Προς το περιεχόμενο

Οστεοφυλάκιο και μετά;


katerina200

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 minutes ago, katerina200 said:

Έτσι δεν θα υπήρχε το κέρδος του οστεοφυλακίου. 

15€ το χρόνο στα Γιάννενα. Φυλάω τη μάνα μου. Μικρό το κόστος. Δεν ψάχνω το γιατί. Έτσι αισθάνομαι - έτσι κάνω….

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η επιχείρηση ταφή βασίζεται στην άγνοια των πολιτών και στο.... επιχειρηματικό δαιμόνιο των εκκλησιών κ στην Ελλάδα της πλειοψηφουσας θρησκείας. 

Έχουμε λοιπόν τα εξής αγαπητή κ αγαπητά μέλη:

Η θρησκευτική κηδεία/ταφή λοιπόν δεν είναι υποχρεωτική για κανένα, συνηθίζεται όμως από μεγάλο αριθμό όμως ΧΟ πιστών, μουσουλμάνων, καθολικών χριστιανών κλπ. Υπάρχει κ η πολιτική κηδεία με ένα λόγο πχ πάνω από το μνήμα από ένα συγγενή ή φίλο κλπ. 

τα νεκροταφεία ανήκουν στους δήμους από όπου κ εκδίδεται η άδεια ταφής από τους συγγενείς, όντως υπάρχει θέμα χώρου μεγάλο εκτός από χωριά που ερημώνουν. 

πλέον υπάρχει κ το δικαίωμα της αποτέφρωσης, όπου εκεί καλό είναι να υπάρχει ρητή συμβολαιογραφικη πράξη του, όταν ήταν εν ζωή ο θανών, ή η θανουσα γιατί πολλοί συγγενείς εγείρουν αξιώσεις θρησκευτικής ταφής, κηδείας κλπ με βάση το τι είχε βαφτιστει 2 ετών ο 96χρονος πχ παππούς τους, ο οποίος είχε κάθε δικαίωμα να ήθελε να αποτεφρωθει μετά θάνατον η σορός του με ασφάλεια κ αξιοπρέπεια. 

Προσωπικά ένας λόγος που θεωρώ ότι αξίζει πλέον η αποτέφρωση ως επιλογή κ πρέπει να ανοίξουν κ άλλα αντίστοιχα μέρη στην Ελλάδα είναι γιατί γλιτώνει κάνεις τους συγγενείς του από την... ταλαιπωρία (κηδείες, χαρτζιλικια σε παπαδες, καφέδες κ κλαιουσες κολλυβοφαγες, έξοδα κ ψυχική ταλαιπωρία εκταφής, καντήλια κ η ψυχολογία ότι... εισαι εκεί σαν σώμα που λιώνει). Άλλωστε πάντα μένει η σκέψη μας κοντά σε όσους μας αγάπησαν εν ζωή. Κ αν προχωρήσει λίγο η επιστήμη, θα μπορούμε να γίνουμε κ μερικώς... uploaded ως συνείδηση κάπου στο cloud,άρα κάτι από εμάς να... μείνει πίσω. Σκέψου πχ ένα bot που θα έχει εκπαιδευθει από εμάς τους ίδιους πχ να μπορείς να μιλάς μαζί του κ να έχει τη συμπεριφορά του προπαππου σου. 

Τα είπα βιαστικά κ γρήγορα ξέρω αλλά είναι θέμα σοβαρό κ είναι ευγενική η ανησυχία. Θα συμφωνήσω με το συμφορουμιτη ότι life is short κ θα πω ότι είναι μια κ είναι πανέμορφη, ας την απολαύσουμε όσο είμαστε ακόμα μηχανές που αναπνέουν. 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

Σκέψου πχ ένα bot που θα έχει εκπαιδευθει από εμάς τους ίδιους πχ να μπορείς να μιλάς μαζί του κ να έχει τη συμπεριφορά του προπαππου σου. 

https://www.imdb.com/title/tt2290780/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μακάβριο θέμα, αλλά ειλικρινά έχετε εικόνα πόσο κοστίζουν τα οστεοφυλάκια το έτος? 

