Προς το περιεχόμενο

Κρήτη καλύτερη παραλία


Xejolontas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω κάποιος που ξέρει να πει αν το Ελαφονήσι είναι η καλύτερη παραλία της Κρήτης.

Ένας ταριφας μου είπε ότι είναι η μοναδική με ροζ αμμο στο Νησί.

Επεξ/σία από Xejolontas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Xejolontas είπε

Θέλω κάποιος που ξέρει να πει αν το Ελαφονήσι είναι η καλύτερη παραλία της Κρήτης.

Ένας ταριφας μου είπε ότι είναι η μοναδική με ροζ αμμο στο Νησί.

Αμα πιστευεις τους ταρίφες καλά να πάθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Xejolontas είπε

Θέλω κάποιος που ξέρει να πει αν το Ελαφονήσι είναι η καλύτερη παραλία της Κρήτης.

Ένας ταριφας μου είπε ότι είναι η μοναδική με ροζ αμμο στο Νησί.

Στο ελαφονήσι δεν πας για την παραλία του. Έχει πολύ πιο όμορφες παραλίες στην Κρήτη. Πας για άλλους λόγους π.χ. να περάσεις 3-4 υπέροχες μέρες με το κορίτσι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

δεν εχει καν ροζ άμμο.

Έχεις πάει? 

Φυσικά και έχει ροζ άμμο και είναι μοναδική εμπειρία. 

https://www.travelgirl.gr/vrikame-to-logo-pou-to-elafonisi-kai-o-balos-exoun-roz-ammo/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι για κολύμπι το ελαφονήσι ειναι για στόριζ στο ινστα, μετά τις απαραίτητες φωτο μπορείς να πάς δίπλα στο κεδρόδασος για μπανάκι

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα είναι σχετικά. Όταν πρωτο πήγα (πριν χρόνια.....) εντυπωσιάστηκα από το τοπίο. Ήταν διαφορετικό. Τελευταία φορά όμως που πήγα, είχε τόσο κόσμο που ήταν να σα βρισκόμουν μέσα σε club. Υπο αυτές τις συνθήκες προτιμώ στη μπανιέρα του σπιτιού μου. Αν ήξερα ότι είχε τόση κίνηση δε θα πήγαινα.

Ωραία παραλία. αλλά γνώμη μου είναι ότι πρόκειται να παραλία φιγουρατζίδων, που πηγαίνουν για να βγάλουν φωτό για τα social.

Αν πας καλύτερα να αποφύγεις τον Αυγουστο αν και τώρα λόγω του ιού δε ξέρω πόση κίνηση θα έχει.

Εξαρτάται και τι θέλει ο καθένας.Αν θες να απολαύσεις μπάνιο μπορείς να πας σε άλλη παραλία. Εγώ δε νομίζω να ξαναπάω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, Xejolontas said:

Θέλω κάποιος που ξέρει να πει αν το Ελαφονήσι είναι η καλύτερη παραλία της Κρήτης.

Ένας ταριφας μου είπε ότι είναι η μοναδική με ροζ αμμο στο Νησί.

Το 'καλυτερη παραλια της Κρητης' ακουγεται βαρυγδουπο (και δεν νομίζω κανεις να εχει παει σε οοοολες τις παραλιες αυτού του τεραστιου νησιού). 

Οσον αφορα τη ροζ αμμο: δεν ειναι τοσο ροζ οσο βλεπεις στις φωτο με πειραγμένο contrast. Ειναι λιγο ροζ σε καποια σημεια (οπως και στον Μπαλο). Για μενα το χειροτερο ηταν η ποιοτητα της αμμου: εχει πατηθει απο τοσο κοσμο εξω που ειναι σαν να περπατας πανω σε κατι flat και σκληρο (και μαυρη σε κάποια σημεια..)

Οσον αφορα την παραλια: Φουλ εκμεταλλευση, ολο ομπρελες/ξαπλωστρες, πρεπει να περπατησεις περα απ'αυτα μπας και βρεις λιγη απλα. Μεσημερι και μετα δεν εχει ουτε εκατοστο να κατσεις. Πας αναγκαστικα πρωι πρωι για να την απολαυσεις λιγο, οσο προλάβεις. Τα νερα ωραιο χρωμα προς το τιρκουαζ αλλα παρα πολυ ρηχα, ο,τι πρεπει για παιδακια.

 Overall: 5-6/10, δεν τρελαθηκα, και αν δεν ειχαμε πάει πρωι δεν θα ειχα κολυμπήσει καν με τοσο κόσμο που ειχε. Ιδανικη για οσους τους αρεσει η πολυκοσμια, φασαρια και το να ποζάρουν για σελφι. 

 

(Φαλασαρνα μου αρεσε πολυ περισσοτερο, ΑΛΛΑ την πετυχαμε χωρις καθολου κυμα και ηταν φανταστικα τα νερα. Μπαλος ειχε τοσον αερα που δεν μπορουσαμε να σταθουμε, ηταν βασανιστηριο το να μπαίνει η αμμος στα αυτια κ στα ρουθούνια 😕 δεν ξερω αν πέσαμε σε χάλια μερα ή αν παντα πιανει τοσος αερας εκει.) 

 

Σημ.: ειχαμε παει αρχες του προηγουμενου Σεπτεμβρη. 

Επεξ/σία από *nenya*
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελαφονησι, φαλασαρνα και μπαλος, σχεδον παντα εχουν αερα

ελαφονησι και μπαλος ειναι καθαρα για τουρ, αξιζει να τα δεις γενικα

σαν ντοπιος προτιμω τα φαλασαρνα λογω απλας

νοτια σφακια μερια εχει αρκετες παραλιες διαμαντια αλλα χρειαζεται βαρκα

για ροματζαδα 2ημερο ειναι το λουτρο rank 1 κατεμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, aGka8l said:

δεν ειναι για κολύμπι το ελαφονήσι ειναι για στόριζ στο ινστα, μετά τις απαραίτητες φωτο μπορείς να πάς δίπλα στο κεδρόδασος για μπανάκι

Quote for truth. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπημένη παραλία στην Κρήτη είναι ο Δυσκος στον Λέντα ( με τσουτσουνι έξω προφανώς).

Εναλλακτικά, Κομμος δίπλα από Ματαλα ή και Κόκκινη Άμμος. Επίσης για αερισμό τσουτσουνιου.

Για νομό Χανίων , Σούγια, Κεδρόδασος ( όχι Αύγουστο γιατί σκοντάφτεις στα κωλοχαρτα) και για τους σκληροπυρηνικούς η λίμνη Κριού. 

Εννοείται ότι υπάρχουν και τα γνωστά , Μπάλος , Φαλάσαρνα, όπου προτείνω να πάτε με κύμα για παιχνίδι.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagos789 είπε

Ωραια παραλια και ασφαλης, γιατι στη Κρητη οι πνιγμοι πανε συννεφο καθε χρονο

 

αυτο συμβαίνει πολυ στις βορειες ακτες τις Κρητης γιατι το καλοκαιρι φυσαει συνηθος δυνατος βορειος ανεμος(μελτεμι) και εχει μεγαλα κυματα  , εδω  που ειμαι νότια η θαλασσα ειναι σχετικα ηρεμη . Οταν φυσαει νοτιας εχει πολυ κυμα εδω αλλα ειναι σχετικα σπανιο το καλοκαιρι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εναλλακτικά, Κομμος δίπλα από Ματαλα ή και Κόκκινη Άμμος. Επίσης για αερισμό τσουτσουνιου.

 

Η αγαπημένη μου παραλία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...