Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει κάποιος/κάποια που εργάζεται remote για εξωτερικό που μπορεί να μου απαντήσει κάποιες απορίες / ερωτήσεις ;


dhmm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μην υπάρχει καμία λανθασμένη εντύπωση, ναι υπάρχει ζήτηση για devs, αλλά κανένας δεν χαρίζει λεφτά και ίσως ακόμη πιο σημαντικό, τον χρόνο του. Πρέπει να αποδείξεις γιατί η ταδε εταιρία στο UK πρέπει να ασχοληθεί μαζι σου, και να σου δώσει τα 2-3 χιλιάρικα της. Πρέπει να ξεχωρίσεις με κάποιο τρόπο από δεκάδες άλλα άτομα...

Η αγορά είναι εξαιρετικά υπέρ ενός σενιορ με γνώσεις, αλλά όσον αφορά τζούνιορς, έχεις από μερικές ντουζινες βιογραφικά να διαλέξεις κάποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Για remote κοιτάς να δουλέψεις σαν contractor (εξωτερικός συνεργάτης) σε εταιρία στο εξωτερικό. Χρειάζεται να κάνεις έναρξη στην εφορία.

Για εμένα σαν συμβουλή:

  • Δεν δουλεύεις από το σπίτι αν δεν μένεις μόνος εκεί (γυναίκα, παιδιά κτλ). Χρειάζεσαι ησυχία για να δουλέψεις και να κάνεις τηλεδιασκέψεις.
  • Πρέπει να μπορείς να συνεννοείσαι καλά στα Αγγλικά (προφορικά και γραπτώς)
  • Καλή γραμμή ίντερνετ
  • Έχεις ήδη καλή εμπειρία στο αντικείμενο που ζητάνε
  • Μίλησε με λογιστή για να σου εξηγήσει τα έξοδα και τα βασικά
  • Βρες πρώτα δουλειά και μετά κάνε έναρξη (express) αφότου την κλείσεις

Αν έχεις αρκετή εμπειρία, μην κοιτάξεις για 2-3 χιλιάρικα, αλλά για 4+, αν θες να σου μείνουν τουλάχιστον 2k το μήνα καθαρά. Σαν remote ψάχνουν συνήθως άτομα που είναι έτοιμα να γίνουν παραγωγικά από το πρώτο μήνα (χωρίς εκπαίδευση). Οι απαιτήσεις δεν αλλάζουν ιδιαίτερα είτε η εταιρία προσφέρει 2.000, είτε 4.000 το μήνα (είναι αρκετά υψηλές σε κάθε περίπτωση). Οπότε γιατί να συμβιβαστείς με λιγότερα?

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω αν ισχύει κάτι παρόμοιο σε Αγγλία αλλά πρόσφατα που μιλούσα με recruiter για μια θέση "remote" με πολύ καλό μισθό, αργότερα μου διευκρινησε ότι η θέση είναι 3 μέρες γραφείο + 2 δουλειά ή το ανάποδο.

Οκ δεν μιλάω για developer θέση αλλά γενική συμβουλή μου διευκρινιζεται τι εννοεί ο καθένας με το Remote και κρατάτε μικρό καλάθι.

Επεξ/σία από mary
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά αυτό το παραπάνω το λένε συνήθως hybrid, αν και όλοι αυτοί οι όροι ξεπήδησαν τελευταία και ο καθένας τους χρησιμοποιεί όπως θέλει.

Ισχύει το ότι καλό είναι να διευκρυνίζονται τα πάντα, μισθός, ώρες εργασίας, τοποθεσία, επιλογές/απαιτήσεις για παρουσία στο γραφείο και τις ελάχιστες απαιτήσεις σε εμπειρία/skills, αλλά με τον εργοδότη, όχι με τον recruiter. Πολλές φορές οι recruiter θα τα τεντώσουν λίγο για να στείλουν περισσότερους candidates για interview με την ελπίδα να πάρουν το commission τους. Ειδικά στην περίπτωση που το πρώτο interview είναι τηλεφωνικό, δεν υπάρχει δικαιολογία να μην ξεκαθαρίζονται αυτά τα πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mary είπε

Δεν ξερω αν ισχύει κάτι παρόμοιο σε Αγγλία αλλά πρόσφατα που μιλούσα με recruiter για μια θέση "remote" με πολύ καλό μισθό που μου έστειλε μεηλ, αργότερα μου διευκρινησε ότι η θέση είναι 3 μέρες γραφείο + 2 δουλειά ή το ανάποδο.