Το λέω γιατί γίνεται ολόκληρο θέμα και συζήτηση για κάτι ασήμαντο, από πλευράς κόστους. Δηλαδή θα κάτσουμε να συζητήσουμε και να αναλύσουμε για το αν είναι "εμπόριο" ή όχι τα 15-20€ που κοστίζει το ΧΡΟΝΟ το οστεοφυλάκιο??? Για τους ανθρώπους που μας μεγάλωσαν???? Σοβαρά μιλάτε??? Δηλαδή θα πας στη μάνα σου σήμερα και θα της πεις "μάνα ξέρεις κάτι, ας πάνε στο διάολο που θα βγάλουν λεφτά απ'τα κόκκαλά σου, εγώ δεν πληρώνω 20€ για το οστεοφυλάκιο όταν πεθάνεις". Αν έχετε το σθένος, τραβάτε πείτε το στους δικούς σας. 

Στην τελική ρε μάγκες, ρωτήστε τη μάνα σας ή τον πατέρα σας όσο ακόμα ζει αν θέλει εκείνος να σας αφήσει κάνα 500άρι ευρώ στην άκρη για να τον έχετε σε οστεοφυλάκιο για καμιά 30αριά χρόνια μέχρι να πεθάνετε και εσείς. Α, και φροντίστε να έχετε πει εσείς στους γιους και στις κόρες σας να σας αφήσουν σα τα σκυλιά όπου να ναι, αφού δε συμφωνείτε με τις παραδόσεις δεκαετίων.

Αηδιάζω και μόνο απ΄την 1.5 σελίδα που διάβασα για τις απόψεις ορισμένων. 

edit: όχι ότι νοιάζει κανέναν η άποψή μου, αλλά τα παραπάνω τα γράφω αποκλειστικά και μόνο για όσους αντιδράνε για 20€ ψωροευρώ, τη στιγμή που τα ΔΙΠΛΑ δίνουν στον πρωινό καφέ τους για 1 μήνα. Απόψεις σχετικά με αποτέφρωση είναι άλλη συζήτηση, για την οποία προφανώς και συμφωνώ εάν κάποιος το "προτιμάει". Αλλά λίγο ΣΕΒΑΣΜΟΣ ρε μάγκες στους αγαπημένους σας. 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 2
  • Thanks 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, katerina200 είπε

Πάντα είχα την εντύπωση πως όταν πεθαίνουμε, μας μεταφέρουν στον τάφο, την αιώνια κατοικία μας, από όπου δεν "φεύγουμε". Δεν είχα ιδέα για την εκταφή, για την οικονομική εκμετάλλευση ακόμα και στον θάνατο, και πως, κυρίως, ακόμα και ο τάφος έχει έναν θάνατο, και δεν είναι η τελευταία σου κατοικία. Η τελευταία σου κατοικία είναι εκεί που θα πετάξουν τα κόκκαλά σου, όπου θα μείνουν μέχρι να διαλυθούν.

Μεσα σε ολα αυτα,βαλε και το οτι μπορει να γινει η εκταφη και να μην εχει λιωσει η σωρος.

Παιζουν πολλα ρολο,αλλα μπορει ενας που εκανε χημειοθεραπειες να κανει να λιωσει 10 χρονια.

Θυμαμαι που ακολουθουσα στο φβ τη γυναικα ενος ραπερ που πεθανε απο καρδια ,ο οποιος δηλωνε πρωην χρηστης,χωρις να ξερουμε ποσο και αν ηταν πρωην.

Στην εκταφη η κοπελα εγραφε φρικαρισμενη οτι επρεπε να παρακολουθησει οσο χτυπουσαν τα οστα με μανικα με πιεση,για να διαλυθουν τα αδιαλυτα κομματια του.

