Προς το περιεχόμενο

H νέα Ιαπωνική έκδοση του PS5 Digital Edition είναι μυστηριωδώς 300 γραμμάρια ελαφρύτερη


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Sony θα διαθέσει μία νέα έκδοση της κονσόλας PlayStation 5 Digital Edition στην Ιαπωνία που είναι κατά 300 γραμμάρια ελαφρύτερη από την κανονική.

Πως γίνεται και είναι ελαφρύτερη; Για την ώρα αποτελεί μυστήριο. Σύμφωνα με την ψηφιακή μορφή του εγχειριδίου χρήσης της Sony αλλά και της ψηφιακής μορφής του γρήγορου οδηγού εγκατάστασης, όπως διαπίστωσε πρώτος ο χρήστης του Twitter, PS5sokuhouInfo, οι μοναδικές διαφορές ανάμεσα στην νέα κονσόλα CFI-1100B και στην παλαιότερη CFI-1000B είναι η συγκεκριμένη αλλαγή στο βάρος που αναφέραμε καθώς και η ύπαρξη μίας χειρόβιδας στη βάση του PlayStation 5 για τη στήριξη του σε κάθετη θέση (τώρα δεν είναι απαραίτητη η χρήση ενός νομίσματος ή ενός κατσαβιδιού για την τοποθέτηση της βάσης).

ps5_thumbscrew_japan.jpg

Σύμφωνα επίσης με την τεκμηρίωση της Sony, η νέα έκδοση της κονσόλας έχει ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις. Οπότε τι μπορεί να έχει αλλάξει; Το σύστημα, πράγματι διαθέτει ένα αρκετά ογκώδες τροφοδοτικό, μία γιγαντιαία ψύκτρα και μπόλικη θωράκιση, οπότε το πιθανότερο είναι η αλλαγή στο βάρος να αφορά κάτι από τα παραπάνω. Μήπως όμως είναι ένα απλό τυπογραφικό λάθος; Σε κάθε περίπτωση, θα χρειαστεί να περιμένουμε κάποιο «teardown» για να είμαστε σίγουροι ή μπορεί να γίνει κάποια επίσημη δήλωση.

Η νέα έκδοση CFI-1100B βρίσκεται ήδη στις λίστες πολλών Ιαπώνων retailers και πρόκειται να διατεθεί από τα τέλη Ιουλίου σύμφωνα με τον PS5sokuhouInfo.

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ όταν ανεβαίνω στη ζυγαρία αποκτάω "μυστηριωδώς" 8 κιλά. Είμαι 80 κιλά κανονικά, ανεβαίνω στη ζυγαριά δείχνει 88! Κατεβάινω, είμαι πάλι 80. Ανεβαίνω, πάλι 88! Πραγματικά μυστήριο... 🤔

 

Επεξ/σία από thomason993
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, thomason993 είπε

Κι εγώ όταν ανεβαίνω στη ζυγαρία αποκτάω "μυστηριωδώς" 8 κιλά. Είμαι 80 κιλά κανονικά, ανεβαίνω στη ζυγαριά δείχνει 88! Κατεβάινω, είμαι πάλι 80. Ανεβαίνω, πάλι 88! Πραγματικά μυστήριο... 🤔

 

Να ζυγιζεσαι στην Ιαπωνία 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά το μυστήριο. 

Πολύ απλά, έχουμε καλοκαίρι και το PS5 αποφάσισε να χάσει λίγο βάρος για να νιώθει πιο άνετα στην παραλία. 

Προσωπικά διαφωνώ με τέτοιες ενέργειες. Το αδυνάτισμα αν γίνεται, πρέπει να γίνεται αποκλειστικά για λόγους υγείας, όχι υποκειμενικής καλαισθησίας. 

Να μάθουμε να νιώθουμε καλά με τον εαυτό μας, δεν πειράζει αν είμαστε λίγο πιο ογκώδεις από τους άλλους. 

Αυτό ισχύει και για σένα PS5. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Βγαίνει το PS5 slim, απλώς το πάνε πλαγίως. 😎

Μήπως το ζύγισαν σε άλλον πλανήτη;

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους δεν γνωρίζουν

Η ψύξη του μηχανήματος ήταν τόσο προβληματική, που γι'αυτό το λόγο αναγκάστηκαν να βάλουν liquid metal.

Το νέο Xbox έχει καλύτερη ψύξη χωρίς να έχει καν liquid metal πάστα, αλλά μια απλή.

Πως τα κατάφεραν να φτιάξουν ένα τόσο τεράστιο πλαστικό μηχάνημα με τόσο κακή ψύξη?

Επεξ/σία από Xejolontas
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...