράσεις τα τότε κάνε τον υπολογισμό τι χασουρα θα έχεις από αυτά που δεν θα πιάνουν μία + το κόστος μιας σοβαρής τότε μητρικής και ενός 32gb ddr5 τότε...με το απλά να πουλήσεις το entry 16gb ddr5 και να κρατήσεις την μητρικαρα που θα έχεις και να αγοράσεις μόνο ένα σοβαρό 32gb τότε.....τα θυμόμαστε και επί skylake τι έγινε

Πόσο διαφορά θα έχει η μητρική σου με την απλή Β660 , 100 ??? 150 ?? ευρω

Πόσο διαφορά θα έχουν οι DDDR-4 με τις DDR-5 ??  50 ?? 100 ?? ευρω

Και εσύ όταν πουλήσεις τις μάπες DDR-5 θα χάσεις λεφτά γιατί θα έχουν βγει καλύτερα μοντέλα και ίσως φτηνότερα από ότι αγόρασες τις μάπες DDR-5 ένα χρόνο νωρίτερα.

Επίσης εσύ θα μείνεις με την Ζ690 ενώ εγώ μετά θα πάω σε Ζ790 με τον raptor.

Στο τέλος τα ίδια λεφτά θα έχουμε δώσει πάνω κάτω αλλά εγώ θα τα δώσω ένα χρόνο μετά και θα πάρω και καινούργια μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Doa για οποιονδήποτε δεν πάει για νέο rig μιας και ούτε νέα γενιά θα υποστηρίζει....ούτε ddr5 support....κοινώς ούτε τίποτα....αν μιλάμε για αναβάθμιση σε υπάρχων ryzen rig εννοείται ότι αξίζει.....

μα αφού με το πλάνο που είπες πριν ram + 12600K θα τα δώσεις έτσι και αλλιώς μόλις πάρεις raptor, μόνο η mobo θα μείνει η οποία θα είναι και η πρώτη με ddr5 με ότι συνεπάγεται για first adopter bugs..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Πόσο διαφορά θα έχει η μητρική σου με την απλή Β660 , 100 ??? 150 ?? ευρω

Πόσο διαφορά θα έχουν οι DDDR-4 με τις DDR-5 ??  50 ?? 100 ?? ευρω

Και εσύ όταν πουλήσεις τις μάπες DDR-5 θα χάσεις λεφτά γιατί θα έχουν βγει καλύτερα μοντέλα και ίσως φτηνότερα από ότι αγόρασες τις μάπες DDR-5 ένα χρόνο νωρίτερα.

Επίσης εσύ θα μείνεις με την Ζ690 ενώ εγώ μετά θα πάω σε Ζ790 με τον raptor.

Στο τέλος τα ίδια λεφτά θα έχουμε δώσει πάνω κάτω αλλά εγώ θα τα δώσω ένα χρόνο μετά και θα πάρω και καινούργια μητρική.

Ωραία τα λες ....αλλά όταν φτιάξεις ιντελ high end πες μου και σωστές διαφορές στις τιμές.....το Ζ490 με το Ζ590 δεν είδα να έχουν κάποια διαφορά στο tweak..... οπότε βρες κάποιον άλλο λόγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

699€ στην πλαισιάρα ο 12900Κ, απλά δεν υπάρχει link, το βγάζει όμως στην μπάρα αναζήτησης, στα 469€ ο 12700Κ. 

Οι τιμές τους είναι καλές ακόμα και στο φαρμακείο πάντως, το μεγάλο παλούκι θα είναι οι μητρικές και οι μνήμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Razor333 είπε

699€ στην πλαισιάρα ο 12900Κ, απλά δεν υπάρχει link, το βγάζει όμως στην μπάρα αναζήτησης, στα 469€ ο 12700Κ. 

Οι τιμές τους είναι καλές ακόμα και στο φαρμακείο πάντως, το μεγάλο παλούκι θα είναι οι μητρικές και οι μνήμες.