Σου παραθετω και ενα αρθρο,που αν και ειναι απο το σκουπιδι το vice,σιγουρα εχει να πει καποια πραματα.

https://www.vice.com/el/article/d7zvq7/parakolouthisa-mia-ektafi

Επεξ/σία από StamTheMan
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, polaki είπε

Μακάβριο θέμα, αλλά ειλικρινά έχετε εικόνα πόσο κοστίζουν τα οστεοφυλάκια το έτος? 

Το λέω γιατί γίνεται ολόκληρο θέμα και συζήτηση για κάτι ασήμαντο, από πλευράς κόστους. Δηλαδή θα κάτσουμε να συζητήσουμε και να αναλύσουμε για το αν είναι "εμπόριο" ή όχι τα 15-20€ που κοστίζει το ΧΡΟΝΟ το οστεοφυλάκιο??? Για τους ανθρώπους που μας μεγάλωσαν???? Σοβαρά μιλάτε??? Δηλαδή θα πας στη μάνα σου σήμερα και θα της πεις "μάνα ξέρεις κάτι, ας πάνε στο διάολο που θα βγάλουν λεφτά απ'τα κόκκαλά σου, εγώ δεν πληρώνω 20€ για το οστεοφυλάκιο όταν πεθάνεις". Αν έχετε το σθένος, τραβάτε πείτε το στους δικούς σας. 

Στην τελική ρε μάγκες, ρωτήστε τη μάνα σας ή τον πατέρα σας όσο ακόμα ζει αν θέλει εκείνος να σας αφήσει κάνα 500άρι ευρώ στην άκρη για να τον έχετε σε οστεοφυλάκιο για καμιά 30αριά χρόνια μέχρι να πεθάνετε και εσείς. Α, και φροντίστε να έχετε πει εσείς στους γιους και στις κόρες σας να σας αφήσουν σα τα σκυλιά όπου να ναι, αφού δε συμφωνείτε με τις παραδόσεις δεκαετίων.

Αηδιάζω και μόνο απ΄την 1.5 σελίδα που διάβασα για τις απόψεις ορισμένων. 

edit: όχι ότι νοιάζει κανέναν η άποψή μου, αλλά τα παραπάνω τα γράφω αποκλειστικά και μόνο για όσους αντιδράνε για 20€ ψωροευρώ, τη στιγμή που τα ΔΙΠΛΑ δίνουν στον πρωινό καφέ τους για 1 μήνα. Απόψεις σχετικά με αποτέφρωση είναι άλλη συζήτηση, για την οποία προφανώς και συμφωνώ εάν κάποιος το "προτιμάει". Αλλά λίγο ΣΕΒΑΣΜΟΣ ρε μάγκες στους αγαπημένους σας. 

Πω ρε φίλε από μακριά βρωμάνε φορμόλη οι απόψεις σου. Τους γονείς (χωρίς να μιλάω προσωπικά) που δεν έριξαν φράγκο στο κανονικό τους σπίτι όσο ζούσαν αλλά θέλουν μαόνια και οστεοφυλάκια θα δείξουμε σεβασμό? Απ' αυτό κερδίζεται ο σεβασμός όχι όσο είσαι εν ζωή δηλαδή? Επίσης οι παραδόσεις - μη χέσω - καλό είναι να τηρούνται αλλού. Κοίτα να ευχαριστηθείς τι ζωή σου και αν σέβεσαι κάποιον πες του ότι τον αγαπάς και κάνε ότι θεωρείς σωστό όσο είσαι όρθιος. Κάτι μ@λακίες που ακούω για κάποιος που καταστρέψαν ζωές και μόλις πεθαίνουν αχ τι καλοί άνθρωποι που ήταν μας φάγανε...

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, polaki είπε

Μακάβριο θέμα, αλλά ειλικρινά έχετε εικόνα πόσο κοστίζουν τα οστεοφυλάκια το έτος? 