Οκ δεν μιλάω για developer θέση αλλά γενική συμβουλή μου διευκρινιζεται τι εννοεί ο καθένας με το Remote και κρατάτε μικρό καλάθι.

 

15 λεπτά πριν, t(o.ot) είπε

Γενικά αυτό το παραπάνω το λένε συνήθως hybrid, αν και όλοι αυτοί οι όροι ξεπήδησαν τελευταία και ο καθένας τους χρησιμοποιεί όπως θέλει.

Ισχύει το ότι καλό είναι να διευκρυνίζονται τα πάντα, μισθός, ώρες εργασίας, τοποθεσία, επιλογές/απαιτήσεις για παρουσία στο γραφείο και τις ελάχιστες απαιτήσεις σε εμπειρία/skills, αλλά με τον εργοδότη, όχι με τον recruiter. Πολλές φορές οι recruiter θα τα τεντώσουν λίγο για να στείλουν περισσότερους candidates για interview με την ελπίδα να πάρουν το commission τους. Ειδικά στην περίπτωση που το πρώτο interview είναι τηλεφωνικό, δεν υπάρχει δικαιολογία να μην ξεκαθαρίζονται αυτά τα πράγματα.

Επισης σε πολλες θεσεις ναι μεν ειναι καθαρα ρεμοτε, αλλα απαιτουν να διαμενεις μονιμα σε συγκεκριμενες χωρες (της εταιριας, κλπ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
Στις 6/8/2021 στις 12:26 ΠΜ, ALLisCHAOS είπε

Btw γιατί δεν θες να το πας ως εξωτερικός συνεργάτης (contractor). Ναι θα πρέπει να κάνεις έναρξη επαγγέλματος (μπλοκάκι) και να πληρώνεις εσύ την ασφάλεια (139 ευρώ το ΕΦΚΑ για τα 5 πρώτα χρόνια). Επίσης το καλό πλέον με UK είναι ότι θεωρείται 3η χώρα (μετά το brexit) οπότε δεν θα χρειάζεται να πληρώνεις κάθε 3μηνο ΦΠΑ.
Το αναφέρω γιατί και εγώ έχω κάνει αυτό ακριβώς, δουλεύω UK με μπλοκάκι. Δεν είναι τόσο τραγικό και τόσο απαράδεκτο όπως το έχουν στο μυαλό τους οι περισσότεροι (και εγώ όταν μου είπαν για μπλοκάκι δεν ήθελα ούτε να ακούσω, μετά το συζήτησα και το έψαξα λίγο με λογιστή και είδα ότι δεν είναι τόσο κακό.
Σημείωση ο 1ος χρόνος είναι ο πιο δύσκολος όπου καλείσαι να προ-πληρώσεις και τον επόμενο -welcome to Greece-)

Νομίζω ότι αν καταφέρεις και κλείσεις κανένα deal γύρω στο 3000 (μην πέσεις κάτω απο 2000) θα είσαι μια χαρά. Τώρα το ότι μπορούν να σε απολύσουν πιο εύκολα όταν είσαι contractor από το αν πας εκει και είσαι υπάλληλος, δεν το καταλαβαίνω. Αν κάνεις σωστά τη δουλειά σου και είναι ευχαριστημένοι γιατί να σε διώξουν? Ή ότι θα έχεις πιο λίγο αγχος για το τι θα γίνει, δλδ αν πας απο κει τέλος? Ζήσαν αυτοί καλά και εσύ καλύτερα?

Τέλος, το έχω δει απο γνωστό μου, ότι εάν κάνεις την αρχή σαν contractor και δικτυωθείς λίγο, είναι πολύ εύκολο να βρείς κάποια άλλη δουλειά μετά

**Edit: Πάντως η τηλεργασία που λες για το εξωτερικό στο αρχικό post μπορεί να γίνει μόνος ως contractor, το να σε προσλάβουν σαν υπάλληλο τους, αυτοί να είναι UK και εσύ ελλάδα είναι πααρα πολύ δύσκολο και δεν συμφέρει κανέναν

Ποση ειναι περιπου η φορολογια υπο αυτο το καθεστως με μπλοκακι; 

Αν πχ πληρωνεσαι 3000 το μηνα απο εταιρια του UK, ποσα περιπου θα σου μεινουν στην τσεπη καθαρα μετα απο φορους και ασφαλιστικες εισφορες; Αγνοησε την προκαταβολη φορου επι του παροντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...