Προς το περιεχόμενο

Η Valve παρουσιάζει το Steam Deck, τη δική της φορητή παιχνιδοκονσόλα με κόστος €419


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, staman007 είπε

Καλούπι = χρώμα; Γιατί άλλη ομοιότητα εγώ δεν βρήκα..

You must be fun at parties… :)

Πέραν πλάκας τώρα.Αν φανταζόμουν μια μοντέρνα εκδοχή του game gear έτσι θα ήταν εξού και το αρχικό μου ποστ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηρθε το στιμ ντεκ για να ικανοποιησει ολους εσας που πονουσατε βαθια μεσα σας που δεν πηρατε switch ¨γιατι ειναι για παιδακια¨

11 ώρες πριν, MikeKata είπε

Ναι, γεια σας, ΕΙΝΑΙ HANDHELD

οχι ειναι "handheld" λιγο μεγαλυτερο να το κανανε και θα χρειαζοσουν βαλιτσα για να το μεταφερεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω γιατί τόσο μίσος εδώ, όλοι εκτός απ το ινσομνια είναι τέρμα ενθουσιασμένοι. Το μόνο θέμα μου ήταν ότι φαίνεται κάπως γουρούνι σε όγκο αλλά είπα "οκ, έχεις ένα κομπλέ gaming pc συνδεδεμένο με οθόνη, mouse, keyboard και όταν χρειαστεί το παίρνεις και στο αεροπλάνο, τραίνο, τουαλέτα!" αλλά εν τέλη μετά τη συνέντευξη που έδειξαν καλύτερα πλάνα φαίνεται κομπλέ το μέγεθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, I'm_busy είπε

εκτός απ το ινσομνια είναι τέρμα ενθουσιασμένοι

Γιατί εδώ διαβάζεις την άποψη του τελικού χρήστη. Όχι του επαγγελματία tech blogger/reviewer που εκτός ότι οι περισσότεροι δεν σκαμπαζουν μπορεί να είναι και εγκάθετοι. Στην πράξη βέβαια μεταφράζουν και κοιτάνε τι γράφουν οι εγκάθετοι στα site του εξωτερικού.

Η ερώτηση είναι εάν θα το δούμε στην ελληνική αγορά ή θα κάνουμε πατέντες και αγορές από το εξωτερικό?

Επεξ/σία από manolisrogakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, nekrik είπε

Με CPU 448 Gflops fp32 και GPU rdna 2.0 με 8CU’s και ταχύτητα από 1..1.6 GHz και έως 1,6 Tflops fp32. Πιο γρήγορο από ps4 (μπορεί και από το ps4pro λόγω rdna 2.0)  και με ένα χακαρισμα θα γίνεται switch σε κάποιο καιρό με emulation. Καλή φάση . Αν μπορεί κιόλας  σε games όπως το Doom eternal  να βγαζει καμία 3 ωρες αυτονομία με γραφικά σε medium σε τίποτα 1080p (supersampled με FSR η και χωρίς στα 720p) χωρίς να εκραγει η να μου προκαλέσει εγκαύματα 1ου βαθμού, θα το θεωρήσω επιτυχία τρελή. Τα 64gb χώρου τα θεωρώ ανύπαρκτα και φοβάμαι την Steam μην του χαράξει τον ίδιο δρόμο με το steam controller κλπ. 

Δεν το λες και βαρύ παιχνίδι το doom eternal , παναλαφρο είναι👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ilos είπε

Υπάρχουν αρκετά κινέζικα handhelds με win10. GPD win3, AYA neo κλπ. Είναι πιο κοντά στην τιμή του top SKU βέβαια. Το μόνο μειονέκτημά τους είναι ότι δεν έχουν custom RDNA2 apu που έχει το steam deck.

Το AYA neo πχ είναι με τον 4500U, 6 cores zen2 και 6 vega CUs με 4266 LPDDR4x. Που σημαίνει είναι αρκετά δυνατότερο σε cpu αλλά λίγο χειρότερο σε gpu σε σχέση με το steam deck. 789$ η 500 gb έκδοση.

Για μένα αξίζει σαν συσκευή μόνο η 512 GB έκδοση και κυρίως για premium emulator machine, αφού περαστεί retroarch. Μακριά δηλαδή από αυτό που προσπαθεί να μου πασάρει η Valve σαν indies game console. Ίσως είμαι και καλομαθημένος τόσα χρόνια με το surface και τις 11 ίντσες στα 1080p dough.

Αν και τώρα που το σκέφτομαι για light emulation δε χρειάζεσαι nvme, μπορεί να την βγάλεις κάπως και με μια μεγάλη class10 sd card.

Η Valve δεν το πλασάρει σαν indie game console. Γιατι έχεις αυτή την εντύπωση; 

Το πλασάρει σαν full portable gaming pc χ δυνατοτήτων. Και σαν πρώτη εικόνα φαίνεται πολύ καλό. Στην πορεία θα δούμε αν πράγματι είναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nikos5800 είπε

Δεν το λες και βαρύ παιχνίδι το doom eternal , παναλαφρο είναι👍

Ε ναι αλλά να ανεβάσουμε και κάνα graphic setting να βλεπέται κιόλας, οχι όπως στο switch! Επίσης που ξες με αυτά τα FSR, upscalers και πείραγμα στα graphics settings, μπορεί να δούμε και κανα Raytraced reflection σε 720p στο portable mode, να καούν τα πατώματα!  

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντας χρήστης switch και samsung dex :

Απι day 1 κραζω που το switch είναι ένα android tablet που δε σου επιτρέπει να κάνεις στοιχειώδη πράγματα όπως να παίξεις μουσική ή να δεις ταινία.