Το λέω γιατί γίνεται ολόκληρο θέμα και συζήτηση για κάτι ασήμαντο, από πλευράς κόστους. Δηλαδή θα κάτσουμε να συζητήσουμε και να αναλύσουμε για το αν είναι "εμπόριο" ή όχι τα 15-20€ που κοστίζει το ΧΡΟΝΟ το οστεοφυλάκιο??? Για τους ανθρώπους που μας μεγάλωσαν???? Σοβαρά μιλάτε??? Δηλαδή θα πας στη μάνα σου σήμερα και θα της πεις "μάνα ξέρεις κάτι, ας πάνε στο διάολο που θα βγάλουν λεφτά απ'τα κόκκαλά σου, εγώ δεν πληρώνω 20€ για το οστεοφυλάκιο όταν πεθάνεις". Αν έχετε το σθένος, τραβάτε πείτε το στους δικούς σας. 

Στην τελική ρε μάγκες, ρωτήστε τη μάνα σας ή τον πατέρα σας όσο ακόμα ζει αν θέλει εκείνος να σας αφήσει κάνα 500άρι ευρώ στην άκρη για να τον έχετε σε οστεοφυλάκιο για καμιά 30αριά χρόνια μέχρι να πεθάνετε και εσείς. Α, και φροντίστε να έχετε πει εσείς στους γιους και στις κόρες σας να σας αφήσουν σα τα σκυλιά όπου να ναι, αφού δε συμφωνείτε με τις παραδόσεις δεκαετίων.

Αηδιάζω και μόνο απ΄την 1.5 σελίδα που διάβασα για τις απόψεις ορισμένων. 

edit: όχι ότι νοιάζει κανέναν η άποψή μου, αλλά τα παραπάνω τα γράφω αποκλειστικά και μόνο για όσους αντιδράνε για 20€ ψωροευρώ, τη στιγμή που τα ΔΙΠΛΑ δίνουν στον πρωινό καφέ τους για 1 μήνα. Απόψεις σχετικά με αποτέφρωση είναι άλλη συζήτηση, για την οποία προφανώς και συμφωνώ εάν κάποιος το "προτιμάει". Αλλά λίγο ΣΕΒΑΣΜΟΣ ρε μάγκες στους αγαπημένους σας. 

Σε πληροφορώ πως αν πέθαινα αύριο, ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θα έδινε χρήματα για να κρατήσει τα κόκκαλά μου. Και 20€ να ήταν. Που νομίζω είναι 40; Είχα βρει ένα pdf της Θεσσαλονίκης του '19, και λέει πως ήταν 40/έτος τότε. 

Επεξ/σία από katerina200
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, katerina200 είπε

Πάντα είχα την εντύπωση πως όταν πεθαίνουμε, μας μεταφέρουν στον τάφο, την αιώνια κατοικία μας, από όπου δεν "φεύγουμε". Δεν είχα ιδέα για την εκταφή, για την οικονομική εκμετάλλευση ακόμα και στον θάνατο, και πως, κυρίως, ακόμα και ο τάφος έχει έναν θάνατο, και δεν είναι η τελευταία σου κατοικία. Η τελευταία σου κατοικία είναι εκεί που θα πετάξουν τα κόκκαλά σου, όπου θα μείνουν μέχρι να διαλυθούν. Θα είσαι πεταμένος. Δεν θα έχεις κατοικία. Δεν θα σε αφήσουν να αναπαυτείς ούτε στο νεκροταφείο. Και από εκεί θα σε πάρουν, και πιο πολύ χρόνο θα αναπαυθούν- και εκεί - εκείνοι με τα περισσότερα χρήματα. 

Δεν έχουμε τον παραμικρό σεβασμό στους νεκρούς. Βρήκα ένα άρθρο, που λέει, πως αν δεν πληρώσει κάποιος για το οστεοφυλάκιο, "οι υπηρεσίες των δήμων θα ρίξουν τα οστά των νεκρών σε ένα βαθύ πηγάδι, εντός του νεκροταφείου, που το ονομάζουν χωνευτήρι." 

Δεν ξέρω τίποτα πια. 

 

Edit: Μου είναι αδιανόητο να μην υπάρχει τάφος 3 χρόνια μετά, λες και σε 3 χρόνια ξεχνάς τον άνθρωπο που κάποτε ήξερες. 