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi-pc/epeksergastes/intel-cpu-core-i5-12600k-1700-3-7-ghz-20-mb-_3806391?qId=619994f1029514c3cf27a32b6be9be46&qIx=products

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi-pc/epeksergastes/intel-cpu-core-i7-12700k-1700-3-6-ghz-25-mb-_3806375?qId=09cd87420307affab71851988bd61fe4&qIx=products

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi-pc/epeksergastes/intel-cpu-core-i9-12900k-1700-3-2-ghz-30-mb-_3806367?qId=1622a8d6eda62738ab507267d5a6d43e&qIx=products

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Και το μεγάλο παλούκι που λέγαμε, 600€ για strix f, δεν την παλεύουν. 

https://www.plaisio.gr/catalog?location=product%3d3836444&qId=fd723e42b84b320961aa431d46798eb6&qIx=products

https://www.plaisio.gr/search?query=z690&page=1&refinementList[categories.lvl2][0]=Αναβάθμιση %26 Δίκτυα > Αναβάθμιση PC > Μητρικές κάρτες

 

Edit: +100 ευρω για DDR5 απ'ότι φαίνεται

Επεξ/σία από Grisos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Razor333 είπε

699€ στην πλαισιάρα ο 12900Κ, απλά δεν υπάρχει link, το βγάζει όμως στην μπάρα αναζήτησης, στα 469€ ο 12700Κ. 

Οι τιμές τους είναι καλές ακόμα και στο φαρμακείο πάντως, το μεγάλο παλούκι θα είναι οι μητρικές και οι μνήμες.

Tι καλές τιμές ρε μαν, 700€ ο i9? 😮 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μνήμες έχουν, 16αρες δε βλέπω. 455 μου έβγαινε ο KF από Γαλλικό Αμαζον. ( +14€ ο Κ από Π ).

Για να δούμε ποιος θα φέρει τον KF κάτω από 455€ να πέσει παραγγελία.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Tι καλές τιμές ρε μαν, 700€ ο i9? 😮 

 

Εντάξει ρε μαν, πλεσιαρα είσαι, αν παίξει στα 600 σε λίγο καιρό skroutz, δεν θα είναι άσχημα, τα άσχημα είναι αλλού και εγώ προσωπικά για να δώσω 600€ για strix f, θα έπρεπε να βγει ο CEO και να πει, 5 χρόνια support το chipset και θα πάρει ότι βγάλουμε σε ddr5 cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Razor333 είπε

Εντάξει ρε μαν, πλεσιαρα είσαι, αν παίξει στα 600 σε λίγο καιρό skroutz, δεν θα είναι άσχημα, τα άσχημα είναι αλλού και εγώ προσωπικά για να δώσω 600€ για strix f, θα έπρεπε να βγει ο CEO και να πει, 5 χρόνια support το chipset και θα πάρει ότι βγάλουμε σε ddr5 cpu.

Δες από πάνω, έχει τις giga σε καλές τιμές.

600€ για strix F ρε φίλε ούτε με τάμα. 200-250€ μητρική είνια η σειρά F

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

ε τότε που χρειάζονται οι e-cores; για το word και το firefox;

Για να τους απενεργοποιείς και να έχεις headroom να κλοκάρεις παραπάνω τους P-Cores😛

Το smt/hyperthreading που χρειάζεται στους 8 πύρηνους, 10 πύρηνους κτλ; Για productivity καθαρά
Δεν αλλάζει κάτι, τα games θέλουν single thread performance.

Με αυτές τις τιμές στα motherboard πάντως, καλύτερα 5600Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Herald είπε

Δες από πάνω, έχει τις giga σε καλές τιμές.

600€ για strix F ρε φίλε ούτε με τάμα. 200-250€ μητρική είνια η σειρά F

H aorus pro στα 400 κάτι λέει, οι άλλες 2 φόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλες τιμες τα cpu σε σχεση με την (νεα intel)  amd. Να πεσουν καπως και οι μητρικες γιατι με επιασε η καρδια μου. 

32 λεπτά πριν, Razor333 είπε

H aorus pro στα 400 κάτι λέει, οι άλλες 2 φόλα.

gigafail ρε ,μακρυα 😛

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...