 

Το dex με έχει ξελασπώσει πολλές φορές αλλά σημαντικό πρόβλημα ότι δεν συνδέεται σε 2+ οθόνες και ότι για να κάνεις σοβαρή δουλειά θέλεις 100% remote desktop, native δε κάνεις τίποτα.

 

Αυτό το πραμα είναι πολύ δυνατότερο απο switch, και παίζεις και ταινίες και μουσικη και ότι θες. Συνδεσιμοτητα bluetooth είτε για τον ήχο είτε για mouse/keyboard είτε για local multi-player με bt controllers.

τα capacitive buttons είναι το ΜΟΝΟ πραγμα που ίσως αν υλοποιηθεί σωστά μπορεί να αντικαταστήσει το mouse στα shoot em up σε handheld.

 Πραγματικά, για εμένα,  αν ήξερα ότι θα μπορεί να βγάλει 2 οθόνες και η κάθε μία τουλάχιστον 1440p θα έκανα προπαραγγελια χθες... Handheld Laptop με αυτά τα λεφτά δε υπαρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, ilos said:

Υπάρχουν αρκετά κινέζικα handhelds με win10. GPD win3, AYA neo κλπ. Είναι πιο κοντά στην τιμή του top SKU βέβαια.

Δεν τα λες και κοντά αυτά. 

Εκτός αν έχω χάσει κάτι στις τιμές ακόμα και το πιο φθηνό από αυτά είναι αρκετά πιο ακριβό από το ακριβότερο Steam Deck. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα αρνηθώ ότι η τιμή είναι ελαφρώς τσιμπημένη όμως δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Η βιβλιοθήκη τίτλων του Steam είναι τεράστια. Η Microsoft δεν είναι χαζή,με κάποιον τρόπο θα κλειδώσει το gamepass. Δύο πράγματα θα περιμένω μονάχα να δω. Αρχικά αν θα έχει δικαστικές διαμάχες με άλλες εταιρείες βιντεοπαιχνιδιών. Ελπίζω όχι. Και θα ψάξω να δω πως ενσωματώνονται τα χειριστήρια της φορητής αυτής παιχνιδομηχανής σε βιντεοπαιχνίδια όπως στρατηγικής σε πραγματικό χρόνο. Αν και έχω αρκετούς τίτλους στο Steam, δεν είμαι και τόσο καλά πληροφορημένος για το πόσο καλή υποστήριξη απολαμβάνει το SteamOs. Αν και στην προκειμένη περίπτωση δεν έχει να κάνει τόσο με το λειτουργικό όσο με την σωστή αντιστοίχιση των πλήκτρων και μοχλών της παιχνιδομηχανής - κυρίως - με βιντεοπαιχνίδια στρατηγικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, KyloRen είπε

καλα αν πουλησει αυτη η π@π@ρ*α θα αλλαξοπιστησω σε light force μερια....

Καλό είναι αλλά δεν θα πουλήσει λόγω ονόματος.

Οι περισσότεροι θα πάρουν nintendo ακόμη και αν τους πουλήσει το μονόχρωμο gameboy με 200 ευρώ.

27 λεπτά πριν, JonnyBoy είπε

Δεν θα αρνηθώ ότι η τιμή είναι ελαφρώς τσιμπημένη όμως δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Η βιβλιοθήκη τίτλων του Steam είναι τεράστια. Η Microsoft δεν είναι χαζή,με κάποιον τρόπο θα κλειδώσει το gamepass. Δύο πράγματα θα περιμένω μονάχα να δω. Αρχικά αν θα έχει δικαστικές διαμάχες με άλλες εταιρείες βιντεοπαιχνιδιών. Ελπίζω όχι. Και θα ψάξω να δω πως ενσωματώνονται τα χειριστήρια της φορητής αυτής παιχνιδομηχανής σε βιντεοπαιχνίδια όπως στρατηγικής σε πραγματικό χρόνο. Αν και έχω αρκετούς τίτλους στο Steam, δεν είμαι και τόσο καλά πληροφορημένος για το πόσο καλή υποστήριξη απολαμβάνει το SteamOs. Αν και στην προκειμένη περίπτωση δεν έχει να κάνει τόσο με το λειτουργικό όσο με την σωστή αντιστοίχιση των πλήκτρων και μοχλών της παιχνιδομηχανής - κυρίως - με βιντεοπαιχνίδια στρατηγικής.

Γιατί να το κλειδώσει;

Την ενοχλεί την ms να αγοράζουν περισσότεροι χρήστες το gamepass;

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φοβερό μηχανάκι. Η χαμηλή ανάλυση θα σου επιτρέπει να παίζεις με πολλά fps και πολύ καλό το γεγονός ότι δεν χρειάζεται να αγοράζεις τα παιχνίδια σου ξανά. Έχω ένα σκασμό games στο steam και τα αγοράζω στο switch μερικές φορές για να τα παίζω on-the-go.

Πολύ καλλίτερο από το switch OLED.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JonnyBoy είπε

Η Microsoft δεν είναι χαζή,με κάποιον τρόπο θα κλειδώσει το gamepass

Πιστεύω ότι δε θα το κλειδώσει. Η MS έχει δείξει ότι πλέον στρέφεται στις υπηρεσίες, όχι στο hardware. Το έχει αποδείξει και με το άνοιγμα του XBOX στα W10... Στην προκειμένη περίπτωση, το XBOX είναι περισσότερο the means to an end που λένε και στο χωριό μου, και όχι αυτοσκοπός. Αν πάρει περισσότερους χρήστες στο XBOX game pass από το Steam Deck, μια χαρά θα της κάτσει.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...