Καλώς ήλθες στο club. Και εγώ κάτι τέτοια νόμιζα, έχασα τον πατέρα μου στα 14 και την γιαγιά μου στα 19. Λίαν συντόμως είχα μάθει για τις εκταφες και τις διαδικασίες που μου έλεγαν οι δικοί μου, εμείς είχαμε οικογενειακό τάφο και δεν έγιναν όλα αυτά. Όπως και να χει, φαντασου πως αν δεν γινόταν εκταφή θα έπρεπε να είχε γεμίσει όλος ο πλανήτης με τάφους και νεκροταφεία, είναι αδύνατον να χωρέσει τέτοιος αριθμός ατόμων. Υπάρχει ένα κόστος διατήρησης που πρέπει να πληρωθεί και πίστεψε με είναι το λιγότερο, που να δεις κόστη και ιστορίες στις κηδείες αν θέλεις μνήμα, κοράκια γραφεία τελετων και διάφορα, το κόστος πρέπει να πληρωθεί πάντως για τα έξοδα του νεκροταφείου, δεν γίνεται αλλιώς. 

Το χωνευτηρι νομίζω δεν είναι πηγάδι, είναι ένα μηχάνημα που διαλύει τα κόκαλα για να τα πετάξουν και να μην καταλαμβάνουν μεγαλο όγκο. 

Υπάρχει τεράστιο πρόβλημα με την εξεύρεση χωρων στα νεκροταφεία, ενώ υπάρχει δυνατότητα καύσης, η μεγάλη πλειοψηφία δεν την θέλει, δικαίωμα της, αλλά αν δεν έχεις οικογενειακό τάφο ειδικά στην Αθήνα την έβαψες, θα πληρώνεις τέλη παραμονής της σορού στο νεκροτομειο μέχρι να περάσεις από όλα τα νεκροταφεία να βρεις χώρο, ακομα και οι οικογενειακοι έχουνε τιγκαρει πλέον, ο δικός μας αριθμεί 9 άτομα και είναι περίπου 4τμ λογικά ο ένας πάνω στον άλλον. 

Εμείς προσωπικά δεν επιθυμούμε καύση στην οικογένεια, αλλά έτσι όπως πάνε τα πράγματα θα βρεθούν άλλες και ενδιάμεσες λύσεις ημίμετρα που θα γίνουν ημι-υποχρεωτικες για τον περιορισμό των χωρων πλέον, πχ θρησκευτική τελετή, όδευση του πεθαμένου για υποχρεωτική αποτέφρωση και μετά θάψιμο της τέφρας σε θήκη κάτω από το έδαφος, θα πιάνει σίγουρα το 1/3 και λιγότερο του χώρου. 

45 λεπτά πριν, katerina200 είπε

Σε πληροφορώ πως αν πέθαινα αύριο, ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θα έδινε χρήματα για να κρατήσει τα κόκκαλά μου. Και 20€ να ήταν. Που νομίζω είναι 40; Είχα βρει ένα pdf της Θεσσαλονίκης του '19, και λέει πως ήταν 40/έτος τότε. 

Δηλαδη οι γονείς σου αν ζούσαν δεν θα έδιναν; Αν είχες παιδιά δεν θα έκαναν κάτι; Αυτά είναι προσωπικά φυσικά, αλλά κουβέντα να γίνεται. Το κόστος είναι όντως ασήμαντο μπροστά στο κόστος της κηδείας. Ακόμα και καύση να γίνει πρέπει να πληρώσεις, λιγότερα βέβαια. Αν δεν θέλει κάποιος να πληρώσει ούτε cent, πρέπει να γίνει άφαντος όταν αποβιώσει ο δικός του στο νοσοκομείο αν και εκεί σε βρίσκουν πάλι. 

53 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Πω ρε φίλε από μακριά βρωμάνε φορμόλη οι απόψεις σου. Τους γονείς (χωρίς να μιλάω προσωπικά) που δεν έριξαν φράγκο στο κανονικό τους σπίτι όσο ζούσαν αλλά θέλουν μαόνια και οστεοφυλάκια θα δείξουμε σεβασμό? Απ' αυτό κερδίζεται ο σεβασμός όχι όσο είσαι εν ζωή δηλαδή? Επίσης οι παραδόσεις - μη χέσω - καλό είναι να τηρούνται αλλού. Κοίτα να ευχαριστηθείς τι ζωή σου και αν σέβεσαι κάποιον πες του ότι τον αγαπάς και κάνε ότι θεωρείς σωστό όσο είσαι όρθιος. Κάτι μ@λακίες που ακούω για κάποιος που καταστρέψαν ζωές και μόλις πεθαίνουν αχ τι καλοί άνθρωποι που ήταν μας φάγανε...

Οι απόψεις του είναι μια χαρά. Κάνε καλύτερα κουμάντο στον εαυτό σου και στα του οίκου σου. 

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, polaki είπε

Μακάβριο θέμα, αλλά ειλικρινά έχετε εικόνα πόσο κοστίζουν τα οστεοφυλάκια το έτος? 

Το λέω γιατί γίνεται ολόκληρο θέμα και συζήτηση για κάτι ασήμαντο, από πλευράς κόστους. Δηλαδή θα κάτσουμε να συζητήσουμε και να αναλύσουμε για το αν είναι "εμπόριο" ή όχι τα 15-20€ που κοστίζει το ΧΡΟΝΟ το οστεοφυλάκιο??? Για τους ανθρώπους που μας μεγάλωσαν???? Σοβαρά μιλάτε??? Δηλαδή θα πας στη μάνα σου σήμερα και θα της πεις "μάνα ξέρεις κάτι, ας πάνε στο διάολο που θα βγάλουν λεφτά απ'τα κόκκαλά σου, εγώ δεν πληρώνω 20€ για το οστεοφυλάκιο όταν πεθάνεις". Αν έχετε το σθένος, τραβάτε πείτε το στους δικούς σας. 

Στην τελική ρε μάγκες, ρωτήστε τη μάνα σας ή τον πατέρα σας όσο ακόμα ζει αν θέλει εκείνος να σας αφήσει κάνα 500άρι ευρώ στην άκρη για να τον έχετε σε οστεοφυλάκιο για καμιά 30αριά χρόνια μέχρι να πεθάνετε και εσείς. Α, και φροντίστε να έχετε πει εσείς στους γιους και στις κόρες σας να σας αφήσουν σα τα σκυλιά όπου να ναι, αφού δε συμφωνείτε με τις παραδόσεις δεκαετίων.

Αηδιάζω και μόνο απ΄την 1.5 σελίδα που διάβασα για τις απόψεις ορισμένων. 

edit: όχι ότι νοιάζει κανέναν η άποψή μου, αλλά τα παραπάνω τα γράφω αποκλειστικά και μόνο για όσους αντιδράνε για 20€ ψωροευρώ, τη στιγμή που τα ΔΙΠΛΑ δίνουν στον πρωινό καφέ τους για 1 μήνα. Απόψεις σχετικά με αποτέφρωση είναι άλλη συζήτηση, για την οποία προφανώς και συμφωνώ εάν κάποιος το "προτιμάει". Αλλά λίγο ΣΕΒΑΣΜΟΣ ρε μάγκες στους αγαπημένους σας. 

Μια χαρά τα λες. Κάποτε γνώρισα ανθρώπους με τετοιες απόψεις (είναι όλα εμπόριο κλπ), τοξικούς και wanna be προοδευτικοί μη #εσω... Τους έκανα πέρα γιατί η δήθεν προοδευτικοτητα δεν με εκφράζει...

Πλέον το να είσαι συναισθηματικός και να θες να θυμάσαι τους δικούς σου με το τρόπο που σε εκφράζει είναι τροφή για γέλια και για μερικούς και ΜΗ προοδευτικο.... Πάλι καλά δε σε είπαν χριστιανοταλιμπαν, ακόμα....

Επεξ/σία από manousos82003
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Οι απόψεις του είναι μια χαρά. Κάνε καλύτερα κουμάντο στον εαυτό σου και στα του οίκου σου. 

Στα του οίκου μου κάνω...Ευτυχώς που και σέβομαι και με σέβονται οι γονείς μου (και η γυναίκα μου και το παιδί μου) εν ζωή. Εσύ όταν θα βλέπεις τα ραδίκια ανάποδα άστους να σε μοιρολογάνε από πάνω...Κάτι τέτοια μας έχουν πάει πίσω 100 χρόνια.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, manousos82003 είπε

Μια χαρά τα λες. Κάποτε γνώρισα ανθρώπους με τετοιες απόψεις (είναι όλα εμπόριο κλπ), τοξικούς και wanna be προοδευτικοί μη #εσω... Τους έκανα πέρα γιατί η δήθεν προοδευτικοτητα δεν με εκφράζει...

Πλέον το να είσαι συναισθηματικός και να θες να θυμάσαι τους δικούς σου με το τρόπο που σε εκφράζει είναι τροφή για γέλια και για μερικούς και ΜΗ προοδευτικο.... Πάλι καλά δε σε είπαν χριστιανοταλιμπαν, ακόμα....

Φίλε μου αυτός ο ψευτοπροοδευτισμός που είπες και εσύ αλλά και ο απόλυτος μηδενισμός των πάντων που δυστυχώς κυριαρχεί το τελευταίο διάστημα προσωπικά δεν με εκφράζει καθόλου.

Από κει και πέρα ο καθένας κάνει ότι νομίζει με τα 20-50€ του οστεοφυλακίου. 

Δεν του φταίει το οστεοφυλάκιο όμως, αλλά η απουσία ποιοτικης σχέσης με τους γονείς του ΕΝ ΖΩΗ, και αυτό είναι το δυστυχές.

Ας κοιτάξουμε ο καθένας τα του οίκου μας λοιπόν και προχωράμε παρακάτω..

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, StamTheMan είπε

αν κ ξεφεύγει από το θέμα, επέτρεψε μου να αναφέρω ότι δεν αναφερόμουν σε σενάριο βιβλίου /ταινίας κλπ αλλά σε.... προσεχή πραγματικότητα που εδώ κ χρόνια προβληματίζει την επιστήμη σχετικά με το πρακτικό και το ηθικό σκέλος του εγχειρήματος. Έχει ενδιαφέρον αν μη τι άλλο. 

Μια δεύτερη επισήμανση για το φίλο που ανέφερε ότι περιέχει στοιχεία αχαριστίας προς τους νεκρούς συγγενείς η σκέψη περί οστεοφυλακίου, είναι η ανατριχιαστικη διαδικασία της εκταφής όπου απαιτείται παρουσία συγγενούς και δυστυχώς δεν έχουν λιώσει στο σύνολο τους οι σοροί, με ότι αυτό συνεπάγεται για την εικόνα και τη... μεταχείριση των αγαπημένων μας κατά την εκταφή. 

Σεβαστή η επιθυμία καθενός εννοείται για το εάν θα ταφεί ή αποτεφρωθεί, κουβέντα κάνουμε κ καθαρά προσωπικό θέμα του κάθε ανθρώπου το τι θα συμβεί στο σώμα του μετά θάνατον. 

Δεν είναι ψευτοπροοδευτισμός το να ζητάνε οι άνθρωποι ομως αποτέφρωση, ή να απαγγιστρωθουν από πρακτικές, είναι ότι μείναμε ως χώρα αιώνες πίσω, όπως σε πολλά άλλα. 

Ότι επιτρέπει ο  νόμος άλλωστε (ταφή με ή χωρίς θρησκευτική τελετή, αποτέφρωση) είναι απόλυτα ελεύθερο και θεμιτό ο καθείς να το επιλέγει χωρίς να δίνει λογαριασμό σε κανένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...